Gravidute & Mamici de IASI (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

La multe lunite, Amira Sa cresti sanatoasa si sa fii un copil fericit.


quote:
Originally posted by gabiarama
Ce stiti despre viroza care se manifesta cu febra si varsaturi?Parca pe aici am citit ceva saptamina trecuta .....


Sper sa nu ma insel dar cred ca se vb. despre roseola(febra mare, varsaturi, indispozitie, analize ok).

Stiu ca nu ai timp sa cauti asa ca dau link dar sunt sigura ca stii mai multe decat mine despre roseola.
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1122


www.sfatmedical.ro/Sanatatea_nou_nascutului_si_copilului/Bolile_copilului/Roseola_infantum" target="_blank">roseola
copii textul, poate din diferite motive nu reusesti sa-l citesti.

"Roseola infantum

Boala infectioasa acuta cu evolutie autolimitata, benigna (curabila, usora, vindecabila) ce afecteaza exclusiv sugarii si copiii mici.

Calea de transmitere este aerogena prin contact direct. Incidenta maxima a bolii atinge un varf intre 6-15 luni de viata.

Semne si simptome

Perioada de incubatie (timpul scurs de la infectare pana la aparitia simptomelor) este in general de 10 zile, cu limite intre 5-15 zile.

In perioada prodromala (de inceput a bolii) principala simptomalogie este determinata de febra inalta, cu durata de 3-4 zile, care cedeaza brusc, alteori inregistreaza o scadere graduala in 24-36 ore. Un procent mic de copii devin iritabili, anorexici. Foarte rar pot prezenta dureri abdominale, greata, varsaturi, diaree.

Initial apar elemente maculare (modificari de culoare) de dimensiuni mici (3-5 mm), de culoare roz pal cu dispozitie frecvent la nivelul gatului, fetei, extremitatilor proximale.

De obicei elementele sunt neconfluente (nu se unesc), dispar la palpare, sunt nepruriginoase (nu produc mancarimi), nu dezvolta vezicule (basicute pline cu lichid), pustule (vezicule pline de puroi) sau descuamatie (cojire). Foarte rar pot aparea elemente purpurice (eruptii rosiatice) in perioada febrila preeruptiva.

La examenul clinic se pot evidentia:

adenopatie (cresterea in volum si inflamarea ganglionilor limfatici) moderata laterocervicala si suboccipitala
faringe, amigdale hiperemice (pline cu sange)
conjunctivita (inflamatie a conjunctivei - membrana mucoasa care acopera suprafata interna a pleoapelor si suprafata anterioara a globului ochilor - care se manifesta prin roseata, mancarime si secretie abundenta)
rinoree (scurgere de mucozitati nazale)
timpane hiperemice (umplute cu sange)
Complicatii
convulsii febrile
purpura trombocitopenica
Tratamentul
Tratamentul este simptomatic: antipiretice, hidratarea adecvata.
Prognosticul este excelent."


Multa sanatate copilasilor.


salutari tuturor si o saptam. cat mai placuta.

Ral: plimbareata ramai

am editat fiindca latisem pagina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

buna fetelor, ce sarbvatoare e vineri?
noi, suntem in acelasi stadiu........

http://www.dropshots.com/davidsolo2
http://www.dropshots.com/davidsolo3
http://www.dropshots.com/davidsolo4
http://www.dropshots.com/davidsolo5
http://bd.lilypie.com/7Gxkp3.png
ana-maria 39+ si david-andrei(06.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

ana vineri e Izvorul Tamaduirii! maine 1 mai muncitoresc...deci iar 2 zile da vacanta!!!

La multe lunite pentru Amira, Andreea, Matei si Razvan!
noi azi mergem la mcd la o zi de nastere... adica papa si mama cartofi si alte bunatati!!! nu de alta, dar imi scade burta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

scuze ca ma bag asa la voi la subiect, am intrat ptr ca vroiam sa am vesti de la oana_oana26 si nu ai pm-ul activ, da-mi te rog un pm sa vad ca esti bine!

numai bine la toata lumea

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Multumim de urarile pentru cele 5 lunite.Va servim cu o feliuta de tort si va pupam cu drag.

Pupici multi (si scuze pentru "uitaciune")...pentru Mateiut cel dragut ,Razvan cel nazdravan si Andreiuta bulinuta...Sa cresteti mari si frumosi puilor.

Ana,a mai trecut o noapte. Mai ai 4!

Cristina,in carticica unde am citit eu despre afine scrie clar ca sunt contraindicate in constipatie.Da...ma rog...cati autori,cati medici si farmacisti...tot atatea pareri...Bine ca acum e bine bubulina mica.

Azi am lipsit din zona am fost la plimbare in Gradina Botanica.A fost tare frumos si relaxant,i-a placut chiar si turbaciunii de fii-miu,care a declarat ca mai vrea si alta data.
Am avut parte si de-o faza super tare...la un moment dat m-am ascuns dupa o tufa mare si ma tot roteam dupa ea in functie de cum venea Robert dupa mine. Si cu o voce tare uimita si intrigata..."unde ai putut sa dispali asa?" Si a inceput sa bage capul in toate tufele sa ma vada.
Ma'c sa vad ce mai barfeste lumea.

