Dilema mare: Happy Planet kids sau Happy Univers

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cri30 spune:

Eu am un baietel de 2 ani , care e inscris acum la alta gradinita , de care nu mai sunt deloc multumita. Am vizitat si eu gradinita Happy Univers si dupa ce am tot stat pe ganduri daca sa il inscriu sau nu acolo, m-am hotarat. De maine il inscriu. As vrea sa scrieti aici mai multe detalii despre gradi si cum s-au acomodat copiii acolo .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Salutare fetelor,

Revin cu amanunte.
Desi la gradi totul pare ok, au si camere de luat vederi si nu parea nimic suspect, juniorul meu efectiv nu isi mai doreste sa mearga acolo. Mi-a zis ca nu are prieteni, ca l-a batut odata un copil mai mare si ca lui nu ii place acolo si pace.
este foarte agitat de cand il duc, plange nopatea si mereu imi spune:
-Maine iar voi avea probeme la gradi...
Am intrerupt pentru moment, mai ales ca a fost si foarte racit si a luat antibiotic. Acum nici eu nu stiu deloc ce sa fac. Zilele astea voi merge sa vorbesc cu educatoarele sa vad ce s-a intamplat de fapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri30 spune:

Aoleu !
Am citit acum mesajul tau si chiar m-am speriat ! Eu mi-am inscris copilul la happy univers de cateva zile . Trebuie sa recunosc ca nici eu nu sunt 100% incantata de ac gradi. Parca sunt un pic dezamagita . Am impresia ca nu sunt toti copiii tratati la fel de bine. Probabil conteaza cat de multi bani au parintii. Nu stiu ce sa zic.
Da, au monitorizare video , dar merge foarteee greu , cu toate ca ar trebui sa ia masuri , pt ca se plateste taxa suplimentara pt asta.
Inca nu stiu exact ce activitati au dimineata , dar dupa amiaza , de cand se trezesc din somn stau cumintei pe scaunele si se uita la desene animate la televizor...
De ce nu ii scot in curte la aer? Probabil e mai greu sa ii supravegheze.
De ce nu fac alte activitati , jocuri? Cred ca e mai usor sa le spui sa stea pe scaune la televizor , de se plictisesc saracii copii pana vin parintii sa ii ia.
Nu stiu daca o sa mai imi las copilul acolo , pt ca oricum plange , dar nu imi place nici mie atmosfera de acolo si tratamentul diferentiat de la copil la copil .
Pt cine vrea sa se convinga ... incercati !
P.S. : Pentru amatori : nu va mai luati dupa ce scrie pe site - ul niciunei gradinite ! Convingeti-va singuri la fata locului !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

CRi30 de unde stii detaliile astea...ca se uita la TV? Si ce mai stii??:))))

Madelaine 77 incearca sa derulezi tot cum a fost si vezi poate e altceva ce-l deranjeaza. Foloseste expresia chiar asa....iar o sa am probleme...mamaaaa cum vorbeste la varsta asta. Dar in rest cum a fost, acomodare, papa, somn, joaca???

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micheline29 spune:


Desi urmaresc discutiile pe forum de vreun an, nu m-am inscris pana acum...dar faptul ca voi avea copilul de doi ani la Happy Univers din toamna, m-a determinat sa intervin in discutii. Chiar m-ati speriat madeleine si cri, eu din cate am vazut educatoarele pareau ok, copiii la fel (am fost de doua ori, e adevarat dimineata, dar nu erau televizoare deschise). Daca puteti mai dati-mi amanunte, ce intreba si kikineata: cum e papa, cum sunt jocurile, somnul, accepta si cu pampers? deja mi-e frica sa nu fi facut o alegere gresita, dar sper totusi ca problemele pe care le-ati mentionat se vor rezolva...pana venim si noi, in toamna!

sistemul video merge greu? adica se vede ceva sau nu? putem sa ne vedem efectiv copiii in salile lor de joaca?

va rog mult sa imi mai dati si alte informatii, avem mare nevoie de ele ca vom fi foarte mici cand incepem gradinita...abia facem doi ani la sfarsitul lui septembrie si nici foarte sociabili nu suntem...

cu multumiri,

micheline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micheline29 spune:

Revin cu rugamintea catre mamele care au copii la Happy Univers sa impartaseasca din experienta lor. Mai avem un pic pana in toamna si as vrea mult sa stiu daca trebuie sa caut si o alta alternativa sau ramanem la Happy Univers. in mod particular ma intereseaza:
- cati copii sunt in grupa mini de doi ani?
- daca programul si masa sunt adecvate?
- daca nu sunt probleme cu generatia in pampersi - ca bebeul meu mai are pana la olita?
- daca chiar ii tin la tv si cat / mai ales ca eu am optat pentru programul lung.
- cum se vede pe video?
- daca educatoarea de grupa mini e OK?
- daca nu sunt probleme cu asistenta si doctorul, examineaza copii, nu sunt lasati copiii bolnavi la program?

Mie gradinita mi s-a parut OK directoarea chiar mi-a placut foarte mult, o persoana implicata si echilibrata, iar copiii mi-au parut veseli cat am vazut. Sper sa nu fie doar o impresie. Va rog mult sa postati detalii caci noi avem mari emotii la toamna, copilul meu e si un pic bolnavicios, e foarte mic si sta toata ziua in fustele mamii.

Cu multumiri,

Micheline

PS din ce-am gasit pe net, Happy era foarte Ok inclusiv comparativ cu alte comentarii negative fata de diferite gradinite din Cotroceni (Ada, Conil etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri30 spune:

Am revenit cu amanunte. Eram foarte suparata atunci cand am scris mesajul anterior. Imi lasase o impresie proasta gradinita , dar dupa alte experiente neplacute cu alta gradi, incepuse sa ma enerveze orice si sa mi se para suspect orice.
Acum pot sa va spun ca s-au schimbat in bine toate lucrurile. Ori au citit parerile pe net si s-au sesizat. Oricum, comunicarea e foarte importanta.
Acum e totul foarte bine la gradi , copiii sunt scosi in fiecare zi in curte, personalul e atent cu toti copiii. Sper sa fie bine in continuare si sa imi ramana aceeasi impresie buna pe care o am acum despre Happy Univers.
Gradinita este foarte curata, se face in fiecare zi curatenie, atat in interior , cat si in curte.
E de reprosat doar faptul ca sistemul de monitorizare web nu este deloc bun , merge foarte prost si cred ca ar trebui facut ceva in sensul asta , pentru ca e destul de important.
Oricum, numai pt faptul ca aceasta gradinita are supraveghere video inseamna ca nu are nimic de ascuns !
Sper am putut ajuta cat de cat mamicile care vor sa isi aduca micutii la Happy Univers. Mergeti cu incredere pentru ca e o ogradinita buna si destul de bine organizata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micheline29 spune:

Multumesc mult cri mi-ai luat o piatra de pe inima! daca poti oferi amanunte suplimentare, cum sunt educatoarele, asistenta medicala, vine doctorul periodic, copiii sunt ajutati sa manance, ce fac daca prichindeii nu vor sa doarma la pranz.... ti-as fi foarte recunoscatoare!

Cu multumiri anticipate

Micheline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri30 spune:

Educatoarele sunt tinere. Nu stiu ce experienta au.Sper sa isi dea toata silinta si sa aiba grija de copii asa cum trebuie, mai ales de cei mici care trebuie supravegheati foarte bine.
- cu pampersii n sunt probleme
- cu masa : aici ar trebui sa insiste mai mult cu cei mici care nu mananca singuri. Din ce am vazut ... ii mai ajuta. Dar trebuie sa fie ajutati mereu.
Doamna directoare este , in schimb, o doamna in adevaratul sens al cuvantului. Poate , cu timpul , o sa pot spune acelasi lucru si despre educatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micheline29 spune:

Aceeasi impresii ca si mine Cri! Mi-a placut de directoare, dar n-am prea avut contacte cu educatoarele. Mersi de informatii, din septembrie-octombrie intram si noi - cand facem doi ani - la grupa mini. Daca mai sunt probleme, daca sesizezi ceva sau daca, dimpotriva, esti incantata de ceva, nu ezita sa ne mai scrii...
am impresia ca princhindeii nostri vor fi colegi. Cum s-a adaptat copilul tau la gradi la doi ani? N-a fost greu la inceput? Mie mi-e deja mila de bebe, el plange dupa mine si cand ma duc la baie daramite sa-l las singur o zi intreaga la gradi...Offff, nu mai cresc o data copiii, mie mi se pare al meu asa de neajutorat si plapand, mi-e deja frica de gradi...

Micheline

Mergi la inceput