Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (112)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Lia B, de ce e toxica carnea de animal tinar?

Sabina, eu credeam ca tu esti aceea care e de fapt Emanuel, in desen.Numai capete incoronate pe la tine si Ana !
Mi se pare f complex desenul Sofiei iar desenul Mirunei mi se pare f realizat "artistic".

five pentru Piciulika !


acestea scurte fiind zise...noapte buna, si poate miine voi reusi sa fiu mai coerenta. somn usor mamici si bebici..si tatici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Magda ca tot ziceai tu ca iti plac dulciurile,sa stii ca si al meu sot ar manca toata ziua,mereu isi napolitane si i-am zis s-o lase mai incet,sa nu dea in diabet de la atata dulce...Acum e si cam stresat,ca a inceput scoala de soferi...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Hai ca nu m-am culcat inca...
Danuta, ce sa zic...nu e bine deloc...Incearca si tu sa-l mai limitezi. e f greu sa-l convinga cineva, trebuie sa vina de la el. sperie-l cu ceva, ca barbatii sunt mai speriosi si la dulciuri ar renunta, la altele nu...
e adevarat ca suprasolicitarea pancreasului cu prea multe dulciuri concentrate creeaza premisele aparitiei diabetului la persoanele predispuse ( supraponderale, eventual cu un parinte diabetic..).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

fetelor,va rog sa imi ziceti cate kg au avut bebelushii vostri la 5 luni jumate,a mea are acum 6,720 kg si 67,5 cm
e ok?



_
pozici
Ebonee(02/10/2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Mamica de Ebonee, e bine.
Uite la 5 luni o fetita trebuie sa aiba intre 5,780-7,550kg si 60,4-67,4cm.
Pt. 6 luni valorile la fete sunt 6,450-8,157kg si 62,4-69,2cm.
Valorile astea sunt trimise de Betty.


Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Noapte buna, copii!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Buna dimineata copii,

Am facut cafeaua,neagra tare si buna.Astept si flat white de la Adi
Apropo,ziceai de jucarii...asa face si Erika,are cateva preferate.Uneori cand este cu o jucarie in mana,se intinde dupa alta...mi-a dat senzatia ca se plictiseste destul de repede,exact cum ai descris tu despre Lisa.

Mandarinuta vad ca stai in zona Muncii.Vai acolo am copilarit eu.ce frumos au renovat restaurantul.N-am mai intrat in el de cand era cel vechi...
Stiu zona ca-n palma...ce mi-ar place sa ma plimb si eu cu voi.


Problema cu sotul rezolvata,i-am dat o lectie si se pare ca a invatat-o pe loc...aseara nu i-am gatit,nu l-am asteptat,si l-am anuntat ca nici azi nu avem de mancare,intrcat n-am timp sa gatesc.
Si-a facut singur de mancare,a spalat vasele si a gatit si pentru azi.Timp in care eu am dormit.Daca exista voita,se poate.

Va pup,intarzi la munca.Revin.Oricum azi sigur e liniste,ca doar e sambata







Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

Magdaz iata de ce:

"Animalele tinere sunt mai susceptibile la toxice. Un motiv este acela ca tineretul mananca mai mult proportional cu greutatea lor corporala. Astfel, cand li se administreaza aceeasi hrana contaminata, animalele primesc un dozaj superior toxic.
Mieii si viteii sunt mult mai susceptibili la cloradan, dieldrin, lindan, si alte pesticide organoclorurate, organofosforice, carbamice administrate pe cai diferite.
Diferentele de susceptibilitate pot fi explicate prin diferentele de activitate aleenzimelor microzomale in activitatea sau dezactivarea toxicelor implicate, diferentelor de permeabilitate membranara si de functionare renala. " - Ovidiu Popescu, "Medicina legala veterinara"

In plus este f. bogata in acid uric, si eliminarea lui necesita un efort suplimentar din partea rinichilor bebelusilor, carnea este gelatinoasa, proteina este slaba calitativ.


Lia si Runa Miruna 21-08-2007
Runa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by devylla

Buna dimineata copii,

Am facut cafeaua,neagra tare si buna.Astept si flat white de la Adi
Apropo,ziceai de jucarii...asa face si Erika,are cateva preferate.Uneori cand este cu o jucarie in mana,se intinde dupa alta...mi-a dat senzatia ca se plictiseste destul de repede,exact cum ai descris tu despre Lisa.

Mandarinuta vad ca stai in zona Muncii.Vai acolo am copilarit eu.ce frumos au renovat restaurantul.N-am mai intrat in el de cand era cel vechi...
Stiu zona ca-n palma...ce mi-ar place sa ma plimb si eu cu voi.


Problema cu sotul rezolvata,i-am dat o lectie si se pare ca a invatat-o pe loc...aseara nu i-am gatit,nu l-am asteptat,si l-am anuntat ca nici azi nu avem de mancare,intrcat n-am timp sa gatesc.
Si-a facut singur de mancare,a spalat vasele si a gatit si pentru azi.Timp in care eu am dormit.Daca exista voita,se poate.

Va pup,intarzi la munca.Revin.Oricum azi sigur e liniste,ca doar e sambata







Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)




Devylla, sunt si eu pe aici. Acum am ajuns la cap asta. Fac flat white si fug sa tipa Lisa. Revin. Sper.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Buna dimineata si va rog sa ma insotiti la o pt ca sunt taareeeee suparata

Am ajuns aseara acasa de la Bucuresti (unde Tudor s-a compotrtat f bine, a mancat mai bine ca inainte si a fost cumintel)si l-am cantarit...SURPRIZA:IN 9 ZILE NU A PUS NICI UN GRAM...
Cam de tot atat timp i-am inlocuit complet masa de lapte cu fructe si papa fructe cu 2 lingurite cereale cam 130 grame si poate cateodata mai mult.La pranz de doua zile i-am dat putin piure de legume si in rest lapte.
Nu stiu ce sa zic...imi trec prin minte o gramada de intrebari:Oare sa fie de la lapte? (Humana 1 mi-a zis pediatra pana la 6 luni, Tudor are 5 si 2 sapt)Poate din cauza agitatiei de la Bucuresti si a faptului ca a schimbat locul?Poate ca ii dau dintii? de vreo 4 zile isi roade manutele si inelul de dentitie cu foc...

Nu stiu ce sa fac...am citit ca ar tb sa-i scad cantitatea de fructe si sa-i bag lapte in completare...Stiu SABINA mi-ar zice lasa copilul in pace sa manance cat vrea dar asa fac...si chiar mananca bine...eram si eu multumita...

El mititelul se comporta bine, e vioi ca inainte..
Offff ... s-a mai confruntat cineva cu pb asta? Va rog sa ma ajutati cu un sfat pana luni cand crizata de mine se va duce
la pediatra


Melania, mami suparata de Tudor (05.10.2007)

Mergi la inceput