Piticodromul de Sept - Oct 2005 (207)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana30 spune:

Mifloricico,Mihnea a luat o data rinathiol.Eu cred ca-i bun,in primul rand ca si-a facut efectul,iar apoi pt ca a fost prescris de un medic in care eu aveam mare incredere(spun aveam pt ca,din pacate,a murit).
Multa sanatate Anei,stai linistita ca-i trece pana la concediu.

Daca tot am iesit de dupa perdea va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

simodina, felicitari pt bb din burtica!

miflore, nu te panica! sanatate!

cat despre sala, am fost si eu pana acum vreo 2 luni (am fost 3 luni, f mandra am fost de mine), insa chiar nu mai ajungeam sa-l vad pe radu treaz. asa ca am abandonat aerobicul, desi trecusem de perioada aia grea de inceput, cu febra musculara continuu... imi placea, chiar simteam nevoia sa merg. nu stiu sa gasesc o solutie, timpul n-ajunge pt tot ce vreau sa fac .

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

fetele!
Tonnia, spectacolul e sambata viitoare. Sper ca Ana sa fie bine pana atunci. Si eu am asa o senzatie ca de fapt Ana n-ar tusi normal ci practic se ineaca cu secretiile...dar care secretii? ca din nas sunt putine, ii curge nasul o data la 1-2 ore, apos. Laptele l-a baut fara probleme, daca nasul ar fi fost infundat ar mai fi lasat sticla jos din cand in cand dar ea l-a baut pe nerasuflate.
Secretiile astea se pot forma direct in gat sau vin mai de jos? Nu se aude nici o haraiala...
Cum as putea eu stii daca e bronsiolita sau pneumonie? Intreb sa stiu pe viitor, eu sper ca-i o simpla raceala.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Stiu ca la bronsiolita e un suierat specific cand respira, wheezing se numeste, bate pe google. Il observi imediat. Pneumonia se diagnosticheaza radiologic din cate stiu. Nu cred ca stetoscopul e suficient.
Cred ca pot fi de vina secretiile mai ales daca tuseste doar cand si cand si in special in pozitie orizontala, atunci ii deranjeaza. Sa o hidratezi bine. Si sa o aspiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Wheezing, n-are, nu se-aude nimic. Si intr-adevar tuseste rar, cand de fapt o deranjeaza secretiile.
Multumesc Tonnia.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Miflore din cate am inteles la tusea cu secretii merg 2 substante:carbocisteina si ambroxol.
Rinathiolul asta are carbocisteina in compozitie, la fel ca Humexul.Mucosolvan are ambroxol in compozitie.
Prima data doctorita Alexiei mi-a data Rinathiol si apoi, pt. ca nu a mers am schimbat cu Mucosolvan Junior.
Dar ne-a mai recomandat si Eurespal sirop.
Sanatate multa Anei!

Si Alexia tuseste cu secretii, nu am ajuns la dr. inca, i-am dat Mucosolvan si Eurespal vad ca nu mai tuseste asa rau, nunai dimineata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

banc de pe net:

Feras Al Jaafari: Cica antrenorul Olandei isi anunta jucatorii ca vor juca un meci contra Romaniei. Nimeni n-are chef, si la un moment dat portarul Van der Saar zice :

- Baieti, uite ce zic eu, joc eu singur contra Romaniei, si voi mergeti intr-un club, OK?"

Toti sunt de acord. La un moment dat aprind TV-ul si ce vad: 1-0 pentru Olanda, gol Van der Saar in minutul 5! Toti veseli, sting TV-ul si iar se pun pe baute...

La capatul celor 90 de minute aprind din nou televizorul si... "Romania 1 - Olanda 1, gol Mutu, minutul 90." Fuga toti la stadion si la vestiare il gasesc pe Van der Saar, disperat, cu capul in maini...

- Ce s-a intamplat, mai Van der Saar?

- Baieti, imi pare sincer rau, am fost eliminat in minutul 6 ...


cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:



miflore sanatate Anei,sa nu fi alergica la polen zic si eu
Ioanace bine ca ai vointa,ia si burta mea la sala ,saptamina viitoare plecam in vacanta si am probat costumele de baie ......zici ca mai astept un bebe asa arata, de unde d-zeu nu stiu ... adica stiu pap


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Dana, vacanta placuta.
Ne e dor de voi, ce mai faceti ?
Cam acum 1 an ne vedeam in Paris.

Nici eu nu am ajuns la sala, dar nu ptr ca nu am nevoie.

MiFlore, sanatate Anei.
Si Victor cu Anca tusesc cateva minute seara la culcare, dupa care adorm si in restul zilei nu au nimic.
Eu ii banuiesc ca mai stau transpirati (da, a venit caldura si pe aici, ca beau rece, si asa se trezesc tusind.

Pe curand,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Buna dimineata piticodrom!

Kristinutza draguta gluma scrisa de tine, sa speram ca deseara o sa fie bine pentru Romania.Pronostic n-am curaj sa dau dupa felul in care au jucat olandezii pina acum.....si iar azi in birou am decoratii portocalii puse de colegi.....

Sa ne tineti pumnii miine cind invatam colegii din grupa de inot a lui Alberto cintecelul cu ratustele, speram sa iasa bine ca o sa luam si ratuste ca material didactic....


O zi buna tuturor si Hai Romania!

Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput