Copii din 1995-1998(18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Isabela ,lume noua ...

felicitari pt punctajele obtinute ,presupun ca daca a inceput engl in vara ,te referi la meditatii ,nu-mi mai amintesc bine, parca erati a III_a , deci s-a mers an in an ,adica practic in a III-a incep si la scoala ,important e daca tu te consideri multumita ,depinde de copil ,depinde ce ti-ai propus cu ea ,ce target ai .Eu zic ca-i un bun inceput ,insa n-am inteles unde a lucrat cele doua variante si cine le-a verificat ?
Am de gand sa trimit un mail la Smart ,mi s-a parut destul de deschis presedintele ,poate n-ar fi rau sa trimiti si tu unul sa semnalezi ca nu se respecta timpul si sa instruiasca mai bine organizartorii,daca ne mai vor banii si alta data ,daca suntem mai multi avem sanse mai mari sa se rezolve pe viitor .
Mai ,m-ati omorat cu cangurul asta la romana ,cand s-a mai inventat si asta ?
Da,copiii sunt obositi ,e si normal daca ne gandim numai la trecerea destul de brusca la caldura asta ,materie berechet ,concursuri asijderea ,doar ca astea nu-s obligatorii ,decat prin anumite locuri .Plus ca le sta mintea numai la afara si la minge ...Vor mai rasufla o sapt in vacanta de Paste,dupa care da cappo.Si eu fac shopping la greu si vine si iepurasul (pentru ca meritam ,cum ar spune o reclama in voga )



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Buna la fete!

Nici eu n-am auzit de cangur la romana, cred ca se numeste altfel, dar se spune Cangur la toate, ca termen generic.
Mara, cu atatea concursuri nu sunt nici eu de acord, mai ales ca participarea e conditionata oarecum de profesor: nu mergi, am eu grija de tine! Si copilul se duce obligat-fortat, n-are chef sa se pregateasca prea intens, iar daca nu obtine rezultatul scontat, mai obtine si diverse invective, drept multumire.
Eu am inteles ca de anul viitor nu vor mai fi teste nationale si nici nu vor mai conta mediile 5-8, iar liceul va avea doar 3 clase.

Miki, noi nu stim inca data tezelor. La romana fac si literatura, dar mai putin, la teza insa vor da si literatura si gramatica. Fain ca aveti bazin in cartier si noi il avem pe cel olimpic aproape, insa Diana n-a mai fost de ceva vreme.

Mihaela, cum se simte mama la voi?

Ies acum, am o urgenta, continui de-acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:



Buna fetelor!
Cangur la romana??!!??, n-am mai auzit de el. In legatura cu
concursurile, doar cine vrea participa la ele, asa este in "Spiru".
Mihai a fost la matematica si engleza. La olimpiada de la romana, nu a vrut sa mai participe, iar la mate nu avea nici un rost(nu stie, dar nici nu-si da silinta )
Mara, felicitari lui TB


Mihaela, Tatiana(20.09.1991) si Mihai(1.08.1995)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Faina tunsoare, MIHAELA! Sa-ti fie de bine! Am mai scris o data si-am pierdut informatia....si-am scris ceva sid e pietre-pietre-pietre...nelipsite din pesiaj.
Mi-a placut ca Diana a vandut flori. Buna ideea! Si Ana mea ar face asa ceva cu muulta incantare.

Sanca, cine cauta, gaseste bilet mai ieftin.

Flower_power, Mr.P pleaca peste 3 zile... Si ce-mi place ca si Izabela a pomenit de un Cangur la romana felicitari, Izabela pt. rezultatele de la concursuri.
Copiii mei nu sunt obositi de concursuri,nici n-au participat..."smarturile" sunt ceva necunoscut.

Alma, te-asteptam la continuareeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

mhdlvrc, tocmai adineauri am vorbit cu colegele mele despre olimpiade, care maid e care au ajuns prin nu stiu c efaze...si le-am zis si eu ca la ce le-a folosit??? asta e o etapa din viata de scolar, care vrea sa participe, oK, care nu, nu si gata. Important e cum isi administreaza acumularile de cunostinte, mai tarziu.
Teoria e tot teorie si practica ramane o enigma pana cand ajungi sa practici "practica"...Intelege cineva ce-am vrut sa spun?
Credeti-ma ca si acum prof. din facult. cred ca ei predau nemaipomenit, iar ceea ce facem noi practic nu se loveste cu ce predau ei.....ma opresc ca deraiezzz...Ce sa mai zicem de scoala?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ziua buna! Ma bucur ca va place noua mea frizura, si eu sunt incantata de ea mai ales ca nu mai simt greul pe ceafa, cred ca a taiat coafeza vreo 10-12 cm din lungime...niciodata nu am avut asa par lung. Da, niciodata nu au trecut 7 luni sa nu merg sa ma tund . Noroc ca ccc cu vopsitul ma descurc, altfel as fi aratat ca Muma Padurii .

mQQm mersi de stirea cu copacul, chiar nu stiam...se pare ca e in nord undeva, foarte interesant ce am citit.

Sanca, tot e bine ca ai gasit un bilet mai ieftin, chiar daca numai cu putin.

Mara, colectia cea mare de magneti a ramas in SM din pacate, sper ca la vara sa o aduc pe toata ca mi-i tare draga. Dar pe cativa foarte dragi nu m-am indurat sa-i las acasa, asa ca troneaza frumos pe frigider, dupa cum ii vezi .
Eu te admir sincer ca ai atata putere sa te lupti cu sistemul, cred ca multi nu indraznesc de frica celor care sunt acolo sus, ii vad ca pe un piedestal si le e frica sa le spuna ce nu li se pare in regula. Bravo tie ca poti fi atat de concisa si de categorica si sa mergi pana a la coresponda cu Ministerul, felicitari si tine-o tot asa!
Cu minciuna Dianei a fost urat de tot, eu nu sunt obisnuita cu asa ceva si chiar nu ma asteptam de la copilul meu la asa tertipuri, am fost socata. Cred ca mai exista pe undeva un subiect separat pe care l-am deschis, la Parintii intreaba parca...am cautat dar nu gasesc din pacate...

alma, multumesc de intrebare...mama se simte bine aici, se plimba in fiecare zi pe malul marii-dragostea ei-ieri am fost la cumparaturi cu ea si si-a imbogatit putin garderoba, acum a plecat cu fetele la cumparaturi ca sa le ia si lor cate ceva. Ei ii place sa calatoareasca, sa vada locuri noi, e foarte incantata cand pleaca de acasa. Cum mai esti cu concursul? Nici un rezultat?

agho asa e, insula e calcaroasa si malul marii este plin de pietre albe. Doar unde omul a dus nisip acolo e nisip pentru plaja, in rest e cam greu sa stai la soare pe pietre, dar cu un sezlong se rezolva. Iar pietrele acelea uriase din pozele de pe Fårö sunt niste pietre speciale, se numesc rauk(raukar la plural). Am gasit pe wikipedia: raukar sunt un fenomen geologic(sub forma de coloane albe) care se formeaza in calcar si se gasesc pe plajele erodate de ambienta marii (scuzati imperfectiunile, am tradus din suedeza). Am gasit pe scurt si in engleza.
Da, eu am inteles cum e sa practici practica pe propria-mi piele si teoria era muuuuult prea departe. Dar asta e, daca ar putea macar copiii copiilor sa faca practica mai multa si teorie mai putina. Ca doar nu degeaba s-a nascut vorba: Teoria ca teoria dar practica ne omoara, nu? .
Succes copiilor la Cangur(sau ce concurs o fi ) la romana!

Eu merg dupamasa la scoala, una din profele Dianei ne va tine o prelegere despre ce inseamna matematica ccc ca si materie, cum se preda si ce rol are, apoi copiii ne vor prezenta si ei cum li se preda matematica si cum lucreaza ei, cum o inteleg. Sigur ca vor fi si copiii prezenti, aici vad ca nu se face nimic fara ei . Daca voi gasi ceva interesant, am sa va povestesc mai tarziu.


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Alma,de unde sti, e sigura treaba? Pe mine ma intereseaza acest lucru, Tina este a x-a, si in cazul asta, ar trebui sa dea BAC-ul si examen la U.B.-Istorie. Deci se duce vacanta. Oricum, in prima saptamana din mai este sedinta, am sa va spun noutatile. Acum doua saptamani a venit cu un formular, in care trebuia sa semnez daca sunt de acord sa termine liceul, sa dea BAC-ul. Stau si ma intreb, cine n-ar fi?
Mihaela, frumoasa tunsoarea, iti sta bine asa.
Fetelor, eu am vorbit cu diriginta, mi-a spus ca se mai ia in considerare media din 5-8, care se adauga la media tezelor nationale din 7-8(10, 8 la romana si mate si 2 la isto sau geogra). Din cauza asta sunt suparata pe Mihai, ii trebui medie mare sa ramana in "Spiru" sau sa nimereasca la un liceu bun.

Mihaela, Tatiana(20.09.1991) si Mihai(1.08.1995)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Ehei... cu concursul e poveste intortocheata, nu va povestesc aici ca o anumita duduie e tare interesata de viata mea si ma spioneaza peste tot, numai ca ramane cu spionatul si lipsa de scrupule... Pe scurt, am renuntat la contestatie, departajarea s-a facut la oral asa ca... prinde orbul, scoate-i ochii! Mai departe n-am vrut sa ajung, ca s-ar fi terminat urat si mai am respect pentru anumite persoane din firma. Am acceptat un alt post, cu salariu mai mare decat al meu acum si vom vedea, asa cum am zis si in alte perioade grele din viata mea, Dumnezeu e sus si vede, toate se platesc la un moment dat!

Agho, imi inchipui cam cum ati incercat sa dormiti cu zgomotul aparatului . Treaba e cam gata, dar spre vineri trebuie sa mai pun aspiratorul si sa sterg praful, plus baia curatata, asa ca mereu mai e de facut cate ceva. De Paste imi vine sora de la Iasi cu familia, vor sta si la mama si la mine, asa ca o sa gatesc mai mult, chiar daca masa de Paste va fi la mama, cu totii.
Diana n-are cu cine imparti, insa cand vreau ceva de la ea, cu chiu cu vai capat, de-mi vine sa ma las pagubasa. Dintre reviste, ea citeste Witch, isi mai ia Bravo sau Popcorn, in rest... Conquiztadorul sa traiasca, a devenit dependenta de jocul asta!

Mihaela_s, imi place cum iti vine tunsoarea, trebuie sa mai merg si eu la tuns, a crescut prea mult si nu am rabdare sa-l aranjez. Eu nu ma vopsesc de fel, dar nici par alb n-am, o sa pun niste poze mai incolo. Spor in continuare la shopping!

Mqqm, cred ca esti in febra pregatirilor cu Mr.P. El e incantat de plecare? Se descurca in romana? Asa si eu cu nickul, nu-mi pun numele pe net, desi lumea mai stie cum ma cheama, nu ma deranjeaza in mod deosebit, atata timp cat nu dau prea multe date despre mine. Pana la urma, cine vrea sa te caute, te gaseste... am avut surpriza sa mi se spuna de postari sau de poze pe care nu le impartasisem cu multa lume si nu stiam de unde, dar m-am lamurit, cine vrea, gaseste, cum spuneam!

Mara?? Ce faceai tu ieri si nu vrei sa ne spui?

Katy, mai bine batuta de vant decat sa stai la comp, nu? Eu n-am masina, din pacate... si trebuie sa ma multumesc cu iesiri in parc.

Anca, cred ca o sa ai noroc chiar joi sa gasesti un bilet mai ieftin, tin pumnii!

Mihaela, de care chitara ai luat, pentru adulti? Nu stiu exact de care sa-i iau Dianei, vrea sa invete sa cante, am gasit si profesor, insa nu l-am intrebat daca iau din cea mica sau deja ii pot lua mare. Am gasit si un club de arte martiale, ca ma tot batea la cap, o sa mergem si acolo sa vedem despre ce-i vorba.

In weekend am facut din noapte zi, am fost la Top T, un festival de muzica rock ce se tine in fiecare an la noi, a ajuns la editia 25. Din pacate, joi n-am putut sta pana la sfarsit si n-am vazut Cargo, seara de vineri a fost cea mai reusita, au fost cateva trupe faine din afara, cel putin Zeroscape din Canada mi-a placut, un amestec de reggae si rock, original, apoi recitalul Timpuri noi, frumos! Sambata iar n-am stat pana la sfarsit, eram prea obosita, am pierdut Celelalte Cuvinte.

De Diana ce sa mai zic, isi asteapta cu nerabdare verisorii in weekend, tot ma intreaba cand o las si pe ea pana mai tarziu afara, poate acum, ca varul ei are aproape 16 ani, sa vedem cum ne intelegem. Eu o sa am libera toata saptamana de dupa Paste, poate plecam pe undeva, cel putin o sa ma odihnesc, ca am nevoie.

O seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Alma,
Am sa caut si eu pe NET, formatia din Canada, Zeroscape ai zis parca. A, sa nu uit, Tatianei i-am cumparat chitara normala, pentru adulti. Nu stiu cat de grozava este, eu nu ma pricep prea bine, dar are corzile metalice(am inteles ca sunt mai bune). Oricum tot guleras ajunge pana la urma, prea m-a batut la cap, iar acum zace in camera ei.

Mihaela, Tatiana(20.09.1991) si Mihai(1.08.1995)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

flower, m-am gandit io ca glumeai, m-ai confuzat insa cu ce-ai scris dupa-aia.

Iarasi, felicitari, felicitari, felicitari pt toate rezultatele minunate la concursuri la toti copilasii!!!

Si succes la cele care urmeaza.

Sanca, tu faci misto de mine? Ai bilet la banii aia, in plin sezon, si inca mai astepti? Musai ca stii tu mai multe... Mama a zburat cu Austrian Airlines, iar P va zbura cu KLM dus si Malev intors. Si cum Malev e "completely unreliable", poate i se anuleaza zborul si prinde o vacanta extinsa acolo. Eu am luat biletul pt el cu 1270 si ioi ce fericita am fost si tu esti la un continent distanta! Acum ma gandesc sa ma duc si eu la vara prin EU, dar mi-e goraza de preturi... Oh, fii atent aicea... din camera de hotel la vegas am sunat pe "cineva" in calif si am lasat un mesaj de o juma' de minut... stii cat mi-au luat aia la check-out? 22 de dolari, haha, si io care faceam economie la roaming la celular, no, nu-i bai, io-te ca-s mai desteapta azi: a nu se suna din camera de hotel long distance ever...

Agho, comentator shef e P, va rog, e luat titlul! Eu am sperat ca se face avocat (cu viitor stralucit) si i-am luat un curs de "Law" sa vad ce parere are. Nah, nu-i place.
P e bucuros ca merge. E un pic speriat de durata, nu stie daca poate supravietui fara clica lui 5 saptamani jumate. Dar e incantat, abia asteapta. Pune pe langa asta ca scapa de ma-sa. Mai nou imi spune d-na directoare la cat ii dau cu shutul sa fie la zi cu cursurile. Sper doar sa-si gaseasca o gashca frumoasa acolo, altfel o termina pe mama, ca asta-i social de nu se poate.

flower, ma intrebai unde se face departajarea, ma gandesc ca nu ai uitat un emoticon si chiar cauti un raspuns ... pai la mediile de liceu. Trierea insa se face in primul an de facultate, cand mare procent din cei acceptati se lasa. Lupta pt o scoala mai buna e dusa insa de parinti, copiii sunt complet lipsiti de griji. Parintele e cel care poate sa faca ceva pt copilul lui ca sa ajunga la o scoala buna. Copilul se duce unde apartine dupa domiciliu, asa ca, vrei scoala buna, te muti in zona scumpa. Alternativa cealalta e scoala privata, da's putini acolo. Aici, spre deosebire de Ro, exista segregare sociala geografica si asta e. Desi, sunt copii care reusesc si din scoli proaste, si copii care se pierd din scoli bune, dar generic, copiii nu prea lupta pt nimic, parintii o fac. Testele provinciale (ca nu sunt nat) sunt o masura de verificare a faptului ca teacher si-a facut treaba si apredat curicula, rezultatele bune ajuta doar scoala, sa "para" buna si teachers sa demonstreze ca si-au facut treaba si merita "salar" gras. Cre'ca nu te asteptai la asa un raspuns detaliat , da' m-am apucat sa scriu si am tot scris...

Alma, ce festivale aveti voi acolo, mey? De formatia aia canadeza n-am auzit, oricum, cred ca-i faina atmosfera.

Mihaela cand te muti? Fetele raman la aceleasi scoli/gradi?

Taitai acum...

edit, unii (io) ar trebui sa reciteasca inainte de a trimite si sa nu scrie propozitii agramate. Le-am corectat cat de cat...


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput