***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (56)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Ramona7, pentru Razvan
de la Miruna

Pozici de martie
Pozici de februarie
Pozici de ianuarie
Filmuletze

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

doxinu, asa este cresc astia mici.

miniuta nici eu nu ma inteleg cu mama....as scrie romane despre asta!ma bucur ca ati ajuns cu bine si ati calatorit ok, felicitari ptr dintisor!

ioana,tare frumos mi-ai scris,la multi ani si la voi de sf patrick

azi am aflat o veste tare rea, care m-a facut sa pling......f trist, v-am zis ca aveam prima mea "pacienta" fata de 38 ani care fuma 10 tigari gravida fiind, si care se gindea cit mai repede sa plece in vacanta fara bebe, etc. si nu am judecat=o da deloc, chiar eram mindra de mine ca am inteles=o, desi cu tigara incercam sa o fac sa se lase, ca nu e bine ptr bebe mic.....si azi ma suna coordonatoarea de la liga si-mi zice ca fata e la spital ca bebe a murit in ea la 37s....... m-a prins imediat plinsul, nu ai voie sa te implici, dar o veste ca asta m-a dat gata, mi-am amintit din nou durerea mea.....oare de ce?se intimpla sa moara bebei mici nevinovati, trebuia sa nasca saptaminile astea!era primul copil....atit de trist....

timur, cred ca tu intrebai de strabism, si lui david ii fuge un ochisor, nimic grav, am fost la oftalmolog si ne-a zis ca e inca mult prea mic, si ca la astia mici inca muschii nu sint bine formati. asteptam si mai mergem la control

nu stiu daca v-am zis ca si cu dominic am fost, ptr ca eu am miopie din nastere, si sotul are si el, deci ma astept clar sa poarte si copilasii. si mi-a zis ca dominic vede f bine acuma, dar ca sigur va fi miop pe la virsta de 9 ani! asta este

lauradi, multumim de felicitari!si mie mi-e frica sa nu pateasca ceva, nici la baie nu mai sta jos, tot se ridica de vanita....abia il mai pot spala. am sa pun poze de la bunatati, ca vreau sa fac un tort. eu ii dau lui david niste biscuiti, fara nici un gust, eu ii consider chiar rai, da lui ii plac sint din orez, asa ca niste placinte, tari, si roade ptr dinti, si aici alti biscuiti au zahar si sare chiar daca sint ptr bebei, nu am gasit fara sare decit astia de orez si fara zahar

mihamora, imi pare rau sa aud ca a fost asa bolnavior domi, asa a inceput si david cu mersul in 4 labe, la inceput mergea p efund nu stiu cum, si un picior sub el, si acuma abia il prindem asa fuge.da e asa de bine cu mama soacra, face treaba, e bine, azi am dormit de ex de dupa masa 3 ore!incep sportul al sfirsitul lunii, atunci incep cursurile, vreau sa merg la piscina de 2 ori pe saptamina si la aerobic 1 data, nu am voie mai mult de 3 ori pe saptamina, la dominic la fel am mers, apa nu solicita asa de mult, si nu mi-a scazut laptele, si dominic era mai mic.ma bucur ca si-a revenit cu suptul. pai te invit atunci duminica la ciocanit oua!ce gatesti bun?

ella, ai reusit mamico!!!!bravoooooo!ai toata admiratia mea! esti o femeie pe cinste si o mama buna, ai facut alegerea cea mai buna, si iti vei da seama de asta la termen f lung.am vazut pozele e un scump, mai putin si fugi dupa el in parc! s-a uitat dominic la poze si m-a intrebat cum te cheama pe tine, apoi pe bebe, si zice a bebe asta e chel ca davidnuma ca el merge!

la multe lunite pui mici de tudorcatalin si michigan

corap tare frumoase sint bijuteriile ce le faci, am vazut pozele cu astia mici!vai sint tare scumpi! imi place poza aia cind sint amindoi pe olita, si cind dormi tu cu aia mica!

pauly, e tare scumpa aia mica, fetita lui tati se vede clar, ii semana de cind s-a nascut!ma bucur ca mai scri bafta cu licenta

alyna, sint opritoare ptr sertare sa nu mai scoata bebe nimic!felicitari ptr primii pasi si celelalte progrese. tare scump e piticul!si are si o prietena de la capsunei

vali, ce scump este andrei, si cit parut are

madi, ce frumoasa e domnisorica si coditele

doxinu, m-ai dat gata cu pozele,vai mi-e dor de iarba, de cind nu am mai vazut=o.....uitindu=ma la pozele tale parca ii simteam mirosul! e un scump piticul, si gropita.....ai mei au amindoi gropite, la dominic se vede tare, la david nu se vede bine decit uneori, e de la mine mostenire!eu nu ii dau zeama deloc, ca nu are mare lucru in ea si numa umfla burta, ii dau numai pireuri de fapt nu mai sint chiar pireuri, ca ii dau bucatele

la multi ani ptr primul nostru capsunel!!!!!!puiut de nicoll

la multe lunite ptr micuti de bogalina, piticagogosica si yoyoyo

an, ai gasit dv-urile ca daca nu iti trimit eu

kid, graviduta, hai ca m-ai facut sa rid

mary_lou, ma bucur tare mult cind scrii, a fost tare frig si nu am iesit la parada de st patrick.multumim de complimenteimi pare rau ca nu ai gasit bona buna. ce noroc ca o am pe soacra!

cristalina, sedere placuta in anglia

carstea, felicitari ptr kg, eu nu m-am cintaritai vazut ca ti-am rapuns?spor la bagaje, in ce oras plecati?

la multe lunite ramona ptr pitic, ce mai faci?

ma deprim rau de tot ca anunta iar furtuna de zapada.....cred ca s-a mutat polu nord la noi! azi ne-am plimbat 3 ore, era cald! +1Cmie care-mi place soarele, balaceala.....da ma tot momeste sotu ca la batrinete ne mutam in florida!!!!!!da eu vreau soare acumaaaaaaaaaa

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Mary_lou, poate nu sunt cea mai in masura sa dau sfaturi, deoarece sunt la primul copil, deci n-am experienta, si Mara e ok, si ea e nazdravana si il freaca pe sosu', dar doarme noaptea, o pot lasa singura in patutul ei ziua si se joaca cuminte cate 20-30 minute. Parerea mea, insa, este sa-l incerci sa-l dezobinuiesti de tine usor-usor. Ziua, cand nu dorm vecinii, cred ca-l mai poti lasa singurel cateva minute, chiar daca plange si cresti treptat perioada in fiecare zi. Eu nu cred ca o sa mai dureze mult situatia asta, de obicei dupa un an devin mai linistiti.

Mara a mancat ieri la pranz spanac fiert la abur, cu 50 gr iaurt, 1/2 galbenus de ou si putin ulei de germeni de porumb. Restul meselor nu-l mai zic ca e acelasi (lapte-fructe-pranz-iaurt cu cereale-lapte). Pt azi i-am facut file de cod cu putin morcov, salata verde si dovlecel, toate la abur.

Edit: ati vazut anuntul asta ?

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

'Neata!

Toata ziua de ieri Andrei a zis incontinuu "ma-ma" sau "ma-m". Mi-a fost asa de drag! Mergea de zor prin toata camera (ca asta face toata ziua) si tot repeta razand "ma-ma"

chiqui, am vazut si eu acum pozele cu Livia - e asa de scumpa cu baticutul ala pe cap

lauradi, multumim pentru laude! Si eu abia astept sa il tund, ca vreau sa-l vad si fara par Deja i-am tuns bretonul de 4 ori. Mai am putin si il rad in cap. Dupa aia il las sa mai creasca si ma hotarasc eu cum ii sta mai bine. Cum a reactionat Ducu in leagan? Ca Andrei a stat putin incordat apoi i-a placut mult.

doxinu, pana saptamana trecuta si Andrei manca numai piure, dar i-am facut o ciorbita cu tot ce trebuie in ea (carnita, morcov, cartof, telina, pastarnac, orez, paste, leustean, patrunjel), am acrit-o cu zeama de lamaie si a papat. Bine, tot a trebuit sa ii pasez totul, apoi amestecat cu restul de zeama, dar e ciorba Si ii place.

Graviduta, si kid, multumim pentru bancuri!

mary_lou , si eu abia astept sa ne mai vedem! O sustin pe Graviduta, poate ar fi bine sa il mai lasi sa si planga cand iesi tu din camera. Nu pateste nimic daca mai plange. Andrei a incercat ceva de genul asta cu mine, incepea sa planga cum ma vedea ca ma indrept spre usa, dar nu am cedat. Am iesit, l-am lasat sa planga si cand se potolea intram la loc. Sau plange si cere in brate. Nu il iau in brate in momentul ala, il iau de o manuta si ne plimbam sau ma asez langa el si sucim pe toate partile cate o jucarie, orice, dar nu in brate. Se va invata ca de cate ori plange primeste ceea ce doreste.

Pepsi, imi pare tare rau pentru prima ta pacienta, cred ca e groaznic...

Of, tocmai am aflat ca mama mea trebuie sa se opereze de hernie. Ea are o plasa care ii sustine toate intestinele si s-a rupt (nu stiu cum sa explic mai bine). Nu e grav pentru ca poate astepta pana dupa Paste, dar a venit vestea asta ca o ghiulea in cap...

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Salutare,

Carstea, se gasesc mami cuburi si la Tchibo, dar gasesti fisher-price peste tot. fii fara grija. Nu zic mai multe sa te las surprinsa. nu o stii pe Sobi care a venit cu un sac de jucarele de la Istanbul.

Oare unde Sobi, florina, ancamari, carmen-so, eimotto, Liviana,Andrada, Lulu26, addinell, Moberi, Carrie, Diana, dicrastea, A-da, ankaa, Poohy, Ralucami, irinusha, duda35..continuati voi lista cea lunga si mare..

Mary-lou, ti-am citit ieri mesajul si m-am tot intrebat daca sa scriu sau nu..dar se pare ca scriu

Ceea ce m-a determinat sa iti scriu a fost tocmai cuvintele tale: "Sintem singuri aici, nu avem pe nimeni in oras" sau ceva in genu asta..dar daca tot imi zic sa scriu un mesaj pozitiv nu incep cu comparatii: sunt si altii mai rai. Cel putin la mine are efectul invers. Nu stiu daca sunt enervata / suparata pe pers respectiva sau pe mine, ca m-am plans.
Tu, trebe sa te gandesti ca visele tale despre copil s-au transformat intr-un copil ATOMIC. nu ma duc cu gandul la altceva. Si, fiecare dintre noi, indiferent cat de calm/educat ar fi simti furie, uneori cand citeste/vede un copil, numai lapte is miere si mi se pare normala furia asta, ca intr-o comparatie, nu mai manac azi ca sunt copii in somalia care mor de foame, lucru trist, dar nu ii ajuti, asa nu te ajuta pe tine cu sfatul: bine ca-i sanatos (lucru minunat dar la o stare de oboseala..) nu mai scriu ca transform mesajul intr-unul prea alambicat.

Tu, stii ca cel mai bun manager este cel care are oameni buni, pe care sa ii conduci si sa te bazezi. Nu le poti face tu pe toate ca ajugi la nebuni.

Patrick va creste si iti va manca nervii si nu il ajuti cu nimik. pt ca acum nevoile lui sunt la baza piramidei, dar, cand o sa te implici in educatia lui, sa cauti, sa gasesti solutii, va trebui sa ai mintea clara.

Daca io as fi in situatia ta, mai ales ca-s in ro, pe care o cunosc, cunosc tipurile de oameni si am un avantaj care nu-i usor de lasat din vedere, banii, pt ca tu ai spus ca aveti o firma, mi-as cauta o bona. Dar nu ce ati facut voi cu individa aia. O amatoreala. o bona in conceptia mea e cea mai importanta persoana, dupa coleg, pt ca ii increditez copilul, comoara mea. Deci, da sfoara in tara: cauti bona, ii oderi bonusuri si carte de munca, efectiv ceva sa o atragi sa fie motivata in ceea ce face. Iti spun drept ca io nu as sta o secunda cu copii altora, decat ocazional, nu pt un job. sa ai grija de un copil e dificil, mai ales cand nu-i al tau. Dar sunt persoane care chiar fac lucru asta, de placere.
O angajezi pe post de assistent manager. Stiu ca se poate, de fapt nu asta e?!
si, alegi din 2 ,3 sau 100. Si o lasi cu copilul cel putin 1,2,3,4 saptamnai, dar tu esti alaturi, nu o lasi la inceput decat in prezenta ta.
O sa gasesti persoana. Sa lasi copilul sa aleaga. Tu stii ca ccc copii simt, nu intind bratzele la oricine, dupa ce i-a cunoscut cat de cat.

Cat despre bb2, il consider un produs 1+1, iti poate spune o experieta de viata ca frate/sora unic sau nu, sau ca parinte cu 1 sau 2,3 copii, dar numai voi decideti.

mihamora, da la gratar, si apoi le-am taiat mai mari decat mazarea. Dar, baietii mei au mancat de la luni timpurii nepasat, acu R nu mamanca brocoli (de ex) si il pasez, sau ii zic sa nu se uite in farfurie ca la reclama.

gata, am plecat s-au trezit piticii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Pepsi, imi pare rau ca prima ta experienta la ligue a fost una trista. Sunt convinsa ca sufera biata mamica, mai ales ca are 38 ani, dar de cand ne-ai zis ca fumeaza m-am gandit ca e ....putin cam egoista. Pt ca sunt convinsa ca toate am renuntat in timpul sarcinii si alaptarii la cate ceva care ne placea doar ca sa-i fie copilului bine.
Ma bucur ca ai mai scapat de "griji" de and cu soacra, dar sa fii pregatita sa mai aveti in timp mici divergente, ca de, fiecare are ideile lui. Ana mea sta cu parintii mei cat sunt eu la serv., eu ma intleg super cu ei si am incredere in ei, daaaaaar, asta nu inseamana ca suntem mereu de acord si ca nu mai incalca "regulile" din cand in cand.
Mereu am vrut sa-ti spun ca David seamana mult cu tine si Dominic cu taica-su (asa mi se pare mie).
Cu Baby Einstein, nu mi-a mai raspuns nimeni inca, mai astept. Esti o draguta ca te-ai oferit sa-mi trimiti, dar cred ca e complicat rau sa trimiti DVD-uri peste mari si tari (am mai trimis eu de la serv dischete sau CD-ri cu DHL/TNT si a trebuit sa completez nu'sh ce declaratii...). Daca nu poate nici o fata din Ro, mituiesc un IT-ist sa-mi descarce de pe net (ca io nu ma pricep si cred ca nici nu am instalat pe laptop ce-mi trebuie).

Am vazut toti copiii frumosi, mergareti si/sau dintosi. Ne ies si noua 3 dinti sus si sutem maraite rau si ne trezim noaptea din ora in ora.
Asa ca Ella, daca te consoleaza cu ceva si eu sunt chioara de somn si merg la serv dimineata, deci te inteleg...dar eu ma intorc acasa pe la 3 si daca fi-mea doarme ma bag si eu in pat langa ea si dormim amandoua pana pe la 5.

Azi avem si noi spanac in meniu. Ne-am luat si noi aparat de gatit la abur, dar nu l-am pus inca in functiune.

Aaaaaaa, suntem mari amatoare de ceapa verde. O mananca cruda si goala si nici nu clipeste. Seamana cu mine!
I-au placut si urzicile cu mamaliga. Deci clar fata mea.

Ref la supa: noi la pranz mancam un felu'2: piureuri de legume cu carne pasate/mamaliga/mancare de fasole verde, mazare. si cand nu mai poate, bagam ciorba, dar nu zeama chioara, ci cu legumele din ea pe care le tai destul de marunt si cu taietei sau fidea sau galusti (depinde) si mananca super, ca na, aluneca pe gat, nu ca la piureu sa mestece.

Carstea, cuburile de la Liviana erau de la Fisher Price, ca am vrut eu sa le iau, dau bine ca nu am luat ca le-am primit de la niste prieteni din strainatate de craciun. Drum bun si sa ne scrii si de acolo!

nu mai stiu ce vroiam sa mai scriu..

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Am gasit un articol interesant, zic eu, asa ca l-am pus sa cititi si voi

SINDROMUL BEBELUSULUI SCUTURAT

De ce ar scutura sau zdruncina cineva un copil? Frustrarea, stresul si oboseala ii fac pe unii parinti sa cedeze impulsului de a-l scutura violent pe micut in special cand acesta plange inconsolabil.

Si de cele mai multe ori efectul e cel scontat, copilul tace. Din pacate poate fii si ultima oara cand parintele isi mai aude copilul plangand.

Cand cineva scutura un bebelus cu forta, capul copilului se roteste incontrolabil pentru ca muschii gatului nu sunt bine dezvoltati si nu-i pot oferi suport. Creierul se misca in interiorul scalpului producand rupturi de vase de sange si nervi, ce duc la hemoragie si la imflamarea lui.

Interactia normala cu copilul, sa zicem saltatul pe genunchi nu produce SBS insa joaca mai dura de atat poate. Parintele arunca copilul in aer si-l prinde sau il lasa sa cada pe perne, in pat... spre deliciul micutului. Momentul este amuzant pentru amandoi insa se poate transforma intr-o tragedie.

Din nefericire efectele SBS sunt ireversibile si cauzeaza moartea in cele mai multe cazuri. Copii care supravietuiesc pot suferii consecinte grave:

* pierderea vederii
* pierderea auzului
* dificultati in vorbire si in activitatea de invatare
* probleme de atentie si de memorie
* hematom (colectare de sange intre creier si craniu)
* edem cerebral (imflamarea creierului)
* hemoragie oculara
* desprindere de retina
* fracturi la nivelul toracelui si a capului, depinand de modul cum a fost tinut copilul
* paralizie
* retard mintal
* coma
* moartea


Simptomele SBS sunt:

* ochii sticlosi
* convulsii
* iritabilitate
* pupile fixe
* somnolenta
* dificultati in respiratie
* voma
* capul intors complet intr-o parte
* umflarea capului


In cazurile de SBS, durata si forta cu care copilul a fost scuturat, numarul episoadelor determina gravitatea consecintelor.

Din pacate cazurile care ajung la urgente sunt prea grave, iar cele care ar putea fii prevenite sunt greu de depistat. Medicul nu poate sa-si dea seama decat cand e prea tarziu. Depinde de parinti, de cei care au grija de bebelusi si de noi toti ca aceste cazuri sa nu existe.

Daca stiti pe cineva care isi scutura cu violenta copilul sau care se joaca cu el mai dur, cel putin incercati sa le explicati cat de periculos este sa o faca.


Pozici de martie
Pozici de februarie
Pozici de ianuarie
Filmuletze

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

didi daca ai strigat am venit :) eu sunt pe aici, va citesc zilnic, dar nu am forta sa scriu. sunt macinata de o vreme de niste ganduri negre care nu-mi mai dau pace si de care nu reusesc sa scap nicicum. asa ca stau in barlog, asteptand zile mai bune.

am pus poze noi cu mariuca: http://good-times.webshots.com/album/562759361auBZGj .

pupici

p.s. pepsi

mama lu' maria

Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Didialex, nuuuuuuuu, nu sta nimeni de placere cu copiii altuia!! Poate doar bunicii. Adica bunicii sigur (unii). Cel putin ai mei au o rabdare extraordinara.
Daca mergi in parcuri in timpul zilei, vezi numai copii cu bone (ff putine mamici sau bunici). Nu-ti spun ce-mi aud urechile, ce barfe despre mamele copiilor, cum ii tin pe copii sa nu se joace ca sa nu se murdareasca, nu in leagane, ca sunt departe de banci si ele nu-si ridica fundu' sa supravegheze copilu' sau sa-l dea in leagan, stau si fumeaza sau mananca seminte pe banca si copiii mai ca nu cad in cap de pe vreun gard, ..ca ele oricum sunt cu spatele la copii si antrenate in discutii cu celelalte "bone".
De fapt se vad de la o posta care sunt bone si care sunt bunici.
La noi nu exista meseria de bona. La noi, bone sunt femei ramase fara serv de timpuriu in urma restructurarii sau pensionare, sau..
Chiar m-am intalnit cu o prietena in parc in we si vorbeam noi cu cine lasam copiii in cursul sapt si mi-a zis ca a avut bona, dar ii batea copilu' (a montat camere video).

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Neatza,

Mary, am vazut pozele, Patrick e un scump si iti seamana f bine!In privinta agitatiei lui…poate nu-si consuma energia suficient, zic si eu.
Carstea, era Ficher Price si sigur se gaseste si in UK.Felicitari pt kg!
Pepsi, asa face si Ducu la baita se ridica in picioare si la fel mi-e tema, ca eu ii pun cadita in cada mare si mi-e ca aluneca si da cu capul.Dar el e asa de incantat si topaie si ar cobori in cada sa misune un pic Stiu de biscuitii tai ca am citit;e bine ca lui ii plac.
Vali, mda si eu tot de 4 ori i-am taiat bretonul si sper ca pana la mot sa nu mai fie nevoie ca acu i l-am luat mai scurt.Eu nu vreau sa-l rad insa,ci doar o sa-l tund scurt,scurt, periuta;la fel ca tine sunt curioasa sa-l vad si tuns,sa arate si el a baiat ca acu toti,dar absolut toti care-l vad zic ca e fata,deja m-am obisnuit.Si am hotarat cu sotzu ca in sezonul rece sa-i lasam din nou parul lungut(nu cat e acum,ca acu-I fac coada deja) ca-i sta bine.Ducu la fel “canta” toata ziulica mama prin casa,dar nu cred ca stie despre ce e vorba…dar eu oricum sunt foarte incantata sa-l audIn leagan ii place la nebunie,cum il vede chiuie sa-l pun in el si rade in hohote cd il dau in el.La inceput a fost si el un pic crispat ,da i-a trecut repedeMulta sanatate mamei tale!
Addinel, ce dulcica e Mariuca! pozele cu caciula-coditze!

Gramokid


Laura si Ducu (29 mai 2007)

Mergi la inceput