LMA Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (82)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

dimineatza pagina 1 acum pagina 4 si nu stiam de ce,m-am lamurit.
Hai sa ma bat si eu cu pumnii in piept daca tot asa s-a inceput ca dehhh am cei mai mari copii ca si varsta si cred ca am dreptu' nu?
Nu mi-am permis sa dau lectii niciuneia din fete
Radu are 21 de ani si a fost crescut de mine
Robert are 11 ani
Maria 4
si Edy,deja stiti "cat traieste omu'-nvataza"si asa este de aceea nu mi-am permis sa ma bag sa dau lectii de educare si crestere a copiilor cu toate ca motive de mandrie am muuuuuulte

Radu
acum o luna si-a refuzat prietenii cand l-au invitat la un fum de marijuana,si s-a despartit de ei irevocabil dupa aceea,munceste de 3 ani si munceste bine,ca scoala nu a vrut sa o continue si cum eu trantori la usa mea nu tin s-a apucat de munca.Daca pleaca cere voie si spune ora la care se intoarce,daca sta acasa pune osul la treaba ca intotdeauna e ceva de facut(spalat vase,schimbat pampersi,curatenie,etc)

Robert
,4 ani la rand premiul intai la scoala,sanatos si puternic ca un taur 1,66 si 50 kg,campion national la rugby juniori,politicos de ma opreste lumea pe strada sa mi-l laude.

Maria frumoasa si delicata ca o printzesa ,sanatoasa in ciuda fragilitatii si cu un vocabular demn de un adult.

Edy 13kg la 1 an si o luna,gogoasa noastra care nici la vaccin nu face reactii gen febra sau altele.

Si cu toate astea nu dau lectii pt ca fiecare mama face ce stie si ce poate mai bine sa-si creasca puiul si cateodata poti sa ai ghinion si tu si copilul si acesta sa fie bolnavior,pt ca asa e el sau pt ca e mai sensibil sau Dzeu cu mila.
Eu m-am simtit O RATATA cand dr mi-a spus ca Robert are o malformatie de care eu nu stiam nimic,imi inchipui cum se simt mamicile cu pui mereu bolnavi,ce rost are sa rasucim cutitul in rana cand ele sunt si asa bolnave de atatea griji??!!!Fac tot ce e omeneste posibil si cu toate astea copii se imbolnavesc si nu pt ca nu sunt bine ingrijiti ci pt ca asa e conjunctura sau pt ca sunt asa sunt ei setati.
Nu judeca Zadi daca nu vrei sa fii judecata!!!


Ahh si in ultima instantza si eu fac parte din gasca de pe mess ,gasca in care invit pe oricine,unde imi laud sotul copiii,injur sistemul de invatamant sau medicina,statul,socrii ,imi plang da mila,imi scriu dezamagirile mai mici sau mai mari si gasesc mereu pe cineva sa ma aline ,sa ma incurajeze,ma distrez,rad uneori cu lacrimi ,pe mess am PRIETENE cu care ma vad virtual zi de zi la o cafea,la o pauza de smotru cand trag o tigara sau cand am aterizat din cursa cu basici la picioare .

NU SUNTEM AICI SA JUDECAM PE NIMENI ,SCOPUL FORUMULUI E SA NE AJUTAM.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

andra

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Fetelor, imi pare rau ca s-a iscat iar cearta si tocmai in saptamana asta.Eu una nu m-am bagat pana acum insa am si eu o remarca de facut aici...Fara sa tin partea nimanui, hai sa ne gandim ca poate ZADI, nu si-a dat seamasi n-a avut intentia pe care noi am perceput-o(desi din mesaj(sorry Zadi), asta reiese}.
PT ZADI, cred ca ti-ai cautat-o un pic si tu, nu trebuia sa intervii cu un astfel de mesaj, cd multe din fete erau suparate, copii bolnavi, etc.Si sa stii ca eu n-am exagerat niciodata cu spalatul mainilor Alexiei, nu maizic de spalatul jucariilor, ca n-am facut-o niciuodata si cu toate astea n-am avut pbl cu ea.
Depinde de sistemul imunitar al fiecaruia si de cum au contact cu colectivitatea.
Sper ca n-am suparat pe nimeni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Asa discutie nu puteam rata...nu fac parte din claca de pe mess desi mi-as dori sa te fi putut barfi azi draga ZADI..

quote:
Pupam toti puiuti bolnaviori.

Pe noi ne-a ferit Dumnezeu sau mai binezis eu de boli. Asa ca pot sa zic ca imi vine sa ma pup singura in oglinda ....nu va suparati ca zic asa insa cand aud sau citesc de copilasi bolnaviori ma mir cum de ai mei au scapat si de viroze si de atatea altele. V-am mai zis ca zana in 3 ani si 4 luni a avut doar de doua ori rosu in gat, o data o forma foarte usoara insa a doua oara s-a deshidratat pt. ca a vomat si am internat-o. In rest nimic.
Ian in prima luna a facut eritem fesier de la calciu gluconic si de anul Nou a facut o usoara conjuctivita alergica.
Asa ca nu stiu cum e sa ai copil bolnav cu febra si altele. Imi pare rau de copilasii care sufera.
Poate ca am eu un fix cu mancarea, ca nu le dau mancare decat facuta de mine si incerc pe cat posibil sa fie naturala. Nu le dau iaurt cu fructe, daninino, creme de branza sau budinci, branza topita, pateu, mezeluri, pufuleti, covrigei, sucuri si chestii din astea din comert. O conta si asta? Nu stiu, dar pe noi ne-a ocolit necazurile pana acum. Sper sa o tinem tot asa.
Si inca ceva eu am in buzunar tot timpul servetele antibacteriene si din cand in cand ii sterg pe maini cand suntem afara la joaca, jucariile le dezinfectez frecvent (pe cele din plus le spal cu detergent la masina, iar pe cele din plastic de spal cu apa si sapun si le dau cu spirt).

Sanatate multa tuturor.

Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)




...esti mandra de tine ca iti cresti copii intr-un glob de cristal?Banuiesc ca nici in parc nu se joaca cu alti copii de frica sa nu i-a vreo boala sau sa nu cumva sa puna mana pe vreo jucarie nesterilizata......parca te si vad.....Sincer imi pare rau dar intr-o zi ti se va sparge globul si aunci.....vei da cu fatza in realitate.....de fapt cei mici vor da ......pt ca nu vei fi la nesfarsit langa ei sa-i stergi pe maini sau sa le sterilizezi jucariile si sa le gatesti mancare sanatoasa......si atunci cum va fi??????????????????


Gata mi-am zis oful.....acum va rog explicati si la mine pe PM cum e treaba aia cu conferinta......daca ma primiti si pa mine.....





Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Aprilie 2008


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.dumex.com.my/members/tickers/98439/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Cred ca dupa faza asta stiu si cine a scris mesajul ala adrsat Martutzei semnat cu mami_2007.......

Voi nu?

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Aprilie 2008


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.dumex.com.my/members/tickers/98439/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Eduard Andrei, Sebastian Alexandru

Am incercat sa ma abtin, dar nu pot ca ma simt ipocrita, si nici nu vreau sa nu spun in fata ce am de spus.

Eu am facut totul dupa carte, sau mai exagerat de atat. am alaptat exclusiv 6 luni. Exclusiv insemnand ca nu a gustat nimic altceva. Pana la 6 luni de vreo 10 ori a baut apa, in rest numai lapte de la mine. Chiar mi-am luat avant si dupa 6 luni la vreo 2-3 zile am avut curajul sa incep diversificarea. Incetutz, incetutz, exagerat de incet si respectand reguli muuuuuuultee. De ex. nu-i dadeam carne cu cartofi pt ca stiam ca nu se absoarbe bine fierul in combinatia asta. Si.....tot asa. O alaptez si acuma. Nu a mancat pufuleti, biscuiti, piscoturi, niciodata zahar si nimic indulcit, NICIODATA nimic de la noi din farfurie, nici un "las-o sa guste".
Si totusi....punctul ei slab e burtica....atat de slab incat am ajuns sa o luam razna..Normal ca ma intreb ce am gresit ...normal ca ma gandesc ca am exagerat cu regulile. Raul nu s-a imbolnavit niciodata pana la un an jumatate si foaarte rar mai tarziu, desi era la cresa. Asa a fost el, eu sunt aceeasi mama.
In plus clar sunt copii care sunt de felul lor mai sensibili orice le-ai face, sau care raman cu o sensibilitate in urma unei boli.


E drept, suntem foarte diferite...si pana la urma ce ne leaga? Luna in care s-au nascut copiii? Am vazut prietenii de-o viata facandu-se praf....ce ne-ar putea tine pe noi?
Si totusi cand am fost la capatul puterilor m-am socat cat de "langa mine" ati fost, erati un zid intre mine si disperare...Puteam sa va spun voua durerea mea asa cum nu o puteam spune prietenilor si rudelor de langa mine.
Oare in "claca" noastra nu le-a venit fetelor (mai ales celor care aveau alta "strategie" cu copiii) sa-mi spuna vreodata: pai vezi? daca nu i-ai dat si tu mai bine(multe) de mancare? Poate au gandit-o, sau mi-au spus-o intr-o forma finutza....insa nu mi-au spus niciodata niciuna "eu ma felicit ca am facut totul perfect si nu am ajuns ca voi!" Asta desi eram intr-o ..claca.

Poate cand te uiti de "sus" ti-e greu sa-i intelegi pe ceilalti....dar pierzi si multa distractie! Si apoi te miri ca esti singur cu "perfectiunea" ta.

Imi pare rau ca s-a ajuns aici chiar in saptamana mare..dar nu ma mir, ma asteptam de o vreme..


Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

hop si eu sa nu lipseasca martie din post . ca de ... si eu fac parte din claca de pe mess.
cineva (scuze dar nu mai stiu cine) avea la semnatura o chestie de genul: fiecare mama este perfecta pt copilul ei.
si mare dreptatea avea!!!
acu' trebuie sa ma simt si eu? poate totusi aflu cine mi-a trimis acum einshpe luni mail-ul ala fantastic cu "tu nu te poti numi mama, ca nu stai cu copilul tau".
ei bine, daca ma dadusem la fund pt ca intrasem in depresii, acu' am iesit la suprafata.
si ia sa ma pup si io singura si sa o pup si mama ca mi-l creste pe matei si are grija de el asa cum ne-a crescut si pe noi. matei se joaca in fiecare zi cu curcile, cu pisica vecinilor, cu catelul ... alearga prin curte, mai cade cu fundul in cate o tufa, se ridica, mai merge in patru labe ... dar ups!! am uitat sa-i dau mamei fantastica si importanta indicatie sa il stearga cu servetele dezinfectante.
acum sa ma ierte marta (dau si eu un exemplu doar pt ca sunt nascuti fix in aceeasi zi): matei a fost alaptat 3 saptamani, nici mai mult nici mai putin, am inceput diversificarea ff devreme, ii dam danonino, branzica din comert, cascaval, crenwursti, sunca de pui ... si nu-mi mai vine acum in minte. si a racit fix de 3 ori. victor - l-a alaptat marta, de-si plangea de mila tzatzelor, a tinut la diversificare cu dintii, a citit carti, reviste, verifica fiecare produs de e-uri, de grasimi, de pantofi. si? au umblat cu victor pe la doctori de ma saturasem eu. a racit saracutul de nu stiu cate ori. e marta de vina?? sau e elyanna de vina ca gemenii au luat antibiotic de 10 ori mai mult decat alti copii pana la varsta asta?? nuuu. e paxela de vina ca nu e in stare sa aiba grija de 2 copii. aaa ... si mady ... vinovata si ea!!! habar n-are sa creasca un copil. si anaalina ... vinovata si ea!!!

si uite de ce nu intru eu pe forum sa schimb pareri de una de alta, ca ma apuca nervii si nu vreau sa scap vreun porumbel sa supar persoane importante, citite, doctorante.

de iarina daca zice cineva ceva, io sunt prima care-l trosnesc. si nu e copilu' meu si m-am vazut cu iunia o singura data in viata noastra si a copiilor nostri. da' cine nu recunoaste ca iarina e in top si chiar stie f multe pt un copil de varsta ei, o face din rautate.

asa ca draga zadi este pb ta cat de mama buna esti si cat de gospodina esti. aici facem schimuri de impresii si depresii, nu facem un concurs "cea mai cea dintre cele mai cele". ca stii ce? mai bine sa vedem barna din ochiul nostru, decat ciobul din ochiul altuia.
e de apreciat o femeie care devine mama si dedica scopului de a-si creste copiii cat mai bine. dar nu trebuie sa se bata cu pumnul in piept ca ea e spuma spumelor. nu exista om perfect.
iti spun eu cum este o femeie care tinde spre perfectiune: mama, femeie si sotie. si foarte putine reusesc sa le imbine pe toate.

ma retrag la o barfa mica pe conferinta!

fetele ... sa o invitam si pe zadi, poate ne mai da si alte sfaturi in particular.

mamica lui Matei Stefan 12.03.2007
Varsta lui Matei
poze cu matei - 1 AN!!!
Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

zadi iti uram drum bun. caut-o pe absoluta. sigur ea te intelege.

mamica lui Matei Stefan 12.03.2007
Varsta lui Matei
poze cu matei - 1 AN!!!
Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

multumim la fel zadi

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

si buna seara dinnou..iaca am stat io stramb si am cugetat drept(SPER) si am ajuns la concluzia ca cine nu voteaza n-are dreptu sa se planga.. adicatelea.. imi ziceam eu , asa cum am facut d emulte ori " mai unio -adica eu- nu mai e mumos pe forum..uite asha si asha.. mai bine lasa.. ce sens are sa te agiti.. lasa, ca ai claca ta unde sa spargi semintze cu pirandele".. ei bine dragele babii.. NU. DA dice sa plec io ma ca sa las formu linistit..adica ce, io ce am..ce io is mai fraiera. Nu nenica. vreau sa intru, vreau sa scriu, vreau s anu ma mai fugareasca roxana ca nu intru pe forum si ca nu dau cu LMA-ul regulamntar.

deci de azi fac revolutie. scriu pe forum.PARTIEEEEEEEEEEEEEE!

sa dau raportu complet da:
Iarina Maria IAcovici, 1 an , 24 de zile si 4 ore fix.
9 kile, 76 cm
mananca as usual.. bine si orice... tot 4 mese pe zi (a avut o perioada inc are manca 5 mese). Am inceput sa ii dau si sare, miere, albush de ou. Turuie cat e ziulica d elunga si merge de colo colo.. inc anu are nici o taina cu mersul CORECT adica tot ca o curca beata merge.. si habar nu are cum sta treaba cu catzaratul.. nu ii iese si pace. are fundul greu.
Ultimele realizari in materie de vocabular sunt "puteee" cand vede un pampers!

Iunia Mihaela Iacovici 23 de ani si cateva ramurele... 59 de kile(ca m-am cantarit acusica) 16...5 cm si mult par alb.
Ba nene ..ma dispera copilul asta! NU STA LOCULUI> de cand a descoperit mersul pe jos nici ca vrea sa mai coboare.

a, azi am preparat o chestie taaare buna pt pitica

un mar dat pe razatoarea de sticla l-am pus intr-o olicica cu un cub d eunt(10g) si un vf de scortishoara. am amestecat pana s-a topit untul . apoi am pus lapte rece si o lingura de grish -ochiometric. as zice cam 50-60 ml lapte. si am fiert pana s-a inchegat frumos, ca..grishul :D.. a iesit suuuper bun. Pofta amre amatorilor! A, si faa pic de zahar ca e marul suficient de dulce.

Ah..eram sa uit. avem si album nou cu poze pt cele care au deschis mai tarziu televizoarele http://community.webshots.com/user/iarinaiacovici"aici[/url]. Si pentru cele care nu au rabdare sa vada cate 100 de poze pun o sg chestie care e musai d evazut cu sonor si eventual si copil in jur -> http://good-times.webshots.com/video/3011990670103343101ARNjYn"asta![/url]

acestea fiind zise va urez noapte buna si permiteti-mi sa fiu prima care va ureaza sarbatori fericite si iepurash bogat deoarece de maine plec la mamaaaaaaaaaaaaa!!
toate cele bune si dea Domnu sa auzim numa de bine peste o saptamana!

are mama o fetita frumusica foc...Iarina-Maria 01.04.2007
buburuza mea
ruza buburuza

Mergi la inceput