Gravidute si mamici de Cluj - 82

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Fetelor, tocmai am termina curatenia spataminala, asa printre mesele copilului.
Azi raportam 120 ml pireutz de mar si 150 ml lapte praf la masa de la ora 11.
eu zic ca pt a doua zi e f bine. miine mincam la fel, poate si luni, dupa care introducem un alt fruct.


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

Neatza la amiaz,

Nu am mai intrat sa va scriu ca ieri m-am simtit foarte rau,de dmineata m-am trezit cu o durere groaznica de cap,iar spre dupa masa am facut febra 38 si am venit dr sa ma vada si e din cauza ca am foarte mult lapte si mi s-a zis sa reduc foaret mult lichidele si sa ma mulg tot timpul!!In rest Ericut e tare cuminte si asa de bine doarme noaptea ,se trezeste pe la 2 si pe la 6!Nu am treaba ,sper sa o tinem tot asa!!

Nu ne treceti si pe noi pe pria pagina ca noi nu suntem numai in asteptare!!!Ericut s-a nascut in 31 mai 2008!!VA multumim!!!

Poze

Andreea , de Ericut puiut!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:


NEATZA
TU fetelor nu stiu ce sa zic dar nu s mai de acord cu fructele dimin ....as prefera sa le dau intre mese ....voi ce ziceti ????
cred totusi ca dimineatza copilashul ar trebui sa aiba un meniu mai consistent ...iar fructele sa fie date ca si desert
aseara numai la asta m am gandit ...eu daca mananc numai fructe dimin ...mor de foame ,nu ma satur deloc si stiti vorba aia :dimineata sa mananci ca un rege ,la amiaza ca un printz si seara ca un sarac


VELENA sper sa nu l doara pe puiutz ,sa l dai cu gel daca e nevoie

IOANA(SARA) ti am raspuns dar n ai vazut ,e super ideea si cand o sa se incalzeasca venim si noi si mai luam si alte mamici

OANA avocado gasesti la CORA .astazi ii dau peste cu piure si avocado

LORE de la primii pasi ?..ma bucur ca ai gasit ceva ce ti place si la pret bun

ANDREEA27 incearca sa te odihnesti mai mult daca are cine sa te ajute

CO pt plimbareatza ...noi de abea acum o sapt am inceput sa pasim
ieri am fost in parc dar nu erati pe acolo :(



INGERASHU MEU TIADRIS-3oct2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Alex, conform parerilor nutritionistilor, fructele nu se dau ca desert!!!!! nici macar copiilor.
ele constituie o masa separata, sau, in cel mai rau caz, se dau inainte cu o ora de o masa obisnuita.
fructele satura foarte bine. au zahararuri mai multe decit alte alimente (decit laptele, brinza, supica...) si se asimileaza f usor de catre organism. eu de ex, maninc fructele numai dimineata, pe stomacul gol si ma satur f bine. depinde si de obisnuinta, cred.
pe de alta parte, asimilindu-se usor de catre organism, nici nu tin de foame pe termen lung, astfel incit nu poti sa dai copilului fructele dupa-masa sau seara, pt ca n-o sa-i tina de foame pina dimineata si se va trezi pt o masa de noapte.
nu stiu daca ai observat, insa bebeii maninca mai bine dupa masa (cei alaptati sug mai mult si mai des, cei pe formula cer mai mult) fiindca se pregatesc de "pauza" gastrica din timpul noptii.
na' ca m-am intins ca un cerceaf.
tu faci cum vrei si cum accepta Tiadris.




Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Alex, am uitat sa te intreb, cind ai inceput sa-i dai banana lui Tiadris? ca ala chiar e un fruct consistent (alaturi de avocado) si as vrea sa incerc si eu peste citeva saptamini.


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Soanso, nu se deshidrateaza Alexia ca baga lapte la greu.

Cu mancarea..dimineata masa consistenta, la Alexia nu functioneaza. Pana la ora 14 nu mananca altceva decat lapte, iaurt sau fructe, pur si simplu nu vrea altceva. Iar dupa-amiaza si seara mananca de rupe supa si felul doi. Asa ca fiecare cum crede.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

POZE ALEXIA

Ne nastem uzi, goi si flamanzi..dar greul de-abia dupa aceea incepe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

quote:
Originally posted by ALEX29


NEATZA
TU fetelor nu stiu ce sa zic dar nu s mai de acord cu fructele dimin ....as prefera sa le dau intre mese ....voi ce ziceti ????
cred totusi ca dimineatza copilashul ar trebui sa aiba un meniu mai consistent ...iar fructele sa fie date ca si desert
aseara numai la asta m am gandit ...eu daca mananc numai fructe dimin ...mor de foame ,nu ma satur deloc si stiti vorba aia :dimineata sa mananci ca un rege ,la amiaza ca un printz si seara ca un sarac


VELENA sper sa nu l doara pe puiutz ,sa l dai cu gel daca e nevoie

IOANA(SARA) ti am raspuns dar n ai vazut ,e super ideea si cand o sa se incalzeasca venim si noi si mai luam si alte mamici

OANA avocado gasesti la CORA .astazi ii dau peste cu piure si avocado

LORE de la primii pasi ?..ma bucur ca ai gasit ceva ce ti place si la pret bun

ANDREEA27 incearca sa te odihnesti mai mult daca are cine sa te ajute

CO pt plimbareatza ...noi de abea acum o sapt am inceput sa pasim
ieri am fost in parc dar nu erati pe acolo :(



INGERASHU MEU TIADRIS-3oct2007



Merci mult!!Dar chiar ma odihnesc ca de mancare imi face acuma soacra!!Chiar nu stiu de la ce ??Ca acum am observat ca pe sanul stang in exterior am o pata mare rosie!!Stau toata ziua cu comprese reci pe mine!!!
Va pup!!!

Poze

Andreea , de Ericut puiut!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara2007 spune:

tu fetelor de unde aveti voi imagini atatea?de ex aia cu spalatul...adunatul de rufe.si ma vazut la un membru incepator nu la unul avansat..sau poate nu tsiu eu exact care-i??

adriana voi ati iesit afara astazi cu vantul asta?noi ma zis ca stam in casa sa nu crae cumva sa i se agraveze.dra maine nu cred ca mai suport....toata ziua adun cand usntem acasa si tot nu se vede.si nici nu doarme f bine ca nu-si foloseste de tot bateriileacuma mazgaleste cu carioci pe o foaie si ma tot uit sa nu inceapa pe pereti..tu cati ml de nurofen ii dai?cate kg are?

soanso demult n-ai mai intrat...f bine ca ai spus de sandalute...sara chiar are tendinta de picior plat..are taica-so.dar se gasecs cu talpa ortopedica?
ai noroc cu soacra-ta.si eu am mare noroc cu bunicii mei.si eu cand o sa merg la lucru o las cu ei pana la gradi..

alex la fel m-am gandit si eu cu frcutele.eu le combin..intr-o dim ii dau masa de frcute,in alta soldatei cu tot felul..in alta cereale cu fructe sau iaurt...iarasi soldatei cu altceva,tot asa.si frcute ii mai dau ziua.oriucm ii dau in fiec zi fructe,,,sara nu prea papa legumele,dar in schimb papa la fructee...si dac aare dim cereale de ex ii dau frcute afara sau acasa dupa ce se trezeste..depinde.fiec cum considera.scuze..n-am vazut ca ai scris de strand...abia astept.sa le vedem pe mamarute la balaceala.

eu i-am dat avocado cu banana si pepene....a fost tare gustos.

sara e la regim putin de ieri..oricum nu prea papa ea cum ii deranjata burtica.si astazi avaut diaree de 2 orisper sa se regleze odata si sa nu se dezidrateze iarasi.bea cat de cat lichide.data trecuta nu prea a baut deloc.








ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara2007 spune:

bex esti pedagoga?nu stiam...da,cred ca-i fain si educativ la cresa particulara....dar cam scumpa....daca taica-so ii da numa 5 mil pe luna.nici cresa nu i-o acoperaoricum vine gradi daca nu....

oare maine v-a fi la fel cu vantul asta?tare ne-am duce la tara.n-am mai fost de la pasti...si ne asteapta si bunicii ceilalti...adica strabunicii sarei

anca.b...f bine a papat piticul...a inceput un start grozav

ne auzim mai incolo...pofta mare la totii piticii si pofticioaselor de mamici

ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara2007 spune:

bex esti pedagoga?nu stiam...da,cred ca-i fain si educativ la cresa particulara....dar cam scumpa....daca taica-so ii da numa 5 mil pe luna.nici cresa nu i-o acoperaoricum vine gradi daca nu....

oare maine v-a fi la fel cu vantul asta?tare ne-am duce la tara.n-am mai fost de la pasti...si ne asteapta si bunicii ceilalti...adica strabunicii sarei

anca.b...f bine a papat piticul...a inceput un start grozav

ne auzim mai incolo...pofta mare la totii piticii si pofticioaselor de mamici

ioana

Mergi la inceput