Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (31)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Neatza!
Victo, nu ziceai ca Stefanut nu face nimic? ;)) Poate ne trimiti maine un clip cu el alergand prin casa. E un dulce si foarte vesel.
Jasmin, am tot vrut sa-ti raspund, dar am uitat. Si eu am un fel de pistrui pe sani, chiar ma intrebam acum ceva timp daca o sa raman cu ei sau dispar.
Stef, cred ca toate am trecut prin momentele dificile pe care le descrii cand am ajuns cu bb acasa. Cel putin la prima sarcina. Eu stiu ca ma gandeam atunci: cat de inconstienti sunt cei de la maternitate ca o lasa singura cu mine!!
Cami, sunt super canitele pentru apa. Eu vazusem la farmacie niste canite cu toarta si un cioc prin care puteau sa bea apa. Trecerea de la biberon la cana.

Mai, Maria tot nu se descurca pe burtica o perioada prea lunga de timp. Am surprins-o odata, si chiar o filmam atunci, cand si-a tras genunchii sub ea si a ridicat funduletul. Asta a fost singurul eveniment deosebit cat a stat pe burtica. In rest, de pe spate pe burtica ajunge usor, dar acolo se blocheaza. :))

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Amy, eu cred ca am mai citit despre problema pe care o aveti voi si la alte mamici de pe alte forumuri. Cred ca e vorba de o intoleranta fata de ceva din laptic (nu mai stiu sigur ce era). La multi bebeii aparuse aceasta intoleranta dupa varsta de 2 luni. Stiu ca au schimbat lapticul si totul s-a rezolvat. Din pacate nu mai stiu la ce era intoleranta. O sa caut pe net si daca gasesc, iti trimit pagina respectiva.


quote:
Originally posted by Amy26

Buna,
multumesc fetelor pt.incurajari...situatia noastra e la fel sau poate chiar mai rau...acum refuza total sa mai bea laptic,iar cand papa cu chin cu vai 80ml ii varsa in 5min,deci ne-am reintors la vechea poveste
Dany,imi pare rau,se pare ca bb nostri se aseamana in multe privinte(mai putin in ceea ce priveste kk,caci al meu deocamdata nu are problema asta...)
Victo,Stefanut e un scump!
Roxxi,trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare,mie mi se pare normala reactia lui Matei la sucul de morcovi,chiar dc ar fi fost si mai dulce decat era tot s-ar fi strambat(le trebuie timp sa se obisnuiasca);
Succes si nu descuraja!


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)



Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Adina, cum te mai simti? M-am tot gandit la tine de cand ai zis ca ai avut problema aceea cu tensiunea. Cred ca erai epuizata. Cum te mai simti acum? Poti sa te odihnesti vreun pic sau Floris se trezeste in continuare des noaptea?
In legatura cu scoala, pana la urma o sa tina si de noroc, daca spui ca ati vrea sa va mutati anul viitor.

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by adinag

Pai vezi Stefi, are cui semana gogosica ta, daca si mama ta era asa inalta (wow, aproape 1.80 e chiar inalta!!!). dar cu tine ce-au facut? ;-) Si mama e mai inalta ca mine, nu chiar inalta, dar macar 1.68, tata 1.81-1.82 si tot nu pricep de ce am ramas eu mica :-)
Floris probabil (sper ptr el) il va mosteni pe taticul lui, ca el e inalt.

Intre Jasmina si Floris sunt 4 ani jumate. Jasmina e tare mandra de fratiorul ei, cand o iau de la gradi cu Floris la toata lumea il arata si explica ca e al ei :-)) Ultima data erau doi baieti care se impingeau acolo de zor, Jasmina se duce la ei, isi baga mainile in solduri si incepe sa-i certe, ca mai bine sa vina sa se uite la fratiorul ei! Saracii baietii au ramas cu gura cascata ca nu pricepeau ce vrea fatuca de la ei!

Cam asta, cred ca am gasit o scoala pentru Jasmina, e privata si la doi pasi de noi, insa inca nu am vorbit, nu stiu daca ne accepta, dar macar stiu ce as vrea eu. Numai ca pana va m erge la scoala noi speram sa ne mutam, deci... cam in zadar!

Stefi, noi mergem in Italia pentru 4 zile in weekendul dupa pastele catolic! (asa, ca sa te informez...)



Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)



stii mai mult de ce te intrebam..incerc sa-l programez pe bb 2 si nustiu cam ce diferenta sa las intre ei..nu vreau nici sa fie geloasa ... as vrea sa inteleaga ceea ce se petrece..sa-l doreasca si ea..ei..dar cine stie ce si cum..cum o vrea DD... mi-o imaginez pe jasmina... ce scumpica tb sa fie as vrea si eu o astfel de relatie intre ei...
mai povesteste despre ei, te rog....
sper sa gasiti ceea ce va doriti cu scoala...

vii si in roma?ce bine ar fi ..mi-ar placea sa ne intalnim..


of am scris mesajul dimineata la dar n-am mai apucat sa-l trimit se trezise junioara..si la ordine a tb sa plec...

Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna,

Cami, eram sa uit: Floriile nu se sarbatoresc in mod deosebit (aici) si nu au nici o legatura cu flori. Se sfintesc la biserica niste matisori si alte crengute, ca aici: http://www.kath-kirche-kaernten.at/pages/aktuell.asp?menuopt=9171

Dar multumesc de felicitari! :-)
Canite din alea am si eu (adica avut). Si eu am gasit f important bautul apei. Regula la noi: la masa se bea numai apa, deoarece sunt de parere ca ca este singura bautura adevarata, care sa curete corpul Toate celelalte (ceai inclusiv) trebuie digerate de organism. Ii dau si sucuri, dar nu in fiecare zi si numai o data pe zi, in rest apa-i sfanta!

