***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (56)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Angiuta, Kita e prescurtarea de la Kindertagesstätte iar Kiga este prescurtarea de la Kindergarten.

Daca a doua este pt copii cu varsta cuprinsa intre 3-6 ani, prima se refera la : Kinderkrippe, Kindergarten si Hort (Nachschule)

uite www.wer-weiss-was.de/theme76/article2045176.html" target="_blank">aicicateva lamuriri.

Daca tu stii sigur ca nu-s probleme si ti-l primesc oricand, oricum sa stii ca esti o norocoasa, deoarece batalia e mare pt asigurarea unui loc la cresa mai ales ca natalitatea, cred io, din istorie, a sporit acu cu Eltengeld-ul, in plus sunt multe localitati care ofera Krippe de la 2 ani si pt o migratie iti trebe motive destul de serioase.

da, cererea ajunge la Jungenamt, compartimetul Tagespflege für Kinder, dar pe mine una nu ma intereseaza. pt mine singura diferetza e ca platesc in conturi separate, oricum banii se retrag automat lunar. absolut nu ma intereseaza :)

Faza cu plata in functie de venit, io nu o cunosc am mai citit pe undeva chestiunea asta dar la noi in gradi nu se verifica. La cresa ni s-a stabilit initial 220 si apoi am primit cupoane de la primarie si am platit 170.
La gradi pretzul era de 180 dar minus acele cupoane platim 150, pt ca nu au pempars si nici 3 mese zilnice.
Si, am intrebat o mamica, ea e studenta, deci nema venit, si plateste la fel.

noi pt d am plati mai putin decat la r, e al doilea :)

oricum, problema cresei e spinoasa, dar nu am pe cine sa imi aduc nici macar o luna, Tagesmutter is scumpe rau si in plus ar merge copii in acelasi loc.


Edit: pana sa termin io mesajul au mai aparut N mesaje.
Am vazut bijuterii de copii de Corap
Maya de mica
David de Alina... nu uita sa pui sursa la retete
Rianna de Pauly

Ana cu coditze

Carstea, daca ai eliminat factorul foame sa stii ca ei se trezesc si pt o mica dragaleala...

si, sa nu iti cumperi prea multe provizii, ca nu pleci in jungla, asa cum au facut altii, asa ca mine, acu 3 ani si ceva.

Androix, io ii dau sa manance 3 mese solide: mik dejun : fructe, pranz legume + carne/ou si seara cereale cu lapte si putin fruct, asta cu linguritza.

i-am dat pana acu de 2 ori iaurt cu banana, iaurtul a fost simplu si acru si nu l-a acceptat asa ca am pisat banana

azi la legume i-am dat: brocoli, conopida si cartof cu friptura de vita. asta am facut-o pt ala mare, dar a mancat asta mik.

ieri i-am dat o ciorba, cu bors ( pe care il fac io, e mai simplu de facut decat cartofii pai) din: ceapa, morcov, fenicul, radacina de patrunjel, telina, mazare, porumb, fasole verde, brocoli, canopida, cartof, rosii si leustean. Nu am pus nicioadata atatea legume intr-o ciorba, plus orez.

dimineatza i-am dat un borcanel si lu r, cand era mik nu vroia, las ca l-a papat acu cu mar si mango. Un deliciu. as fi vrut si io

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

he, a mea nu mananca dulce deloc- fructele i le dau cu iaurt sa mai taie din dulceata. de fapt, si morcovii tot cu iaurt, si galbenusul tot cu iaurt - iaurtul e de baza.
anais are programul - dimineata (6-8) -1 bibe de lapte de 150 ml
la 9:30 masa de fructe - mananca uneori simple, uneori cu iaurt, uneori cu o masurica de cereale - de fapt de orez, ca celelalte sunt mai dulci si nu serveste
pe la 14 masa de legume+carne/ou/peste
la 18-18:30 iaurt cu ceva/ mamaliguta cu ceva
la 20:30 sau 21:00 laptic (210) si nanic la

vali, zorzonelele sunt la inspiratia mea mai mica sau mai mare. cateodata imi fac si schema, dar mai mult asa, orientativ. pentru ca nu ma pot abtine sa nu schimb pe parcurs

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pauly spune:

fetele va multumesc ptr gandurile bune si urarile de bine.
si noi va dorim tot ce ii mai bun si mai frumos si mai ales sa va traiasca bebelasii frumosi.

chiqui multumesc ptr gandul tau ptr mine si Ria.

va pup si m-am uitat pe pozele si filmuletele voastre...concluzie:aveti copilasi minunati si dragalasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Didi,eu zic ca nu e foame.Eu tin regim de 2 luni si abia acum de 2-3 saptamani si-a schimbat programul.
-Dintii ies asa ca asta ar mai fi o varianta.Noaptea nu-i mai dau san decat o data spre dimineata in rest ceai de colici.
Ar mai fi o explicatie.
-Cam de-o luna m-am mutat cu el in camera.De 2 zile dorm in alta camera si parca nu se mai trezeste asa des.
Eu cred ca, daca inainte bea de la mine 180 ml cu biberonul acum el, novice in ale suptului pe bune nu reuseste sa traga asa mult seara.
El stie ce-l doare pt ca plangeeeee foarte greu il linistesc.
ACUM MAI AM CEVA PE INIMA:de o saptamana beau 2-3 cani de ceai verde pe zi si la mine are un efect ...cu crampe uneori .L-O DUREA SI PE EL?

POZE rares(7 mai 2007)
bepanthen 100g -cateva tuburi de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Lara Georgia de Eseea

Tudor Catalin de Magda

Octavian Andrei de Michigan







Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Juniorul meu a inceput sa faca mofturi si la mancarea solida, nu numai la lapte Sper sa fie doar o faza si sa treaca repede...
Si eu am o pofta de mancare de imi vine sa mananc si frigiderul

carstea Nu stiu sa-ti spun de ceai

timur Eu am dus juniorul la control la ochi, cred ca avea 4 luni, de s-a enervat doctorul ca ce cautam cu el acolo, ca e prea mic. In fine, dupa control ne-a spus ca totul e ok si sa stam linistiti, acum i s-au indreptat ochisorii.


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

NINUTZA,MADI,KID, multumim pentru urari, eu am fost "bolnava" 2 zile, nu am avut net,acum seara i-a dat drumul.
mi-a fost dor de voi, am devenit dependenta de forum.

kid, de ce nu vrea capsunelul sa manance mancare solida?i-ai schimbat ceva?ai incercat sa-i dai ceva ce i-a placut foarte mult?

magda,mama lui Tudor Catalin

http://community.webshots.com/user/tudorcatalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Cu intarziere uram si noi multe lunisoare sarbatoritilor de azi:

Lara Georgia de Eseea

Tudor Catalin de Magda

Octavian Andrei de Michigan


Felicitari ELLA! este greu cu bebe acasa dar merita fiecare secunda ce o petrci cu el.Si io am vreut sa te intreb de ce nu vine soacra ta ziua la voi insa tot ca si Graviduta credeam ca te superi.Sunt sigura ca Bobitzu tau este foarte fericit acum,iar de tine nu mai zic.BRAVOOOOOO!

Ioana mamy de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

TRICOURI BUMBAC FETITE SI BAIETEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

fetelor am facut un album nou ca doar am implinit 9 lunici!Asa ca avem si cateva fotografii noi AICI pentru cine vrea sa ne vada si desigur are si timp

Ioana mamy de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

TRICOURI BUMBAC FETITE SI BAIETEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Corap - frumoase margelele.Foarte frumosi copilasi, imi plac pozele in care dormiti amandoua.

Pauly - bine ai revenit cu noutati despre voi. Foarte frumoasa Riana,ce mare a crescut, deja merge cu tricicleta si cu masina

Vali - foarte frumoasa poza in care sta Andrei cu tati pe fotoliu.

Madi - e superba Ana cu codite

Doxinu - ce gropite frumoase are Stefan.

Carstea - e posibil sa fie de la ceai.

Alyna - tare scumpel David.

Didi - ce fel de friptura i-ai dat, adica cum ai facut-o, pe gratar?

Michelle mamica lui Mario Dominic 15.05.2007

POZE


www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe SONIA!

Mergi la inceput