Fetele din America (109)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Alintaroma, credeam ca-s defecta de ne costa asa mult mincarea.
Cred ca-i si un talent acolo, sint persoane care scot un fel de mincare din ce o fi prin casa. Din pacate n-am talentul asta.
Wow, vreau si eu oua si lapte fresh si ieftine de la taran! Aici e tara vacilor, si tot vor $8 pentru lapte. Nici nu ti-l aduce nimeni, ar trebui sa merg eu vreo 20 mi. dupa el. La cit costa benzina nu bat atita drum pentru un galon de lapte.
Blackpanterro, Anuta poarta pijama cu masinute. Oricum, al doilea copil e aproape la fel de scump ca si primul. Te costa diapers, mincarea, cursuri, scoala. Astea nu le poti transmite de la primul. Da-i fain, nu va mai coditi.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Mai vin si eu cu vesti...mi-am vazut buburuza la eco, e mai mica cu o saptamana decat varta calendaristica (probabil o ovulatie intarziata) si mi-a dat emotii pt ca nu se vedea la ecograf iar doctorul socotind varsta calendaristica ma ameninta cu sarcina extrauterina. Dar s-a vazut intr-un sfarsit, totul pare OK. Analizele mi-au iesit foarte bine, am anticorpi pt toxoplasmoza si rubella si citomegalovirus (cica am avut bolile astea:))) restul au iesit negative. Miercurea viitoare revin in State si n-am nici un chef cand ma gandesc ca tb sa merg la scoala si la job-uri.

In rest...ma simt foarte bine, nu am greturi,, somnolenta si alte manifestari din astea gravidistice:)) vitaminele le tolerez foarte bine si iau progesteron preventiv ca sa se hraneasca bine bebe.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Are dreptate Anamaria o fi de la ce fel de porumb papa gainile. Ca si eu cind am mers in ro si am spart primul ou (de la gainile lui mama, are 5 gainute desi inainte de a pleca din tara abia o scapasem de gaini ca era gripa aviara la moda pe atunci) m-am mirat cit de portocaliu e galbenusul. Dar gainile mamei sunt happy chicks au o livada la dispozitie cu un mic riulet ce o traverseaza plus ceva teren nisipos ori atunci cind esti producator "industrial" so to say de oua nu iti poti permite asa conditii oricit de mult ai vrea. Motivatia mea de a cumpara oua organice e ca macar primesc hrana mai naturala decit celelalte, sau cel putin asa sper eu.

PS chiar nu stie nimeni de preschimbarea pasaportului romanesc
De fapt nelamurirea mea e daca , chiar trebuie sa merg personal sa depun actele la consulat sau le pot expedia prin posta ca pe site-ul lor nu sunt foarte expliciti. Daca nu stie nimeni o sa mai incerc sa sun desi nu raspund niciodata




Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Voi cheltuiti tare putin pe mancare. Eu am inceput sa cheltui ceva mai putin pt. ca incerc sa mai fac economie, dar prin 2003 ne costa 1200$/luna, patru persoane.
Si ma ingrozesc de preturile voastre, poate vin si la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Mai, noi cheltuim in jur de $400 pe luna/2 persoane pe ceea ce luam din supermarket, dar iesim si in oras destul de des. Ieseam mai ieftin cand ne aprovizionam de la Sam's Club, cred ca ar trebui sa repetam figura. In Bucuresti am fost sa cumpar ingredientele pt o ciorba de vacuta (legume, carne, etc), am mai luat doua iaurturi si doua sucuri si am lasat aproape 35 de dolari. Pt o ciorba!!!!

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Pai si noi mergem out des. Cel putin 20$/zi, dar de fapt mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

alintaroma,
sotul meu a trebuit sa isi reinnoiasca pasaportul anul trecut si am trimis toate actele prin posta, la consulat. Noi apartinem de cel din Chicago. Cred ca iti trebuie un formular pe care il gasesti pe site-ul lor, pasaportul vechi daca a expirat sau copie dupa primele pagini daca nu a expirat inca, copie dupa certificatul de casatorie, doua poze de pasaport si un plic autoadresat si timbrat in care sa iti trimita ei pasaportul nou inapoi. Parca astea au fost hirtiile pentru el anul trecut, mai verifica si tu pe site ca sa fii sigura ca ai pus tot ce trebuie. Aaaa! Era sa uit ce era mai important! Taxa de procesare.

Anca, Andreea (7 ani) si Monica (9 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

mi-am mai amintit ca mai trebuie si o copie dupa green card sau pasaport american daca e cazul


Anca, Andreea (7 ani) si Monica (9 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Miere, bine ca esti vioaie si poti lua vitamine. Ai grija de tine. Dupa ce dai $35 trebuie sa te si apuci de gatit? Eu zic sa maninci la restaurant cit mai stai acolo. Asa e, noi ne vaitam ca-i scump aici, dar de cite ori am fost in Romania am lasat mai multi bani la alimentara decit aici. Numai taxi mi se parea ieftin, nu stiu cum o mai fi acum. Ma rog, cind nu ma pacalea vreunul, ca mi s-a intimplat si asta.
Alintaroma, n-am inteles intrebarea ta. Trebuie pasaport nou? Eu l-am schimbat acum vreo trei ani, in Romania. Alta aventura, nici nu vreau sa-mi mai amintesc. Nici nu cred ca-l mai schimb, o sa calatoresc cu asta american si gata.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Si noi tot pe la 150-200 pe saptamana fara iesit afara. Benzina este demult sarita de 4$, asa ma deprima chestiile astea...

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput