FIV 177

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

quote:
Originally posted by simonia

buna, stie cineva sa-mi explice de ce la capitolul sfaturi....dupa transferul embrionilor, se recomanda sa nu se manance mancare reancalzita la microunde? va rog foarte mult


Simonia de multe ori mi-am pus si io aceasta intrebare. Se stie ca mancarea incalzita in cuptorul cu microunde pierde unele calitatile nutritive si cum noi incercam sa asimilam cat mai multe 'bunatati' din mancare e de preferat sa nu folosim cuptorul. Cateva luni in urma am rarit folosirea cuptorului iar acum foarte rar caci mi se pare ca e mai gustoata mancarea reincalzita pe foc.
Eu am o alta nelamurire, de ce sa reducem rosiile (preferatele mele pe care incer sa le inlocuiesc cu ardeii rosii) si patrunjelul?
Ei!!! atatea intrebari! iar daca avem raspunsul apar si mai multe intrebari!
Sanatate

Bianca
Mai bine mai tarziu decat niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mih.augusta spune:

Kitta,
orgalutran gasesti si in romania, este cam acelasi lucru cu cetrotide. eu am facut la ambele fiv-ur, cate 3 doze . (se gasesc in monodoze si cam 160 ron costa una - daca mi-aduc bine aminte.
n-am inteles de ce ia sotul tau antibiotic, si in ce perioada.
Medicamentul pt obt de ovocite de buna calitate se gaseste in romania?
o sa ne tampim cu atatea medicamente, cu atatea naturiste......au devenit prioritatea majora....offfffffff
merci, pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

pisix ,
tu ai fost deja la Kinderwunsch ??
Asta nu e clinica de care zicea si Avalon odata , cum ca ar merge sa faca acolo un fiv si apoi s-a razgandit ??
Am intrat putin pe site-ul clinicii.Cu cine ai vorbit acolo si cam cat costa un fiv aproximativ ???
multumesc frumos
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

kitta

pisix
eu am inteles ca Kitta a obtinut doar un ovocit din cei 3 foliculi !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

luck – io nu imi amintesc sa fi vrut si Avalon la asta … dar e posibil… ca nu imi dau seama de unde stiu de ea

Da, si eu am fost acolo, tot in vacanta, ca si Kitta

Am vorbit intai pe mail cu o tipa Rita care se ocupa de pacientii straini si acolo ne-a asteptat Rita care la fel a tradus analizele noastre si i-a dat lui dr Loimer (taticul clinicii). Care si el vorbeste engleza …

Un FIV simplu costa 2475 EUR dar noi avem in plus si Biopsie, si P-ICSI, si diagnostic genetic al ovocitelor, si cred ca voi face si Assisted Hatching (+ 2 anestezii). Uite aici preturile : http://www.baby4you.at/en/patient-info/abroad/health-insurances.html

Si ei au o schema super-complexa de tratamanet, poate am si eu DHEA da nu mi-am dat seama ….


PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Luckacela a fost la FIV Octombrie cand din 5 foliculi mi s-au extras 3 si a rezultat 1 ovocit.
Luna trecuta si acum am 3 foliculi pe naturel si DD stie ce o fi in ei. Hai ca atata ma laud cu astia micii.....
Avalona fost in Germanica, nu stiu unde dar poate va spune ea.
Feteleam o propunere de subiect, dar va rog deschideti-l voi caci eu nu ma precep: "Recomandari, medicatii, analize ale medicilor de peste hotare" sau ma rog cum vreti voi, dar ati inteles esenta, unde sa postam fiecare din experientele,discutiile, consultatiile avute cu medici din alte locuri. Daca ma plagiati nu ma supar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Kitta - super idee !
Exact aseara ii povesteam sotului meu ca la noi se afla tot, cum pleaca una undeva cum vine cu o noutate si uite asa suntem tot mai informate

Barabata-miu se tot mira ce comunitate virtuala draguta suntem noi, cum ne impartasim tot ce aflam, cum ne sprijinim, incurajam, laudam aici. Deci un astfel de subiect ar fi la fix, mai ales pt fetele cu peste un FIV care isi doresc sa faca tot mai mult ca sa isi creasca sansele, eu vreau pt FIV 3 sa ma documentez bine sa si sa iau toate suplimentele pe care le consider eu necesare

Si putem sa le punem pe categorii, ca sa le urmarim mai usor, gen:
- pentru endometru
- pentru calitatea ovocitelor
- pentru marirea sanselor de implantare
- pentru imbunatatirea spermatogenezei
- pentru chisturi
- etc

Ar trebui sa se numeasca <Agenda lui Avalon>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steliana04 spune:

Buna! Sunt la FIV nr. 3 Ungaria, nefinalizat din cauza ca nu am raspuns la stimulare.
Kitta, intrucat si eu am FSH mare -16, dupa o stimulare puternica pentru FIV 3 m-am ales cu 2 foliculi dintre care unul mititel motiv pt care nu am mai facut FIV ci doar IAS, nereusita. Te rog sa imi spui daca medicamentele luate din Viena se dau si fara reteta? Multumesc!
Bafta tuturor aspirantelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanche25 spune:

Buna idee mi se pare fetelor, si structurata pe ''nevoi'' si mai bine!!! Hai sa o chemam pe Avalon!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Pisixla mine in hartoagele de mi le-au dat costa 2695 Eur (ce pret psihologic!) + 10 % TVA. Acum nu stiu cum e cu TVA asta. In asta se include pe langa toata bucatareala binecunoscuta a FIV-ului, ICSI, AH criogenare embrioni (pt. cele carora le mai si raman) pentru 1 an.
Vezi si tu si compara ce ai inclus in pret. Daca vrei iti dau ce scrie in germana ca eu inteleg din 2 in 14, dar am inteles esentialul.
Pe CM naturel costa 630 punctie + 1090 EurET. De ce nu or spune pretul total nu stiu ca doar nu vin cu ei extrasi de acasa ca sa ne scada ceva
Nu cred ca e rost sa se inceapa capitolul chiar azi, dar pana atunci haideti cu ideile sa il facem cat mai tare (organizat)!

Mergi la inceput