Azoospermie - cap 17 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Multumesc mult fetelor !
Pisik – se vede treaba ca esti pregatita sa te urci pe val ! Succes si …rabdare !
Miki – sar’na ! La mine au trecut elicopterele si acum sunt avioane. E sinistru, zau !
Ioana_p76 – io nu stiu franceza dar pot ajuta cu o subventie pentru traducere
Dalailana – sotului tau ii e frica de operatie . Barbatii sunt foarte speriosi, dar evident nu vor sa spuna. Tu te faci ca nu stii asta, dar cauta tot ce s-a scris despre astfel de operatii si incurajeaza-l pan ape 11. E bine ca ai luat taurul de coarne dar totusi il trimiti la taiere si trebuie sa intelegi ca nu-i usor …
ella, felicia



PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Pisix ma rog pt tine si mai ales pt sa fie la fel de voinici ca anainte de anghet,ati doresc mult succes si de abia asteptam vesti

M-ar bucura nespus sa vad o reusita si la noi cele cu "o"an ejaculat
toate fetele si sper ca aceeasta zi sa ne mai dea o speranta sa mergem mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailemac spune:

Pisix, cu ce sa incep? cu inaltimea? cu greutatea?
Glumesc
Pai, hai sa mai scriu o data datele.
-azospermie cu 0
-testosteron 4.63 limitele 1.66 - 8.77
-testosteron liber 10.7 5.5 - 42.00
-prolactina 9.72 2.58 - 18.12
-LH 3.15 1.14 - 8.75
-FSH 14.53 1.37 - 13.58
-cariotip genetic - nu au fost identificate anomalii
Iar eu, rana pe col. Astept rezultatul anal "tipare HPV".
Planuri de viitor: SCHIMBAREA DOCTOREI GINECOLOG, vizita la Damian si

Pupici si MULTA, MULTA BAFTA!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

ailemac- ei, nu era nevoie chiar de atatea detalii !
Hai sa vedem altceva: sotul tau a investigat vreun pic cauzele azoo ?
A mai fost la vreun medic inainte de Damian ?
A facut test de ejaculare retrograda ?
Stii daca are varicocel ?
A avut boli in copilarie care ar fi putut duce aici ?

Pt ca totusi FSH-ul nu e atat de mare incat sa dea azoo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

pisix merci de raspuns. POate se teme - desi sustine ca nu - dar cu siguranta nu isi doreste copii asa de mult cum imi doresc eu. Cand vad atata dezinteres si lipsa de mobilizare ( si mobilitate :))parca imi vine sa imi gasesc un alt mascul capabil sa fecundeze si termin circul! Ma omoara dezinteresul asta pentru probleme de familie si interesul pentru servici. Tot asa trageti si voi de sotii vostri pentru o analiza de sange sau o spermograma? E normal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

dalailana -asa trag toate fetele (Sau ma rog, aproape toate)
Unii nu vor nici macar sa-si faca o spermograma, altii nu se duc la analize de sange, altii se tem de prea multe pastile
Eu fac parte din acel mic procent in care sotul meu constientizeaza ca trebuie mobilizare; si chiar daca se mai sperie uneori de pumnul de pastile zilnic, este pt ca el nu stie tot ce am citit eu despre acele medicamente, si e normal sa aiba dubii

Uf, asa sunt barbatii

Cred ca solutia ar fi sa-i citesti mai mult despre problema voastra, despre pasi, despre cat dureaza tot, despre alti barbati "cooperanti" despre care sa vorbesti chiar cu admiratie sau ceva de genul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

eu speram ca al meu e mai destupat la minte....... dar sper degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailemac spune:

Nu Pisix, nu s-au facut alte investigatii. Doctora ne-a taiat-o de la inceput. A pus diagnosticul de azoospermie si "nu sunt sanse". Mi-a spus in fuga de biopsie testiculara dar tot fara nici un rezultat (trebuie anestezie generala iar la 90kg nu se baga nici un anestezist) Tot ce am aflat despre azoo a fost de la voi fetele. Boli, in afara de cele ale copilariei nu a avut. Acum asteptam sa vedem ce se intampla cu colul meu. Intre timp papam naturiste si apoi la Damian.

camelia-ailemac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Dalailaina, asa e, barabtii sunt mai greu de convins cand e vorba de mers la dr., dar daca isi doreste un copil trebuie sa faca si el ceva, mai ales ca stiti care ar fi problema. Al meu, de cand a aflat ca are varicocel, a fost f grabit sa faca operatia, s-a programat chiar inainte de Craciun, desi eu as fi vrut sa asteptam sa treaca sarbatorile, vroiam sa mergem la munte, dar el nu a mai vrut sa amane deloc.
Insa pana sa afle, nu vroia sa mearga la dr, a fost doar la un dr urolog din Constanta, care nu i-a zis nimic de varicocel, nu i-a facut control pt asta, in schimb a "stiut" sa-l descurajeze, spunandu-ne ca n-avem alta sansa decat fiv sau adoptie..iti dai seama cu ce moral a plecat de-acolo..si acum ne pare rau de cat timp am pierdut, dar asta e..bine ca am descoperit totusi ca sa putem trata.
E f bine ca l-ai programat tu, daca el singur nu-si facea curaj. Si sa-i spui ca nu e chiar asa de greu precum pare. va fi nevoie de repaus o perioada si sa nu faca nici un efort, deci si de la servici va trebui sa lipseasca, cam doua saptamani, dar ii va face bine ca se va detasa de problemele de acolo.
Si inca ceva care la noi a mers f bine: am dat cautare pe google imagini de varicocel si am vazut unele cu varicocel evoluat de care, pur si simplu, te speriai. ia cauta si tu si arata-i ce se poate intampla daca nu se opereaza si poate de frica se va duce


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

Ioana_p76: stiu de problema voastra ca stiu ca in decembrie noi 2 vorbeam si chiar i-am dat exemplu cu sotul tau care s-a operat imediat cand a descoperit. La toate ecografiile eu l-am programat, eu am cautat pe net, eu l-am trimis intai la spermograma, dupaia la dr. Cocei, dupaia la analize hormonale si uitandu-ma pe net am banuit ca poate fi varicocel si l-am programt la ecografii. Dupa ce am aflat, a zis ca se ocupa el in continuare ca are u n prieten urolog care il poate ajuta etc. L-am intrebat in fiecare saptamana daca a facut o programare, i-am povestit de prietenele mele care una dupa alta ramaneau gravide, l-am intrebat daca isi doreste copii cu adevarat, i-am oferit tot sprijinul si dupa 5 luni deja m-am enervat si i-am facut eu programare pentru operatie. Totusi acum ma intreb daca merita sa ma agit atata? Daca e atat de delasator intr-o chestiune atat de importanta .... cand apare copilul cum o sa fie? Tot eu singura o sa ma agit?

Mergi la inceput