Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredanamar spune:

Buna Andra C,
Imi spui si mie ce valoare ai la anticorpi antispermatici?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra1086 spune:

Buna fetelor, sunt noua pe aici insa si problemele mele se aseamana cu ale voastre , sunt din satu mare, si de aproape 2 ani incercam sa avem si noi un bebe, la inceputul anului am avut niste probleme familiare iar de acum din iunie am reanceput cu investigatiile, si incet incet simt ca ma bag in pamant, dupa fiecare rezultat. Sotul meu are varicocel , eu am anticorpi spermatoz. valoarea este de 21. 5 ( val . max. este de 20 ) peste 2 sapt ma duc din nou la ginec . va trebui sa ma duc si in cj , pentru un film la rompe , iar sotul va merge cu rezultatele lui la urolog. insa din cate am citit , am observat ca se poate sa am si endometriza . Asta ce mai e ? cum se afla tot cand fac filmul la trompe sau ?
Va rog sa ma sfatuiti si pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Andra te-as sfatui sa mai repeti o data analiza la anticorpi, nu strica, inainte de a pune un diagnostic atat de drastic
iti spun asta pt. ca am patit-o
endometrioza....sunt celule endometriale migrate din cavitatea uterina in afara ei, "imbracand" trompele, ovarele, etc
dar nu ai de unde sa stii ca ai avea si tu asa ceva, nu sta cu gandul la ce e mai rau
din pacate se vede si se si rezolva doar la laparoscopie
histerosalpingografia investigheaza doar permeabilitatea trompelor
succes

Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra1086 spune:

Multumesc ANI , foarte multa lume spune ca nu mai au incredere in rezultatul analizelor, dar oare ce sa facem ? daca nici in astea nu putem avea incredere , oricum analizele le vom repeta si m gandesc la un alt laborator . Multumesc de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larao spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa78

Citat:
citat din mesajul lui cristina.ela

Buna,

Si eu am avut analiza anticorpilor cu rezultat pozitiv (valoare 22,404). Cand am vazut rezultatul am crezut ca asta este cauza infertilitatii...
La discutia cu dr. rapsunsul a fost ca "la valoarea asta nu-i o problema". In urma unei histerosonografii a descoperit un fibrom de 1 cm. Pare convinsa dr. ca mai degraba fibromul poate actiona ca un sterilet. Asa ca voi face histeroscopie cu extirparea fibromului. Din ce am citit fibromul poate cauza infertilitate.

Ati facut histero? A reusit cineva sa ramana dupa aceasta procedura?

Astept sa aflu de la voi!

crisina.ela, pot fi mai multe cauzele care sa duca la infertilitate, dar nu cred ca se poate spune ca anticorpii nu sunt o problema. Sunt intr-adevar fete care au reusit natural, dar nu toate am avut sansa asta. Uele reusesc prin inseminare, altele prin FIV, depinde de mai multi factori. Medicul recomanda solutia in functie de toate analizele pe care le-a facut cuplul respectiv.
Am facut si histeroscopie, si HSG, am incercat natural cam un an si jumatate, dar n-am reusit pe calea naturala.
Am reusit de 2 ori sa raman insarcinata prin inseminare, dar.... ambele sarcini le-am pierdut. Analizele efectuate dupa pierderea sarcinilor arata ca am trombofilie ( o coagulare a sangelui in sarcina). Acum vreau sa o iau de la capat cun inseminarile.
Important e ca se poate ramane insarcinata cu acesti anticorpi. Poate tu ai sansa sa reusesti natural.


MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larao spune:

Buna,
Imi spui si mie te rog mult la ce doctor ai facut inseminarile datorita carora ai ramas insarcinata?
In privinta faptului ca-ti coaguleaza sangele, in moemntul in care ramai din nou insarcinata mergi la dr. uscatescu la Fundeni. Ea se ocupa de viitoarele mamici cu probleme de coagulare. Ea te va ajuta cu siguranta sa duci sarcina la capat. Dak ai pierdut 2 sarcini ... sunt mari sanse sa o pierzi si ep a treia (asa s emanifesta sindromul antifosfolipidic). Nu te ingrijora , dr uscatescu duce la capat sarcinile cu astefel de 'probleme' . Are albume cu coopii .. ff multe poze. mamicile care au nascut datorita ei (tot cu probleme de coagulare a sangelui) au adus poze multe si albume cu copii lor. E foarte frumos !

Succes,
Laura


Citat:
citat din mesajul lui alexa78

Citat:
citat din mesajul lui cristina.ela

Buna,

Si eu am avut analiza anticorpilor cu rezultat pozitiv (valoare 22,404). Cand am vazut rezultatul am crezut ca asta este cauza infertilitatii...
La discutia cu dr. rapsunsul a fost ca "la valoarea asta nu-i o problema". In urma unei histerosonografii a descoperit un fibrom de 1 cm. Pare convinsa dr. ca mai degraba fibromul poate actiona ca un sterilet. Asa ca voi face histeroscopie cu extirparea fibromului. Din ce am citit fibromul poate cauza infertilitate.

Ati facut histero? A reusit cineva sa ramana dupa aceasta procedura?

Astept sa aflu de la voi!

crisina.ela, pot fi mai multe cauzele care sa duca la infertilitate, dar nu cred ca se poate spune ca anticorpii nu sunt o problema. Sunt intr-adevar fete care au reusit natural, dar nu toate am avut sansa asta. Uele reusesc prin inseminare, altele prin FIV, depinde de mai multi factori. Medicul recomanda solutia in functie de toate analizele pe care le-a facut cuplul respectiv.
Am facut si histeroscopie, si HSG, am incercat natural cam un an si jumatate, dar n-am reusit pe calea naturala.
Am reusit de 2 ori sa raman insarcinata prin inseminare, dar.... ambele sarcini le-am pierdut. Analizele efectuate dupa pierderea sarcinilor arata ca am trombofilie ( o coagulare a sangelui in sarcina). Acum vreau sa o iau de la capat cun inseminarile.
Important e ca se poate ramane insarcinata cu acesti anticorpi. Poate tu ai sansa sa reusesti natural.


MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanamar spune:

fetelor...pe unde sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Ani! Ce zici ca ai patit cu anticorpii? azi am aflat ca stau si eu 'foarte bine' cu acestia. 33 fata de limita de 20. sunt de-a dreptul disperata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

cine stie mai multe sau are experienta cu anticorpii astia antispermatici? exista vreo sansa in afara de FIV? 42 de ani, AMH mic, anticorpi antispermatici pozitivi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

aurora mi-au trecut rezultatele gresit
adica nu rezultatele, ci valorile de referinta
ma incadram la "peste limita"
am crezut ca lesin
mi-au explicat ca au gresit, insa nu am avut incredere si am repetat in alta parte
vad ca au iesit ok



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput