Mamici din Arad! (98)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Alina m, eu n-as prea lasa-o in excursie, dar Teo a zis ca nu-s normala daca n-o las. Numa' bine cand ne-am hotarat ca o lasam nu mai vrea ea. Cunoaste prea bine drumul asta si ii e urat ca e lung... Si nu vrea sa mearga. Il lasati pe Dragos? Cat despre calcat/spalat...eu nu-mi fac prea multe griji, chiar daca e sarbatoare.
De nascut eu am nascut prima data cu Teaha, a doua oara cu Argintaru "ruginita"(vorba Monicai), ca ea era de garda. Dar mai mult conteaza moasa din tot ce-am trait eu pe acolo. SI mie imi place de Teaha foarte mult, e foarte deschis, linistit, povestitor, te face sa te simti bine. Am auzit si lucruri mai rele despre el dar nu le-am luat in seama. Cu ambele sarcini am fost numai la el.
Moni, si eu am miopie (-4), dar nimeni nu m-a intrebat vreodata ceva despre ea... desi stiam si eu ca nu se recomanda nasterea naturala. Carmen, Gabi, voua v-a spus cineva competent despre asta cand ati nascut?
La multi ani Alina, Alex si tata de Alex!





Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

La multi ani Constantini si Elene !
Bine ca mi-am adus aminte ca azi e ziua fetitei nasilor nostrii de nunta .
Ioi Gabi nu-mi mai povesti...Prima cezariana mi-a facut-o cu anestezie generala si acum m-a surprins ca a propus epidurala.Asa de bine a fost prima data ca am adormit fara copil si m-am trezit cu fara sa stiu comentariile de rigoare din timpul operatiei.Ce canatreste mai mult :faptul ca sti cum ti se naste copilasul si-l auzi sau ca te trezesti linistita ? Tu cum ai face acum?chiar sunt curioasa?
Alina am inteles.Chiar nu mi-as face probleme de ce spun vecinii.Maica-mea zicea la un moment dat ,ca popa in biserica facea referire la faptul ca azi nu mai e ca si in trecut .Lumea e mult mai ocupata si nu-ti mai permite timpul sa faci"cum zice popa"

De legarea trompelor nu Furau mi-a spus ci eu l-am intrebat pt ca stiu si eu 2 tipe care au facut-o si totul e ok.Oricum alt copil nu mai vreau,nici acum si nici mai tarziu.Nu stiu ce sa zic,e masura radicala dar e sigura.Spre surprinderea mea d-nul dr mi-a recomandat sa ma interesez si eu din surse oficile precum si de la babe si vecine si sa cantaresc bine variantele.Zicea ca e ireversibila metoda si copil se mai face doar in vitro cu ovule recoltate.
Mersi de pareri.


Carmen(34+) si Melania Ioana(14.01.2005)




ASA DA-ASA NU !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

quote:
.Ce canatreste mai mult :faptul ca sti cum ti se naste copilasul si-l auzi sau ca te trezesti linistita ? Tu cum ai face acum?chiar sunt curioasa?

Carmen eu am fost constienta la amandoua nasterile si in pofida emotiilor si a fricii,(am crezut ca o sa crape inima in mine nu alta) as alege tot acest gen de anestezie. Am vrut sa vad si sa aud tot.... chiar daca m-am simtit ca lupul din scufita rosie..."ce ovare mari are" sau imi amintesc la prima nastere cum ii povestea Furau la colegul sau ca o mama l-a intrebat ce parere are de numele ce l-a ales pentru fetita ei, iar lui i se parea ca e nume de curva(nu imi mai amintesc despre ce nume era vorba) La a doua operatie anestezia a fost mult mai buna si de lunga durata, a tinut multe ore dupa operatie, pe cand la prima am simitit durerile si contractiile imediat ce am iesit din sala de operatie. Eu iti recomand sa faci epidurala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Carmen, legarea trompelor eu stiu ca nu e o masura radicala, doar sectionarea lor. Legarea are sanse sa mai fie si dezlegata, nu?
Deci am inteles ca amandoua ati nascut cu cezariana.





Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Ada, noi il lasam pe Dragos in excursie si vrea sa mearga. A vrut sa mearga si Calin ca nu erau ocupate toate locurile, dar s-au ocupat si el nu mai merge.