Revin.


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Afinele sunt folosite pt. diaree.
http://www.terapii-naturiste.com/plante/fructe/fructe_padure_as.htm
http://www.tratamente-naturiste.info/plante-medicinale/afin-plante-medicinale-afine.php
pana la 2 ani spunem pas la tot ce inseana fruct de padure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Darria ,multumesc pentru linkuri .

La noi nu se pune problema ca ar fi roseola.Lipseste eruptia .Slava domnului .Cred ca ce a fost mai greu a trecut.Adica , febra 2 zile ,cu varsaturi,stare de greata ,lipsa poftei de mincare ,scaune mai moi , dar nu dese .Asta la iedul cel mare.Cel mijlociu doar tuseste Cel mic a avut febra inainte de pasti vreo 2 zile dar cu siguranta din cauza dintilor ,a refuzat mincarea pina aseara ,nervos,morocanos,numai in brate etc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

quote:
Originally posted by Darria

Ral: plimbareata ramai



sa nu-mi ies din mana, cum se zice...

daca era de profitat, de ce sa ratam, nu?
sa fim in forma pentru concediu...

am umblat ca bezmeticii dupa pantofi si in seara asta si n-am gasit nimic


---------------------------
28 aprilie 2008 - Cheile Bicazului-Lacul Rosu
www.flickr.com/photos/24498379@N03/?saved=1" target="_blank">Iasi 600 - 18 aprilie 2008
Foto Ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:

Kriss, Miha, Diana, multumim de urari, .
Trasmitem si noi La mai multe lunite sarbatoritilor din perioada asta.
Copiii sunt bine ,multumesc lui Dumnezeu. Nu reusesc sa mai citesc mai nimic pe forum din lipsa de timp, sper sa recuperez . De mai bine de o luna ne confruntam cu probleme de sanatate a tatalui meu-spitalizari, investigatii ,apoi de Florii am facut la noi pomenirea de 2 ani pentru socrul meu, a urmat saptamana mare cu mersul la denii in fiecare seara, pregatirile pentru sarbatorile de Pasti .
Sper sa reusesc sa recuperez din urma si sa vin cu vesti despre noi mai des.

mami de www.onetruemedia.com/shared?p=4f08eb051f8799a2dda132&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andreea(30.09.2007) si www.onetruemedia.com/shared?p=4f518706fd1f0403459951&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei(12.10.1998)
poze
intalnire DC Iasi

6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:



Gabi sa stii ca si Andrei dupa 3 zile de febra mare a avut o zi jumate pauza si apoi i-a iesit eruptia care nu-i deloc pronuntata,nu produce mincarimi,nu deranjeaza copilul in nici un fel si lui Andrei in 2 zile i-a trecut.Eu sa stii ca m-am bucurat c-a fost vorba despre asta,ma irita rau sa nu stiu ce are si sa-mi fac griji.

Miha pentru printzesa.Ce-a mai crescut..Cind au trecut astea 5 luni? Acus-acus va pregatiti de diversificare.
Am ramas datoare cu retzeta de tort. Poze nu am ca aparatul meu a plecat in vizita in Germania cu sora cea mica la sora cea .Daca eu nu ma plimb....se plimba aparatul.

Retzeta e aproximativa ca e dintr-o revista Practic veche(din 2003) pe care am pierdut-o demult.
Deci:
Crema
-500g sau ml(nu stiu exact)de iaurt cremos se amesteca cu o cana de zahar, zahar vanilat ci zeama de la o lamiie mare.
-se inmoaie gelatina ,apoi se topeste pe baie de aburi si se toarna peste iaurt.
-500g smintina se fac frisca si cind crema de iaurt e cit de cit legata(dar nu tzeapana de tot) se amesteca (cu mixerul) cele doua .
Mai departe e ca la tortul diplomat.Adica se pune ceolofan intr-o caratita ,se pun fructe(care nu se oxideaza-ananas,portocala)se toarna compozitie,se pune o parte din blat(sau piscoturi) si tot asa.
Se da la rece si se rastoarna a doua zi.
Eu nu am mai facut blat de pandispan ci negrasa ta Miha(fara cacao si gem,cu mai putin zahar si ulei ).Are mai putine oua caci la ce infuzie de oua a fost zilele astea am zis ca asa ar fi mai bine.Cu piscoturi n-am incercat.

Asta a fost tortul lui Vlad la 1 an .Pe atunci nu concepeam sa dau comanda la cofetarie(nici bani nu prea aveam).

Ralu mi-au placut copacii infloriti.Ii am si-acum in minte.Si daca nu gasesti pantofi nu-i problema.E rost de inca o plimbare.

Celia lasa ca trec Sarbatorile si poate se mai linistesc lucrurile(se face bine si tatal tau-ii dorec sanatate) si mai stai seara cu noi de vorba.Recunosc ca nici eu nu mai ajung asa des pe-aici.

la toata lumea.




Mergi la inceput