Puiuti de Randunici 2008!! (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Am intrat si eu sa recuperez, dar doar capitolul trecut am reusit. Imediat ma apuc si de cap.38.

Naty - Humana si Milumil 2 se dau de la 4 luni, dar nu sunt sigura ca si la Iulia e valabila treaba, poate se tine cont de varsta corectata in cazul ei.

Si da, Olgutza si Alice - ati avut dreptate, caninul buclucas m-a tinut departe de voi Ii jale mare...ne trezim la 4, programul dat peste cap, Daria e cam colicoasa, doarme putin, tot cate 10-15 minute...Acuma dorm amandoi si ma pun pe citit si cap.38, sa vad ce-ati mai ciripit.

Tuchi - distractie faina la mare!

Olgutza - eu sunt total PRO attachment parenting. Doar ca intr-un mod putin adaptat acestui concept. Adica eu vad relatia asta, parinte-copil, ca pe un parteneriat, in care ambele parti trebuie sa fie satisfacute. Din moment ce un obicei al uneia dintre parti devine deranjant, consider ca trebuie introduse an umite schimbari "soft" pentru a restabili echilibru si elimina frustrarea uneia dintre parti. De exemplu faza cu dormitul copilului cu parintii/mama. Am dormit cu Vladic din placere pana am aflat de sarcina nr.2. Atunci am hotarat ca e cazul sa-l invat pe Vladic sa doarma singur, pentru ca m-am gandit ca va fi greu sa dorm langa Vladic cand voi mai avea un bebe care poate va avea nevoie de mine atunci cand Vlad va dormi. Si mai sunt alte lucruri pe care le fac si care difera putin de clasicul attachment parenting, in functiile de nevoile si dorintele noastre.

gata, fug la citit si revin...sper!


Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

sapam Natyok, dar eu sunt pe NAN HA si formula 2 intra la 5 luni, o data cu diversificarea...asa ca nu prea mai e prea mult de sapat.Dar pentru ca Iulia e subtirica, eu i-as baga niste cereale in lapte ca poate schimba gustul si il va manca mai cu drag.Eu asta nu-mi permit la 7.7 kg ca nu vreau sa nu mai gasesc hainute pentru el si sa incep sa-l infas la un 1 an .LOL
Am inceput cu suc de piersica, 1 lingurita.I-a placut, n-a scuipat , nu s-a strmbat! Sa vedem acum ce zice burta lui!
Pentru lingrita de suc si pentru ca n-am vrut sa mazgalesc robotul doar pentru atat, am mazgalit toata bucataria, adica: am spalat piersica, am fiert apa in ibric si am oparit-o 2 sec si am oparit si razatoarea (ca n-am una speciala pt el ) apoi am curatat piersica de coaja, am ras-o , am strecurat sucul in bibe steril prin tifon si apoi i-am dat o lingurita = 2x 1 jumatate sa nu curga pe laturi cand inclin lingurita daca e plina si uite asa acum am de spalat:ibric, razatoare, bibe, lingurita si blat de bucatarie.Ei, ce ziceti ce tare sunt?

Simona,mamica de Teo (14 ani) siVlad Alexandru (18.02.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=56509686d3840dd2953529&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Vladut si Teo
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

i-am dat nurofen si i-a scazut febra. acum doarme in scoica...

mimo, exact la fel face si teo...oricum el nu manca mai mult de 120 ml la o masa, acum suge 20-30 ml, apoi face faza cu limba, ii mai dau peste 10 minute, iar...si o tinem asa 1 ora intreaga. la san, direct, mi-e si frica sa-l pun, pt ca tipa numai cand se apropie, daca pana la urma se calmeaza si suge...nu stiu cat! ufffff.
nu cred ca fie de la burta febra....nu are diaree, din contra, a facut alaltaieri.
eu imi dau seama ca e aproape deshidratat dupa fonatnela. cum s-a depresat, cum ii dau laptic sau apa, prefer apa. ei pot pierde apa si prin transpiratie. setea este unul din indiciile deshidratarii.
mi-am amintit ca aveam niste carti prin calculator referitoare la copchii...ia sa trimit pe mail.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

A, sa nu uit, Olgutza am bota pregatita pentru cuscra Alice!!!

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

bravo mimo! da poti sa faci mai mult suc la storcator si surplusul mi-l aduci mie:))) ca tot incepe cu "p" :)))

mai fetelor, voi ii lasati pe randunoi sa va sperie, sa va tina departe de forum?? ia nu-i mai lasati nici voi la tv, la meciuri! al meu nu comenteza, ca nu stiu cu ce l-as santaja, ca noi tv nu avem..., la meciuri nu se uita..., de calculator e satul.... .
a mai facut si piata si mi-a adus o farfurie mare cu cirese, pe care mi-a asezat-o in fata monitorului:))), sa nu cumva sa ratez eu 1 postare pe forum.
oricum, de cate ori am vreo prbl. imi zice:"intreaba pe fetele de pe forum":))) super, nu?

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

chiar ca e super al tau sot ariel!
al meu nu e categoric, INCA, dar e supi ca eu il alaptez pe Mufy la calc, mananc la calc,deschid repede calc cand ma trezesc etc.Cica-s dependenta!...iar el de multe ori face restul singur, gen curatenie, mancare, etc...v-am spus ca-s rea!Glumesc..asa se nimereste, ce sa fac?.. asa ca o las mai moale ca sa nu ajungem la cearta, dar nu o sa treaca ziua sa nu intru, sper doar sa mai apuc sa citesc si ciripelile de 'jde' pagini din urma!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amira_roxana spune:

hello!

noi azi am fost matinale rau, la 9.30 eram pe strasse! am zis sa scot copchilu afara inainte de canicula! am dus si lumanrica la florarie pt botez, sper sa iasa bine! maine ne ducem la biserica sa masuram cristelnitza pt coronitza! noi alegem modelele, si nasha plateste, exact ca la bubu! mai pe seara iesim p-aci prin parculetz, ne intalnim cu niste prieteni, si apoi trebuie sa execut un tort pt al meu care maine se face mare, implineste 25 de ani! vrea tort cu crema de mascarpone, asa ca dak aveti idei...astept! eu ma gandeam sa pun niste fructe de padure in crema si niste esentze ceva si gata! oricum promit sa fac poze!

luny ce tare e cuscru, prajitura cu visine! tort stie sa faca? bafta la pedichiura azi (ar trebui sa fac si eu asta, dar mi-e lene, cred ca mai bine m-as duce pana la colt la coafor, dar trebuie sa fiu sigura ca e libera pedichiuriusta) cat despre abdomene...naty a zis-o cel mai bine (e valabil si in cazul ei)! distractie placuta la gratarel! aaaa...mi-a placut robotul ala chicco, interesant!

naty o sa-ti simt lipsa sa stii pe forum, vezi cum il fentezi pe randunoi! si al meu vocifera la un mom dat dar eu i-am zis: stii ceva, datorita fetelor de pe forum ai stat tu acasa 15 zile si eu am luat salariul ala bonus, si altele, cate si mai cate! nu e doar barfa intre fete e schimb de informatii pe care altfel nu ai cum sa le gasesti! cum e cu leganutzul, ii place iuliei?

am si eu o rugaminte pt fetele din Bucuresti care comanda humana din afara: vreau si eu sa ma bag, daca puteti sa comandati si pt mine si va dau banii inainte, imi spuneti ce si cum pe pm sau unde vreti voi! va multumesc!

si eu sunt fan mircea badea, si vb lui ariel, mereu il auzeam pe fundal inainte sa dorm! mai ma amuz si eu, sau ma mai enervez cu el acolo! nu-i dau drepate 100% in tot ce zice, dar e altceva decat restul emisiunilor plicticoase!

clau, bubu nu zic decat atat: conteaza cel mai mult ca bebe sa fie linistit si satul, indifernet ce papa! nimeni nu are dreptul sa va critice, orice mama stie ce e mai bine pt puiul ei! clau distractie placuta si revedere frumoasa cu razvanelul!

bubu bafta la pregatiri pt botez!

cristina gata caninini??? faza tare cu o pustoaica de 4 ani, fetitza unei prietene; vine prietena acasa de la spital cu bebe si aia mica ii zice: "mami sa o ducem si pe ea la dentist sa-i puna dintzi ca uite e stirba!"

ies si eu un pic, ma duc sa fac un pic de ordine!

va poop!



ROXANA, mami de AMIRA (16.03.2008)
pozici
pozici noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Am ajuns la pagina in care Naty m-a flatat cu dorul ei de mine si cuscra si mie mi-i dor de voi cand nu pot intra macar sa citesc ce-ati mai facut.

Sa va mai zic ceva si ma duc iar la recuperari. L-am dat pe Vladic la cresa, particulara. Ai dreptate Tuchi, nu se compara cu cea de stat, pentru ca am fost in cercetare si la una de stat. Toti sun t extrem de draguti cu ei (cu copiii) si nu trebuie sa imping nici o spaga nimanui ca sa-mi ia copilul in brate cand plange, sa ii dea de mancare sau sa-i schimb e pampersul. Mai am de dus munca de lamurire sa nu mi-l infofoleasca . Deocamdata a fost bine, nu a plans dupa noi si-a facut si un prieten, a pictat cu mainile...si nu stiu cum sa va spun, dar am asa un sentiment de satisfactie enorma cand le aud pe educatoare ca-mi spun ca e un copil foarte prietenos, vesel, activ...parca ma gandesc ca totusi am si eu un merit in asta, ca i-am oferit toata dragostea mea cand a avut nevoie, si l-am ajutat sa capete incredere in lumea din jur. Ma rog is tare modesta, dar cred ca ati observat asta demult.

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Gata, am scapat si de vaccin nu a plans decat un pic cand i-a bagat acul. Nu a facut febra, nici nu a fost maraita sau nervoasa. S-a comportat ca un copil model, manca-o-ar mama pe ea de fata curajoasa.

Dupa amiaza mergem in parc, si cred ca il duc pe randunoi in IOR - i-am tot povestit de inghetata...

Clau fi serioasa, cine sa te certe?! Eu am un copil foarte fericit hranit mixt, asa ca nu vad unde e problema? Sa-i fie de bine Rebeccutei

Bubu lasa lacrimile iubita! Important e sa-i fie lui Stefanut bine, ca e san, ca e muls si biberon, ca e praf... ce conteaza? Zau asa!

Despre laptele mamelor din ziua de azi tind sa cred si eu acelasi lucru - ca nu mai e ce a fost, din pacate. Mama ne-a alaptat exculsiv pana la 6 luni si pe mine si pe fratele meu. Acum aud din ce in ce mai putine mame care reusesc asta.



Kya mamica de Sanziana mica

Varsta bebelinei

---------------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Roxana - inca nu am scapat de chin , tot sta sa iasa caninul, ultimul, dar inca nu a reusit sa taie gingia. cum mai e Amira/ mai face febra? si ce randunoi tinerele ai am citit de 2 ori ca sa fiu sigura ca despre el e vorba ca implineste 25 de ani

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

Mergi la inceput