Puiuti de Randunici 2008 !! (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Simo, !! Nu am sesizat mesajul tau de reprimire! Of of, mai mai! Chiar reviken nu am incercat. Daca sotul nu era medic pediatru, as fi fost cu ea tot la 2 zile la medic sa o vada. Sunt tare suparata si stresata, are o fatuca plina cu cosuri si pete rosii!! Of, dupa ce se vindeca merg eu la un consult neuro
Ali_bia, iarta-mi incisivitatea.Multumesc pentru aprecieri!

Alina, o mamica fericita!!

Printesa nostra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Ali, multumesc pt ajutor inca o data! Ce grasunica apetisanta ai tu acolo!
Am fost ocupata, cum va puteti da seama...macar asta-seara melodia-minune Schnuffel a functionat PERFECT (e drept, dupa ce am pus-o de 3 ori; ca tacea, se linistea si dupa ce se termina piesa o lua de la cap cu plansul)
Remaliss, eu inteleg iesirea ta, serios...dar nu e cazul. Tu spune ce ai de zis, povesteste, intreaba...vei primi raspuns sigur! Suntem multe, suntem toate cu preocupari si probleme si multe chestii scapa fara rea vointa. Da-mi te rog datele Rebecai si ale nasterii tale sa te trec la listuta. Sunteti niste frumoase. Ai grija cu cine te incuscresti, ca Rebeca merita un baietel frumos foc!
Fetelor, va pup de noapte buna, ca niciodata nu se stie cat tine linistea...si apoi nu vreau in miezul noptii sa-l pun din nou pe Schnuffel

Naty
mamica Iuliei Elena (30.01.2008)
DOAMNE,TINE-O SANATOASA PE MINUNEA MEA!
Iulia mea
www.onetruemedia.com/shared?p=524cc5223d57ca1ff422c0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

seara buna fetele!

hai sa raspund repede repejor ca intra "pampersul" peste mine si uit ce voiam sa scriu....ca si gudinde:))) apropos, ti-ai adus aminte ce anume voiai sa-mi zici cand au dat astia cu pampersul in tine?

remaliss, fata draga nu fii trista, fiindca e pacat:)) tot la pubertate am fost si eu si teo:)) si traiasca REVIKEN-ul. chiar azi am mai facut o "masca" cosmetica si seara, cand am ajuns acasa il admira tati, ca a facut baiatul ten frumos:). asa ca fuguta la farmacie si cumpara reviken pt bubulitze. dupa 2-3 aplicari dispar:)

kya, noi am scapat de constipatie, combinand metodele recomandate de dragele de naty si tuchita. adica i-am dat mai intai tratament turbo cu duphalac, prima zi 2.5 ml dimineata si 2.5 ml seara (mi-a fost teama sa dau mai mult...imi era frica de consecinte:)) si rezultatul s-a materializat in 2 kk de toata frumusetea, apoi la cateva zile (vreo 3) distanta, zile tare "aride", i-am mai dat un 5 ml dimineata si la fix 1 ora a aparut si "big kk"...in tot acest timp i-am dat debridat de 3 ori pe zi, acum, de 3 zile ii dau de 2 ori si deja raportam cate un kk sublim in fiecare zi (de vreo 3-4 zile), ieri au fost chiar 3:)))...uite asa scade nr. de pampersi:)) poate citesc astia cu reclama si imi dau una peste nas cu ea:)

dupa ce am nascut-o pe alex, dr. mi-a zis CLAR ca alaptatul, chiar si 100% nu este metoda contraceptiva. in calendar nu am incredere (dovada e alex:))). mi-a recomandat sa folosesc niste ovule, FARMATEX, care se introduc cu 10-15 min. (asa ca naty, nu se potrivesc cu spontaneitatea ta:))), se transforma in gel (stela, aici nu se potrivesc cu tine:))) si nu ai voie dush cam 15 min. dupa...(iar naty...).
mai sunt si pastile monohormonale, care sunt pt perioada alaptatului, dar nu stiu denumiri. poate ne ajuta lyvy...

kya, e posibil ca sanziana sa fi avut acel moment de "destresare" de care vorbeam acum vreo 2 zile...sau colicei, cu altfel de manifestari. teo are din cand in cand colicei, care nu sunt ca cei "clasici", dar ii dau 3 bobite de chamomilla si se calmeaza. multumesc Doamne ca de data asta nu am trecut prin calvarul prin care am trecut cu alex...
cat despre ce poti manca tu ca sa faca kk...hmmmm. eu am incercat si cu rosie, castravete, iar in final am dat-o pe compot de prune....NIMIC. in cartea lui dr. spock,scrie ca poti incerca cu putin suc de prune, dar eu una nu m-as risca...

acum, hai sa-mi vars si eu offff-ul....m-am muls la ora mesei, cand consideram ca am lapte. teo oricum era rupt de somn si refuza sa suga, pt ca l-am indopat la masa anterioara cu lapte de la tzitzi (cam 45 min.), apoi completare cam 80 ml, din care vreo 20 s-au dus...i-am facut baita si a adormit ca lemnul, dupa ce "s-a destresat" putin...si cum ma dureau sanii, am inceput sa ma mulg, la inceput foarte fericita ca tasnea laptele in jeturi, cam 3-4 raulete...si am muls eu cam juma de ora si cand l-am masurat in biberon , 30 ML!!!! asa ca, e clar! cu toata tristetea mea, trebuie sa admit ca asta e!!! la laex am avut o gramada de lapte, pana la 2 ani, acum nu am! asta e! fiecare sarcina e diferita, fiecare copil e diferit, fiecare experienta privind alaptarea e diferita.
ma doare la basca de ce zic cei din jur, insa simt ca se rupe o legatura intre mine si puiul meu, imi vine sa plang din cauza asta. imi place sa-l simt inca legat de mine....si asa imi este dor de burtica si de bebe mic in ea:(((. acum 2 nopti m-am trezit, avand senzatia ca sunt gravida, imi mangaiam burtica...care acum nu mai are bb, ci doar slaninuta

hai ca m-am intristat! hai sa va povestes ce grozavie am facut azi:)) am mancat niste pufuleti pusi intr-un castron si am vrut sa duc castronul in chiuveta, sa-l spal. in drum spre bucatarie m-am impiedicat de papucii de casa si i-am luat sa-i duc la usa....si in final am pus castronul la usa si papucii in chiuveta!!! m-a apucat rasul de una singura in casa!!
apoi, m-am pregatit sa ies afara cu teo, numai ca-l apucase plansul si ma grabeam tare, caci se opreste instantaneu cand ies pe usa. si m-am trezit pe holul blocului, tocmai cand vroiam s ainchid usa, ca eram in bustiera...uitasem sa-mi pun tricoul pe mine ...asta din cauza chiaunelii din lipsa de somn...iar acum nu am somn....



mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

remaliss, super camera are rebecca!!! m-a dat gata!
fetele, ma apuc de sters balonasele pe care le-am pictat pe pereti si ma apuc de pictat serios!! poate asa ma relaxez si eu:)

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ali_bia spune:

Eu va zic noapte buna dar nu inainte de a ura
LA MULTE LUNI SI MULTI ANI PENTRU:

Andrei de Butucica, Rebeca de Monica9 si Antonia de Bitza



Si sa aveti o noapte cat mai linistita, va

_
Mami fericita de:
Bianca(23.10.2003)__
Alexandra(17.04.2008)

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

simo si luny, uitati ce am gasit la "alaptarea-helpline":

"cand bb-elul sufera de reflux gastric cauta ca dupa ce o alimentezi sa nu o ridici la pozitie vreticala ptru scosul aerului, ci doar semisezanda,cu partea superioara a corpului mai elevata decat cea inferioara,intoarce-o pe o parte ca bula de aer aflata in stomacel sa se eleve treptat.in momentul cand bb-ul se ridica la pozitia verticala,bula de aer aflata in stomacel se eleva brusc facand ca o parte din continyutul stomacal sa fie elimnat odata cu aerul.
o alta cauza a refluxului este supraincarcarea stomacelului...nu o suprasatura,fa pauze in timpul mesei..aceasta pb apare des la bbeii care mananca repede si multicel"

poate va va ajuta sfatul asta...voi incerca sa fac si eu asa...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:



mamaa ce camera superba am vazut! si bebelusi frumosi de Ali bia si Dana Singh!

gata nu mai pot sa scriu ca urla iar!!! nu stiu ce are frate azi... ca urla si numai nu doarme...cred ca e deja prea obosita!
fugg..

Mihaela mamik fericit de Andra - 29 martie 2008

Pozici
Creste gargaritza
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5211d37ef93faf418fe040&source=category&category_id=all" target="_blank">Povestioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Neatza!poftiti la Alice?


La multe luni pentru Andrei, Rebecca, Antonia!


Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

neata! cristina vreau si eu un vagon de cafea!!!! m-am culcat la ora 2, trezit pt alaptat la 3, dormit de la 4 la 5.30, trezit pt alaptat, schimbat, etc. acum am terminat si teo tot urlaaaaaaa!!!! sunt zombi, nu mai pot! nici nu mai incerc sa adorm, ca la 7.30 am ceasul pus ca sa ma duc la dr. de familie sa-mi iau postnatalul si sa fac si analizele guvernamentale cu ocazia asta...asa ca, adio somn si pe ziua de azi! mai mor si de foame! si trebuie sa rabd pana imi ia aia sange....si asa mi s-a taiat filmul din cauza de hipoglicemie la alaptatul de la ora 3 ....iar la 5 am uitat sa fac pishu la borcan...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Of-of Ariel grea ii mamiceala asta cateodata O zi buna sa ai azi

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

Mergi la inceput