Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a-6

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

I-am trimis acum vedere sper sa ajunga si vederea pina se intoarce ea:-)

Cristina, tot in Montreal va mutati? Victor de la anul va merge la alta scoala?

La noi a fost vara vreo luna, aer irespirabil, mai rau ca in Bucuresti anul trecut cind a fost cod rosu (caci acolo era uscat, insa aici te omoara umezeala din aer). Azi insa a plouat si s-a mai racorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Andreia, ne mutam intr-un oras lg. Montreal, aproape de Ana si Tudor.

Victor va merge la aceeasi scoala (e internationala, nu e scoala de cartier si nu suntem constransi de adresa) si Anca la aceeasi gradinita.
In mod normal sunt 15-20 min cu masina.

Daca vor fi tare obositi la anul, probabil vom cauta alta varianta.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ce dragutz Cristina! Intaii le-atzi cunsocut pe Oana si Antonia, acum va mutati aproape de Ana si Tudor! Ma bucur mult!
Am inteles si cu scoala/gradi si cred ca vor face fata. 20 min cu masina e ok. In Buc., vara trecuta am facut o ora si ceva cu taxi de la Universitate la Romana :-((((

Lala oare ce mai face? Cred ca e ocupata rau cu copii, de nu a mai dat pe la noi. Te asteptam cu drag! La fel si pentru restul de fete care trec mai rar pe aici (sau scriu mai rar).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Da, Andreia, e tare frumosa atmosfera de la subiectul asta.

Anca si Victor sunt innebuniti sa se joace cu Antonia sub un brad in parc. In curte, avem 2 brazi, cum i-a vazut Anca si a inceput sa strige:"Antonia, tu es ou?"

Si eu astept sa mai scrie si celelalte fete despre pl
planuri de vacanta, despre ultimele saptamani de scoala.

Ce reclama enervanta.

Cum o astepti pe Bianca cand se intoarce din tabara?

Pe curand,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Suzati tacerea, dar am fost ocupata serile, si la servici nu pot sa mai intru
Spectacolul a fost f.frumos si Antonia s-a descurcat f.bine (oricum ea face pasi simpli, ca pentru virsta si experienta ei ). Uitati link-ul pentru poze.

http://picasaweb.google.com/Antonia13052000/2008RecitalBalet

Cum spune si Cristina, pina acum am avut o vreme de primavara timpurie pe aici, in schimb se anunta canicula mare in weekend

Noi avem inca lectii serioase, dictari, adunari cu sute si mii, tabla inmultirii pina la 5 etc.

Simbata este serbarea scolii (se organizeaza ziua, in curtea scolii si copiii fac jocuri si activitati, sint spectacole, jocuri gonflabile etc, ca la un adevarat parc de copii).

Peste 2 saptamini merge la 2 aniversari simbata si la una duminica, deci vom fii complet epuizati . Din fericire pe 20 iunie ia vacanta

helbi, petrecere frumoasa lui Bianca in tabara si sa vina sanatoasa acasa.

april, Antonia a primit de 1 Iunie o carte cu Asterix si un DVD cu desene animate. Cum 1 iunie este f.aproape de ziua ei, are prea multe cadouri primite intr-un timp scurt si nu prea stie cu care sa se joace intii.

Ana, felicitari lui Tudor pentru rezultatele bune si de la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Oana, mersi!

Ne-ati luat-o inainte cu inmultirile; Tudor nu le-a facut decit sub forma de adunari repetate de unde rezulta inmultirea; oricum eu l-am lasat sa se relaxeze de cind a terminat testele, si daca vine caldura si deschid la noi in complex piscina, gata l-am pierdut de tot de la lectii;

Am vazut pozele... ce finuta si frumoasa poate fi Antonia ce costume frumusele au fetele....uof (mama de baietoi ce mi-s:))

Fetelor vacanta placuta juniorilor si relaxare in tabere!
tare rau imi pare ca n-am nici un bunic/bunica sa las copilul sa se recreeze acasa in vacanta, sa scape de program; pe 23 iunie intra in vacanta si din 24 incep campul de jour;

http://www.floriinro.ro/


Love all. Trust a few. Do wrong to none

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Oana, f frumoase pozele si tinuta Antoniei! Distractie placuta la aniversari!

Noi am terminat de cel putin o luna jumate tabla inmultirii si impartirii. Au avut multe testari din ea. Au facut si citev aexercitii cu impartirea cu rest, dar de luni cred ca vor aprofunda mai bine. Si trec la "ceas". Sunt aproape gata cu materia la matematica. La germana mai au vreo 3 lectii, dar sigur le termina in 2 sapt.
In schimb, aici nu s-au facut adunari/scaderi peste 100. Astea sunt prinse in materia de clasa a 3-a.

Cristina, Bianca nu stie ca maine o sa o astept eu. Stie ca mami lucreaza is ca va fi luata de o alta mamica. Insa, am vb cu colega mea si a fost tare intalegatoare, asa ca maine la 12 o voi astepta eu. Sigur va fi o surpriza is se va bucura mult. Ieri i-am trimis si vedere in tabara, sper sa ajunga azi:-)

Deci inteleg ca si la voi (Cristina, Oana, Ana) desi in casa se vorbeste romaneste, copii intre ei vb fraceza . La fel e si pe aici...Cred ca le vine mai usor, caci limba tarii in care traiesc o aud cel putin 5-6 oree pe zi (la scoala, gradi, after school). Cristina, a mai citit Victor in romana? Bianca f putin (ea oricum, cit stie sa scrie si sa citeasca, stie numai cit am facut eu cu ea acasa). Desi, acum de ex. cind a plecat in tabara si-a scris o lista cu ce lucruri are cu ea, si a vrut sa o scrie in romana :-) Iar vederile a promis ca le scrie in romana. Sa vedem :-) (oricum la buni a scris in romana, caci ea nu stie germana:-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Oana, foarte frumoase pozele Antoniei. Gratioasa!
Andreia, noi acum am inceput tabla inmultirii, pe azi au avut cu 2, cred ca pe vacanta o sa o invete, asa incat la inceputul clasei a IIIa sa o stapaneasca.Asteptam impresii din tabara Biancai.
Ana, lasa nu fi suparata, cineva trebe sa ne creasca si ginerii

Cristina, spor la mutat

vai ca nu mai pot scrie de relclama asta


Planuri de vacanta: bunici, mare, ceilalti bunici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Salutare!
Am venit in sfarsit acum dupa ce am sarbatorit o pe asta mica a implinit 3 ani in 3 iunie plus ca in aceeasi zi a avut si serbarea de la gradi.
Va pun o poza daca doriti sa mi vedeti copilasii.
edit
am uitat sa pun link ul

am sters linku

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by helbi

Ce dragutz Cristina! Intaii le-atzi cunsocut pe Oana si Antonia, acum va mutati aproape de Ana si Tudor! Ma bucur mult!
Am inteles si cu scoala/gradi si cred ca vor face fata. 20 min cu masina e ok. In Buc., vara trecuta am facut o ora si ceva cu taxi de la Universitate la Romana :-((((

Lala oare ce mai face? Cred ca e ocupata rau cu copii, de nu a mai dat pe la noi. Te asteptam cu drag! La fel si pentru restul de fete care trec mai rar pe aici (sau scriu mai rar).

Andreia





Scuze, intradevar sunt ocupata rau de tot.
Noi de azi suntem in VACANTA
Doamna noastra trebuie sa plece la un congres si au luat vacanta mai devreme
In seara asta avem serbare si am terminat clasa a II a
A fost mult mai usor ca anul trecut, a terminat cu FB pe linie si sunt super multumita de evolutia lui.
Cel mai cool este ca nu au teme de vacanta, au numai lectura
Vacanta placuta copilasilor si felicitari absolventilor

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput