*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by Carmilia

Lala,felicitari,sa creasca fata mare si frumoasa!
Fetelor,mi se pare mie,sau de cand mi s-au mai umplut sanii si am renuntat la formula,bebele meu nu mai produce asa mult in pampers?Asta inseamna ca nu mananca suficient?Dar de ce nu plange de foame?Dr meu zicea ca el sta la san,primeste un strop,spera la al doilea si intre timp adoarme nesatul si fara scandal.Asa o fi?!?Azi noapte,timp de 6 ore a facut doar un pipi mic.Nu e prea putin?
Privitor la Vigantol,la spital ne-a zis sa tinem 2 luni un flacon,chiar am notat.Nu-i asa,Irinouka?Pupici

Carmilia si Alex,puiul mic



Faza asta cu pipi urmareste-o ca e foarte importanta !
Trebuie sa ude minim 4-6 pampersi pe zi . Altfel este pericol de deshidratare. Si intradevar este semn de alimentatie defectoasa.
Eu am patit la Bogdan la modul grav in sensul ca nu a udat nici-unul in 28 de ore. Era a doua zi de la nastere. L-am externat complet deshidratat .
La andrei am avut zile cu doar 2 pampersi si la fel se observa fontanela adancita, buze uscate deci deshidratare. Eu i-am dat atunci completare si a fost remediata problema.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by Ven

Buna fetele!
Laura_dimitris, , sar'na ca ai intrebat de noi! Suntem ok, dar sunt la noi si mama si soacra si mno, mi-e cam....jena ca eu sa stau la PC, iar ele dincolo cu copiii....
Mathias este un copil minunat, fata de primele 4-5 sapt. s-a schimbat radical. Nu avem nevoie de dresaj, adoarme singurel cand ii e somn (e drept ca ziua nu prea se omoara cu somnul, sta foarte mult treaz). Seara, depinde cat de obosit e. Daca e foarte foarte obosit, il tin 10-15 min. in brate, sau stau langa el pe canapea sa ma vada aproape, suzi in gurita si adoarme. Daca nu e rupt de somn, adoarme singurel in patut, dupa ce scapa de cateva ori suzi si eu tre' sa i-o re-introduc
La 11 sapt. avea 5950 gr, cred ca e bine, de la 3250 gr la nastere. La lungime nu stiu, dar ne imbracam deja de ceva vreme cu marimea 62.

Azi avem botezul, la ora 14:00. Facem in familie, cu parintii, nasii si finii nostri, atat. Apoi mergem la restaurant. Doamne ajuta!

Cu Markus avem o belea cu amigdalele, luni avem programare la Cluj sa-l vada un ORL-ist pediatru si apoi cred ca urmeaza operatia

Va pupam si sa stiti ca va citesc cu sfintenie dimineata la cafea, dar cu scrisul tare greu.

Venera, mama lui Markus (10 dec. 2003) si a lui Mathias (26 dec. 2007)




Crestinare frumoasa !!
Si multa sanatate lui Mark !

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bdiana spune:

Buna seara, zuze dragi! Nici nu stiti ce dor mi-a fost de voi.....dupa ce am nascut{31 ian) nu am reusit sa intru decat de cateva ori....am avut probleme dupa cezariana, infectie...multe medicamente...controale.....Am stat in casa ...bebe a avut pb cu ochisorii, plus ca il lasam sa manace cat si cand voia si imi varsa de numai numa......acum avem program....dar mai rau e ca l-am invatat in brate....are colici de mi se rupe sufletul cand il vad cum se chinuie si nu vreau sa il mai supar si eu mai ales ca dr a spus ca s-ar putea sa aiba un inceput de herniuta si nu ar fi bine sa planga prea mult.....cu alte cuvinte...sunt zombi.....sotul meu lucreaza pana seara tarziu asa ca am zis ca fac depresie....a mai venit mama sa ma ajute la curatenie, mancare{pt ca eu stau cu bebve non stop}...dar imi venea sa ma cert non stop.....la inceput bebe vroia sa stea non stop la san....incepea sa verse dar nu vroia sa dea drumul la san....dupa ce il desprindeam ...scandal....acum ii dau la 3 h....dar nu sta decat in brate,,,plimbat,,,cantat....daca il las jos tipa de zici ca il tai...are si momente cand accepta 5-10 min sa stea in scoica...dar nu mai mult.....nu am reusit niciodata sa il fac sa adoarma singur....decat plimbat in brate sau la san dupa ce a mancat...altfel urla.....si am incercat cu cele 5 min lasat sa urle....dar tipa din ce in ce mai tare , se zgarie pe fata, si se ineaca plangand...ce sa mai zic ca e rosu ca un rac....si abia il linistesc.....De sambata am inceput sa iesim si noi in parc...parca s-a mai linistit....doarme mai bine dupa ce iese afara,,,,
As vrea sa intreb zuzele care au facut botezul sau urmeaza.....cam ce preturi sunt{in Bucuresti}, locatii si eventual daca imi puteti da cateva informatii.Il vom face in familie, in mai dar cum se aduna 30-40 persoane va tb sa mergem la un restaurant.....
Va pup si imi este tare dor de discutiile cu voi...sau macar de a citi ce ati scris.....sper ca de acum bebe sa ma lase.....
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

eu il botez pe Tudor pe 10 mai...petrecerea la rest. Taj...140ron/tacam fara tort....fructe, tort, bauturi aducem noi.

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


gratiela CU MANCARE INDIANA?????? YUMMYYY ... I LOVE IT! eu stau la 2 pasi restaurant .. o tentatie permanenta .. insa acu iau o pauza pe motiv de alaptat .. scot io parleala ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

la multe lunite puilor de tinna, ellenutsa, lala20! asta pana nu pierd shirul!

isidora, te-am asteptat ca pe painea calda! pup tare si apasat! mamica eroina, fa-l pe al treilea, ca-l fac si io:)))

docdecap... ti-am citit povestea mai demult. am vrut sa comentez atunci dar m-am luat cu alte cele. insa acum am recitit-o in forma de articol, cu poza voastra pusa sus in dreapta. m-au trecut niste fiori greu de descris. un fel de mandrie de apartenenta:) ceva de genul: aaaaaaa, o stiu, e de-a noastra! si mi-a crescut sufletul ashea... sunt dusa cu pluat?:)

honey, cu cat pastrati starea de tensiune, cu atat transmiti tensiunile lui andrew. tu alegi. e foarte usor sa tipi si sa urli la partener, sa arunci cuvinte grele cand ti-s nervii intinsi, dar doare foarte rau cand nus tii sa reinnozi relatia. nu uita ca si el trece printr-o experienta noua, si e la fel de neajutorat ca tine in unele privinte. putina indulgenta, dar nu exagerat:))

tinna, sa-l pui pe andrei sa-ti faca poze mai des. iar daca domnul sot... nu are chef, fa-ti tu in oglinda:))

grati.ela, ce ideea faina, cu mancarea exotica!

ancaB, eu ii fac luni rotarix-ul, este intr-adevar impotriva entercolitei, car ela vartsa lor poa sa fie fatala, iar cu bruno car emerge la gra si p-orma la scoala;.. la mine e absolut obligatoriu!


ereena... trezitul asa de des... nu e trezit. si nici nu are nevoie sa suga atat de des noaptea<. e cazul sa-l lasi sa planga putin. la varsta lui ar trebui sa faca 3 ore de somn legate peste noapte.

stancutsa, io tot zic ca alea-s aberatii. si ma enervez ca prea au curajul si dreptul toti tampitii sa scrie orice:(

ven, increstinare frumoasa! de fapt s-a incheiat. dar va doresc sa fi fost deosebita si senina!

miki, daca nu veniti voi, sa moara mortu de nu-mi vine mie sa mergem. dar mai greu cu doi dupa noi! vreau noapte polaraaaaaaaaa!

mitsu... stiu ce zici. mama e aici! cu mine 24/24. a recunoscut ca e mare agitatie si viata gre cu 2. baga sfaturi, i le tai! se smiorcaie cand il pedepsesc pe bruno, eu ma rastesc la ea. dar ashea, per total, ziua 2 s-a incheiat cu o gaur ain buget considerabila... si lministe. se putea si mai rau. doar ca... pe bunelea, laptele meu lasa de dorit. stresul fratilor, stresul.

virgo, nu vreau sa fac pe desteapta, dar... as contrazice diagnosticul... si-as spune ca fu un palier. de aia e palier, c anu ia in greutate o perioada. suge putin si des. ai sa vezi ca se schimba treaba.

ma duc s amai bag ceva dulce, mi-a adus aminte isi...



miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

eu il botez pe Tudor pe 10 mai...petrecerea la rest. Taj...140ron/tacam fara tort....fructe, tort, bauturi aducem noi.

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/



woww, GRATI, si noi tot pe 10 mai facem botezul. la noi tacamul este 130 ron fara bautura si tort.

din pacate nu am mai intrat de multe zile pe forum, pitica mea nu prea ma lasa, iar cand reusesc sa prind si eu putin timp liber il petrec mancand, facand mancare, dush sau dormind. sper ca voi sunteti bine, am reusit sa vad cateva poze cu copii tai si vreau sa-ti spun ca sunt niste dulci.



Mari de Daria Maria

sunt tot mai mare


odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Gatta, Lala 20, Miri, Laura Ioana, Miky, Grati.ela, Mitshu, LalaD, Irinouka, Laura D multumim pentru aprecieri

Lala20 si bebelinei mele i-a cazut din par si eu imi pun aceeasi intrebare, unde este, ca eu nu-l vad pe nicaieri.
Laura D, nu e prima oara cand piersicuta imi zambeste atunci cand o rog, iar cand ii dau sa pape o rog sa deschida gurita mare sa prinda bine si asa face. trebuie sa le vorbim cat mai mult.
Irinouka, ce zambaret frumos ai. poate ne intalnim prin parc, prin 23 sa-l vad si live.



Mari de Daria Maria

sunt tot mai mare


odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Adina, asa de mult m-au impresionat pozele!! Pozele din maternitate, cand eIoan la tine pe piept sunt dementiale!!Ioan este foarte foarte frumos! Sa va traiasca amandoi copiii si sa fiti fericiti alaturi de ei!!


Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

Isidora... pai... EXTRAORDINARE pozele, si tu la fel! bebe ioan e un scump, as spune ca e doar al tau! dar... ti-am vazut sotul... su nus tiu sincer cine m-a impresionat mia tare: tu si ochii tai imensi albastri, bebe ioan care experimenta caldura lui mami pe dinafara sau tati care e asa d emandru, tandru, topit!

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput