Parintii naturali vor cunoaste fam adoptatoare (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Buna Dimineata Fetelor.


La multi tuturor fetelor cu nume de floare, pentru ziua de ieri.
Sunt placut impresionata ca deja sunt 150 de semnaturi. Sper sa putem facem ceva pentru noi,pentru a putea modifica legea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Neatza fetelor!

Incep sa se stranga semnaturi.....SUPER!

Haideti sa ne organizam cele din Bucuresti, sa ne intalnim sa semnam si in original petitia si sa o depunem la ORA. Eu sunt disponibila in principal dimineatza pana in ora 11.00, sau seara tarziu.


Dariastoica
- ce zici sa trimiti link-ul la adresele de mail din presa carora le-ai scris deja.... doar sa le arati ca noi nu stam sa ii asteptam pe ei!

pupici,
Miha

http://tt.lilypie.com/ybP9p2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

222 semnaturi pana la ora 13. Doamne ajuta sa se stranga cat mai multe! Si sa schimbe ceva...

http://www.onetruemedia.com/shared?p=4ebedd6199c5caedfca458&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brigita spune:

Buna fetelor.
Toate sunteti niste luptatoare, sa nu uitati niciodata asta!Mai intru din cand in cand ,ptr. ca va admir,i-mi face placere sa va citesc. Am semnat petitia, incerc sa va ajut trimitand mailuri la cunoscuti. Va doresc sa vi se implineasca visul fiecareia de a avea copilasul mult dorit! Pentru cele care a-ti reusit, sanatate la puiuti, multa fericire si sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Mie mi-a scazut brusc optimismul cand am vazut azi la DPC circulara pe care au primit-o de la ORA. Scrie clar ca "Deciziile CC nu se pot ataca si de la data publicarii sunt general valabile". De asemenea, se face recomandarea ca familiile aflate in curs de atestare sa fie informate cu privire la "elaborarea unui act normativ de modificare a prevederilor declarate ca neconstitutionale in sensul specificat de CC, act normativ care va prevedea citarea parintilor biologici la procesul de incuviintare a adoptiei". Mie imi suna ca si cand schimbarile sunt deja hotarate. Sper din tot sufletul sa ma insel si sa obtinem un ecou real prin demersul nostru.

"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by miha74

Haideti sa ne organizam cele din Bucuresti, sa ne intalnim sa semnam si in original petitia si sa o depunem la ORA. Eu sunt disponibila in principal dimineatza pana in ora 11.00, sau seara tarziu.


Ma gandesc ca este destul de complicat sa ne intalnim, noi din Bucuresti, ca nu avem acelasi program. Daca insa am gasi pe cineva care lucreaza la magazinul Unirea, de ex (ca e mai central) sa tina listele cu semnaturi acolo si fiecare sa treaca la ora la care poate, am reusi s-o facem mai rapid.
Sau putem face liste partiale, semnate de fetele care stau in aceeasi zona si se cunosc. Eu as putea sta in parculetul de langa Mall Vitan sau chiar la locul de joaca de la Mall daca e urat afara, sau sa le dam ceva fetelor care supravegheaza locul de joaca pentru a accepta sa tina lista si sa ne lase sa semnam...
Mi-e teama ca pana stabilim noi intalnirea, pierdem timp pretios.

A, sau sa stabilim un punct undeva, unde sa stam prin rotatie, fie si numai o ora, cate una dintre noi. Sau mai multe puncte... Vine si Pastele acum, fiecare va avea treaba sa alerge dupa cumparaturi, curatenie, vopsit oua...

Ce se va intampla cu petitia online? Habar n-am ce putere au aceste petitii, decat aceea de a aduce la cunostinta autoritatilor doleantele celor care o semneaza. Ar fi bine sa scriem, cand dam linkul cunostintelor, si pana cand pot semna (sa nu amane). Oare nu ar fi mai bine sa mergem pe "initiativa legislativa cetateasca" sau cum s-o numi, adica sa propunem noi schimbari in lege!! Cate semnaturi se pun pe petitie, poate ajungem la minimul cerut pentru a influenta cu adevarat legea!

Poate vorbesc prostii, calmati-ma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Rozi bune idei .Haideti fetelor intalniti-va si semnati.

Irene intr-adevar se va face citarea parintilor biologici totul e sa se gaseasca modalitatea ca datele familiilor adoptatoare sa nu fie cunoscute.In Franta datele prezentate bilogicilor nu sunt cele reale.


Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellyagl spune:

quote:
Originally posted by Rozi
Oare nu ar fi mai bine sa mergem pe "initiativa legislativa cetateasca" sau cum s-o numi, adica sa propunem noi schimbari in lege!! Cate semnaturi se pun pe petitie, poate ajungem la minimul cerut pentru a influenta cu adevarat legea!



ARTICOLUL 74
(1) Initiativa legislativa apartine, dupa caz, Guvernului, deputatilor, senatorilor sau unui numar de cel putin 100.000 de cetateni cu drept de vot. Cetatenii care īsi manifesta dreptul la initiativa legislativa trebuie sa provina din cel putin un sfert din judetele tarii, iar īn fiecare din aceste judete, respectiv īn municipiul Bucuresti, trebuie sa fie īnregistrate cel putin 5.000 de semnaturi īn sprijinul acestei initiative.

http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=3#t3c1s3a74

INGERASUL RARES
"Langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii " O.Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Rozi- ideea este super, eu vin oriunde, nu-i problema. Hai sa vedem daca se ofera cineva.

dar ce-ati zice de semnaturi scanate?


http://tt.lilypie.com/ybP9p2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Eu nu prea scriu pentru ca inca nu am ce. Mai am analizele medicale de facut si ...gata dosarelul!!!
Va citesc zi de zi si sunt alaturi de fiecare dintre voi.

Am semnat petitia, am trimis-o si cunostintelor mele si am mai facut ceva.
Am trimis cate un e-mail de la --inima la inima-- celor de la Antena 1 si celor de la Pro tv. Am facut un rezumat al temerilor noastre si le-am trimis si link-ul cu petitia.
Ma gandesc ca poate cu ajutorul lor, sortii nostri de izbanda vor fi mai mari.

Mergi la inceput