Nasterea la maternitatea Pantelimon in 2008

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

Nu suna prea incurajator ce am citit pana acum - eu stiam ca sunt si la parter niste rezerve in regim de plata (chiar sotul meu a fost operat si am stat cu el 2 nopti in spital), sunt cu doua paturi, televizor, frigider, aer conditionat nu imi amintesc..., si toaleta tot acolo in rezerva si curata. Acum nu stiu ce sa zic...eu acolo as vrea sa stau, dar sa speram ca si prind loc, in martie cand s-a operat sotul meu, rezerva era 150ron/noapte.

Leeloo
30 +

http://good-times.webshots.com/album/562902143JedOlt
http://bd.lilypie.com/KW8up3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebeoana spune:

Buna , nu am mai intrat de mult pe forum pentru ca am fost plecata
Este adevarat , nu sunt prea incurajatoare opiniile voastre.O prietena a mea a nascut in mai si mi-a spus ca acum sunt conditii bune la etajul 3. Sincer si eu am stat la rezervele cu plata in 2006 cand m-am operat ,dar acum mai bine ii iau ceva lui bebe decat sa dau banii pe cazare.
De fapt astea sunt in general spitalele in Romania.
leeloo5979, sper sa ne intalnim in spital cand vom naste.
Baftaaaaa!


Bebeoana
32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

Bebeoana...bine ai revenit. Eu tot la Pantelimon am sa nasc pentru ca am incredere in medicul meu, si nu am de gand sa il schimb acum in ceasul al-12-lea. Vad ca tu ai intrat deja in 32 de saptamani, eu de abia duminica fac 32. Spitalul e renovat, exceptand faptul ca e plin de cei de "nitica etnie" eu nu am gasit alt cusur. Am sa o rog si eu pe dr daca se poate sa imi faca un tur al onoarei si sa imi arate si mie cam in ce conditii se prezinta pe acolo. Eu vreau sa stau la rezervele cu plata, ca sunt doar doua paturi in camera si conditii super (sotul meu a fost internat in martie acolo). Cred ca mai mult ca sigur ne intalnim pe acolo...

Leeloo
31 +

http://good-times.webshots.com/album/562902143JedOlt
http://bd.lilypie.com/KW8up3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annavq spune:

Buna fetelor

Eu sunt in luna a 7 a si am sa nasc in iunie tot la spitalul Pantelimon. Pentru cele care au nascut acolo de curand va rog mai postati impresii si scoruri pentru mamicile care vor naste acolo. Ne sunt de mare ajutor informatiile voastre. Si daca vreti puneti si nume de medici acolo ca e ff util.

Multumesc

annavq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

BUNA, si eu o sa nasc tot la pantelimon si cumnata mea o sa nasca tot acolo la sfarsitul lui mai inceputul lui iunie si stiu asa: cezariana este in jur de10 15mil. la neonatolog mai dai vreo 3 si ceva la asistentele din sala de operatie la nastere naturala nu cunosc detalii. Asistentele dupa etajul 3 sunt dragute si fara sa le dai . pe mine ma tenta sa stau cu bbe in salon dar am inteles ca sunt nerenovate(fara baie) si sunt 5 paturi si respectiv patuturi deci cam multa galagie pt mamica. sfat: sa nu-ti iei la tine lucruri de valoare sau telf.performant ca risti sa ramai fara nu sti cu cine ai onoarea sa stai in salon,banii ii ti in buzunar(cel mai bine).cam atat .

