Copii de 1995-1998 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Bine ai venit Mihaela si te asteptam sa ne spui mai multe despre copii tai si frumosi si talentatti.Baiatul e un rocker simpatic foc.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Bine ai venit, Mihaela ! Scrie-ne despre copii .

Miha ,eu sincer ,recunosc ,am ras , saracul ,bine ca a lesinat de la prima parte ,ca daca mai vedea si continuarea (cum a venit pe lume ,adica)se traumatiza de tot ... Eu ,trebuie ca sunt o mama asa ,mai denaturata,TB ,a vazut o gramada de nasteri pe Discovery Science,ca ma uitam eu ,de cand era mititel ,si in mod sigur nu s-ar mai soca ,cu partea cealalta n-am prea discutat ,mai vede el la reclame tampoane si de mic ma intreba ce-s ,iar atunci i-am spus ca-s un fel de pampers pt femei Noroc ca n-a vrut sa mai afle si restul ,adica ce ,fac pe ele ?Diana cum a primit totul ?presupun ca despre menstruatie apucasera-ti sa discutati in prealabil .Raman la parerea ca trebuie sa ne facem timp si aceste lucruri trb sa le discutam si noi cu ei ,nu e suficienta scoala sau niste straini .Ca sa nu mai discutam ce mai aud ei pe la cei mai teribilisti...



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Adulmeca-i oaresceva kharma mai deosebita de prin subiectul nostru, asa ca baga-i nasu' direct la sursa. Si ca sa vedeti ca am habar de ce vorbesc...

Katy, ma bucur ca ati fost oportunisti si v-ati prelungit vacanta. Frumos oceanul , frumoasa printesa!

Ana, io am experienta a doi, un plod si-o ploada si am sa-ti impartasesc ceva din ea, poate iti da si o alta perspectiva. In cazul nostru, la ambii s-a manifestat acelasi sindrom si schimbarile au survenit cand au fost copti ei pt nivelul urmator (paraca-i xbox). Ei pana undeva la inceputul pubertatii, baietii si fetele se tin deoparte. Daca ii intrebi pe unii de altii, mai ca le vine sa vomeze ca exista sexul opus, vezi reactii de genul "ewwwwwwwwwwwww" . Undeva pe la inceputul pubertatii, situatia se schimba. Incep sa isi faca zile fripte: se racaie, se enerveaza unii pe altii, se cearta, isi pun nume, s-ar si bate daca li s-ar permite. Cu fiu-meu am fost socata cum nu mai incap unii langa altii dintr-o data. Dar am observat ca bietii de ei n-au nici cea mai mica idee de cum sa interactioneze unii cu altii odata ce-i pocnesc hormonii, dintr-o data se sesizeaza unii pe altii, si incredibil, uneori isi fac sicane de genul asta cand se plac. Saracii habar n-au cum sa se poarte. Stiu ca poate nu explic bine, dar cu ploada, cand a inceput perioada de bazaiala, am stiut si i-am explicat ca cel mai probabil daca te bazaie cineva de varsta ta si sex opus, e ca-i place de tine si nu stie cum sa atraga atentia. Ei, nu spun ca nu sunt si copii rautaciosi, dar treaba cu rautatile reciproce in prima faza de hormoneala am observat-o prea bine si exista. Vestea buna e ca in vreo 2-3 ani vor inceta. Ce pacat ca s-a facut asemenea taraboi cu tabere de parinti si copii. Cand ar putea pune reguli si pedepse in scoala si ar vorbi apoi doar cu cei care incalca regulile cand le incarca. Asta a fost un fel de "povestiri istorice". V-a dat si cate o cacao calda? Eu zic sa incerci sa te detasezi un pic si sa nu iei decizii pripite. Daca il muti pe Alex, e bine sa ai si alte motive serioase. Daca ai alte probleme? Fiecare scoala e cu problemele ei, si eu zic sa o iei din timp cu evaluatul, macar sa alegi bine. Ce mai vroiam sa zic (asta pt ca pe mine ma omoara unanimitatea si-mi place mie sa ofer piste alternative chiar daca habar n-am ce vorbesc, haha): adevarul e ca fetele sunt mai paracioase, nu prea vad multi baieti mergand sa se planga ca i-a zis fata x nu stiu cum, ca de batut nici asa. Noh, my 2 cents. Ho!

Andra, vag m-am prins de povestea cu fata care a patit ceva rele, n-am citit/vazut stiri. Te felicit pt pozitie! Eu nu pot intelege cum poate cineva invinovati o victima. Sau a sugera ca si-a meritat-o. Cam asa si-o merita si nevestele maltratate de soti, si copiii batuti sanatos, ba, pe aceeasi logica, si victima unui viol si-o merita daca a avut fusta scurta, nu? Bine ca n-am vazut detalii si interpretari, ca ma lua raul. Chiar daca nu rezolvi nimic, pt copiii tai e minunat ce faci.

Mihaela, ioi ce misto-i poza aia cu lebedele unite in forma de inima!!!

Sanca, bine te-am revazut! Tot tinerei si frumusei, ptiu, ptiu, sa nu va deochi! Frumos acolo, bine ca v-ati odihnit. Baietii te iau la inaltime in curand, nu mai zic, Matei e cam cat era Elliot in ultima poza acu un an. Ati fost fara bunici de data asta? Si v-au lasat sa va intoarceti inapoi in Mexic fara probleme?

Dana, imi pare bine sa te citesc din nou! Nu te pot ajuta cu sfaturi, dar ma bucur ca ai scris. Si-mi pare rau de cheltuiala cu masina, deh, mai devreme sau mai traziu, pe toti ne paste.

cealalta mihaela (inca un user care incepe cu m si plina de consoane), bine ai venit. Eram cam singurica la '95, la "batraiori", ce ne spui despre voi?

agho, impresionanta poveste. Nu pot nici sa-mi imaginez prin ce ati trecut. Am avut si eu un nodul acu' vreo 4 ani si a durat 6 luni intre mamo si biopsia cu acul. Nici nu vreau sa-mi amintesc cele 6 luni...

alma, felicitari Dianei. Ce moaca de profesoara... si ce metoda de a tura asa motorul pe o singura materie, nu inteleg. Cred ca le vine sa vomeze bietilor copii dupa o vreme. Tu cum stai cu concursul? Iti tin pumnii!

flower, felicitari pt rezultate baiatului.
La fel daca n-am nominalizat pe cineva care trebuia: parca vad ca trimit si dup-aia ma simt ca ala-n cucuruz ca imi amintesc ca hop n-am zis si de careva. Io's batranica, ma iertati voi...

Ok, pun pariu c-am uitat pe cineva sau ceva, dar m-am intiiiiiins ca un teitzel. Trimit asta sa nu-l pierd si dup-aia va mai scriu unul cu "despre noi", ok?
Stay tunned...




Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

flower, hai ca mi-ai amintit o faza... Eram inca in Ro, prin '95 si era o reclama cu o tipa care isi punea in palma un tampon si strangea pumnu', ca sa vezi ce mic e si ramanea firul ala atarnat de mana. Ei, baiatul unei angajate de-a mea, avea pustiul vreo 9-10 ani a intrebat-o senin daca sunt oameni care transpira asa de tare in palma incat sa poarte "soarecii aia"...

Ok, noutati...

Am gasit DDR pt wii, in sfarsit, transpiri frate, mai rau ca la sala! Singura negativa: atata-i de "mean" comentatorul ala, c-am zis ca-i facut scenariul de cineva din china sau estul europei.

MrP si-a luat carnetul (ala de poate conduce cu ma-sa sau cu tat-su langa el). Era in lehamitea lui de azi vara si nu vroia dom'le sa citeasca legea sa mearga la examen. "lasa, nu te agita, ca vor avea prietenii mei carnet si ma ajta ei la carutzat". "da, si cand o sa ai un girlfriend? ii rogi pe ei sa va duca undeva? poate ii rogi sa te ajute si cu girlfrienda!". A doua zi s-a dus la examen.

Dedi are maine dans la scoala. Si-a invitat si doua colege de la scoala veche. Planuri mari! Au aranjat sa ramana alea aici sa doarma dupa ce le iau de la dans, dar azi am aflat ca a anulat. Cica daca dorm aici stau tarziu si a doua zi e obosita. Si ea are de studiat la test la ROA pt luni si nu poate. Asta-i fata mea, tzucu-i nasul. Oare pot lua de la ea un pic si da si la musiu?

Si aporpos de ROA... Invata cupila la scoala toata treaba cu spartanii: si aia in care ei erau homosexuali si nevestele lor trebuiau sa se imbrace in barbat si sa se tunda sa-i provoace. Iaba, ca ei tot plecau la camarazii lor. Io zic ca-i pregatita de test!

In alta ordine de idei: a venit mooobbbiiiillaaaaa ei!

Ok, v-as mai zice, insa cred ca v-ati saturat. Las' ca mai vin io si mai zic. Rar, da' bine!

Pup si happy weekend! Cheers!


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Ce sa va spun, sunt doi copii cuminti(zic eu), nu fac prea multe boroboate. Fata este cea mai buna prietena a mea, nici cu surorile nu ma-nteleg asa de bine. N-avem secrete una fata de cealalta. Are rezultate excelente la scoala(a X-a la bilingv<C.N.B.G.Cosbuc>),e inebunita dupa istorie, vrea sa devina arheolog(de cand avea 9-10 ani). Baiatul e mai nazdravan, nu intelege de ce trebui sa invete si la materiile care nu-i plac deloc. Lui ii place geografia si fizica, ar vrea sa fie speolog. Eu il vad actor, i se potriveste manusa, ar putea juca orice rol. Principal este sa-nvete bine, el isi alege ce vrea sa fie.
Amandoi sunt rocKeri convinsi(ce se naste din pisica, soareci mananca)
si o zi cat mai buna.

Mihaela,Tatiana si Mihai
Poze http://community.webshots.com/user/mhldvrc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

'Neata dragelor,

Dintr-un bun inceput vreau sa spun,ca de fiecare data,ca sfaturile voastre,cuvintele de incurajare,ideile si sugestiile pe care mi le-ati scris m-au ajutat extraordinar de mult.Asa cum imi scri si tu Mqqm,cred ca decizia asta cu mutatul a fost una luata in furia mea,in neputinta de a face ceva in lupta asta cu morile de vant.Insa tot ce ai scris recunosc perfect,ai dreptate si ce bine ca ai copiii mai mari ca al meu si mi-ai putut impartasi din experienta voastra.Si Andra mi-a scris super fain,ca de altfel si Katy si Miha si Agho ...toate..!!!!
Ce sa spun?!Astept sa ma mai calmez si probabil ca voi avea acea discutie cu diriginta,Andra....sigur e inevitabila aceasta discutie.Ma gandesc ca aceasta diriginta tanara,nu cred ca are mai mult de 30 de ani si fara copii...habar nu are ce inseamna puberi,baieti si fete.Tendinta ei de a tine cu fetele seamana cu chestia aia,cand vezi o femeie insarcinata si o intrebi ce-si doreste sa fie bebelusul,in 90% din cazuri auzi cuvantul "fetita" si deja incepi sa vezi roz...Cred ca asa e,asta ma duce pe mine logica.

Miha si Anca ,chestia cu mutatul la alta scoala e mai demult in planurile noastre...cum scriam in capitolul precedent,Alex de prin a 3-a tot zice de mutat.Am zis ca-i o toana de-a lui.In alta ordine de idei,cand Alex a inceput pregatirile anuale pentru concursurile la care se tot duce,Marius a venit cu ideea asta de mutat.Argumentul lui,si aici ii dau dreptate,este ca Alex lucreaza la un alt nivel fata de colegii lui,el deja a facut de mult ceea ce era in manual...nu stiu,nu il laud acum pe Alex(nu asta e ideea)...stiu ca a lucrat cu doamna de mate in avans,a ajuns,dupa cum povestea si profa de mate,la un nivel apropiat clasei a 8-a la aritmetica.Si apoi clasa nu lucreaza asa,nu toti tin ritmul asta....doar unii din ei...ei si ca sa inteleaga toti,cat de cat,nu?se stagneaza pe anumite lectii,lucru care ii plafoneaza pe cei ce lucra mai mult.Eu nu pot cere profesoarei de mate ca in timp ce preda la ora sa se ocupe exclusiv de Alex,adica cum sa-i ignore pe ceilalti?Absurd!In plus Alex lucreaza acasa,dar unde are greutati pe cine sa intrebe?Pe mine?Si eu si Marius ne uitam ca curca-n lemne.Tot doamna e solutia,dar si ea e dispusa cand poate,are timp sau la ora...Deci,ca am plecat de la una si am ajuns la alta,ideea lui Marius era sa mearga la o scoala cu alte cerinte ,iar scoala unde Alex doreste sa mearga este,intradevar,o scoala foarte buna,fatza de scoala la care este acum.Se lucreaza la un alt nivel,nu numai la mate.O problema ar fi ca va schimba profesorii,a trebui sa se invete cu alt stil de predare...ca treaba cu schimbatul colegilor deja iese din schema.Inca rumegam treaba cu mutatul,pana in vara mai este.Eu oscilez,nu pot zice hotarat "gata,il mut",asa cum sunt si Alex si Marius....poate eu sunt mai nostalgica,nu stiu.
Inca o data multumesc de toate sfaturile voastre extraordinare si care m-au ajutat enorm...deci,si cu asta incerc sa inchei acest "capitol",va trebui sa-i spun si la Alex despre transfer(inca nu stie),mai discut cu Marius(cu toate ca nu am ce) si probabil ca voi incepe sa fac vorbele pentru scoala unde vrea Alex sa se mute.Norocul meu e ca am un coleg de servici a carui sotie este profesoara la scoala respectiva,am facut doo vorbe cu el si e ok...deci probleme n-ar fi.

Va multumesc si a doresc mult,mult bine.Sa aveti o zi excelenta...si sa ma iertati ca nu v-am raspuns la fiecare in parte!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Buna,tuturor.
Ana68, am citit postarile tale de aici(nu toate, dar in special ultimele legate de ce se intampla pe la scoala lui Alex).Te rog, scrie-mi pe PM ce scoala e aceea unde cerintele sunt altele si ati vrea sa-l mutati pe baiat.
Si eu sunt tot din Timisoara si ma intereseaza aspectul unei scoli bune, pt ca nu ne-am mutat de mult timp si n-am reusit sa-mi fac o idee despre scoli.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

mhldvrc, bine ai venit! Felicitari pt. copii! Sunt frumosi! Daca mai si invata, e numai bine pt. voi!Arheolog, speolog, interesante optiuni!

mQQm,nici-o supa fara "taitei"! Asa ca e bn ca ai revenit si ai scrrrris mai mult. Ti-am simtit lipsa. Asteptam si noutatile tale.Si multumesc, desigur!

MIHAELA, chiar ca ati avut ce povesti tu si Diana. Imi pare rau de bietul baiat.
And. de prin cls. mici se declara fericit ca nu e femeie ca nu trebuie sa nasca. I se parea traumatizant. Si tot pt. ca am mai citit pe forum despre cum au abordat probl. unele mamici, am zis sa-i spun cate putin si despre probl. lunara a femeilor, ca sa nu-mi vina, vorba cuiva de p-aici, cu chestii teribile de la altii. Am discutat un pic si cu Ana, ca sa fie cat de cat in tema.
Oricum, ei nu suporta sa vada la TV imagini din timpul unor operatii, sange etc. si-i inteleg. Mie mi-era frica si sa scot un tzep din mana cuiva.

SANCA, plina de intelepciune ca-ntotdeauna ai abordat probl. ipod-ului cu Elliot. Acum numai de bine s-auzim la engleza., ca tu stii ca poate si de A.

Andra, Fl_power, asa e, sunt destui rauvoitori.
Andra, mult succes lui Robert la rugby! Turnee! Super!
And. al meu sta f bn la teorie si-mi explica despre faptul ca miscarea/sportul ajuta la concentrare. Asa ca Mr. R. se va concentra mai bn si la sc. si va fi OK.

Fl_power, And. nu se mai indura aseara sa vina de la petrecere.

Iar azi abia se putea trezi ca sa mearga la engleza. Plus ca are si testul-simulare.
Cum fete n-au venit (vroia doar una sa mearga si sarbatoritul i-a zis ca mai bn sa nu vina ca s-ar plictisi!, diplomat baiatul), au jucat la fotbal si la baschet... Ca "dansuri lente" n-au mai avut cu cine.
Katy, alte dragalashenii de-ale Anei nu mai adaugi?...
Alma, ce-ai mai facut? Ai dat examenul?
Ana68, ce ne mai spui?
Mikimihaescu, a aparut cartea "Piratii din Pompei". Chiar nu mai dai niciun semn de viata?!...

Azi sunt libera si sper sa abordez probl. casnice cu muulta "gratie"
pe tooooate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Multumesc, multumesc!
,,Piratii din Pompei,, interesant, si lui Mihai ii plac cartile despre pirati.

Mihaela,Tatiana si Mihai
Poze http://community.webshots.com/user/mhldvrc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Mihaela bine ai venit ,asteptam povesti despre copilutzi,faza cu rockul m-a uns pe suflet,in privintza asta si Robert imi calca pe urme.

MQQm mi-a facut placere revenirea ta si te asteptam m-ai des,nu m-ai trage chiulul.Sa stapaniti sanatosi mobila!
Felicitari lui mister P ptr carnet!

Despre problemele pubertatii si ale adolescentei eu am avut ajuutor o carte se numeste Cartea baietilor,carte pe care dl meu a citit-o in 2 zile!!!!Am avut si discutii pe marginea ei si in afara de asta alte discutii despre ovulatie si ciclu,la asta m-a a jutat si cateaua ca era in perioada aia a anului,ca deh specia ei e mai fericita,o data la 6 luni.Ce m-a facut sa abordez problema?Faptul ca sotul l-a prins pe Robert uitandu-se pe un anumit program la o ora foarte tarzie a noptii,si cum eu sunt adeppta caii drepte,am preferat sa-i dau eu informatiile pe care le cauta decat sa-l las pe el sa-si caute surse de informare mai mult sau mai putin corecte.Si cu dl Radu la fel am procedat si pana acum nu am avut surprize neplacute cum ar fi vreo boala sau vreo sarcina nedorita sau mai stiu eu ce.

Sanca ptr copiii mei sunt un fel de urias care poate muta si muntii din loc si asta ptr ca mereu am fost alaturi de ei si pt ei..

Va pup ca acum am ora de rasfatz,ma duc la cosmetica ,yupiiiii!



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput