Medicinisti din toata lumea uniti-va....AICI! (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sonietchka spune:

Cristina_26, multumesc, Ana e bine... Si-a revenit repede, eu am fost mai innebunita. Am inceput si eu serviciul, grea despartirea, recunosc... Ma gandesc cu groaza cum va fi cand ma voi intiarce la Bucuresti. Profit acum de detasare si ajutorul de aici.
Sa va intreb... A primit cineva stimulentul de intoarcere la servici? eu sunt platita de floreasca si s-au uitat un pic crucis cand am dus adeverinta pe care mi-au dat-o aici la Craiova. Nu stiau ce sa faca cu ea, si a ramas ca mai studiaza...Pana mai ajung eu la Bucuresti creca se duce .... orice stimulare.
Multumesc,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Anya, pentru moment eu asa gandesc, plus ca mi-au sarit si socrii in cap sa ma intors devreme la serviciu ca or sa aiba ei grija de bebe...Da, burtica a inceput sa creasca ...Stii eu am in plan vreo 3 copii...nu stiu cand am sa ii fac, cand am sa ii cresc si cand am sa mai practic si medicina..
Mariuca, din pacate nu stiu cum sta treaba cu acel stimulent...Chiar tu ai primit inca un salariu cand ai nascut??? O iei si pe Ana la Bucuresti cand vei revenii, nu???

Cristina 24+ ,cu Mihai Daniel
" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Stimulentul se ia de la primarie (vine in locul indemnizatiei de crestere) si tot acolo trebuie sa depui actele. De la serviciul social al primariei/sectorului de care apartii iei un formular pe care il completeaza cei de la spitalul platitor. Cu el si cu alte acte (cam aceleasi ca cele pentru indemnizatie) mergi din nou la seviciul social si depui dosarul. Iti vine cam in 2 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sonietchka spune:

Cristina nu am primit salariul acela. Dar exista. Am depus actele de 2 luni si am primit un telefon de la o dudie care ma intreba daca e valabil cardul, ca in caz ca primesc fonduri, la un moment dat il vireaza pe card. Prietena mea care e platita de Pantelimon l-a primit imediat... Deci se poate... Eu mai astept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sonietchka spune:

A, si cu revenitul la Bucuresti... mi-e frica sa ma si gandesc... Cele care au mai fost in situatia mea, cum va descurcati? Bona? Eu de abia am loc unde stau eu, daca mai pun si copilul si bona.... Mi-ar fi greu s-o las aici si asta e adevarat... ar mai fi varianta de transfer aici dar nu ma trage ata... Nu stiu ce voi face sincer...
Tot vroiam sa te felicit pentru bebe, Cristina... te admir ... si eu as mai vrea unul recunosc, dar si asta de abia a venit asa ca nu indraznesc nici sa sper... dar le aranjeaza Dumnezeu pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Mariuca, multumesc!!! Asa cum zici si tu Dumnezeu le aranjeaza pe toate, si poate in curand Ana va avea un fratior/o surioara.
Deci, acel salariu exista!!!Hmmm. sa vedem, eu am spital platitor Sf Ioan.
Cu crestrea bebeului or sa ma ajute ai mei si sper ca si socrii..
Bafta multa si pupicei Anei!!!

Cristina 25+ ,cu Mihai Daniel
" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

nico, bun venit pe lume lui matei!!!! dr cu care lucrez e la et 2, teoretic, dar mai are pacienti si la parter..daca o sa mai ai drum pe la elias cea mai sigura metoda e telefonul




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

ca de obicei,am intrat sa vad ce se mai intampla....

cand colo,liniste totala...

si m-am apucat eu de scris,eu care intru doar sa mai citesc ce se mai discuta

fetelor,ce mai e nou?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sonietchka spune:

Se pare ca toti ne-am lenevit un pic la scris sau timpul nu ne mai lasa, poate... Eu sunt la capatul puterilor. Am ramas singurica cu Ana si mi-a trantit iar o diaree. Ea e o cuminte, sta dimineata cu bunica mea, nu plange nu nimic pana nu vin de la servici. Dar nici nu mananca. Cand vede biberonul... Degeaba ii las eu laptele ca mai mult mananca bluzele. Si miercuri cand am ajuns acasa avea cateva firisoare de sange in scaun. Evident innebbunita, i-am facut coprocultura, adenov, rotav, coproparazitar... Toate negative!!! Si ea in continuare are un scaun mai mult lichid, verde si cu firisoare de sange...nu sunt multe scaune, dar tot arata nasol. si eu disper incercand sa-i dau 4 plicuri de Hydrasec si 3 de biotics baby, ca asa ne-a zis pediatra. Si ca daca nu trece sa-i dau antibiotic... e o lupta sa inghita toate astea care mai mult sunt spoite pe bluza ei si a mea. Vreun sfat? Am vazut ca sunt si rezidenti de pediatrie, poate ma ajuta cineva...
Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

mariuca, eu nu stiu ce sfat sa iti dau in legatura cu diareea fetitei in contextul in care zici ca toate examenele de pana acum sutn negative..coproparazitologicul parca se repeta de 3 ori, nu?

eu una nu prea mai trec pe aici ca sunt super-prinsa cu serviciul, copilul, invatatul..vreau sa imi caut un ajutor la menaj...

saptamana asta o sa plecam la congresul de neuro de la sinaia; si-a luat si sotul cateva zile de concediu, macar seara sa stam impreuna




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput