Abuzul psihic

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balaioara spune:

quote:
Originally posted by oocristina

Balaioara,

Cred ca ti-ai dat si tu seama singura. Problema nu este la tine. Problema este la el. Te abuzeaza. Constientizezi acest lucru.

Ceva il face sa fie cum este. Se poarta urit cu tine pentru ca probabil nici el nu se sufera pe el insusi. Si rautatea interioara o da in exterior, cel mai adesea spre cei din jur, spre tine. Chiar si faptul ca se straduie sa fie un tata perfect este o nevoie. De compensare. Straduinta lui este pentru a-i satisface o nevoie, o problema, o neimplinire.

Imi pari optimista. Increzatoare in tine. Cu mici probleme, ca toti oamenii. Cum bine spunea Porumbita, ori divortezi, dar cred ca el nu va fi de acord niciodata. Te impui, dar barbatii sunt orgoliosi. Sau inveti sa te doara drept in fix. Stii, si asta se invata. Ignore pur si simplu. E usor de spus, greu de facut, dar repetitia este mama invataturii.

Ai incredere in tine. Si nu te lasa dominata. Redescopera-te. Reinventeaza-te.



Da, problema e la el. Si, trebuie sa contrazic afirmatia ca si-ar fi gasit o persoana slaba pe care sa o agreseze. El cauta oameni superiori lui pe care sa ii domine, pentru ca doar asa se simte puternic.
El are anumite fixuri, doar de el stiute. O imagine despre sine in societate, cu o sotie de succes, si un copil pe masura. Iar, fara serviciu, nu mai corespundeam, probabil imaginii. Mama sa nu a spus nimanui ca nu am serviciu, in perioada cat nu am avut. Ea fiind din alt judet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

quote:
Originally posted by balaioara

Cand ne certam, niciodata nu cedeaza, niciodata nu lamurim cu adevarat situatia. A doua zi e o noua zi, totul reintra in normal, dar nimic nu e de fapt lamurit.



Cu asta ma lupt si eu. Incerc sa-mi dau seama de ce se intimpla asa. Cind o sa aflu, o sa-ti spun si tie.
Lipsa asta de neutralitate, in care dam cartile pe fata si lucrurile se lamuresc, pe mine ma oboseste ingrozitor de mult. Niciodata nu am un moment de respiro, in care zic "uf."

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Balaioara, recunosc multe dintre lucrurile pe care ti le spune tie sotul tau.

Oare e si el tot Taur, ca al meu?

Sint unii oameni, in special barbatii din Ro in jur pe 40 de ani, care habar nu au sa comunice. Pentru ei sentimentele sint un tabu si in loc sa vorbim despre ce ne deranjeaza, fie facem misto, fie injuram.
Iti suna cunoscut?
Si mie imi suna foarte cunoscute reprosurile ca nu faci eforturi suficiente sa-ti gasesti job.

Cit despre judeactile despre el... nimeni nu stie ce se petrece acolo, asa ca nu va mai aruncati cu insulte la adresa unui om pe care nu-l cunosteti. In toate conflictele de cuplu, amindoi sint de vina intr-o mai mare sau mai mica masura. Chiar si atunci cind avem de-a face cu o persoana abuziva. Problema e si persoana care tolereaza asa ceva si, ca in cazul meu, care raspunde la fel.

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balaioara spune:

quote:
Originally posted by Bic

Balaioara, recunosc multe dintre lucrurile pe care ti le spune tie sotul tau.

Oare e si el tot Taur, ca al meu?

Sint unii oameni, in special barbatii din Ro in jur pe 40 de ani, care habar nu au sa comunice. Pentru ei sentimentele sint un tabu si in loc sa vorbim despre ce ne deranjeaza, fie facem misto, fie injuram.
Iti suna cunoscut?
Si mie imi suna foarte cunoscute reprosurile ca nu faci eforturi suficiente sa-ti gasesti job.

Cit despre judeactile despre el... nimeni nu stie ce se petrece acolo, asa ca nu va mai aruncati cu insulte la adresa unui om pe care nu-l cunosteti. In toate conflictele de cuplu, amindoi sint de vina intr-o mai mare sau mai mica masura. Chiar si atunci cind avem de-a face cu o persoana abuziva. Problema e si persoana care tolereaza asa ceva si, ca in cazul meu, care raspunde la fel.

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC





Taur!

Eu Sagetator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balaioara spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

El te abuzeaza pentru ca vede in tine o persoana slaba, care chiar sufera cand e jignita. Si asta ii da lui satisfactie. Si atunci este motivat sa continue.
Daca il ignori si il privesti de sus ca sa vada ca vorbele lui nu inseamna nimic pentru tine, atunci va fi un soc pentru el. Nu va intelege ce se intampla si va reconsidera ceea ce a facut.


Ralu- mamica de fetita superba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lepadatut spune:

Buna fetelor,
Si eu traiesc cu un barbat agresiv cu care ma cert intr-una...care se poarte ff urat cu mine, ma ignora...
Am incercat sa-l ignor si chiar reusesc asta perioade lungi de timp pana mi se umple paharul.Toate problemele si certurile s-au agravat din momentul in care am ramas insarcinata casatoriti fiind de 3 ani.Apoi s-a purtat din ce in ce mai urat.
Am hotarat sa divortez, initial a fost si el de acord, acum ma sacaie si nu mai vrea...
Problema este ca am devenit fff nervoasa, am acumulat frustari si familia mea adica mama nu ma sustine pt la noi in fam nu s-a divortat.
Mi-e fff greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

LEPADATUT, daca mama ta crede ca in familia voastra nu se divorteaza,atunci ce poti sa faci?ei ar trebui sa te sprijine ca doar esti fiica lor si cu cat mai repede atat mai bine!daca de la inceput a fost sotul tau asa crezi ca se va schimba?eu zic ca nu !

Eu dupa 3 luni mi-am dat seama ca nu ar trebui sa ma marit si tot am stat 10 ani crezand ca se va schimba si... nimik!

Asa ca eu cred ca nu ar trebui sa astepti ca anii sa treaca si fa ceea ce crezi tu ,nu mama ta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

balaioara, de ce ai editat si sters mai toate mesajele????


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Si eu ma intreb acelasi lucru. Poate a avut probleme din cauza subiectului.



Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)

Mergi la inceput