*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (12)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andradda spune:

Multumesc mult pt sfat gattasalvaje


de Alesia Stefania (20.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Darene , mi se pare incredibil de stresant sa te trezesti de 4 ori pe noapte ca sa alaptezi. Daca bebe Khaled nu se trezeste singur , lasa-l in pace , mai ales ca zici ca , daca mananca noaptea , ziua nu prea mai trage asa cu spor ...lasa-l sa-si faca somnul , s-ar putea sa-l inveti prost si sa-i dai peste cap perceptia zi-noapte pe care incepe sa si-o formeze , iar apoi , tu sa fi aia napastuita , sa te scoli in fiecare noapte de nu stiu cate ori.


Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

gatta, eu nu pot ajunge azi pana in IOR dar daca poti tu veni in 23 august, eu apar imediat! ce zici?
saru'mana si de info-ul legat de greutate. saratelul se dezvolta f frumos, ai de ce sa fii mandra.
aoleeeeeeeeeeeu, ce tipeteeeeeeeee!!!cineva vrea somn. dar in ultimele zile a invatat sa tipe. nu urla, nu plange...tipa, frate. ascutit, intens, sfredelitor.

ven, zic si eu ca miky-finland, nu cumva voi, mamicile cu experienta, sa ne lasati fara de sfaturi, ca avem mare baza-n voi!

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Buna ziua fetele mele,
am mancat muulte felii de paine..cu miere...buna mierea asta..dar pt mine..Mitsule..tu stii..esti in tema..faci cum vrei..ai grija ..atat iti spun..te pup...aa..si mie mi se pare ca stefy seamana cu mine..adik are asa momente..cand seamana tare cu mine..(cand e suparata cel mai adesea...in poza aia zambeste totusi).. mama inversunata...

vroiam sa iti trimit un PM cu niste marete sfaturi..dar le scriu aici...eu zic asa..stiu ca esti o super prietena pentru noi fetele de pe forum..si ca ai intentii foarte bune..te admir ca poti spune acelasi lucru de mii de ori..fara sa te superi..dar ...cred ca deja fetele de pe aici stiu cum e cu alaptatul vs formula...acum nu mai e cazul sa incercam cu inversunare sa schimbam opinia fetelor...pentru ele stiu deja...si eu am incercat live sa conving o verisoara ca nu exista lapte prost sau insuficient..daca vrea trebuie sa stimuleze..nu s-a putut..a crezut ca vreau sa epatez..ca eu am lapte..si ea nu..si mie imi e usor sa vorbesc..chiar m-am simtit groazanic asa..dar...acum ea ii da formula si il satura repede..plus ca poate pleca linistita fara bebe ca nu mai depinde bebe de ea 100 %...si noaptea nu o trezete din somn..doarme legat 6-7 ore..fata e multumita tare de noul stil de viata si mi-a spus ca ..ii pare rau pt mine ca eu sunt zombie dupa nopti nedormite sau fragmentate..asta e...si eu ma supar pe stefy cand are pragurile alea de crestere si imi face viata un calvar o saptamana..dar nmu e vian ei mititica..asta e alegerea mea..vreau sa o alaptez..muult..cat pot..desi ma voi duce la serviciu la 1 iulie..voi incerca sa ma mulg pe acolo in timpul zilei sa pastrez productia de lapte...
am avut si eu o seara sau doua..cu sanii moi moi..flescaiti de-a dreptul..cand urla pitik...desi mancase mai vroia..si sugea la nesfarsit din niste flescaituri care nu faceau "suficient"..de fapt..era stimulata productia..pentru ca dupa aceste zile infernale am iar valuri valuri ca la inceput..sincer..am zis o data..ii dau lapte praf si gata..revin la o viata normala..dar a fost numai un gand la nervi si epuizare..noroc ca nu aveam in casa...cine ar fi vazut ca urla de foame..si eu nu ii dau decat sfarcuri pricajite fara lapte..ar fi zis ca sunt nebuna...ea a crescut frumos..are aproape 5 kile..nu mai stiu exact ac vineri o cantarec..nu e grasa grasa..dar are forme de bebe..cu colacei si gusilita...eu cred ca e bine ce fac...ii dau la cerere..fara sa tin cont de orar sau de alte reguli..nu scriu ora la care i-am dat si cat a mancat..nu notez cat si cand doarme..e cam haotic totul la noi..dar asa vreau sa fie deocamdata..pana isi face ea singura un program al ei..in functie de neveoile ei...asta e alegerea mea..repet..unele mmamici au alte algeri..bune pentru ele si familiile lor..trebuie sa le respecatm exact alegerile..pentru ca fiecare mamica stie si simte cum e mai bine pentru bebelusul ei si pentru ea...
eu va admir pe toate si va respect in aceeasi masura...aveti bebelusi frumosi si sanatosi..si asta e important./..

asa...
fetelor..va multumim pentru aprecierile la adresa Stefyutei..eu desi ma supar pe ea o iubesc de mor..asa sunt eu...ma supar ca lispa somnului ma face neom..sunt cam deschiolata cand nu dorm..dar imi revin eu si ii caut iar in cornite..o iubesc si uneori nu imi vine sa cred ce minune am putut sa fac...

nu am avut timp de vazut poze..doar atat..am vazut pe cele de la parcul de distractii belgian..ma gandeam ca daca am avea si noi asa ceva la 120 km departare..nu prea ne-am duce..decat sa avem si autostrazi sau drumuri mai rezonabile...

acum..incerc sa mai fur un pui de somn inainte de marea "curateala"..trebuie sa facem curat general..ca ..dupa o saptamana zombie ...se cere..

va pup...


Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by irinouka

gatta, eu nu pot ajunge azi pana in IOR dar daca poti tu veni in 23 august, eu apar imediat! ce zici?
saru'mana si de info-ul legat de greutate. saratelul se dezvolta f frumos, ai de ce sa fii mandra.
aoleeeeeeeeeeeu, ce tipeteeeeeeeee!!!cineva vrea somn. dar in ultimele zile a invatat sa tipe. nu urla, nu plange...tipa, frate. ascutit, intens, sfredelitor.

ven, zic si eu ca miky-finland, nu cumva voi, mamicile cu experienta, sa ne lasati fara de sfaturi, ca avem mare baza-n voi!

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/



Irinouk , azi ies la plimbare cu sotzul din dotare si nu vrea sa mergem in 23 , ca saptamana trecuta tot acolo am fost si avem prea mult de mers pe jos pe b-dul Basarabia , prea aproape de trafic...vreau sa-ti spun ca se pune un praf pe carucior in timpul drumului dus-intors , de zici ca ce-i aia ...
Poate vin eu singura sapt viitoare , anunta-ma daca ai de gand sa te plimbi in 23

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

Hristos a Inviat!

sunt chiauna de somn. drept pentur care am retinut doar ca plugelul e mare si frumos, ca remiclea are o comoara de copil, ca va pregatiti d eiesit in lume, ca apa plata se fierbe (asta chiar n-am stiut-o nici eu, dar oricum nu o fierb de lene:)) camitsu e un opsedat din nou, ca gatta a sarbatorit ziua de nastere a ei si aniversarea lui saratel, ca Sofiutsa e o splendoare de fetita si ca n-am apucat sa vad poze noi d ebebe Robert, p-orma ca laur_D va avea sarbatoare greceasca in calendar si se huzureste la mama ei si darene.

darene, nu-l trezi noaptea atat de des. biologic nu suntem facuti s amancam noaptea. nu-l chinui si nu-i bulversa ritmul nocturn daca nuv reis a te trezesti pana la 4-5 ani sa-ti "adapi" copilul noapte d enoapte. daca e sa-l faci sa ia in greutate (desi sunt convinsa, absolut convinsa ca copilul tau creste in ritm normal - verifica curba de crestere) da-i mai de sin timpul zilei. noaptea e pt somn nu pt imbuibare.

ven, si eu m-am trezit noapte d enoapte pt bruno de cate 2 ori apoi cam o data si dimineata devreme, in functie de cum crestea pana la 7 luni cand a pus botul pe biberon cu lapte praf... a fost un lux. dar de atunci incolo a refuzat sa mai suga. n-a mai vrut si gata. avea si diversificarea deci... a crescut dolofan bine in continuare. insa, chiar daca s-a trezit peste noapte nu i-am dat niciodata nici bibe nici apa pt ca: de la 6 kg greutate si 4 luni orice copil e in stare sa treaca noaptea fara resurse externe gen apa sau lapte. cu exceptia celor alaptati la san si car epot cere totusi o masa. deh, vorba ta, dat cu capul o data in gard la primul,la al doilea suntem mai relax:)

si daca vreti poze cu masa noastra de Paste, http://community.webshots.com/album/562868204DuMBQB

acu ca m-ati intrebat ce zice sotul meu despre Paste, sa va spun o faza antologica: azi noapte pe la vreo 12 mi-am dat seama ca nu maia vem masline asa ca m-am inteles cu domnul sot sa cumpere dis de dimineata de la vecinu'. vecinu' musulman, sotul evreu. se intoarce sotul meu cu un ranjet pe toata fata si zice: "mi-a urat vecinul sarbatori frumoase! si i-am urat si eu la schimb! deh, musulmanu' si evreu'!"
si in completare, sarbatorim, imi mai pune el intrebari ca de ce asa si nu ivners, eu ii zic ca asa am invatat acasa, iar el imi da explicatia religioasa, stiintifica sau istorica a gesturilor si simbolurilor. e chiar interesant. daca-l intrebi, e enciclopedie. pe bune. deci, ne place, el papa bine, bea o tsuica buna si ne Lumineaza:)

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

am uitat ca vroiam sa spun ceva ...de 2 zile ma tin ..:
LauraD..m-ai intrebat de meniu la Giulia ...e clasic..aperitiv..care mie mi s-a parut ok..peste (am avut de optat intre salau si pastrav)..friptura..salata..cam astea...nu pareau ciudate..am auzit ca bucatareasa se pricepe..nu stiu sigur..vedem dupa:D...tortul il facem la o cofetarie pe linia de tramvai in spate la tribunal;..si bautura ..de unde o fi..o aducem tot noi..

Gatta..dezamagire totala cu invitatiile alea..ma bate gandul sa renunt la ele...si sa fac numai invitatii telefoinice sau live..nu stiu..mai incerc..plus ca mi se par si scumpe la cat de uratae sunt..yac




Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

buna fetele
Urez si eu celor care sunt catolici sau alte confesiuni :
Fie ca bucuria INVIERII DOMNULUI sa va aduca in suflet LINISTE si PACE si FERICIREA de a petrece aceste clipe magice cu cei dragi.HRISTOS A INVIAT ! Paste Fericit
Noi suntem bine tot asteptam sa-i facem vacciunul Mariei , am fost la dispensar dar inca nu l-au primit asa ca asteptam
Am sa raspund si eu din experienta mea : mierea de albine nu se administreaza copilului sub 1 an deoarece poate provoca alergie (botulism) dupa 1 an se poate folosi exista chiar si lapte praf cu miere de albine de la firma Nan (Nestle)si alte produse cu miere
apa plata eu am folosit apa plata si la Andrei cand ii faceam laptele dar nu am fiert-o niciodata doar o incalzeam putin si nu am avut niciodata probleme cu el
somnul la bebelusiUn bebelus doarme exact cāt are nevoie dupa ce a dormit suficient, se trezete .Nu este neaparat nevoie ca locul unde doarme copilul sa fie silentios .Daca bebelusul doarme mult nu-l treziti pentru a-i da hrana , se v-a trezi el singurel pentru a-si cere dreptul .
Daca am suparat cumva pe cineva imi cer scuze nu vreau sa se zica : uite-o si pe asta ne invata ea pe noi cum sa ne crestem copii etc"
Fiecare copil este unic are ritmul lui de dezvoltare , incercati sa va cunoasteti toate tabieturile bebelusului si pe urma va va fi mult mai usor.
va doresc o zi buna am sa mai revin dupa ce mai citesc din urma

danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)
Poze Diverse
Poze Nunta
Poze Botez Maria
Poze Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

remiclea, am citit acolo si scrie ca bb doarme 9 - 12 ore, dar nu scrie ca nu se scoala sa manance!!! Ca si bebe C. doarme noaptea dupa baie, de la 21 - 21:30 pana la 08:00 dimineata. Dar se trezeste cate 5 - 10 minute de vreo 3 ori pentru mesele de noapte. Mi se pare greu de crezut ca un bebe alaptat exclusiv la san poate sta 9 - 12 ore fara papa. Nu va suparati, imi dau doar cu parerea!

alina, bine faci cu alaptatul la cerere. La noi se profileaza un program, foarte stabil noaptea, cu mari variatii ziua

A, si nu o sa ma mai bag peste fetele care vor sa dea formula. E cam tarziu, asa e. Daca ati trecut de pragurile importante si alegeti acum sa dati completare, e treaba voastra. Stiu sigur ca ati incercat mult sa dati laptic, dar intotdeauna e loc de mai bine. Oricum, once again, e alegerea fiecaruia ce ii da copilului lui. Eu stiu cel mai bine cum ma enervez pe mama ca ma streseaza cu ceaiul! Imi cer scuze ca v-am stresat!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

alina, faci tortu' la Doelpan? Parca asa se chema... E nice. Da' la Acapulco parca-s mai bune...

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput