LMA Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (82)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

UiuUUUUu!!!! m-am infuriat , pentru ca si eu sunt din claca de pe mess, si Catalina mea e bolnava in fiecare luna si ia tratament, dar nu pentru ca stau eu pe net ci pentru ca asa este ea. Si eu ii dau mancare facuta de mine si o mananca in conditii civilizate. Nu o spal in fiecare seara, pentru ca nici pe mine nu ma spal des, dar la 2 zile ne spalam.
Si apropo de mess pentru cele care cred ca acolo se barfeste NU ESTE ADEVARAT dimineata ne bem cafeau impreuna, mai facem o mancarica de pranz, mai aflam care a mai facut cate o nazbatioara, mai dam un sfat la o mamica care are nevoie , totul e in limitele bunei cresteri , si ma repet poate:
NIMENI NU BARFESTE PE NIMENI!!!

Anaalina , mami de Catalina Teodorahttp://community.webshots.com/user/anaalina(30.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Saluuut, va era dor de mine? :)

In primul rand vreau sa va multumesc pentru urarile de ieri, si sa uram si noi celor carora din diverse motive nu am reusit sa le spunem la timp.

Alex e bine, sanatos, voinic, creste, stie si el una-alta - de exemplu pune dop la sticla, stie partile corpului, ridica si bluza sa caute buricul, desface Lego, incearca sa bage cheia in yala (asta inca nu iese :D) baga si scoate tot ce poate in si din ce poate. Poze cu el gasiti la semnatura.

Acum, daca tot fac parte din claca de pe mess (si ma mandresc cu asta) ma bag si eu putin in discutie: uite Zadi, eu sunt tocmai la polul opus: am alaptat explusiv 4 luni, dupa care am bagat o masa de lapte praf seara pentru ca nu mai reuseam sa ma odihnesc... nu mai alaptez de cand avea Alex 8 luni (de atunci nu mai vrea el lapte deloc, nu e din cauza formulei, ca n-o vrea nici pe aia )... il las sa se tavealeasca pe jos, daca ai rabdare sa te uiti la poze o sa vezi ca se plimba de-a busilea pe trotuar si apoi baga mainile in gura asa cum sunt... a mancat si nisip cu pumnii, si pamant, si iarba, si kk (din greseala, n-am fost eu destul de rapida), a lins si geamul in autobuz, mi-a lins si cutiile cu cosmetice din baie... ii dau si danonino, si budinci de soia din comert, si borcanase, dar si mancare facuta in casa. Il scot afara si pe vant si pe ploaie, si imbracat destul de sumar (se poate vedea tot in poze). Nu il spal toata ziua pe maini, nu i-am sterilizat biberoanele decat vreo saptamana in perioada colicilor cat i-am dat ceai... a macat (din greseala) si jeleu, si bezea, si caramele cu tot cu ambalaj, si napolitana cu ciocolata tot cu tot cu ambalaj. Si a lins si tortul facut cu creme din comert.

Si - surpriza - nu s-a imbolnavit decat o data, a luat o viroza pe care am luat-o toti cei vreo 20 de oameni care am sarbatorit revelionul impreuna. Si el a scapat de ea intr-o saptamana, eu in 2, si la sot a degenerat in pneumonie.

Mai departe, o sa il dau din septembrie la cresa (deci nu stiu acasa nici cei 2 ani la care am dreptul) si sunt mai mult decat convinsa cel putin 3 luni o sa le stau mai multe pe acasa cu el bolnav. De ce? pentru ca asta e colectivitatea si asta e realitatea.

Deci - depinde de fiecare copil in parte. Eu chiar as vrea sa fiti sanatosi si sa nu vedeti medicul la fata decat la vizitele obligatorii... dar din moment ce stai cu ei taota ziua acasa nu e chiar cazul sa te bati cu pumnii in piept... Si cam atat.

Acum, daca tot nu am anuntat poze pe forum de 3 luni incoace, astept si ceva reactii [:P]

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by diana_jors

Saluuut, va era dor de mine? :)




nu, nu ne era, credeam ca am scapat de tine

Yeeeeeeeeesssssssssss, s-a animat subiectul albinutelor, suntem in top, asa va vreau!!!

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Auzi, baaaiii "modelatoareo", faci si tu ca Gabriela Cristea de la nora pt mama....mediezi conflictele...adik le starnesti



Luminita, mami de ingerasul mult iubit George Catalin
Povestea minunii noastre in imagini,
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3e42c4b9e14d94094845f0" target="_blank">19.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Avaaaai Diana cum tii tu copchilasu cu capu gol afara?????Si mai merge si in 4 labe pe maidan
Btw e un scump pletea al tau

Apropo Iunia de filmuletele cu Iarina.I-am aratat sotului ce stie ea sa faca si m-a intrebat "da cati ani are?vreo 2 ani?"
Si il punea pe fi'su "ia arata si tu ursu ma"


Luminita, mami de ingerasul mult iubit George Catalin
Povestea minunii noastre in imagini,
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3e42c4b9e14d94094845f0" target="_blank">19.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by Lumi_Nag

Auzi, baaaiii "modelatoareo", faci si tu ca Gabriela Cristea de la nora pt mama..


Luminita, mami de ingerasul mult iubit George Catalin
Povestea minunii noastre in imagini,
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3e42c4b9e14d94094845f0" target="_blank">19.03.2007




io nu ma uit la nora pt mama, da?! io citesc din Critica ratiunii pure


roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Prezent! spun si io, ca m-am simtit convocata.Da, fac parte din claca de pe mess.
Si da, fi-mea a fost racita de cateva ori.A fost racita pt ca, sistemul ei imunitar a fost slabut atunci, virusul smecher...A fost alaptata 3sapt-si aici fac o paranteza,ca era tot o idee de-a ta, Zadi ca alaptatul inseamna imunitate, eh, nu-i chiar asa,ai venit tu cand picii nostri aveau 6luni, te-ai batut cu pumnii in piept ca tu faci si dregi, ca alaptezi pana la adanci batraneti...Bravo, dar nu aranca cu vorbe urate in cea care n-o(mai)poate face...
Ca la 7 luni piticul tau striga "ingaa" tu ai zis ca o striga pe sora-sa, ete, ca fi-mea n-are sora pe care s-o cheme Ingrid, dar spunea si ea "ingaa" si mai stiu pici care faceau la fel, la 7-8 luni ziceai ca piticul tau stie culorile primare, atunci ti-am servit-o , crezand ca vei inceta cu laudarosenia...A iesit iar scandal...
Acum vreo sapt credeam ca te-ai dat pe brazda, chiar te incurajam cu Ingrid si intratul in comunitate...
Insa tu ti neaparat sa te pupi ca ai avut grija de copii(cum noi n-am facut-o), ca ii stergi pe manute, ca nu le dai diverse de mancat...Ei bine, ti-au spus-o si fetele, ti-o spun si eu:din comunitate se iau toti virusii, e sist imunitar slabit, si hop virusul...Nu tine de cat de mult ii cocolosesti sau nu.
Tu te lauzi ca ati fost feriti???Zi multumesc, ca nu-ti doresc sa treci prin ceea ce trece AlexasauEliana!!!
Ma scuzati mamicilor nenominalizate, insa cand o fi de bine o sa zic si de voi!!

Imi pare rau ca a iesit conflict, tocmai acum in Saptamana Mare...cand ar trebui sa fim un pic altfel...nicidecum laudarosi si mandri peste masura, sau orbi la ceea ce facem/zicem, fara a ne gandi la consecinte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Bai Zadi dar te-a mancat undeva sa postezi toate chestiile alea. Chiar daca asta crezi tu cred ca te puteai abtine macar saptamana asta. Eu una voi incerca sa nu comentez pe marginea acelui subiect.

Plecam la Denie asa ca o seara buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

baaaaaaaaaaaaaaaaiiii ce e asta? zadi zi-mi motivul de ce ai facut afirmatiile alea????
da, poate nu sunt o mama perfecta,dar nu ai tu dreptul sa ma judeci,fiecare isi creste copilul cum stie mai bine....eu nu am altii copii care sa zic ca aduc virusii acasa si totusi razvi se imbolnaveste luna de luna,asa e el,asa e sistemul lui imunitar praf,distrus...ce sa fac??il ingrijesc cat pot de bine,atat cat ma duce mintea,fac tot ce imi sta in puteri....dumnezeu sa ma pedepseasca dak nu fac tot ce pot pt copilul meu!


Poze Razvanelu

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

quote:
Originally posted by Zadi
Si inca ceva cu laudarosenia !!!! Aminteste-ti ca dupa conflictul in care m-ai tarat in ian. nu am mai scris nimic referitor la educatie. Insa tu ai pus nu stiu cate filmulete in care iti laudai copila uite cate stie ea sa faca? Ce asteptai? Desigr laude la adresa ta la cat esti de buna!



Uite, aici zic eu ca gresesti, si ti-a mai spus si altcineva la "furtuna" anterioara: incearca o abordare diferita: lasa copilul sa fie cel destept, e meritul lui in fond si la urma urmei... e inzestrat cu ceva, si parerea mea este ca ar prinde si daca parintii insista si daca nu insista. Nu e atat meritul Iuniei ca Iarina stie atatea, cat e meritul ei ca vrea sa le arate. Deci ar fi de laudat in primul rand Iarina.

Eu sunt convinsa ca degeaba i l-as lasa Iuniei pe Alex sa ii citeasca asa cum ii citeste Iarinei, el nu are rabdarea ei, nu are "viziunea" ei, el vede mai degraba cartea ca pe "un ceva de hartie bun de bagat in gura sau de rupt" decat ca pe o preocupare intelectuala. In schimb, el e un catarator innascut, si un mester prceput, are o dexteritate extraordinara... si asta fara sa il fi invatat eu. Eu chiar nu sunt de laudat pentru faptul ca Alex pune dop la sticla, el e de laudat...

Sper ca am fost suficient de explicita...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput