Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (112)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Melania, merci frumos

Cecilia, parca te vad ca scrii peste un an ca iti e dor de noptil in care te trezea Cristi din 2 in 2 ore!

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Mandarinutza parca la tine am auzit de Hipp cu afine si mar...
Azi i-am dat lui Tudor si se stramba rau de tot si evident l-am amestecat ca deobicei cu para...ma innebuneste copilul asta daca nu are para nu papa alt fruct simplu...tare simpatic e.Si cu para si putine cereale a mancat dar nu era asa incantat parca stia el ca il pacalesc...ii mai dau si maine asa si apoi revin la meniul lui clasic mar cu para....e fixist (piersica nu, caisa nu, afine nu, morcov nu)

Am facut poze noipe care le-am pus aici http://good-times.webshots.com/photo/2503213540103026645UfPfKw si aici http://good-times.webshots.com/photo/2756380270103026645sKsMbS si evident aici http://good-times.webshots.com/photo/2831707410103026645qeTNKh

Ii fac multe poze pt ca bunica de la Bucuresti vrea zilnic asa ca....vi le arat si voua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Si eu ii dau cartoful aproape de la inceputul diversificarii.
Lia multumim de informatiile referitoare la spanac.Habar n-aveam.Am hotarat sa aman introducerea lui pana pe la 7-8 luni.


Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

buna si sa aveti o duminica placuta

am vazut un print dolofan si o printesa delicata , ce frumosi sunt

Cecilia mamica obosita, sa stii ca si Miru s-a trezit de 2 ori si avea ceva timp de cand nu se mai trezea si e asa maraita , cred ca de la dintisori, dar sunt happy ca a papat bine azi fructele, i-am dat asa: jumatate de borcanel de fructe(piersica, mar , ananas) in care i-am mai pus o jumatate de mas, o jumatate de para si 2 linguri de cereale si pentru prima dat a papat tot fara mofturi

Mandarinuza da niste pozici cu printesa ta nu ne arati, e cam scumpa la vedere


poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Referitor la cartofior stiam ca se da dupa 5 luni...eu ii dau cam pe marti asa...oricum eu lui Tudor i-am dat de la inceput piure de morcov cu telina si s-a strambat si de a doua zi am pus morcov, dovlecel, radacina de patrunjel si telina si putin unt si putin laptic....a ras un castronel imediat!!


Melania, mami de Tudorica fara frica(05.10.2007)

http://community.webshots.com/user/melaniatud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Si noi pe aici. Crocodilul din dotare e bine multumesc in poala mea si doarme (nu prea fac asta, adica nu prea stau eu la PC cu el, deci in concluzie nu prea stau la PC, fiindca nu prea ma vrea decat cu el).
Sim, imi pare rau ca totusi s-a confirmat E coli! Tare ciudat. Sa fi fost din maternitate? Si asimptomatic (daca lasi la o parte febra pe care a facut-o). Razvi a avut E Coli in bontul ombilical, din maternitate. Si s-a cam albastrit neonatoloaga cand a vazut. Insa l-a amanat cu antibioticul, l-am luat acasa, curatat bine si s-a vindecat buricul uratul (era ura de la crocobazaurii aia de coli).
Teodora, felicitari pentru greutatea in scadere si pt Mihnea papaciosul.
SI acum iute pana nu uit cateva poze de le-am vazut:
Runa de Lia cu locul de joaca in mijlocul casei. Ebonee cu buburuza, Andreea de Celia cu niste ochi minunati! Amalia Maria, care si ea e o grasunica si jumatate; Afibebe mireasa (ce-mi plac mie miresele si nuntile. Taaare frumos! Inainte sa ma marit nu eram asa emotionata).
Melania, vazut si pe Tudor la volan. E drept ca nu are falcile pe care ti le-ai dori tu ca mama (ca doar calitatea noastra de mame e deseori apreciata prin dimensiunea falcilor bebelusilor). Dar are pe cine sa semene? Eu m-am scos. Ai mei sunt niste tzaruri cu falci! . Deci daca-s imbracati sunt de invidiat! Seamana cu tatal lor. Si al meu e in stationare de cand a facut 4 luni. SI eu care sper sa ajunga macar la 7 kg la 5 luni (al meu s-a nascut si mare cu 3.900 si ia atat de incet in greutate). Fiind insa la al 2-lea copil, stiu ce soi am pe langa casa si nu prea ma mai agit. Ma bucur ca macar Razvan e soi mancacios. Cat despre carentele de vitamine.......nu se fac asa usor! EU eram cu fata la un control la doctor pe la un an si vreo cateva luni. Disperata ca fata mea nu mananca nimic. Adica nici fructe, nici iaurt, nici carne. Manca numai lapte si ocazional mancare gatita (spanac, mazare si orez cu ficat). SI mi-a zis de carentele de vitamine ca apar muuult mai greu decat ne imaginam noi! SI principalul aport de vitamine (si calciu) e evident prin lapte, apoi cereale, carne, oua, fructe si legume. Deci stai linistita.
Despre diversificare cu cartofi/ spanac. Cand mi-am diversificat fata, culmea singurul lucru care i-a placut (din tot ce am incercat- si pot sa spun ca am incercat muuulte), a fost borcanul ala de la Hipp cu spanac si cartofi. Culoarea aia indescriptibila de un verzui urat (scuzati expresia) kkniu. Aroma aia de nimic. Aia i-a placut! SI de atunci eu una-i dau spanac. Pana la un an, i-am dat doar spanac crescut in gradina la noi si congelat. Acum ii mai dau si spanac din comert (conserva sau congelat). La bebe, am sa congelez spanacul din gradina si am sa i-l dau la vara, dupa 8 luni.


Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

si eu ii dau cartof de vreo 2 saptamani, l-am introdus in supica dupa morcov, albituri si dovlecel si ii place

Melania nici Miru la inceput nu vroia decat mar cu para si mi-a zis dr. ca copiii sunt destul de conservatori, dar daca papa cu placere pot sa ii dau o luna intreaga numai asta

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Prisi - de cand sta Mirunica in fundulet? Sta singurica mai mult timp? Am vazut ca e mai mare decat Tudor cu o luna si sunt curioasa pt ca domnul meu se tot ridica singurel in scaunul de luat masa si sta cateva secunde...mi-e cam teama...ai folosit metoda sprijinirii cu perne?

Melania, mami de Tudorica fara frica (05.10.2007)
http://community.webshots.com/user/melaniatud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Multam Beept raspuns....uite ce inseamna sa fii mamica cu experienta...cat despre ereditate ai dreptate..tati nu e slab e chair f slab si asa a fost mereu si cum Tudor il mosteneste la infatisare cu asta ma mai consolez si eu...astept sa vad daca sapt asta pune ceva...si apoi o sa vb cu dr.... papa bine ce sa-i fac..

Melania, mami de Tudorica fara frica (05.10.2007)
http://community.webshots.com/user/melaniatud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Melaniapai a stat de pe la 4 luni, da nu o lasam decat cateva minute, ii mai faceam o poza si nu i-am pus perne de sprijin, perne ii mai pun si acum pe langa ea, cand oboseste se lasa pe spate si sa nu cada de sus, dar sta bine in fundulet de vreo luna cred , acum pleaca si din scoica pe burta

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput