marius, ajuta-ma, te rog!

marius, ajuta-ma, te rog! | Autor: albertina09

Link direct la acest mesaj

BUNA.AM O PROBLEMA SI TI-AS FI FOARTE RECUNOSCATOARE DACA M-AI AJUTA CA NU MA DESCURC DELOC . PE 01.04.2007 AM INTRAT IN PRENATAL, IAR PE 22.05 AM NASCUT ,BENEFICIIND APOI DE INDEMNIZATIE+ALOCATIE COPIL(800 RON). PROBLEMA ESTE CA ACUM SUNT IAR INSARCINATA (VOI NASTE IN NOIEMBRIE)SI NU STIU CUM SA PROCEDEZ PT A BENEFICIA DE ACELEASI DREPTURI SI PT AL DOILEA COPIL.TREBUIE SA MA INTORC LA SERVICIU?CUM SA FAC SA FIE BINE?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In primul rand sa nu mai scri cu caractere mari. In al doilea rand din ceea ce ai scris rapsunsul este afirmativ vei beneificia in continuare si pt al doilea copil de aceleasi drepturi.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albertina09 spune:

In primul rand scuze pt majuscule, nu am citit regulamentul cu atentie.In al doilea rand multumesc pt raspuns,vrei sa spui ca pot sta linistita acasa in concediul pt cresterea primului copil ? Nu mai trebuie sa ma intorc la serviciu, nu de alta, dar nu as avea cu cine sa il las pe cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Se intra din CIC1 in CIC2 direct. Dupa ce nasti, faci un dosar cum ai facut pt CIC1 si-l depui la aceeasi institutie si asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din ceea ce vad eu cel putin vei naste in perioad cat inca vei fi in CIC1 asa ca vei intra in postnatal 42 de zile obligatoriu si apoi direct in CIC2. Dar va trebui sa reiei dosariada ca si pt CIC1+ adresele de informare catre serviciu.
Nu trebuie lucrat intre ele decat doar daca nu se legau ca si perioada.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Eu cred ca nu mai este nevoie de postnatal (cred ca oricum nu convine ca bani, 85% din salariul minim brut pe tara). Important este ca nu are dreptul la CIC2 mai devreme de a 43 zi de la nasterea lui bb2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albertina09 spune:

Va multumesc din suflet tuturor. Ce bine este sa fie cineva langa tine la nevoie. Acum m-am mai linistit, ma si vedeam din nou la serviciu. Va pup si multumesc inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

quote:
Originally posted by Rozi

Eu cred ca nu mai este nevoie de postnatal (cred ca oricum nu convine ca bani, 85% din salariul minim brut pe tara). Important este ca nu are dreptul la CIC2 mai devreme de a 43 zi de la nasterea lui bb2.



Cum adica 85% din sal min brut pe tara? Nu este din 85 % din salariu brut al angajatului pe ultimele 6 luni?




Laureta bb2si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Exceptie daca ultimele 6 luni nu sunt CIC. Daca sunt CIC se aplica ceea ce s-a precizat.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Eu am facut in felul urmator: am asteptat sa termin CIC1 si apoi am depus actele pt CIC2. Nu a fost nici o problema desi al doilea copil avea cam 8 luni in acel moment.

Mergi la inceput