Carmen, pan' la urma nu doar am calcat, am aspirat si spalat.
Nu ma stresez eu prea tare de ce zic vecinii, dar ma "inerveaza".
V-ati gandit si la nume de fetita?
Saptamana trecuta a nascut o tipa (pacinta de-a noastra mutata de curand de la Resita)...stia ca e baiat si a nascut fetita. Nu stiu cine i-a facut eco acolo si la cate luni, aici i-a facut Miclea, dar nu s-a vazut sexul ca avea o pozitie ciudata bb. Ei sunt mai necajiti, ea nu lucreaza nici nu primeste indemnizie, stau in chirie si dr. cu care lucrez eu m-a sunat sa ma-ntrebe daca nu mai am niste hainute de la Adelina si mi-a povestit de fetita care trebuia sa fie baiat.

Clau, cum e Raul, ce a zis dr. de analize?




Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Am avut musafiri azi dupa masa pe Miha cu Matia si Victor.
Ea a luat in serios invitatia la prajitura.
Adelina a fost interesata mai mult de Victor.




Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancapolgar spune:

Multumim si noi frumos pt urari!
Eu am dat azi o tura de parc cu Alex, iar cand ne-am intors, a dormit al meu 3 ore; nici nu mai tin minte de cand nu a mai dormit atat. Cred ca o sa ne cam facem aproape zilnic program de parc dimineatza, ca si asa mai am de dat jos si eu niste kg. Daca mai iesiti careva, poate ne intalnim.

Anca , mami de Alex
Poze
"Devii ceea ce gandesti in majoritatea timpului."
Nimic nu e imposibil pentru cei care privesc catre cer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns truth spune:

multumesc pentru primire si sorry ca nu intru prea des, dar seara cand vin de la serviciu intru direct la patuc... cad de oboseala. si dimineata ma trezesc la 6 desi pana acum eram o somnoroasa. (lucrez de la 9). nu mai zic ca daca ma trezesc noaptea nu ma mai adoarme nimic, ma napadesc gandurile si stau asa pana dimineata.
mai multe despre mine: am 32 de ani, sunt nascuta pe 1 aprilie 1976, casatorita din 2000, dar pana la 30 de ani nu ne-a trecut prin cap sa facem copii, desi iubesc copiii (vreau minim 2). si cand colo de 2 ani ne tot "chinuim" luna de luna cu temperatura bazala, ovulatie, analize.
nu-mi plac doctorii, deloc. de aceea nu m-am atasat de nici unu. am fost la serban, la miclea, la simedrea... Miclea mi-a dat sa iau clostylbegit, dar nu m-a chemat la monitorizari, n-am luat pregnil...despre astea am aflat aici pe dc. apoi am mers la simedrea care m-a speriat ca nu trebuia sa iau stimulare ca am ovare microchistice si mi-am facut mai rau (zicea ca s-ar putea sa nu ovulez) totusi dupa analizele hormonale, mi-a zis ca totu e ok, sa merg acasa sa mai incercam. atunci m-am lamurit de medicii ginecologi. stiu ginecologie, dar nu se baga pe probleme de fertilitate.
cu toate analizele ne-am dus amandoi la homeopat, si desi nu mai credeam nici in acest tratament (incepusem sa ma interesez de IA, ferm convinsa sa o facem in lunile urmatoare) uite ca s-a intamplat.
cam asta ar fi povestea mea.
am zis ca merg la claudia terfeloaga, fiindca e tanara, o cunoaste o prietena de-a mea, zice ca se poate discuta cu ea si o pot vedea si cand e de garda la spital. daca nu e ok, trec la altul ca imi sta in fire...
va pup,
moni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Fetelor, aveti cumva careva dintre voi bulbi de kana in plus? Soacra-mea i-a pus prea devreme cred ca au putrezit toti in pamant si nu a iesit nici o planta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Tot pe aici sunt... Timeea a racit si n-am avut curajul s-o las pe maica-mea cu ea racita inca de la inceput, soacra-mea e ocupata cu socru-miu si n-ar putea s-o ajute asa ca mai stau cateva zile...
La chef zic eu ca a fost super, copii s-au simtit in largul lor, acolo unde am facut gratarele anul trecut la intalnirea forumistica de la clubul sportiv din gradiste.
Poze incerc sa pun zilele astea, nu promit nimic.
Va multumesc din suflet ptr intrebari si ptr urari! Va pup!

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Mergi la inceput