vacanta in muntenegru

vacanta in muntenegru | Autor: X-ray

Link direct la acest mesaj

salutare!
a fost cineva in concediu in muntenegru?ceva impresii imi poate da?m-ar interesa regiunea budva,dar si cum sunt drumurile,si punctele slabe ale acestei destinatii.
multumesc anticipat!

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

a re-inceput votarea,bulina e www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=5" target="_blank">aici(asacreste) si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">aici(elisadescoperindlumea)


povestea noastra...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Eu, eu! Eu am fost, dar acum 5 ani.... Atunci drumurile erau cam ca la noi, nu ne-am putut folosi deloc de autostrada lor ca nu era pe directia buna... Noi am fost prin Belgrad (musai trebuie GPS e groaznic de incurcat si de prost semnalizat) si apoi am traversat muntii. Peisaj superb, serpentine cat cuprinde.
La Budva peisajul e superb, muntii chiar langa mare, plaja de nisip era doar pe lateralele statiunii si alea erau plaje private, unde plateai sa intri. Apa absolut superba, ffff limpede, relativ rece, si repede se adanceste.
Langa Budva (la 1 min cu masina si 5 de mers pe jos) este Becici (nu mai stiu cum se scrie). Acolo plaja lata si lunga de 2 km de pietricele si ceva nisip. E plaja publica plina de lume, ca la noi la mare cearsaf langa cearsaf. Sunt si cateva zone ingradite care apartin de hotelurile din zona.
Mai incolo spre sud este Sf Stefan (sveti stefany sau cum s-o scrie) apa e absolut superba, plaja e tot cu pietricele si apa rece, nu prea e chiar de plaja acolo, mai mult de vizitat insula/castel si de stat un pic pe malul marii ca e atat de frumoasa si albastra!

Poate intre timp s-au modernizat hotelurile din zona, pe atunci erau cam cu aspect comunist si relativ scumpe. In nici un caz nu au plaja proprie (cele din Budva, in Becici da). Budva e frumoasa, ar fi destule de vizitat, cetatea e frumos amenajata, multe puburi, restaurante, magazinute.
Pe faleza e plin de restaurante pentru toate buzunarele. La hoteluri poti manca ieftin si bine, servirea e ireprosabila, esti excelent tratat ca turist, particularii sunt la mare inaltime acolo, e plin de vile nou construite ptr turisti, conditii bunicele cam de 2-3 margarete, sunt si cu aer conditionat, bucatarie, baie ca un mic apartament pus la dispozitia ta si preturile erau bune cel putin atunci.
Spre nord la cativa zeci de km e Dubrovnicul, un oras deosebit de pitoresc, merita vizitat.

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

oauuu ia uite "de unde sare iepurele".poate imi dai un pm cu nr tau de fix si daca te pot deranja cu intrebari eu o fac
uite noi aici vrem sa mergem,prin nekerman cu all inclusiv
http://www.iberostar.com/EN/Budva-hotels/Iberostar-Bellevue_3_104.html
la plaja vom sta putin numai dimineata la primele ore si seara ca eli e mica,dar putem sta in gradinile hotelului pe sezlonguri la umbra,asta mi-a placut fff mult.seara la restaurant nu stiu daca vom merge cu copilu' dupa noi,habar nu am cum va fi,va avea atunci 1 an si doua luni...deaia vrem pachetul all inclusiv.mie mi-a placut mult ce am citit de muntenegru,asta tot fac de cateva zile bune....

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

a re-inceput votarea,bulina e www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=5" target="_blank">aici(asacreste) si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">aici(elisadescoperindlumea)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Merge netul asta ca ochii mortului, hai ca-ti trimit PM pana se incarca pagina cu hotelul.

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

buna!
Noi am fost in Muntenegru anul trecut, venind din Croatia. Am stat 6 zile dar nu intr-un singur loc..practic am batut tara de la sud la nord si la mare si la munte si am vizitat cam tot litoralul si apoi am stat 2 zile intr-o statiune de munte.
Daca ai intrebari, nu ezita.

Tara e frumoasa,insa au si puncte slabe, drumurile, conditiile.

Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

anda daca ai timp si imi poti schita asa in mare cateva puncte slabe dar si ce ti-a placut cel mai mult nu ma supar....
drumul ma intereseaza ca aspect arad-timisoara-belgrad-budva.oricum vom face o oprire pe drum si la dus si la intors.si ce alte chestii ar mai fi de stiut,cum sunt localnicii,de orasul budva daca sti ceva,cum e mancarea....
am vorbit cu cineva care a stat la hotelul la care am dat link mai sus si a zis ca e ok,daca mai stie cineva ceva de el astept cu nerabdare informatii.


alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

a re-inceput votarea,bulina e www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=5" target="_blank">aici(asacreste) si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">aici(elisadescoperindlumea)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Am mai studiat despre hotel. E in Becici, nu-mi dau seama exact unde, probabil la capatul opus Budvei. Poti sa vezi opiniile celor care au fost:
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g304074-d638281-Reviews-Iberostar_Bellevue-Budva.html

http://www.holidaycheck.de/hotel-Hotelbewertungen_Hotel+Iberostar+Bellevue-hid_82891-ch_hb.html

Primul e in engleza, al doilea in germana. Poti folosi google translate daca nu te descurci cu germana.

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

alina.a..eu cand am plecat in concediu anul trecut (slovenia, croatia, muntenegru)imi facusem mari sperante cu muntenegru si recunosc ca poate daia pe undeva am fost poate un pic dezamagita. Noi am intrat din Croatia si diferenta s-a vazut!
Studiasem cam ce se poate vedea..si ce e frumos pe acolo si m-a atras si nu ca nu a fost asa, e o tara deosebita, f frumoasa, cu peisaje de vis, cetati vechi, e o tara pitoreasca. Insa sunt ca dezvoltare la un nivel mai jos, cam ca Romania pe alocuri, iar in alte parti nici atata. Drumurile sunt inguste, nu sunt autostrazi, iar in zona de munte si mai rau, ca sa treci trebuie sa-l lasi pe cel ce vine din sens opus.
Apoi ca si conditii de cazare noi cautam pe loc la privatzi camere, sau apartamente si a fost acceptabil. Am stat 2 nopti pe langa Budva si 1 noapte in Petrovac.
Mancarea este buna si destul de ieftina.
Ce mi-a placut, fiordul Kotor pe care l-am strabatut in lung si-n lat, oraselul Herteg-Novi, orasul Kotor cu superba cetate, am urcat pana sus in varful ei si peisajul era mirific, Budva cu cetatea ei f frumoasa si plaja cam ca pe la noi, Insulat Sveti Stefan , Becici si Petrovac dar deja spre sud se strica statiunile devin din ce in ce mai saracacioase.
Apoi am mers spre nord spre statiunea de munte Zabljak unde am inchiriat o cabanutza f rustica doar a noastra si am vizitat muntii Durmitor si Canionul Tara si Lacul Negru, o zona inedit de frumoasa! dar salbatica si abia in dezvoltare, cam cum era Statiunea Cheia de la noi acuma vreo 15 ani...desi restaurante aveau si se manca civilizat.
Oricum un popor calm..bland, te simti in siguranta, iar pe soselele de munte e pustiu...oamenii traiesc simplu, dar pur...asa am perceput eu.
Asa ca si concluzie generala, mi-a placut Muntenegru, iti poti face un concediu frumos daca te documentezi bine inainte, prinzi vreme buna si nu ai pretentii exagerate.

Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

va multumesc mult pt informatii!pana acum din tot ce m-am documentat ma sperie drumul.cam de unde incep serpentinele alea nasoale?sa stiu pe unde ar trebui sa facem popasul,suntem cu copii de un an si un pic,vrem sa facem drumul cu o oprire de o noapte.
eu ma interesez in paralel si de croatia,tot asa un hotel de 4 stele cu all inclusive,langa plaja(care sa aiba si ceva nisip nu numai pietris)sa aiba si piscina hotelul si sa fie in nord,sa putem merge pe la unguri pe autostrada....cel din muntenegru le cam intrunea pe toate mai putin drumul...
paste fericit!

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edyna spune:

De la Bucuresti la Belgrad faci in jur de 7 ore (prin DrobetaTS), apoi Belgrad -Budva in jur de 8 ore. Serpentinele incep imediat ce intri in Muntenegru.
In ceea ce priveste Croatia,de la Belgrad la Porec ajungi pe autorstada in 7 ore.
Numai bine si vacanta frumoasa,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Am facut rezervare pe 7 zile, la Budva, din 17 septembrie. M-ar interesa sa stiu cum sunt preturile la mancare la restaurante. Noi calatorim foarte low tech si cautam mereu taverne ieftine, eventual gen "all you can eat". Gasesti asa ceva in zona?

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput