Copii din 1995-1998(18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Ancaaaaa! Happy Mondayyyy!



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Da ce-ti mai scris..Noi am fost ocupati cu umblatul pe carari weekendul asta.Cand avem asa chef de duca ne trezim, dam un clic aleator pe trailuri si alegem unul.Weekendul asta am mers cred 10 km dar nu distanta ne-a obosit ci vantul.Eu din cand in cand ma mai tineam de cate o creanga de copac sa nu zbor.

agho nasol cu magazinul.Cand e zgomot ziua mai merge dar noaptea pe mine ma enerveaza orice huruit continuu.Apropo de reviste.Am luat si eu National Geographic kids dar pe langa avem Dog fancy si Discovery girls.American girls si inca vreo cateva reviste din astea cu gentute le citim direct la magazin ca sunt scumpe si dupa ce le rasfoieste tot in containerul de recycle ajung.

mqqm ala cu sportul le avem si noi mai avem unul cu biliard,curse de vaci ,pescuit...etc..La noi nu se face febra se raguseste din motive de urlat.Da-te ,miscate,dreapta,stanga,scurt,volley.iar eu imi utilizez corzile vocale la maxim cu expresii gen;lovesti masa,canapeaua,vezi geamul,ai grija la lustra...Oricum vreau un joc mai domol adica sa stea pe canapea si sa butoneze unul gen Mario de aia intrebam credeam ca ai idee.Tu ai brain si mai cum?

mihaela_s sa traiesti si sa ai si in casa noua succese la fel ca si cele de pana acum

flower "La multi ani! "si tie chiar daca ti-ai sarbatorit doar nick-ul.Eheee ce zice mqqm e adevarat sa vezi daca faci teme pe foi volante un an intreg nu afli ce scriu pe caiete (daca au) la scoala decat la sfarsit de an si tot asa .Temele sunt tot pe foi tiparite gata de la scoala .fimea n-are nici o apasare mai uita foile acasa (asta daca e si ma-sa uituca si nu ii verifica seara ghiozdanul)le duce a doua zi ,ba mai aduce si foi goale de la scoal pe care face compuneri.Cica de ce sa le prapadeasca pe ale ei de casa

Sanca e ocupata cu cautatul biletului de avion!

katy

P.s scriu ca iara era sa pierd mesajul..bafta mea ca l-am copiat inainte sa il trimit.Mai incerc o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

KATY, SEARA BUNA!
May, dar le-aveti cu Wii! Agitatie maxima!
Ma bucur ca nu te-a zburat vantul de tot, ca cine mai scria la ora asta sa dea raportul din SF?
Fii fericita ca macar Ana ta le citeste si nu doar le rasfoieste!

Flower-Power, ce-ti veni sa faci la ora asta?
Si sa continui, sotul meu a discutat cu cei de la magazin si-au spus ca au avut niste peste (ca doar fusesera Floriile) si au lasat ap. de aer cond. deschis. Acum au luat masuri, l-au deschis mai devreme ca sa se mentina aerul rece in magazin. Odiseea continua, fiindca va veni vara si eu ma voi gandi ce vor face. Poate nu vor mai aduce peste?!...
Crezi ca era asa mare agitatie cu parterul? Spatiul de sub noi nu era destinat magazinului, era spatiu de depozitare, deci ar fi trebuit sa fie Ok. Cum are alta destinatie, am incurcat-o. Au recunoscut respectivii ca si ei s-au gandit ca s-ar putea sa bazaie aparatul...Uff!

Felicitari lui Tibi! Cu asta trbeuia sa-ncep.

SANCA, MIKIMIH., mhlvrc, mQQm, Mihaela, Ana68...ce stiti voi?...Eu scriu si voi dormitati sau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

quote:
Originally posted by flower-power


Sa inteleg ca ne invidiezi mQQm ?


Nu, nu ai inteles, flower_power. Cred c-am scris prea mic inainte. Eu invidiez doar Utopia. Adevarat ca din doua rele il prefer pe asta de aici. Ia sa ma opresc din generalizari pe tema asta acum.

Katy, intrebai, "smarty pants" se numeste si nu i-a dat max stars, prefera sa danseze pe ddr, ala e favoritul.


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am revenit, sa va iau pe rand...

Mara, in primul rand felicitari lui TB pentru punctajul obtinut in conditiile atat de vitrege ale concursului. Urata treaba cu respectarea/ne a timpului legal de concurs.
Eu nu am inteles prea bine unde ziceai de scoala Dianei(scoala de maicutze), te referi la faptul ca nu am avut probleme? Diana a fost preferata de doamna invatatoare si desi nu toti parintii erau multumiti de ea(de doamna) si uneori chiar Diana plangea ca nu vrea sa mearga la scoala, ca doamna are ceva cu ea si striga si nu o baga in seama, in general nu am avut de ce ma plange. Am discutat in mai multe randuri cu doamna, daca ai citit din urma Diana a facut o faza urata cu minciuna in cl.3-a, cand ne-a mintit si pe mine si pe doamna. Mie mi s-a parut o femeie cu capul pe umeri si cu picioarele pe pamant, chiar daca unii parinti aveau alta parere...ziceau ca e partinitoare si e posibil sa fie asa. Nu era chiar o scoala de maicutze dar clasa lor era oarecum protejata, doamna era sotia directorului si era o scoala linistita, intr-un cartier de case si dupa parerea mea bine administrata.
Ok, diferentele fata de scoala de aici ar fi cele care le spun si fetele de peste Ocean, ca nu au caiete si carti multe, cartile care le au stau la scoala si le aduc acasa doar daca au nevoie la teme, iar manualele sunt foarte aerisite. Cartea de mate e plina de poze, probleme cu imagini, lectii la fel...parca e o joaca. Cea de geografie la fel, cu lectii scurte si la obiect, acu' daca mai inteleg cate ceva mi-am mai bagat si io nasul. Plus ca au materii ca sa-si aeriseasca creierasii si asa prea putin lucrati . Insa respectul reciproc elev-profesor e si aici uneori demitizat, am citit despre scandaluri in scoli, profesorii sunt putin sub papucul elevilor. Legea e foarte aspra si profesorii sunt pedepsiti daca se demonstreaza ca elevul a fost certat, criticat, hartuit. La Diana in scoala nu am auzit de scandaluri, insa in scolile mai slabe, unde sunt si copii mai putin educati, pentru ca si aici exista, mai sunt si atatia emigranti, arabi in special care sunt mai ciudati, dar nu numai ei...am auzit si de scandaluri. Dar in general nu se intampla din astea.
mQQm are dreptate, cateva reguli simple in invatamantul romanesc si lucrurile ar putea merge mai bine...din pacate nu stiu cand se va putea face asa ceva.
Si aici in Suedia pe vremuri, cam cu 50 de ani in urma, invatamantul era cam pe acelasi stil ca si cel romanesc...

mQQm...deci mamanul tau e deja acasa la ea. Drum bun lui mister P atunci, sa petreaca bine de tot in tara lui natala! Da, tenisii Dianei sunt din aceia cum spui tu, nu stiam ca asa se numesc dar i-am gasit cu google, sunt din aceia cu talpa alba-alba, fara dungulitze pe ei.
Despre ce copac vorbesti, eu nu stiu....
Si da, am citit pe undeva ca voi ati sarit din cizme direct in sandale . La noi maximele la vara vor fi undeva la 28-30 de grade, asa ca mai avem de asteptat pana la 20 de grade...acum se simte emisfera nordica.
Am pus la cererea publicului o poza cu mine. Urmatoarele sunt de la ziua mea .

agho, spun si eu acum ca stiu ca asa se procedeaza...daca cei cu magazinul de sub voi au facut modificari de la ceea ce era initial acolo(banuiesc ca au primit acceptul vostru pentru magazin) puteti face reclamatie. Stiu ca e greu si dureaza mult, dar la Protectia Mediului unde am lucrat si eu acum cativa ani veneau persoane cu asemenea reclamatii.
E bine ca reusesti sa fii echitabila cu copiii, eu mereu primesc reprosuri de la Diana ca nu sunt, dar incerc din rasputeri. Cum la noi e mai mare diferenta de varsta, cea mica e mica...iar pe Diana o vad mare. Dar la cumparaturi trebuie sa fim mereu echitabili, e domeniul cel mai sensibil...
Am facut deja prima comanda-paturile cu saltele-de la Ikea, le asteptam lunea viitoare. Ca apoi marti deja trebuie sa dormim acolo. Daca nu reusim sa le montam, macar avem saltelele si dormim pe jos...
Multumesc de urari!

katy, si noi tot asa cautam trasee pe insula, ce ne vine in minte cu harta in fata si cu cartzulia unde sunt descrise atractiile. Acum ca e mai caldutz si la noi o sa reincepem plimbarile in functie de timpul pe care il vom avea. M-ai distrat cu tinutul de crengi . Multumesc si tie de urari!

Ana-Maria, uof ce nasol ca ai pierdut mesajul...hai ca poate maine iti revine inspiratia si reusesti sa ne scrii. Mersi mult de urari!

Huh, am scris un cearceaf...va pup, pe curand!


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

MihaelaS... Oh, esti pretty!!! Io-te asta e copacul batran.




Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, intru pe fuga, ca mai am de citit si studiat 2 pagini de la noul subiect.
- Mihaela, multi ani fericiti si numa realizari.

Astazi i-am gasit lui Elliot bilet cu 1465... Este sub 1500... Mai am pana joi de cautat. MqqM - cu cine zboara P pana la Cluj? Lufthansa? Anul asta nemtii au niste preturi....


revin cand termin cu lectura.
editez ca am uitat sa scriu:
HAPPY MONDAY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Neatza la toata lumea!
Eu am inceput saptamana cu multa miscare, am fost cu Andrei la o piscina deschisa aici in cartier. Chiar nu-mi venea sa cred ca in cartier de blocuri poate avea loc o piscina de 25 de m lungime. E dragutza, curat totul dar mititel, daca vin mai mult de 10 persoane e inghesuiala si la bazin si la vestiare. Bazinul are doar 6 m latime. Dar oricum am inotat cat am putut, am dat drumu si la hidromasaj si mi-am mai scuturat suncile.
Andrei stie deja data tezelor la mate si romana, candva in mai, in jur de 10-12. O sa fie jale daca le da literatura. Mie mi se pare ca fac numai gramatica. Ai vostri fac?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Neatza ,

Mi-am luat stacana cu ceai (in fapt o canoaica din inox,care mentine beuturica fierbinte,da la prietenii mei din Canada )si o bine meritata pauza ,ca de la 6 de cand m-am sculat ,mi-o fi ...s-apoi nu mi-am propus sa candidez la nici o statuie .Nu ma bag ca-i concurenta mare ...

Miha ,sa-ti fie de bine tunsoarea ,ti-am ochit magnetii de pe frigider ,am si eu o colectie tot pe frigider si tot suveniruri de prin calatorii.A ,si sa stii ca io nu mai am rabdare 50 ani si sunt constienta ca daca ,noi parintii nu facem ceva ,ei n-au nici un interes sa schimbe ,ca prea le e bine .A propos, sa stii ca la un momentdat am avut un "schimb de idei" si cu ministrul invatamantului ,nu cel actual ,ca cu asta ...nici copiilor nu le face fata ,si sa stii ca n-a fost in zadar ,e adevarat ca n-am fost singura ,au mai fost si altii ,da se pare c-a avut destula minte cat sa-si dea seama ca aveam dreptate .Ma al naibii netul asta ,am zis scoala de maicutze pt ca la noi la scoala catollica chiar predau maicutze sau cum s-or fi numind ca asa sunt imbracate .Cand TB era mic am prospectat si eu piata si chiar a fost la gradinita catolica o perioada .Se pare insa ca nu se potrivea nevoilor noastre ,desi eu asta sperasem ,sa gasesc ceva mai multa atentie ,grija ,pana ne mai zburataceam .Utopia ,vb lu mQQm .Se pare ca nu stiu sa fac frumos ,sau indeajuns de frumos .Ma io din urma am citit ,da nu stiu cat de in urma ...ca p-asta cu mintitul intr-a 3-a n-o stiu .Oricum ,de experimentat am experimentat ,avand in vedere ca de vreo 15 ani tot cu copii ma indeletnicesc .Mai nou si cel din dotare a descoperit calea

Agho ,merci de felicitari ,si tie Miha ,dealtfel.Si stai linistita cu comentatul Anei ,al meu comenteaza si daca nu are cu cine sa se compare asa ca ...Asta e treaba lor ,sa aiba nemultumiri .Fata de noi ...De fapt ,cred ca doar ne raspund (sau macar incearca )cu aceeasi moneda .

Katy ,parca te si vad ,fluturand in vant ca o esarfa

mQQm,era o gluma ,n-ai vazut moaca ? Asta-i netu' n-are destula acuratete ,nu vezi gesturi ,mimica ...Sau poate eu nu-s destul de priceputa ... Sunt convinsa ca preferi raul de-acolo ,la povestile de groaza pe care le auzi de-aici ,desi ...,ceea ce nu-mi e mie prea clar e ,bine, bine , tu ca parinte n-ai treaba cu scoala ,copilu nu-i stresat ,testu national nu conteaza ,si totusi ,la un momentdat trebuie sa se faca o triere .Cand si cum ?
Cat despre rezolvarea problemelor romanesti ,in viziunea ta ,de acord ,cu conditia ,sa scoata si chestiunea cu mediile care conteaza din 5-8 si testul national sa aiba doar rol de statistica sau ma rog mai nou tezele cu subiect unic ,desi eu am un feeling ca liceele bune nu vor renunta la examene .

Haide Anca !Haide Anca !AMR 2 zile.Te asteptam la povestit .Ce -o sa ne facem noi fara nazbatiile lui Elliot ?



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Mara,
Si la noi la scoala, la concursul de la mate a fost aceeasi situatie.Ana mea a avut 3 greseli. Iar ieri, la romana, pentru prima data a reusit puntajul maxim 100pct. Era asa de fericita!
Spune-mi te rog, avand in vedere ca a inceput engleza in vara trecuta, 85 pct( la acelasi concurs smart) pt anul 2 de studiu, si 65 pt anul 3 este ok? Pentru ca, evident ca in loc sa faca subiectele de la anul 2 le-a rezolvat pe cele de la anul 3, ca doar este in clasa a 3-a,nu?

Joi merge si la cangurul la romana; la cel de la mate nu a avut puncte prea multe, dar ma bucur ca a participat si a vazut si alte subiecte.
Ieri chiar spunea ca mai are 3 concursuri si gata.
Nu stiu daca ai vostrii copiii sunt obositi, dar la a mea se observa, si cu cat se apropie vacanta, gandul este mai mult la joaca. E firesc doar.

Eu mi-am terminat curatenia; in fiecare zi mai cumpar cate ceva, si ma uit cum preturile cresc de la 1 zi la alta. Nu stiu de ce ma mai mira acest lucru, pentru ca in fiecare an este aceeasi poveste.
Asteptam noaptea de Inviere sa mergem sa luam lumina, sa ciocnim ouale pe care le vom vopsi...

"Iepurasul" poposeste la casele voastre? Ma intreba Ana aseara cand vine iepurasul:sambata dupa amiaza sau seara? Stie ca sambata dupa amiaza isi gaseste cadoul pe pervazul ferestrei.

Mergi la inceput