Timisoara, Impreuna! (101) pagini de viata

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

si io-s curioasa...

la noi sta treaba cum vrea ea ...
adica ieri dupa telefonul ala bizar, am anulat tot ce era in program si m-am dus tinta acasa. desi am simtit io ca omu meu e tensionat de vreo 2-3 saptamani si desi nu-mi zicea ce are, l-am lasat in ale lui, am zis ca-i astenia de vina...ei bine nope.
de data asta era altceva. mai serios. si ieri a vrut sa vorbim despre asta.
desi de la inceput anului au trecut doar 4 luni, pentru noi parca au trecut 2 ani deja. printre pampersi, analize, medicamente, kinetoretapie si trecerile bruste ale lui mamon de la bine la rau si inapoi si iarasi dus-intors - nu mai avem timp de noi. suntem asa de obositi incat cand ne adunam de pe drumuri acasa nu vrem sa vedem decat perna in fata, nimic altceva.
pur si simplu traim viata altcuiva. nu e a noastra si nici nu putem iesi din ea. (Anda, ce ma enervezi ca ai avut dreptate..) si ca s-o zis mai plastic, fiind in rahat pana peste cap eu n-am mai simtit ca si pute...asa ca de data asta a fost al meu barometrul...
da, vezi zice, nici voi nu mai aveti timp pentru voi fiind cu copii - insa diferenta e majora, zic eu: cand traiesti viata copilului tau ai alta perspectiva, ai alt viitor in fata! in situatia noastra toata energia merge altundeva, unde nu vezi un viitor, ci doar o situatie care stagneaza de luni bune si la care nu-i vedem finalitatea nicicum.
acum o luna planificasem concediul pentru sfarsitul lui august. de atunci incoace efectiv numaram saptamile cat mai avem pana atunci...ieri ne-am dat seama ca n-o sa rezistam pana atunci asa. concluzia la care am ajuns?! saptamana viitoare o plecam 3-4 zile undeva. oricunde. habar n-am unde, atata stiu ca m-as duce numa cu geanta pe umar. atat. si unde vad cu ochii.
si mai sunt niste lucruri ce trebuie sa le fac eu, asa ca sa nu ma pomenesc ca raman chiar singura pe drumul asta.
despre copii Ana? ti-a fost vreodata dor de ceva ce nu ai?! altfel nu stiu sa-ti explic...nah, cam asa simt eu acum...mi-e dor de copil, realizez ca asa cum situatia cu maica-mea nu are o finalizare apropiata nici problema cu bb nu v-a avea o finalizare si mai apropiata si uite asa stau si ma intreb eu viata cui o traiesc pana la urma pe pamantul acesta?!
unde sa mai gasesc motivatia aia de care am nevoie zi de zi?!






pentru Emma
povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

si apoi, de 2 saptamani fac investigatii la neurolog. de ceva timp am niste simptome ciudate la care trebuie sa le gasesc cauza. sunt foarte asemanatoare cu debutul bolii de la mamon, adica Lyme.
saptamana trecuta am facut 2 controale iar vineri sunt programata la RMN. nu v-am scris nimic ca am zis sa nu vad bag in ceata, deja cred ca ambulanta scrie pe fruntea mea. numai medici si analize..in fine.
daca mai aveti pumnii (nu de dat in cap) sa-mi tineti si mine una bucata vineri dupamasa cand fac RMN-ul, ca morcov nu mai incape, deci n-am




pentru Emma
povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

quote:
Originally posted by Mariaa



unde sa mai gasesc motivatia aia de care am nevoie zi de zi?!


pentru Emma
povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara





www.woow.ro/prezentare/Fa-ti_timp.html" target="_blank">aici iti poti gasi motivatia...

BLOG DC-Impreuna Timisoara

Toti oamenii te aud cand vorbesti.
Prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:))

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">CHRISTMAS 2007 by INES

www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ INES

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

multumesc Doris, dar dupa ce le faci pe toate astea, ce-ti mai ramane, ma intreb?!
intrebare retorica, nu astept un raspuns.
hai sa avem spor la treburi, v-am tzucat



pentru Emma
povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

quote:
Originally posted by Mariaa

nu e a noastra si nici nu putem iesi din ea. (Anda, ce ma enervezi ca ai avut dreptate..)



ihi...si-ti mai zic una cu riscu' sa te-nervez din nou
"si nici nu putem iesi din ea" - faaaaals.
puteti sa dati cu toate de pamant, sa ramaneti numa' voi.
o sa ajungi si acolo, iti spun io.

te tzuc si hai roiu la contzed.
daca n-ai idei iti sugerez moeciu, de vis.




Anda, mami de Ed

Viata
Pasiunea
Blog DC de Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

in alta ordine de idei io-s praf, situatia a scapat de sub control
asa ca azi dimineata m-am infipt in antibiotice.
is si io la capatu' rabdarilor....




Anda, mami de Ed

Viata
Pasiunea
Blog DC de Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

ntz. cred ca intru cu tine-n sedinta pentru alta destinatie. mai la vest
13-14 pana vin portocalele...deh, cale lunga din Spania dom'le..
da-i cu palinca pana atunci. tzuc pe frunte sa treaca!

( zi-mi si mie cum dau de pamanit?! arata la orb Braila, te rog io )


pentru Emma
povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Salutare. No, sa va scot eu si al doilea cui (da sa stiti ca salariul lui Esca e mai mare)....

1. Trebuie sa vand pentru ca NU MAI SUPORT!!! Abia s-au linistit putin lucrurile cu vecinii de sus - nu ne salutam, dar macar e armistitiu - ca vecina de jos, despre care aveam impresia ca mi-e prietena m-a anuntat ca-si scoate ap. la vanzare pt ca... asa s-au hotarat ei. Si ii spun: sper ca nu imi faci bucuria sa vinzi la tigani? La care imi raspunde: Dana, vand cui ofera mai mult! No, asta e, m-am saturat, o fi el frumos, plin de amintiri (am copilarit in el, etc), deosebit, central, parc fata si spate dar eu nu mai suport vesnica amenintare cu tiganii. Cand le-am cedat podul vecinilor de sus am facut-o de frica ca vand la tigani in caz contrar, acu traiesc iarasi cu firca asa si nu mai vreau. Am sa vand eu si am sa-i las dreakului cu fitzele si cu fumurile lor cu tot.

2, Operatia e programata in 5 mai la 7,30 seara. Aveti un gand bun pentru mine atunci... Normal ca tarai un morcov imens, normal ca ma tem, normal ca trebuie sa trec si peste asta.

3. M-am cam saturat sa fiu femeie puternica. Tot primesc felicitari si admiratie pt asta dar am ajuns la concluzia ca e o postura teribil de incomoda. Adica vreau si eu sa stau in varf de pat, sa jelesc in bratzele cuiva care imi va spune ca totul este bine, sa se ocupe altcineva de vanzare/cumparare, sa nu se mai uite toti la mine de parca as detine toate raspunsurile si rezolvarile. Jur ca fac cu nervii!!!! De la ce punem pe masa la vanzarea apartamentului, de la cu ce se imbraca Spiridusul la tratamentele tuturor bolilor din familion, de la cheltuielile mari pana la procesul maica-mi, eu sunt un fel de guru fara de hotararea caruia nu misca nimic.


Eh, si uita asa as putea umple 100 de pagini ca-s cu nervii la limita, daca auziti azi bufnituri dinspre centru sa stiti ca am inceput sa arunc mobila pe geam (si incep cu pianul!)

Maria, ce sa spun mai mult decat ca tin pumnii si ca am asa un fel de convingere absurda dar puternica ca altfel, mult spre bine, vor sta lucrurile peste un an ... ai grija de tine, multa!

Katik, macar tu cu fruntea sus si, din nou, o vb buna pt fiecaare... Merci.

Doris, Ana, am scos cuiu... (fara r) . Doris, ai trecut prin asta si banuiesc ca stii cum macina indoiala, crunt...

Gata, am trecut de la faza la


Mamica de spiridus, visatoarea cu picioarele pe pamant

Sa arzi - flacara, nu sa cazi - lacrima, platind tribut oricarui val...

Avem si poze noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

ausi Dana, la ce fac aia la tine acolo...pe bune ca-s mai rau decat tiganii. noi am avut vecini tigani si sa stii ca pe langa casa nu fac nimic nasol, aproape ca-s cei mai buni vecini!
in schimb ce fac astia ai tai chiar e tiganie.

da, la anu - la anu - la anu...si tot asa...io-s la 34 si al meu la 41 anul asta! la anu...la anu...la anu...and goes on, and on, and on...
placa asta o derulam de vreo 10 ani.

nu ai zis nimic de faza cu biopsia...


pentru Emma
povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Maria, io nu vb de tiganii aia obisnuiti, eu vb de aia de cumpara case pe centru cu metoda iau un ap la suprapretz si pe urma incep mizeriile cumplite - crede-ma stiu ce zic, am avut prieteni buni din copilarie evacuati in felul asta - pana cand ceilalti locatari cedeaza si vand la un pret de nimic. Aia cu la anul poate suna tampit, da se aplica ... Uite, cand eram in faculta nu concepeam sa nu ma marit pana in 25 de ani, ba am mai trantit si niste certuri zdravene cu bunica-mea (aia care ma crescuse) ca ea vroia sa termin mai intai cu scolile, pe urma sa am un job bun, etc... Si m-am casatorit la 29, tot asteptand anul ala de care vb tu. Am vrut doi copii, si facuti cat mai devreme. Anu ala de care este vorba mi-a adus-o pe Lori la 33 de ani si probabil nu-mi va mai aduce nr 2.Am vrut sa am casa mea (garsoneira, apartament, vila - orice) sa scap de obligatii si de cicaleli. M-am castorit si tot nu ajunsesem in anul potrivit implinirii acestei dorinte, ba mai mult circul continua si in prezent.... Asa ca anu asta ciudat care se inmulteste de nu-i adevarat e cumplit de enervant da ... sigu se termina la un moment dat!

Mamica de spiridus, visatoarea cu picioarele pe pamant

Sa arzi - flacara, nu sa cazi - lacrima, platind tribut oricarui val...

Avem si poze noi


Mergi la inceput