***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (56)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Maricicutz, nici Cip al meu nu doarme invelit, asa ca-i pun o pijama o idee mai groasa si-l las sa faca ce vrea.

Tudorcatalin, Tudor al meu a vorbit la 2 ani jumate, corect si direct in propozitii/fraze...ma cam speriasem, l-am dus la dr, care a zis sa ma duc eu sa ma caut ca n-are nimic copilul! Acum vorbeste non stop.

Sorina, bine ai venit!

Kid, felicitari ptr dintisor!Cu lapticul, lasa-l un pic mai rece decat de obicei, poate fi de la dintisori...

Angela, sper sa nu vina prea tarziu raspunsul meu...eu folosesc crema hidratanta Gerovital de ceva ani, e singura care se potriveste tenului meu, am incercat si altele dar sunt prea...tari sau prea unsuroase.

Pepsi, muuulta zapada mai aveti, eu faceam depresie daca era si la noi la fel. Scumpi foc copilasii tai!

Sorina, Graviduta, eu cred ca parul fetitelor voastre va creste mare si frumos si fara sa-l radeti. Acum sunt mici si au parul matasos, dar pe masura ce cresc, se va intari si indesi din ce in ce mai mult. Eu nu l-am tuns pe Tudor niciodata la zero si are parul foarte aspru si des. Spre deosebire de o nepoata de-a mea pe care a tot ras-o frate-meu si acum, la 18 ani, are parul mai moale si fragil decat Tudor. Eu mi-am spus doar parerea, voi faceti cum credeti...

Mica, frumoasa camera are Maya...

Vas, si noi suntem mucosi si ne chinuim cu aspiratorul, Cip o ia la fuga in patru labe numai daca ma vede ca pun mana pe aspirator

Elteka, felicitari ptr dintisor! Nu stiu cum faci fata si cu job si cu copil mic dupa tine, te admir ptr asta

Lauradi, ma gandeam la comparatia ta intre dr-ii de la Curtea de Arges si cei din Buc...hai sa-ti povestesc ce am patit eu. Deci ma duc cu copilul cel mare la spital(in Buc) si ma trimite o dr la o clinica particulara ptr investigatii amanuntite cu scuza ca in spital nu au aparatura necesara...ca sa aflu dupa ce am fost la acel cabinet de vreo 3 ori si am platit milioane pe consultatii ca in spital exista aparatele acelea...eu nu zic ca nu au dreptate...dar uneori unii mai si exagereaza...

Motanel, eu i-am dat cereale cu gluten de la 6 luni. Si la noi e fontanela deschisa.

Scriu la mesajul asta de ceva ore bune, intre timp s-a facut si mancarea si s-a si racit. Si, ca veni vorba de mancare, Cip a papat azi la 10 piure de banana cu mar, la pranz piure de morcov si dovlecel cu carnita de curcan, iar acum va manca un iaurt cu cereale.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Florentina, mersi de info cu Gerovital, eu am cautat pe net ar e mult mai scumpa pe site-urile de afara. Noroc cu mama, o sa-mi aduca masca cu argila.

Eu nu ii dau sare,am decis sa-i dau dupa 1 an , iar gluten cred ca pe la 8 luni i-am dat cereale mix si aveau. Fontanela e inca deschisa dar nu e foarte mare, doctorita a zis ca e OK.

CHOWPERSA, eu am descarcat deja retetele, multumim, arata delicios...acum trebuie sa ma incumet sa le fac. Asa e, in fiecare descopera ceva nou, cred ca e haios tare Alex cu "descoperirea"lui....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

ceau.
Cum e vremea pe la voi ca la noi e un vant asa urat....am stat doar in casa, si singurele pe deasupra ca tati e la munca.
Flori, ne chinuim dar macar sa rezolvam ceva. Eu ma bucur ca macar o aspir seara si doarme si ea mai bine. Apropo de cand e mucoasa doarme mai multe ora legate decat inainte. A dormit si cate 6 ore ceea ce la noi nu s-a mai vazut de muilt.
Carstea, sa stii ca de la titi se trezeste asa de des. Acum e un mare rasfat sa se trezeasca noaptea si sa te simta aproape.
Cuiqui, si eu sunt de parere ca nu va avea parul mai des. Eu am tuns-o din 2 motive. In primul rand avea foarte multe cojite de care nu puteam scapa nicicum ( iar acum s-a rezolvat), iar in al doilea rand avea parul tare aiurea. In fata o suvita mare si in spate mai deloc.
Sa stii ca le creste foarte repede.Pana la vara are si ea parul lungut si sa stii ca si ea e clapi. oare isi mai revin?
Motanell, multumim pentru adimirat!
Sorina am descoperit nick-ul tau. Angel touch!, nu????????

Acum ca vorbeati de gluten si de papa in general sa stiti ca si noi am cam inceput sa testem cate ceva din fiecare. Nu exagerez dar am inceput sa ii dau biscuiti, ciorbita, tocanita... Se pare ca ii plac. Si eu la un moment dat aveam impresia ca nu imi dau interesul prea mult pentru mancarica, dandu-i in fiecare saptamana cam acelas meniu, dar mai bine sa stiu ca nu i-am dat aiureli, si sa tau cu inima impacata in privinta asta.
Acum ca am crescut, Avem 10 luni (Multumim pentur urarile) incercam sa mai diversificam.
Multi pupici!!!!!!


Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Noi am papat azi spanac si se pare ca e totusi baiatul meu ca nu s-a omorat.Mai are sa nu-i place placinta de bostan si e al meu tot
Vas , azi noapte i-am servit domnului ceai de colici ca-n copilarie la masa de noapte.Eu nu prea cred sa fie rasfat pt ca dupa ce suge plange rau si ridica funduletul abia il tin ca se zbate in toate partile.Dinti burtica sau amandoua.De obicei ii dau noaptea cu dentinox, de 2 ori i-am dat nurofen si a adormit.
Noaptea trecuta m-am culcat in alta camera sa testez si asta (pana acum o luna a dormit singue si dormea pana la 9 cu un singur supt pe la 6 de ziceam ca mi-a pus dumnezeu mana-n cap).S-a trezit de 3 ori dar a primit san doar o data.Cred ca mai bine am dormit eu decat el.
Acum fac lista cu ce trebuie sa mai cumpar ca de azi intr-o saptamana plecamAm emotii cu atatea schimbari in viata noastra dar ma gandesc ca o fac si pt el
Pepsi tu cand ai plecat te-ai gandit ca e pt totdeauna?Abia astept mesajul tau sa vad daca ti-ai dat cu parerea referitoare la alptarea mea intarziata si la durerile piciului din ultimile 2 saptamani.Stiu ca sfarsitul de saptamana il consacri familiei asa ca stau cuminte la rand.
Voi dati zilnic cereale ?Am luat unele de la Milupa cu biscuiti si cereale mai pun un fruct(caise confiate sau banana )si le mananca bine la ultima masa adica pe la 9.Credeti ca e prea tarziu pt cereale?
Sorina imi spunea ca poate nu se satura si m-am gandit sa-i mai dau o masa solida la culcare si pe urma san.
Ce m-am intins!
va pup!

AM CUMPARAT CARTICICA CE PAPAM SI DE ACOLO AM LUAT RETETA DE SPANAC!

POZE rares(7 mai 2007)
bepanthen 100g -cateva tuburi de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri!!!

Timur, eu ii cumpar din farmacie sau din Metro!!!

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Am terminat si eu cursul, ura! Maine ma apuc de turism.

Multumiri pentru felicitarile pentru dintisor!

Lauradi
Bine ai revenit . Eu n-am observat nimic spectaculos la Elias in timpul eruptiei. El e un copil foarte vesel, chiuie tot timpul, te pune sa alergi dupa el sa il prinzi… Atat ca nu mai vrea in carucior, se rasuceste si iese afara…nu pot sa-l leg ca urla ca taiat…si e foarte rasfatat, cred ca am cam gresit cu educatia … Si-a bagat degetele in gura mereu, a salivat, s-a tras de urechi, a vrut si vrea mai mult in brate…

Ella
Cum esti cu Bobitza???

Flore Roman
Nu mi-e usor, dar ce sa fac… Eu inca voiam sa ma apuc de introdus altceva ca sa opresc alaptatul la un an, dar sotulache ma bate la cap sa-l alaptez pana la un an si abia apoi sa incepem inlocuirea…Nu stiu de cand si cum a devenit el asa fanatic cu treaba asta

Angi
Nu mananca mereu, dar eu vin in camera si-i ofer, fiindca el nu prea vrea mancare iar apa doar stropeste cu ea... Nu s-a entuziasmat pana acum la absolut nici o mancare, mananca maxim 100 ml o data, iar pe urma suge (chiar mult). Cred ca suge de vreo 5 ori pe zi, dar azi nu am reusit sa-i dau decat de 3 ori si m-am simtit mizerabil…Noaptea am observat ca nu mai mananca decat o data de cateva saptamani (cred ca e spre dimineata, dar mereu sunt prea obosita sa ma uit la ceas)

Mihamora
Am uitat sa iau si incarcatorul la camera foto, dar cateva am facut si o sa pun! Elias e toata ziua la plaja, sunt niste garduri si merge tinandu-se de elev reo 30 de metri… Eu, tot cu treaba, abia am vazut soarele…

Motannel
Iti trimit niste soare cu drag !!! Restul il iau la buzunar, ca am vazut la vreme ca la noi in Scandinavia air s-a lasat cu ger de crapa pietrele, ori aici suntem in tricou…

Mica
Extraordinare desenele si Maya!

Madi
Mai pune te rog un link la pozici cu (Cosanze)Ana, ca nu mai ajung sa rasfoiesc inapoi. Multumesc


Ma pun sa ma uit cu Elias la poze de capsunici!


Mamica lui ELIAS , 31.05.2007

POZE cu Elias, sau DOLOFANEL - Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Elteka, multumesc pentru soare!!! Abia astept pozele noi cu Elias! Ce bine pentru el ca sta la plaja!!! Si se antreneaza pe langa garduri! Bine ca esti si tu libera si de maine te relaxezi cu ei!!!

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timur spune:

Pt mamicile de capsunei: ai vostri au avut "podoaba" vanata? (al meu are juma' de cocos cam vanat) O fi din cauza decalotarii??? Plizzz raspuns

Laura, mami de Alexandru (16.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Timur, pentru Bogdan Alexandru

Pozici de martie
Pozici de februarie
Pozici de ianuarie
Filmuletze

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

incep cu inceputul! printre altele mi-a fost dor de voi, am citi pe sarite din lipsa de timp, ca a venit soacra, am avut o actiune cu liga de promovare intr-un magazin de jucarii(toys r us) a fost frumos(pacat ca al meu sot nu ma intelege......cica daca nu primesc bani de ce o fac? pur si simplu nu pot explica, e un impuls....e ceva in mine care-mi zice ca trebuie s-o fac si o fac!hai ca v-am facut capul calendar!

oana, sper ca te simti mai bine, sanatate multa, sonia ce face?cum se simte?cum e in noul apartament?vreau vesti de la voi!

carstea, draga mea, mii de scuze cu intirzierea raspunsului, data viitoare da si tu pm, sau cu paru ca eu sa vad mai repede in caz ca nu citesc, sigur ti-as fi raspuns, ca la mailuri m-am uitat!parerea mea e ca e de la dinti, al meu ma suge mai rau ca in primele luni cind era bebe si-i era foame des....stii de ce?laptele are analgezice(pleaca durerea de la ele)si endorfine, si le trece durerea. al meu mi-a ros sinii, am impresia ca-i dau 10 dinti odata...se vede ceva la canini, are deja in gura 5 dinti, un colt si se vad sub gingie inca 2, e o explozie, ca dominic nu tin minte sa fi avut chiar asa multi la nici 9 luni! acuma cu intrebarea ce mi-o pui numai tu stii raspunsul, in sensul ca tu stii cind esti pregatita sa intarci ptr ca bebei NU se intarca niciodata singuri inainte de 1 an. deci ai 2 solutii, sau intarci (incet si cu dragoste) in saptaminile care urmeaza, sau il lasi pina la 1 an si apoi in ritmul lui se va intarca sau il ghidezi tu, dar astepti 1 an totul depinde cum te simti tu, decizia iti apartine.stii, m-ai facut sa rid, stiai exact ce o sa zic, iar la cura cica nu e voie sa pierzi mai mult de 1.8kg /luna, asta e max max, apoi este chestia ca ies din cauza grasimilor toti poluantii in lapte. dar faptul ca renunti la prajeli, piine si maninci sanatos, dulciuri, eu zic ca e ok, maninci fructe si e e nevoie, nu ai de ce sa-ti faci griji.david pina sa inceapa cu dintii imi dormea de la 8 seara la 4 dimineata.....ehe s-au dus vremurile. stii un secret? trec si astea si vor dormi din nou!acuma am vazut cind plecati, deci sincer nu e deloc momentul sa intarci, va fi deja o mare schimbare in viata lui plecatul, nu e momentul de intarcat acuma, da deloc, stai sa se aranjeze putin treburile prin tarile unde mergeti, ca va fi greu si ptr el.spor la bagaje. da, eu cind am plecat am stiut ca nu ma voi mai intoarce niciodata!cu mincatul eu zic ca e bine de ex sa nu-i mai dai sa pape cam cu 1 ora inainte de culcare, adica daca doarme la 21 ii dai sa pape la 8, ca nue bine sa se culce cu burta plina, mai ales ca la nani suge.cerealele sint mai grele, david doarme mai greu cind are cerealele de digerat, eu ii dau de 2 ori citodata numai 1 data de cind are brinzica, si am citit recent ca fierul adaugat la cereale este prost asimilat, mai bun cel din carne.cite mese ii dai pe zi de papa?eu ii dau dimineata cam la 30 min de la suptul de dimineata, apoi dupa 4 ore(timp in care mai suge 1 data) apoi dupa inca 3 ore un fruct, si apoi masa de seara, intre suge la cerere

acuma e rindul sarbatoritilor(multi de altfel)

ioana13, un mare la multi ani si multa sanatate!

la multe lunite puisori de msemcu, vas, doxinu, cioaca,

didi, scump e robert, io vreau 3 copii ca tot timpul asa mi-am imaginat sa am, dar era doar un vis, mi-a venit aproape de realitate cind eram la urgente plina de singe la 1 saptamina de la chiuretaj si aveam niste contractii..........aoleu, nasteam parca, eram pe morfina, si atita singe......si tot ziceam la cine ma asculta ca eu mai vreau copii, si sa nu ma opereze.....deliruri, si atunci i-am luat sotului mina si i-am zis, ca daca io scap cu toate cele intregi o sa am 3 copii, 2 ca am vrut si unul ptr ca mi-a fost luat un ingeras. adicalea e o teorie poate puerila, da io vreau 3 cupii! aha deci zici ca m-am integrat, no nu-i bai. m-a sunat diana, poate o sa mai vrei si tu unu! auzi ca tot avem aceeasi inaltime, cum ai facut sa slabesti?ma bucur ca ai iesit si tu!eu nu=l las pe dominic la calculator deloc, nici jocuri nimic, are timp zic eu, ptr moment nu=l las, el nu prezinta interes, nimeni in casa nu se joaca, doar mama nebuna pe forum. in schimb a primit unul cu pooh de pus la tv, a durat 3 zile, apoi e uitat in dulap, si eu una ma bucur, in schimb e mare da mare fan desene, stie tot, ratatouille,tot. invata multe, printre care vocabular, are un mini dv al lui, citeodata si la masa il las sa se uite, desi stiu ca nu e deloc bine(lucram la asta!)

