Piticodromul de Sept - Oct 2005 (207)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

HAI ROMANIA!
1-1 pronostic.
Si egal Italia cu Franta.
Ana e un pic mai bine, tuseste inca si-i curge nasul dar tot mai putin. Cred c-o sa merg totusi cu ea azi la doctor s-o asculte la plamani. Tempe are pana-n 37.5 rectal.
Mi-e un somn groaznic.



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Sanatate multa Anei, Miflore, temp. 37.5 rectal e OK zic eu. Sper sa ti se implineasca pronosticul dat!

Va uram inca de pe acum o seara placuta si toate bune.


Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Nu, nu mi-am mutat cartierul la culinar dar am facut altceva, asta nu pot sa-ti spun aici ca fac reclama, poti vedea in blog.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by kid2003
Hilde, bine ai revenit! Chiar ma intrebam ce e cu tine ca nici pe la mamici de nov-dec nu ai mai intrat. M-am gandit ca esti cu bucatareala si poate ti-ai mutat cartierul general la culinar.ro.
Sa stii ca Alexandra mea nu e bilingva, e...monolingva (se poate? ) si tot nu vorbeste sa o inteleg si eu. In afara de cateva cuvinte separate nu...nu emite nici o perluta ca Raducu sau Milan, nu pune intrebari doar arata cu degetul si daca e darnica zice cate un cuvant.
Dr a zis ca e normala, o sa isi dezlege limba dupa 3 ani, multi copii sunt asa. Daca nici dupa 3 ani nu o sa inceapa sa faca mici propozitii atunci va fi cazul de un consult la logoped. Dar mai avem pana atunci si incerc sa nu ma stresez si sa imi repet ca si taica-su (din povestirile rudelor) a vorbit dupa 3 ani si e destept nevoie mare...

bb2

--------------------------------------------------------------------------------



Multumesc fetelor de incurajari, speram sa fie bine. El este vesel si toata ziua da din gura dar nu intelegem nimic.


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 si 4 luni ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarmisa spune:

Buna tuturor!
Is necajita...Mayanna nu e bine...nu fost bolnava pana acum niciodata, adica ceva muci, febra max 38 asta cand era bebelus si eram in cluj.Zic asta cu cluju ca macar acolo aveam un medic bun, plus cunostinte care sa ne indrume catre cineva.Aici n-am nimic.
De sambata a inceput cu scaune mai dese si moi,apoi sambata a facut numa apa...n-a mancat nimic si a inceput cu febra ,din ce in ce mai mare...am reusit cu nurofen sa o scadem la 38,8 si mai apoi cu paracetamol supozitor la 38,2(cred ca daca n-avea diaree puteam mai mult).Luni am mers la medic...diagnostic enteroviroza febrila asociata cu ceva rosu in gat.Tratament augmentin, hidrasec si nurofen.problema e ca azi am ajuns la urgente...mayanna desi initial parea ca e mai bine, dupa somnul de pranz s-a trezit urland ca nu mai vede si era compet acoperita de blande mari si rosii.Am incercat sa sunam medicul nostru care a avut program dim dar nu ne-a raspuns asa ca am mers cu ea la spital, dupa aspect blandele sugereaza o alergie alimentara dar ea nu a mancat nimic, a baut doar apa si vreo 3 lingurite ceai de menta asa ca pb e alergie la antibiotic...va rog din toata inima sa ma iertati daca nu-s coerenta sau ...dar sunt si obosita si tare stresata

au incercat sa-i dea intravenos ceva care acum nu-mi amintesc cum se numeste,am un lapsus ,oricum ceva pt alergie, n-au reusit pt ca desteapta de asistenta cand fata a zis ca nu vrea...si oricum era agitata desi la medic mereu s-a comportat exemplar, i-a zis ca daca nu se linisteste o s-o intepe de mai multe ori...acu ea nu stia de intepaturi ca numa vaccinuri a facut...da i-a spus-o pe un ton!!! 4 oameni am incercat sa o tinem, i-au spart vena, si apoi au realizat ca ar fi putut si intramuscular sa-i faca da dr n-a stiut ca au medicamenul si in forma asta.Au reusit sa-i faca pan la urma in fundic,mayanna plangea si zicea ca la medic nu mai merge niciodata si ca vrea acasa.Ideea e acu tot are febra si diaree...si nu poate sa doarma...si nu stiu ce sa fac...si da era alergie ca s-au estompat blandele...si poate stiti voi un pediatru in brasov, un om cu care sa putem comunica ca eu zic ca n-am fost exagerata niciodata da macar sa-l intereseze ce ii spun de copil,si sa ma intrebe orice daca eu nu spun tot...inca odata scuze ca gandurile mi-s vraiste




sarmisa mamica de mayanna (19 Oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarmisa spune:

revin c-am citit ce-am scris...eram obisnuiti cu un medic care ne zicea ca pana nu are un dignostic clar el nu da medicamente ne trimitea la analize sau pur si simplu sa-l tinem la curent cu evolutia simptomelor... chiar zicea ca sunt parinti nemultumiti ca pleaca de la el fara tratament, ca asa e obisnuinta mergi si primesti reteta...noua ne-a convenit!

mayannei i s-a prescris acum zimat...si zirtek pt alergie...dar dr vb singura si zicea ca daca n-ar fi febra ea nu ar mai da antibiotic,ca e putin rosu gatul, asa ca am ales sa nu-i dau si sa caut un medic...netu nu ma ajuta prea mult, de aceea am zis sa apelez la voi ca nu stii niciodata...

sarmisa mamica de mayanna (19 Oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarmisa spune:

is depasita , habar n-am , ma agit pt ca nu stiu cum s-o ajut acum pe moment cand imi spune ca o doare burtica si gatu...trebuie sa incerc sa dorm...

sarmisa mamica de mayanna (19 Oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Sarmisa, saracele de voi! Cred ca alergia a fost de la augmentin.
Nu stiu medic in Brasov.
Sa o hidratezi bine, cate putin si des, antitermicele sa i le dai pe gura, nu supozitor.
Nu stiu altceva. Tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Sarmisa, multa multa sanatate! Nici eu nu stiu medic in Brasov din pacate...Ai grija cu hidratarea.
Tonnia, din ce cauza ai spus sa-i dea Mayannei antitermicele pe gura? Daca are diaree, ok. Dar mai este si alt motiv?
Am fost aseara cu Ana la doctor, n-are nimic la plamani. In gat ceva secretii, muci, bale dar nu rosu in gat. Si chestiile din gat au fost amplificate de plansul de dinainte. Sper sa fim pe drumul cel bun.
Acum ne-am linistit cu fotbalul, am scapat de-o grija. Prost au mai jucat.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Doar din cauza diareei.

Ce vreme inchisa, iti vine sa te culci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Somn usor
Ce-as mai dormi si eu......cu capul pe birou...


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput