Dilema mare: Happy Planet kids sau Happy Univers

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cri30 spune:

Micheline, poti sa imi scrii pe privat oricand vrei.
Te pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

la discutia cu dirextoarea/patroana de la gradi v-ati dus pe jos sau cu masina...cu mine ca eram fara masina si cu copilul de mana nu a vrut sa stea de vorba, iar la mom cand am fost cine mi-a raspuns la usa, adeschis asa o crapatura de la usa si num-au lasat sa intru nici macar in hol.......iar directoarea mi-a vorbit din varful limbii!

Evident nu am dus coplul acolo si bine am facut pentru ca atmosfera atidudinea si felul in care am fost tratata mi-a lasat un gust ff amar!

Poate eram altfel tratata daca coboram din vre un jeep!!!!!!!!!!!!!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri30 spune:

Anca_Vlad , imi pare rau ca asa s-a intamplat cand ai fost tu. Ma gandesc ca poate ai fost sa vizionezi gradinita in timpul in care copiii dormeau si din cauza asta nu te-au lasat sa intri, pentru ca atunci nu se fac vizionari.
Eu am fost cu masina, dar nu a vazut nimeni cu ce am venit. Tot pe jos am intrat in curte si in gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Era dimineat la ora 10-11, nu dormeau la ora aceea!

Nu vreau sa stric imaginea aceste gradi in nici un fel, numai ca eu nu am fost tratata cu o atitudine pozitiva sau macar civilizat!

fiecare cu norocul lui, pana la urma am facut o alta alegere si in timp s-a dovedit a fi mult mai buna decat gradinita din dicutie!

Va doresc acomodare usoara cu colectivitatea si copii sanatosi care sa treaca cu bine peste toate intemperiile acomodarii la noile conditi si sa va lasati instinctul sa decida care dintre gradi e mai buna pentru copii vostri.

PS cand mergeti l;a vizionari luati si copilul cu voi e importanta reactia copilului si incercati p[e cat posibil sa ii urmariti comportamentul!

de ex vladud de la Centrul Conil m-a luat de mana si m-a tras sa plecam,iar la gradi unde e acum mi-a fost foarte greu sa il conving sa plecam!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Cri, stii cumva au voie parintii sa stea la inceput cu copilul, nu stiu o juma de ora, o ora pana se obisnuieste. Sau cum o duc o las acolo si gata. Se va vedea intre straini si va plange...of.
La cei mici le dau mancare pasata sau nu. Au variante in cazul in care copilul refuza o anumita mancare?
La somn ii schimba in pijamale? L atoaleta ii duce cineva. Au olite sau wc micut? Of cate te-as intreba, dar merg sper zilele astea sa intreb acolo. Eu stiu ca directoarea e sotia fotbalistului Balint. Un om cu un caracter atat de frumos nu poate avea decat o sotie cu un caracter identic, pe bune...deci pana nu vad la fata locului io iau toate de bune...

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Madelaine ceva vesti? Ai vorbit cu educatoarele? Cati ani are baietelul tau?


KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micheline29 spune:

Kikineata iti pot raspunde eu la intrebari: din ce-am vorbit cu directoarea (nevasta lui Balint e patroana, directoarea in Cotroceni e dna Badicut) nu e indicat sa stai cu copilul ca oricum plange cand pleci, poate mai abitir decat daca stai cu el si vede ca ti se rupe inima sa-l lasi. Politica gradinitei e sa nu te lase sa stai cu copilul, dar senzatia mea era ca exista oarecum si un spatiu de negociere...eu o sa incerc sa-mi duc copilul intai cate doua trei ore, apoi la program lung.
cu masa, directoarea m-a asigurat ca au avut copiii de trei ani care mancau pasat si ca le pasa de la bucatarie. sper sa fie asa, ca fi-miu daca e o bucata mai mare de aliment imediat o scuipa sau i se face greata...
cand am fost eu nu aveau experienta cu grupa mini de doi ani, nu aveau olite in baie, doar doua sau trei toalete mici. au spus ca pot aduce olita de acasa, pampers si daca vreau si reductor sau colac propriu de wc (din astea erau berechet intr-un dulap in baie daca-mi aduc bine aminte, parca fiecare copil era cu colacelul lui, sper sa nu gresesc).

Eu nu am avut nici o problema legata de primirea in gradi, e o alee lunga, deci nu te vede nimeni daca vii cu masina sau pe jos, pe de alta parte m-am programat inainte ca sa nu deranjez vreo activitate. ce mi-a placut e ca dimineata cand soseau copiii, ingrijitoarele aveau cate o vorba buna pentru fiecare, educatoarele erau vesele si copiii sareau la ele sa le povesteasca cate ceva. Pe directoare am sunat-o o data si mi-a inchis ca apoi sa-mi spuna ca s-a dus la jocuri intr-o clasa sa mai stea cu prichindeii, ceea ce mi-a placut, inseamna ca se implica. E si o femeie sufletista si binevoitoare, din cate am vazut. Pana la urma fiecare plateste taxa, asa ca nu vad care ar fi diferentele intre parinti cu bani si parinti fara, ca tot aia e daca te duci la o particulara?

Sper sa nu ma fi inselat. Cri, Kikineata daca aveti drum pe la gradi in zilele urmatoare poate imi spuneti si trec si eu sa vorbim un pic afara sau poate la toamna, cand incepe piciul meu... e super sa putem sa schimbam impresii.

Sper ca meniul e Ok si ca ajuta grupa mini la masa, fi-miu nici laptele nu si-l bea singur. pe de alta parte sper ca la gradi sa invete sa manance singur si mancare solida, ca daca face mofturi ca acasa... n-am facut mare lucru! imi pun mari sperante in colectivitate si imitarea colegilor...

Micheline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yorky spune:

buna tuturor,
Sper sa nu fiu singurul tatic ingrijorat de problema alegerii gradinitei. Sotia lipseste 1 sapt din Bucuresti si aceasta sarcina mi "s-a strecurat " in agenda.

Stam in Dr Taberei-Ghencea si cautam o gradinita cat mai aproape desi lucram in Pipera(eu)/Primaverii(sotia).
Am avut astazi vizionare la Happy Univers si nu am fost deloc incantat:
- casa in planul 2 cu trecere pe o alee care are vedere in curtea vecina unde erau 2 caini mari si fiorosi. Ma intrebam cum poate trece pe acolo de 2 ori in fiecare zi un copil de 2 ani !?
- gradinita e "amenajata" intr-o vila veche si nu am sesizat mari eforturi de renovare. Vopsea data peste piesele vechi de tocarie, camere mici, culoare de trecere amenajate drept sali de studiu (vezi "sala calculatoarelor").
La subsol, o pivnita transformata in sala de mese cu coborare pe o scara ingusta gen melc.
- baile sunt mici, nu au WC pentru cei mici sau chiuvete mai joase.
- curtea e mica si oarecum lipita de curtea celor 2 caini
Singurele aspecte de apreciat sunt atitudinea personalului care era in gradinita cand am fost eu acolo si tariful de 980 ron pentru program prelungit (8-18).
Se poate opta pentru vizionare online a copiilor contra sumei de 200 ron/an.

Sincer am plecat dezamagit de acolo desi plecasem convins (dupa marturiile antescriitorilor de pe acest site)ca am rezolvat problema gradinitei.

Vreau sa vad acum gradinitele Maryland si Happy Planet Kids( stiti cumva daca accepta copii de la 2 ani ????). Daca aveti informatii despre oricare dintre cele 2 as aprecia daca le postati.

Sa auzim de bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Anul trecut Happy Planet Kids nu acceptau copii decat de la 3 ani in sus. Succes la cautari, sa gasiti ceea ce este cel mai bine pentru puiutul vostru.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri30 spune:

Ai perfecta dreptate , yorky.
Dar sa stii ca nicaieri nu este perfect. Ceva trebuie sa te dezamageasca. Intr-adevar , aici la Happy Univers sunt camerele mici etc. , dar la cate gradinite am vazut... am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea ca asa e la noi , nimic nu e perfect.
Tot ce pot sa iti spun sau poate ai remarcat, este faptul ca e curatenie , se face zilnic curat si in curte si in interior, mancarea se face acolo si au un meniu diversificat... Iar personalul este destul de dragut.
Despre Happy Planet Kids pot sa iti spun ca primesc copii de la 3 ani sau daca nu mai fol pampers , mai primesc si de la 2 ani si jumatate. Au conditii f bune acolo, camere spatioase, curatenie ,bucatarie proprie, cabinet medical.Si este gradinita acreditata, nu doar autorizata. Dar... au o taxa ffff mare .Din ce stiu era 1400 ron pe luna, iar acum am auzit ca s-ar fi facut 16, insa nu stiu sigur.
Dar conteaza f mult si atitudinea personalului.La banii astia, ar trebui sa fie ok. Nu cunosc.
Despre Maryland... eu am fost in primavara.Nu am intrat pt ca de la inceput nu mi-a placut locatia. Am ajuns pana la poarta si am intors. E foarte departe ...ma gandesc iarna cat de greu e si chiar si vara, din cauza aglomeratiei.Alte amanunte nu stiu.
Succes!

Mergi la inceput