vas, am vazut=o pe cheliuta, e o scumpa foc

mihamora, merci, nu ne mai zici ce mai face domi?da-mi mai multe detalii cu alaptatul, de ce crezi ca nu mai vrea?poate fi vorba de greva suptului, sau da-mi detalii exacte ce s-a intimplat in ultimele zile, inainte de 1 an un copil nu se intarca singur, stiu ca au mai fost mame care au trecut prin greva suptului(ancamari, vas) da-mi pe pm daca vrei info ca poate nu citesc cind ai nevoie

elteka, cind mi-am astepta soacra la aeroport era o fata tinara care avea un bebe si=l tinea cum era elias intr=o poza, si m-am gindit la tine, cine stie poate intr=o vara ne vedem!felicitari ptr dintisor!felicitari si ptr curs.

mica, am vazut poze cu printesa si camera ei, superbe

ella, va creste draga mea va creste, si atunci voi fi aici sa te consolez ptr ca vei suferi ca=l vrei din nou mic, bobita ta!bravo te felicit mamico, esti o adevarata, continua si intr=o zi vei culege roadele eforurilor de acuma cu siguranta

lauradi, imi pare tare rau ca aveti probleme cu ducu, sanatate multa. felicitari ptr dintisori!si mama!

kid, tare interesant ce ai scris, noi zilele astea am experimentat cu mama soacra asta " plansul bebeilor este un mod prin care ei incearca sa se izoleze de lume atunci cand sunt supra stimulati si obositi de lume" nu l=a lasat sa respire bietul copil.....la chestia cu somnul nu prea sint de acord cu tot....dar am sa incerc sa nu-i mai dau sa suga noaptea, treptat sa scot din mese, sa vedem in functie de situatii si daca are dureri dinti, ca eu mai bine ii dau sa suga(analgezic natural) decit medicatie, va tin la curent.

androix, eu nu am ce retete sa-ti dau inca ca eu cam tot aia fac, fierb carnea cu legume diferite si le fac cu furculita, mai pun ceapa si usturoi(pe care le scot cind sint fierte), cind orez cu o pulpa de pui si legume, cind altceva, deci gusturile cam sint la fel, numai ca e gustul natural al alimentului, astept 1 an inainte sa-i dau gatita

doxinu, merci mult de retete mi le-a trimis si mie draguta de angela, ca eu nu pot descarca

chiqui, merci mult ca ne-ai vazut pozele!si eu am vazut papusa frumoasa cu agrafa rosie si felicitarea de 8 martie

dianalaura, merci mult de raspuns, mi-a venit intr-un final cu intirziere, e cam al treilea ce-mi vine, dar vad ca e mult mai putin dureros si abondent la multe lunite la puiul mic, imi pare rau ca a avut febra

la multe lunisoare micut de mary_lou, (m-am gindit azi la tine ca este Sf patrick aici ca sint ceva irlandezi si este mare sarbatoare, cu defileu si distractie)

tudorcatalin, poti folosi otet de orez. am ris tare la faza cu sara, mi-am amintit de catelul meu drag cind ne-a sutit la fel jumate din chiftelele facute

intrebare? cind ziceti ca faceti ghiveci/tocana prajiti in ulei ceva, sau doar fierbeti si scadeti asa apa?

i-am dat brinzica de vaca lui david, la inceput facuta de mine din lapte bio si apoi de la magazin tot bio, ii place tare mult

madi, am ris cind am citit ce a patit alba ca zapada, mi=o si imaginam pe ana ....