Amy, imi pare rau! Nu mai stiu, s-a controlat daca are reflux? Este si lapte special pentru reflux.

Roxxy, nu dispera, eu as incerca acelasi aliment din nou, si daca tot refuza, asa face o pauza de o saptamana si as incerca din nou. E inca micut si poate inca nu vrea, nu toti copiii vor cand vrem noi. Rabdare! Dar inteleg f bine cum te-ai simtit la prima incercare.

Alina, multumesc de gandurile bune! Acum beau in fiecare zi un pahar de cola light (nu-mi place cafeaua), si Floris nu se mai trezeste asa des, ci cam la 2-3 ore, doar prima faza a somnului e mai lunga (daca am noroc 4 ore, dar inainte de raceala dormea si 5-6).
Sunt si eu vinovata, ca as putea sa ma culc cu el, insa am nevoie de ceva timp pentru mine, ca sa nu ma pierd :-)

Petro, unde esti?

Simonicuta, nu mai stiu daca am scris, ma bucur ca ai revenit! Si Gaby!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by slimatei

stii mai mult de ce te intrebam..incerc sa-l programez pe bb 2 si nustiu cam ce diferenta sa las intre ei..nu vreau nici sa fie geloasa ... as vrea sa inteleaga ceea ce se petrece..sa-l doreasca si ea..ei..dar cine stie ce si cum..cum o vrea DD... mi-o imaginez pe jasmina... ce scumpica tb sa fie as vrea si eu o astfel de relatie intre ei...
mai povesteste despre ei, te rog....
sper sa gasiti ceea ce va doriti cu scoala...

vii si in roma?ce bine ar fi ..mi-ar placea sa ne intalnim..


of am scris mesajul dimineata la dar n-am mai apucat sa-l trimit se trezise junioara..si la ordine a tb sa plec...

Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!



Stefi, de data asta nu, dar era cat pe ce sa mergem la Roma. Insa eu am zis ca e prea stresant cu bb in Roma, nu? Dar Roma e pe lista noastra de TO DO`s si cand va veni timpul iti voi spune si poate ne intalnim...

Ieri a fost tare frumos, Jasmina fusese plecata de sambata pe duminica, si cand a venit, Floris avea ochi numai pentru ea. Nu-mi venea sa cred! E si el la faza cand vrea sa se tot ridice in fundulet, sta ca in sezlong pe picioarele mele si ii dau doua degete si se prinde de ele si se ridica. Si atunci are o privire triumfatoare, si ii cauta mereu ochii Jasminei sa fie laudat de ea, si ce-i mai radea! Eu nu mai existam pentru el :-)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

wow..ce-mi povestesti..ma topesc citind...
cat as vrea si eu o astefel de relatie...
si stefania vrea sa se ridice si daca nu vreau sa o ajut o mai pun in carut la 45° si ea se ridica singura in fundulet pt. 2 sec evident ca dupa se probuseste la loc... si eu ma gandeam ca e prea devreme..si ma gandeam..cum de e asa precoce..dar vad ca e normal... si ea se enerveaza nu mai vrea pe spate..nici in brate.. vrea in funduletz ..iar daca o pun..e cea mai fericita nu mai vrea nimic.. evident ca nu o las decat f. putin..si asta la mine in brate...nustiu cum sa procedez cu ea...

atunci adina sa ne schimbam nr. de tel...sincer as vrea sa ne intalnim...

Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

Salutare fetelor.Nu mai stiu ce sa ma fac cu mucisorii astia,dimineata avea nasucul plin i l-am curatat(ser fiziologi si pompita) dar tot il simt ca forcaie.Sambata am fost la farmacie si i-am luat medicamente homneopatice...dar mare rezultat nu au dat,oricum e destul de vioi si papa bine n-am probl dar ma sperii cand doarme.In plus mai sunt si eu combinata naspa,dar cred totusi ca nu avem acelasi microb,pt ca pe mine ma doare si gatul si mai si tusesc,de se sperie saracul cand ma aude.Si pt mine mi-au dat medicamente homneopatice...dar degeaba.Ceva babesc nu cunoasteti pt tuse?
Voi de la cate luni ati dat apa la bb??eu nu i-am dat pana acum...doar ceiut asa cateodata,in rest tatica si cate un biberon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by adinag

Petro, unde esti?




Iata-ma-s !!!
Da' pe la Milano (sau imprejurimi) vii??

Ma pregatesc sa ies cu Silviuta la plimbare ... e asa soare si frumos !!!

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

Copii de la 3 luni nu mai dorm ziua???al meu doarme cate o jumate de ora si gata se trezeste si are niste ochi mai mari ca ai mei si nici dupa amiaza nu prea are chef de somn.Seara doarme el depinde acuma ca e cu nasucul infundat doarme 3-4 ore si dupa se trezeste si-i dau sa papa si se adoarme in pat cu mine.Pediatra mi-a spus ca ar trebui de acum sa-mi faca toata noaptea ca poate se trezeste pt ca stie ca il iau in pat cu mine nu neaparat ca ii este foame...ca oricum papa putin si ne adormim amandoi dusi nici ragaituri nu ne mai trebuie...smecher tipul!?

Mergi la inceput