Meleea 25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

Am nascut pe 13 octombrie 2008 la Pantelimon si nu a fost vreo experienta horror asa cum ma pregatisem sufleteste. Trebuia sa nasc undeva intre 10-15 noiembrie, nasterea s-a declansat cu o luna mai devreme. Cand am ajuns, am fost controlata de o rezidenta cu mana grea si nu f amabila. Apoi cand a fost clar pentru toata lumea ca s-a declansat travaliul, am fost mutata din sala de travaliu in sala de nastere, mai precis, in camera unde spala copii abia nascuti. Acolo am fost monitorizata si eu si copilul si totul parea ca merge struna. Copilul era ok, eu ok (mai putin in timpul contractiilor).
Asistentele au fost super, moasele super, de doctorita nu am cuvinte. Profesionista, dupa cum o stiam. Eu discutasem cu dr inainte de a naste, ce optiuni de sedere am in maternitate. Mi s-a spus dupa ce am nascut, ca sunt trei: daca vreau sa stau cu copilul in camera, la etajul doi, care din pacate nu e renovat, nu arata f grozav, sunt vreo 5-6 paturi in camera, un singur grup sanitar la capat de culoar. Optiunea doi, si cea mai potrivita, dar unde am inteles ca vin de obicei cele care nasc prin cezariana, la etajul 3, complet renovat, arata f bine, cu frigider in camera, pat super ok )cam inalt si punea dificulati lauzelor, mai ales eu nascand normal, primele trei zile nu au fost tocmai roze) grup sanitar in camera, cu dus, chiuveta, wc. Si optiunea 3, la saloanele cu plata, cred ca era camera 150ron/noapte. Camera are grup sanitar p[ropriu, doua paturi, frigider, televizor, aer conditionat.
Eu am ales etajul 3, cu grupul sanitar propriu si inca 4 colege de sejur . Acum ma felicit ca nu am ales cu plata, am stat 10 zile in maternitate, deci m-ar fi uscat la buzunar.
Dupa nastere si "cazare" urmeaza ritualul alaptatului din trei in trei ore (daca mamica are lapte)dupa cum urmeaza: 06.00; 09.00; 12.00; 15.00; 18.00; 21.00; 24.00. Noi mergeam cu cc jumatate de ora inainte pentru ca trebuia sa ne mulgem. Canitele si biberoanele sterilizate le primiti la fiecare alaptat de la etajul doi, de la infiermiere sau asistente. In functie de cum va place sau nu cum se poarta cu copilul, sau vreti sa fie atente pentru o anumita problema (al meu era mereu la lampa pentru icter si isi tot dadea jos pansamentele de protectie a ochilor) le recompensati pe cele ce sunt pe tura respectiva cu 5-10 ron. Eu am dat la o tanti infirmiera care mi-a hranit copilul cu primul colostru si am mai bagat la o tanti asistenta care era tare rea cu mamicile, dar cu copii se purta minunat, ziceai ca toti sunt ai ei.
AAAAAAAAhhh...ce am uitat sa va spun: veti fi agasate de tot felul de individe (in afara celor care umbla cu gentile in spate cu diverse marfuri) chiar din personalul spitalului (in special infirmiere) sa cumparati tot soiul de produse, de la lenjerii de pat, costumase de copii, caciulite, pampersi...etc. Nu cedati!!! Eu m-am trezit imediat cum am fost asezata in pat dupa nastere cu o tanti tare insistenta, si cum nu stiam ce hram poarta si care era importanta refuzului meu, am cumparat un costum parca, nu mai stiu.
Alt ritual este cel al spalaturilor efectuate de doua ori pe zi de catre asistente. Valabil la ambele tipuri de nastere. Dimineata la 05.30 si seara la 17.30. La fiecare spalare (alta asistenta) 5 ron, bagati inainte sa va suiti pe scaunul ginecologic. Daca va este rau, aveti nevoie de calmante, aveti dureri, probleme de sanatate, chemati asistenta, bagati 10ron si cereti. La fel la cele care veti avea injectii obligatorii date de medicul ginecolog, la fiecare injectie, alti 5 ron sau 10...in functie de posibilitati. Eu am avut caderi de calciu urate de tot, si am avut nevoie de asistenta.
La copii sa aveti dusi pampersi si servetele umede. Va sfatuiesc sa cautati pachete de servetelede 24-30 bucati, nu duceti pachete mari. Pampersi cc 4 buc/zi, va uitati si voi cand mergeti la alaptat, sa fie mereu macar 2 bucati mereu acolo. Bepanten sau alta crema pentru popu la bebe, doar daca vi se cere. ATENTIE mare la infectiile la ochi: al meu a luat conjunctivita, nu aveau unguent cu kanamicina, am cumparat noi si am adus. E posibil sa va puna sa cumparati anumite medicamente petru bebei in functie de natura problemelor.
Costumase pentru minuni, minim doua la voi, duceti una pe zi daca vreti sa fie schimbat zilnic, mai cereti acasa sa vi se aduca daca e nevoie, sosetele (daca salopetele sau costumasele nu au picior), caciulite (desi era infiorator de cald acolo e mai bine sa aveti).
Pentru voi, in afara de cele uzuale sapun, sampon, periuta, pasta...etc, de mare importanta pachete mari de vata, cel putin doua. Apoi o foarfeca medie si 2-3 pansamente sterile, nu cele gata taiate ci acelea sul. Asta pentru ca o sa fie necesar sa va confectionati singure tampoanele (cele gata cumparate nu sunt suficiente, plus ca au plastic in componenta si la cele care nasc normal nu e indicat). Cele care vi se pun dupa spalare de asistente sunt total ineficiente, eu una de abia ajungeam la capatul culoarului unde aveam camera, ca era gata tamponul. Deci va faceti singurele tampoanele, e cel mai bine.
Tarife la nastere: eu am dat asa - 800 ron medic, 250 ron medic anestezist, 150 moasa, 25 ron asistente, 10 ron infirmiere.
Nu stiu...acum mi se pare ca am scris cam tot, daca mai imi amintesc ceva important sau aveti intrebari, va rog .
Sarcini usoare si nasteri cat mai line!

Leeloo
Lacra a lui Damian (13 octombrie 2008)

http://community.webshots.com/album/570749187xRZWvi?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fflori75 spune:

cu cine ai nascut Leeloo? cu dr diana gheorghiu?cum este la nastere?eu o sa nasc prin cezariana si nu stiu cum este ca si medic chirurg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

fflori75 da, cu dna dr diana gheorghiu...dar am nascut normal, banuiesc ca nu e diferenta la cezariana cum s-ar purta, eu zic ca e medicul cel mai bun pe care l-am cunoscut in cei 29 de ani pe care ii am. o femeie care a facut experienta nasterii sa fie una usoara si placuta. eu eram pregatita pentru ce era mai rau, dupa povestirile mamei, dar uite, un dr poate face minuni. stiu ca si eu initial voiam cezariana, si mi-a spus ca e necesara aprobarea profesorului,dar ca atunci cand o gravida a vrut cezariana nu a avut probleme, si a mai facut precizarea "la mine cezariana merge repede...", banuiesc ca se refera la timpul alocat cezarienei, ca dureaza mai putin decat la normala, unde pot interveni probleme.

Leeloo
Lacra a lui Damian (13 octombrie 2008)

http://community.webshots.com/album/570749187xRZWvi?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annavq spune:

Buna fetelor

Am fost in vizita la spitalul Pantelimon, pentru ca nici nu stiam unde este si am vazut rezervele de la parter pe care medicul meu, mi le-a recomandat. Mie mi se pare ca arata destul de omenesc, eu nu sunt o persoana pretentioasa, insa imi pare rau ca nu imi pot lua si copilul intr-o astfel de rezerva si ca el va sta departe de mine.In rest vreau sa mentionez ca eu nu am dat spaga in viata mea si nu prea stiu cum sa fac asta. Cred ca nasterea fiului meu va fi pentru mine o experienta din toate punctele de vedere.
O sa mai scriu pe site impresii despre cum a decurs nasterea si despre medici si asistente.
Nasteri usoare si bebei papaciosi



annavq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

Cumnata mea a nascut pe 25.5 09 , cu doc ionescu cringu, cu care o sa nasc si eu, care este un doc nemaipomenit din punctul nostru de vedere ,cicatricea de la operatie este opera de arta abia se mai vede acum dupa 2 sapt

Meleea 33

AMR 7 sapt pana la DPN
AMR 5 sapt pana la cezariana




http://picasaweb.google.ro/meleea9/Desktop?authkey=Gv1sRgCI7LhN_Qu-HOrwE#
http://picasaweb.google.ro/meleea9/20090411?authkey=Gv1sRgCIfljvvPyfiGIg#

Mergi la inceput