mi-am luat o pompa de lapte, sint super multumita de ea, din prima am scos 100 ml si am lasat ptr david!(desi majoritatea la gunoi a ajuns!!!!! ca soacra in loc sa incalzeasca doar putin sa vada daca bebe bea a incalzit tot, bebe a pus gura si a contaminat....dar macar a incalzit cum am zis in apa calda sa nu distruga anticorpii!) da partea buna e ca pot trage lapte, deci voi lasa cam 100 ml lapte pe care sa-i bea inainte de a se adormi cind eu voi fi la munca, sau si acuma cind merg la SPORT!

usturoi si ceapa se pot da de la 9 luni, eu pina acuma il fierbeam in apa doar nu-l pisam in mincare, dar eu maninc, deci nu vor fi probleme nici la el

la multe lunite ptr puiuti de mihamora, kid, ralucami si alex alice!

motanel, eu dupa ce am facut testele lui david si sigur nu e alergic la gluten ii mai dau sa suga asa o coaja de piine facuta de mine, biscuitii de la nestle au zahar?fontanela e ok la noi

chowpersa, eu nu ii dau sare pina la 1 an si nici zahar

maricicutz, david doarme cu sacul de dormit

sorina, bine ai venit,

florentina, nu-mi mai vorbi de zapada..... azi au mai cazut 5 cm!merci ca ai vazut nazdravanii

nu mai stiu daca am zis, david umbla in 4 labe de 1 saptamina, asa cu viteza prin casa, si se ridica de toate, si incepe sa aibe tupeu, se lasa de chestia de care s-a ridicat si a facut pasi pe linga perete de ex, si incearca s=o ia prin camera, dar apoi isi aminteste si repede se lasa jos, e mare figura!

timur, la multe lunisoare ptr puiut!! nu stiu sa-ti raspund ca eu nu decalotez deloc

fetelor stiu ca v-am scris mult, da sigur va intrebati poate cum merge cu soacra. pai sint avantaje si dezavantaje, avantaje ca am mai iesit fara copii la cumparaturi si a fost super usor, adica nu-mi venea sa cred ca am terminat atit de repede totul, fara sa trag un alaptat, un schimbat de caca, un fugit la baie pipi cu dominic, un mincat de sandvici, un dat pe masinute, cal......ptr a lua 1 L lapte! am lipsit cite 1-3 ore. inca nu am ajuns la sport, treburi administrattive mai intii. dar asa mi-e de dor de copii!de vin acasa si numa cu ei stau!nu fac nimic ii pup, ii miros, ma joc....acuma vine si partea rea! soacra din prea mult zel(da m-am prins la timp, stiam eu ca o chem inainte si de ce!) ii tot da sa pape cind plinge, ca vrea ca nu vrea....si a slabit, ca eu nu=l mai alaptam, ca=l indopa de papa, in loc de 4 mese solide, i-a bagat 5-6.....aoleu, am oprit=o la timp, ca eu nu intarc copilu! desi tot zice ea ca "vai nu-ti ajunge ce sugi de la mama ca stai acolo 4 minunte si apoi tragi din nou la sin" da s-a cumintit cind i-am zis ca trage la sin ca se sperie de ea!si i-am facut tabel in word cu orarul si meniul lui david! si o sun eu cind sa-i dea sa pape solid, altfel numai lapte de al meu ii da cind lipsesc si asta e LEGE! a zis ca a inteles, desi nu cred, dar macar vad ca are mare bunavointa, dar este dupa scoala veche care considera alaptatul un moft!da macar a inteles ca e moftu meu si copilu tot al meu. in rest saraca e prea zeloasa, se sperie de ea, banuiesc ca e perioada de acomodare, acuma deja e mai bine, de aia nici nu am mai intrat ca nu am timp,inainte copilu meu se juca singur, acuma.........numa de gitul meu era si tipa din gura de sarpe mama!un lucru f pozitiv in schimb, am mai mult timp sa ma ocup de dominic, dragul de el, ne jucam tare frumos ca inainte!
va las noapte buna ca v-am facut capul calendar!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput