Parintii naturali vor cunoaste fam adoptatoare (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

Astazi am primit o scrisoare de la DPC in care nerau anuntate modificarile legii si se explica in ce constau ele.
Am vorbit insa oricum cu mai multi oameni din DPC, toti mi-au spus ca nu sunt de acord, dar nu au ce face...
Oricum, la nivel neoficial, ei vor continua demersurile ca si pana acum, lasand totul la latitudinea instantei.
Oricum, in cazul meu si al altora care au luat copii in plasament, naturalii cunosc datele noastre, pentru ca le sunt trimise citatii de la tribunal...
E inadmisibil insa ce se intampla si, mai mult, acela chiar nu e un precedent valabil... nush ce oameni au putut da asemenea lege stramba...
Am trimis petitia la vreo 100 de oameni si ma bucur tare ca am vazut multe nume cunoscute la semnaturi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

Bravo, Anca wish! si bine ai venit!

de intalnit, ar fi bine sa ne intalnim cumva, noi bucurestenii. Daca saptamana asta nu este posibil, poate pe 4 mai, duminica? La Unirea, unde fuse bradul metalic? sa zicem o ora: 11? Am imprimanta si vin cu liste care sa poata fi completate.

ioana, mama lui Mihai
http://community.webshots.com/photo/2851178420103287451koEYbc?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Buna ziua ,

Si eu sunt de acord cu listele,dar trebuie sa strangem cel putin 100.000 de semnaturi ca sa putem face ceva.

Nu se poate lua legatura si cu un avocat care stie sa interpreteze legea si in favoarea noastra?

Voi ati trimis ceva si la ORA? Vre-un memoriu sau altceva?
La ziare si la televiziuni am trimis dar degeaba.Parca sunt toti mana in mana.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Sabineta- la fel ca si tine, si eu cand vad numele cunoscutilor ca au semnat petitia ma simt tare bine. Dar cum bine spune claudia trebuiesc 100000 de semnaturi....

Pentru mine este OK duminica 4 mai, cu conditia ca luni 5 mai sa il depunem. Oricum banuiesc ca nici ei nu lucreaza saptamina dupa Pasti.

Poti veni tu Ioanaalice la 11.00, iar eu sa vin la 12.00 si sa ramin pana la ora 13.00, si altcineva de la ora 13.00...si astfel sa asiguram mai multe ore de permanenta.

Ce ziceti fetelor?



http://tt.lilypie.com/ybP9p2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

Putem, oare , sa depunem memoriul pe care l-au depus si fetele de la Cluj? Acolo nu ne trebuie o suta de mii de semnaturi. Pe realitatea.net spuneau ca au fost 100 de familii adoptatoare care au depus la ORA memoriul.
Asi - vreo parere? Memoriul are vreun caracter special, e nevoie si de altceva decat semnaturi?

da, sunt de acord sa stau de la 10 la 12, duminica pe 4 mai.

ioana, mama lui Mihai
http://community.webshots.com/photo/2851178420103287451koEYbc?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Memoriul nu are caracter special ci este doar pentru a arata ce dorim.ORA apara drepturile copiilor dar si a familiilor formate prin adoptie.
Nu cred ca e nevoie de mai mult decat de semnaturi si de parerea noastra.
100.000 de semnaturi sunt pentru a initia o lege.Noi nu vrem sa initiem o lege ci doar ca legea sa nu se modifice foarte grav pentru copii.
Am trimis eu un mail la ORA cu adresa petitiei si ceva explicatii, dar fiecare dintre voi e libera sa trimita la ORA un mail cu ceea ce simte si doreste.Adresa pe care am trimis este: secretariat@adoptiiromania.ro



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Fetelor, cred ca tocmai mi-a venit o idee geniala (sau sunt eu f entuziasmata). Ma gandeam ce prost pica perioada asta cu semnarea petitiilor, din cauza ca sunt sarbatorile pascale imediat. Dar tocmai asta ne-ar putea ajuta: in aceasta perioada oamenii merg in numar mai mare la biserici. Ce-ar fi daca am tipari memoriul in mai multe exemplare si liste in si mai multe exemplare si am merge la biserici sa vorbim cu preotii sa anunte lumea pe scurt ca sa semneze memoriul "pentru ajutorarea familiilor adoptatoare si a copiilor abandonati care au dreptul la o familie". Subiectul asta e sensibil mai ales pentru oamenii credinciosi, nu credeti?
Aberez?

http://www.onetruemedia.com/shared?p=4ebedd6199c5caedfca458&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Nico e buna ideea ta, insa, din pacate, multi preoti nu sunt de acord cu adoptia.
Eu zic ca totusi merita incercat.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hopes spune:

Am semnat si eu petitia,
O trimit mai departe sa se adune nr. de semnaturi necesare.
Mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Buna ziua fetelor mele dragi,
Am avut azi o zi de toata pomina. Pt ca nu imi aparea termenul pt comutarea pe care am cerut-o saptamana trecuta la tribunal, merg azi acolo sa ma interesez si aflu cu stupoare ca cererea mea s-a pierdut Asa ca trec la faza cu implorat, plansete, rugaminti, etc pana ii conving sa accepte exemplarul meu pe care aveam primirea. Bun...... trebuie sa merg acasa sa il iau, ma intorc dupa ce se terminase programul cu publicul, folosesc aceeasi metoda si o sensibilizez pe tanti care trebuia sa mearga cu cererea mea la judecator. Rezultatul? Maine am termen la tribunal. Asa ca am fugit intr-un suflet la jurista de la DPC sa o anunt pt maine pt ca imi era frica sa nu aiba procese si sa nu am de unde sa o iau. Daca vrea DD incheiem maine adoptia. Am vb si cu un judecator care a spus ca la noi tribunalul arges va merge pe legea veche pana cand va aparea in monitorul oficial noua lege, chiar daca se depaseste de 10 mai, pt ca ei asa vad lucrurile (atata vreme cat modificarile nu sunt oficiale, ci se merge numai pe o indrumare a CC ei folosesc legea veche). Si cui nu ii convine sa faca recurs la hotarare. Asa ca speram ca de sf Gheorghe sa terminam cu tot stresul asta.

Mergi la inceput