FIV 177

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Azi am primit analizele inainte de a intra la Prof. (nici un a fost vreun efort avand in vedere ora la care am intrat 16.00) si iata ce stupoare: Z2 bineinteles
- E2 - 108.3
- Progesteron -0.297
- FSH 7.31
- LH - 4.64
Foliculi: OS - 1 de 16.4 si 1 de 9.2
OD - 1 de 12.3 mm
Endoemtru 8,3 Z9 - ieri Z8 - 8
La-m convins pe prof. pt. un FIV naturel pe luni daca mai exista ceva pe acolo. Asta fiindca nu lucreaza lab. pana atunci, deci mai devreme nu se poate punctia, si nici analize gen LH sau E2 nu mai poci sa fac si oricum ce rost ar avea, daca tot nu se vor punctiona cand ar trebui in functie de analize. Asa ca voi vedea luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

KITTA, uite deschisei agenda mea acum (nici io nu-s olteanca!) si peste ce crezi ca dau? Niste notite luate de la o tipa care a reusit prin fiv la MNL la 43 ani dupa 5 incercari nereusite (sau asta era a 5-a, nu mai tin minte, are copilas de fro 2 ani acum), am investigat-o pe un alt forum si mi-a scris ce a luat ea inainte de fivul ala reusit si pe tot parcursul tratamentului:
-flavonoide
-formula IV
-ulei de somon
-carotenoide

si

-DE HYDRO EPI ANDROSTERONE 25 mg de 3 ori pe zi

medicamente aduse de afara... si mi-am notat aici ca DHEA asta imbunatateste calitatea ovocitelor.

Super excursia ta, sa stii ca a fost cu folos si tare m-as bucura sa faci fiv cu cei 3 foliculi naturali cu care cred ca ai sanse maxime! Asa cum ti-am zis, da-i bataie!

Kora, imi pare rau... data viitoare va fi cu noroc, eu asa iti doresc!

Mirela, Felicia, Nusy- va pup, aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Flori, te pup dulce de tot si-ti multumesc pentru raspuns! Sa ai grija de burtica si sa faci cum ti-a zis nenea doctoru'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Kitta ,
nu stiu ce inseamna mesajul tau pentru alte fete dar eu pot sa-ti spun ca m-am inviorat , ca in sufletul meu a incoltit o noua speranta,
Pentru ca ma pot lauda si eu cu un fsh = 18 te rog din suflet spune-mi la ce clinica ai fost , ziceai ceva de Austria sau nu imi mai aduc bine aminte.
DHEA din ce zi ar trebui sa iei si tot 3/zi asa cum zice Avalon ?
De asemenea sunt foarte mirata de cantitatea mica de Gonal F pe care ti-a dat-o avand in vedere ca eu la ultima incercare am avut 5 Gonal F si fara nici un rezultat spectaculos.
De cand te-ai hotarat sa incepi ?
in speranta ca nu te-am inebunit cu intrebarile

Avalon ,
m-ai bagat in ceata cu flavonoide , formula iv , ulei de somon , carotenoide !!!!! Dar ma apuc de studiu !!!


kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Iazmin , FIV-ul pe natural costa 350 euro(la Giulesti), pe care ii platesti in valuta , daca se ajunge la ET. Te monitorizezi in Z10 apoi in functie de foliculi te cheama din nou in Z12 sau Z13, ti se da sa faci 1 fiola de 5000 de pregnyl si a doua zi punctia. daca se gaseste ovocit se merge mai departe, daca nu te duci frumusel acasa si mai perseverezi. Oricum la Giuly nu sunt f incantati sa faca asta, dar daca insisti se rezolva.
Kora nu ma asteptam la un astfel de rezultat, dar capul sus si mergem mai departe.
Kora poate e OK pana luni, o sa vezi tu.
Nusy ma bucur ca ti-ai revenit
cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Kora – am urmarit obsesiv mesajul tau zilele astea… Imi pare rau ca nu a fost sa fie dar sunt convinsa ca acum, ca ai gasit formula de success, ai mai multa incredere in viitor !
Luck – si mie mi-a dat tot din Austria tot putine Gonal, se pare ca astia au alte scheme
Avalon – tu tot timpul bagi mesaje din-astea de m-apuc sa iau notite
Te rog mult, imi traduci si mie (asa …in mare) ce sunt flavonoide,formula IV si crotenoidele si la ce folosesc ?
Kitta – hmmm, mi-am amintit de povestirile tale si ce placere imi faceau :-) Si la tine mi-am luat notite dart e rog lamureste-ma, tu ai 3 ovocite pe naturel ? Eu credeam ca facem numai cate unul pe luna … deci tu practic vrei sa faci luni FIV ???


PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Fetelor eu citesc mai incet...
Kora, Claudia...sunt fara cuvinte.......dar tb. sa fiti puternice...data viitoare veti fi cele mai fericite ...cine stie poate vom fi impreuna....cu ajutorul lui DD
curaj fetelor!!

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Luck, PisixDa DHEA se iau 3/zi si in caz ca sunt ceva efecte sec. gen: dureri de cap, ameteli, cadere de par si eu stiu ce o mai putea fi, se scade la 2/zi. Se pot incepe de oricand, eu am luat imediat ce le-am avut in mana. Mie mi-a dat 120 pastile, deci cam 40-50 zile.
Fetelor, deci la mine a fost asa: dupa FIV din Octombrie acnd BHCG a scazut ireversibil de la 14 la 0 am bagat fo 4 luni AC de ma deprimasem de tot la gandul ca sansele de 0 barat de a mai face ceva in lunile respective. Drept pt. care i-am spus verde in fata lui Cocei ca eu ma apuc de naturiste ca macar alea ma ajuta la pisic. Mentiune: La FIV Octombrie la Giuly am avut un FSH de 33, bineinteles ca l-am ascuns si nu i l-am mai aratat profului ca poate nu mai imi facea nimic. Am avut 3 foliculi din care azi vazui ca s-au extras 3 din care rezulta doar un ovocit si ala incerca el ceva. Deci, chiar si cu FSH-ul ala (daca era corect!) am zis eu ca se poate ceva. Am luat 2 luni:
- Maca Forever 3 /zi (sau 2 cand le uitam acasa!)
- Omega 3 2/zi de la Doppel Hertz cu compelx de B-uri si Acid folic - deci 3 in 1 (al treilea e ulei de somon, apropos de ce zise Avalon
- am mai luat doar in timpul CM cat a tinut el, tinctura de marar 30 pic./zi
- Vit. E din Z5 - Z15 - nu se ia mai mult de 10 zile
Dupa astea 2 luni, adica mai preciselea luna trecuta prestai tot 3 foliculi in z10 de care se mira teribil si Dr. Cocei si ma intreba ce am luat, i-am zis ca naturiste, dar nu ce si cum exact. Se gandea la un FIVulet naturalet, dar eu plecam a doua zi la Londra si acolo chiar ca nu ma bag la FIV ca e scump tare. Dr. a zis sa mai bag o eco de control si luna urmatoare adica asta, fiindca de planificat FIV nu puteam ca era Pastele. Luna trecuta am ratat analizele din Z2 din cauza de summit ca tare curioasa eram daca erau in corelatie ca si luna asta.
Apoi, la CM din luna asta, la sfaturile D-nei Profesoare Avaloncare s-a reintors printre noi si pt. asta si care mai scoate cate ceva sfaturi de la naftalina din agenda ei (parca o si vad una ponosita si cu foile ca de carte de biblioteca rasfoite de mii de ori!) am luat Vitex fruit cate 3/zi care este doar un regulator hormonal, nu stimulator, in vederea mentinerii artileriei grele pentru zile negre. Am continuat cu Omega 3, Vit. E, deci am scos Maca si Mararul. Oricum rezultatele s-au pastrat si s-au vazut dupa 8 zile.
Uitai sa va spui ca intre timp am mai verificat FSH si mai jos de 21 nu a fost. Deci, cand am auzit azi 7.31 iar sa cred ca mi-au gresit astia analizele.
Avaloanepai nu mai stiu ce sa cred despre aia de la MNL. Mie de ce nu mi-au dat DHEA, ca doar prietena mea de acolo stia ca ma plimb in Germanica ca de la Bucuresti la Ploiesti si pot sa imi iau. Chiar i-am intrebat daca nu pot lua ceva pt. situatia mea de atunci si ei nu si nu ca doar cu ovocite donate. E, uite ca nici Profu' Marinescu si nici astia din Austria nu mi-a zis inca de ultima varianta. Deci, pana pe la 45 sa tot incerc! Si cand te gandesti ca in familie matusa tatalui meu a nascut primul baiat (si ultimul) la 45 de ani si asta acum vreo 55 de ani, cand femeile de varsta asta chiar erau considerate babe, iar noi la varsta asta acum ne credem tinere....
Luckclinica e www.wunschbaby.at - ma rog asta e site-ul, vezi ca poti da si pe engleza. Cica fac FIV de 25 ani si la ei s-a obtinut primul copil prin FIV in Austria. Eu am aflat de ei last minute, noroc cu Madutzcare a ramas graviduta la ei din prima si ea numai cu un ovocit fecundat. Sa nu uit clinica este in apropiere de Palatul Schonbrun, dar cobori la prima statie de metrou dupa palat, unde este Zoo, deci imbini placutul cu utilul in acea zona. Oricum Viena nu mi s-a parut f. mare. Noi ne lasasem o ora sa ajungem si am ajuns in 20 min. si asta cu metroul. Cine mai vrea detalii ca vaz ca v-am facut pofte. Poate mergem in gasca mai mare cum au fost fetele la Budapesta. Deja am facut traseul cu masina de data asta: sunt 1075 km si zic ei ca ii faci in 15 ore, nu stiu cu ce viteza dar eu pe autostrada bag....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Kitta legat de info din Austria ...

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Kitta – deci : tu in ciuda FSH mare (care in mod normal ar putea afecta ovulatia), ai produs pe naturel 3 ovocite ?...
Hm… mi-am notat si reteta ta, sa-mi fac si io un tratament personalizat pe care sa-l aplic la FIV 3
Am intrat si eu pe sit-ul clinicii ca vorba ta parca mi-ai facut pofta dar …cred ca raman acum la astia ai mei, ca ma incanta ca au si P-ICSI si tot felul de alte prostii (la noi e problema cu gigeii si asta conteaza ). In plus cand am plecat de acolo am avut un feeling ca aici voi ramane gravida asa ca fac cativa km in plus dupa Viena si ma duc la KinderWunsch
By the way, eu cred ca agenda lui Avalon e f bine ingrijita si meticulos completata

Mergi la inceput