Azoospermie - cap 16 -

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Pisik este OK poate sa le ia. Imi cer scuze , acum 2 seri iti scrisesem un mesaj lung dar nu stiu pe ce am apasat ca m-a scos din DC de tot si am zis ca-ti scriu a 2-a zi. A2-zi nu am mai putut.
Nusy-ici pt somnorici.
Anes eu cred ca va fi bine la tine. Dc a mai scazut hematomul at e de bine.
Pisix baby nu face bine
Fetelor eu sun bolnava, vad ca nu scap cu fervex si alte chestii usoare. Ma duc la med de fam pt o reteta de alopate. Tusesc ca un magar si ma dor plamanii de fiecare data cand tusesc. Incerc sa ma abtin dar nu reusesc. Capul ma doare rau si am frisoane.
Am o veste buna, il trimisai pe dl Miki sa dea sange pt Inhibina B. Iyoana, frantuzoaico, eu inteleg din doc ala cu inhibina ca o val buna tb sa fie sub 100 nu?
Ca sa ne convingem cat de buna e analiza Inhibina B avem o solutie. Toti cei care au facut biopia si au gasit gigei sa faca anal sa vedem ce val ies. Dar cred ca nimeni nu vrea sa se mai intepe si sa dea banii pe anal asta odata ce au gasit .




Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

mikisor te asteptam cu vesti bune ,unde faceti an Cr?despre inhibina este un mesaj la cap 12, pag 12 ,penultimul mesaj postat de Yoana ,an cat timp aveti rez ,debia astept ,DD sa va ajute sa aveti rez bune si ansanatosire grabnica

Vrembele voi cum mai stati cu analizele?am o obsesie cu FSH asta
ici la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Moniland multumesc. Valorile acelea difera de cele pe care le-am gasit eu in alta parte. Oricum, nu cred ca este foarte relevant pt. ca importante sunt valorile de referinta ale laboratorului respectiv.
pisix eu inca sper intr-un rezultat favorabil si foarte sigur atunci.
Iyoana vineri merg la eco si sper sa ii aud inimoara!
miki si eu zic ca este mai bine si sunt putin mai optimista. Sper sa nu fiu degeaba. Imi pare tare rau ca esti bolnava si te sfatuesc sa iei ceva pentru tusea aia, pt. ca eu am ramas de la o raceala puternica de acum doi ani, cu o tuse care se manifesta aproape in fiecare seara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Pisik, scuza-ma ca te intreb.Din cate am citit, tu ai cam 200 000 de .Deci, vreo 10 tot ai gasi sa faci FIV+ICSI.De ce nu incerci sa vezi cum ai putea si pastra daca tot ai valori in descrestere?
Fetelor, noi avem 0 pe linie si vrem sa recurgem la operatie.Dar cele care aveti cativa, incercati sa facet bb atata timp cat aveti cu ce, isi spune parerea o pura azoogirl.
Miki, trece timpul si noi, tot pe DC oftand...
Pisix, raman usor surprinsa sa nu iti fi spus dr ca la o a doua biopsie s-ar putea sa nu mai gaseasca ca la prima.Acum 2 ani, dr Ancar ne-a spus ca singura sansa sa gasim ceva gigei e in testicole, dar sa cautam concomitent cu FIV.Nu vreau sa te mai amagesc cu ce a fost, stiu ca esti oricum supi, dar sunt convinsa ca vei reusi.Gasesc si descopera ei americanii ceva si pentru noi, azoogirls.
Copilutzu, Iyoana, va pup dulce, dulce, dulce.
Nusy, multe si peste 2 ani sa mai faci un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Hey, dragele mele!

Pisule iarta-ma, am intrat in fuga azi -dimineata si n-am prins invitatia ta la cafea!
Eiiii, cat despre slabit, nu prea vroiam eu sa ma dau mare , dar acuma ca tot m-ai intrebat: am slabit 12 kg in 8 saptamani!
Cu mult chin si cu durere in suflet, recunosc! , dar a meritat efortul! Acuma toata lumea imi spune sa ma opresc, sa mananc, iti dai seama? Am ajuns sa o aud si pe asta???!!!

Auzi, a-propos de ingrasat: este o regula sa te ingrasi in timpul stimularii hormonale? Ca eu am 2 scopuri cu slabitul asta: 1.sa fiu o nasa (de cununie) cat de cat supla si 2. sa nu devin cat tancul in urma stimularii hormonale, pentru ca, daca ma ajuta Dumnezeu si reusesc din prima, se vor mai adauga si kg sarcinii. Nu vreau eu acum sa fac pe mironosita si sa pretind ca m-ar deranja gandul la kg in plus de la sarcina, Doamne fereste! asta sa fie necazul, dar daca tot as putea sa previn...Mai ales dupa chinul pe care l-am luat eu in ultimele 2 luni...

Mikisor, cu mare drag mai traduce fata o data, ca nu-i bai:

"Chez l'homme l'inhibine B est sécrétée par les cellules de Sertoli sous le contrôle de la FSH. Son taux est proportionnel au nombre de spermatozoïdes dans l'éjaculat. Taux < 30 ng/l : peu ou pas de spermatozoïdes à la biopsie testiculaire. Entre 30 et 100 ng/l : présence de spermatozoïdes probable à la biopsie testiculaire, à confronter avec la clinique > 110 ng/l : présence de spermatozoïdes même si testicules de petite taille."

adica, pe romaneste :

"La barbat inhibina B este secretata de catre celulele Sertoli sub controlul FSH-ului. Valoarea ei este proportionala cu numarul spermatozoizilor in ejaculat. O valoare < 30 ng / l= este mica sau nu se vor gasi spermatozoizi la biopsia testiculara. Intre 30 si 100 ng/l: prezenta probabila a spermatozoizilor la biopsia testiculara, de confruntat cu clinica; 110 ng/l: prezenta spermatozoizilor chiar daca testicolele au dimensiuni mici."

Asadar, ai inteles bine : e de bine daca valoarea este cat mai aproape de 100 ng/l. BAFTA MAXIMA!
Si insanatosire grabnica, ai grija de tine: ceaiuri multe si odihna. Dar ce te invat eu pe tine, auzi la mine, ceaiuri.....

Anes ce-o fi in sufletelul tau pana vienri....Chiar nu poti sa incerci un eco la Iosup pana vineri, sau macar vineri sa te duci la el? Noi te tot batem la cap cu medicul asta, dar am auzim 99% lucruri bune despre el. Cei 1% sunt esecuri inevitabile in orice meseri, parerea mea!...

Andrabirni voi ce mai faceti acum?

pup toate fetele mele dragi!




iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Iyoana, deocamdata nu mai facem nimic.Am terminat tratamentul prostatei, am refacut spermograma, dar tot 0.Asa ca, o sa mergem frumos la Dr. Damian cat mai curand, sa vedem care sunt urmatorii pasi.Noi am luat anul trecut tratament naturist, dar, din pacate, tot 0 gigei.Tot citesc de analiza asta inhibina B.Poate o sa facem un set complet de analize sa vedem cum mai stam cu hormonalele si apoi...nu mai stiu.
Astept sa descopere americanii, chinezii, japonezii ceva.Pana la 67 de ani, cat avea Iliasca, tot voi astepta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Andra imi pare rau! Da, poate ar fi bine sa refaceti hormonalele, nu stiu ce sa zic...
Nu stiu, cateodata ma gandesc ca poate asa este sa fie! Poate ca, de fapt, noi nu putem avea copiii nostri biologici si ca, pur si simplu, va trebui sa adoptam copilasi (pentru ca eu nu ma voi opri doar la unul singur, Doamne ajuta!, imi e si frica sa mai fac eu de acuma promisiuni de genul asta) pentru ca asa ne este noua scris!
Bine, nu insist foarte mult asupra acestui gand, pentru ca asta ar insemna sa capitulez prea repede cand inca nu am facut prea multe!

Cumva se va gasi o solutie si pentru noi, intr-un fel sau altul, sa ne ajute Dumnezeu sa intelegm noi acea rezolvare!

sper ca nu v-am suparat cu vorbele mele....



iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Miki: si eu te si sa-ti treaca raceala,sa te faci bine!!!!

Andra:

Anes: ma rog pentru tine sa fie bine!

Pisu: la mine in oras nu am niciun doctor bun si nici aparatura,deci se exclude din start urmarirea sarcinii aici.La Constanta pot s-o urmaresc,medicul ginecolog e foarte bun,in schimb partea de neonatologie e la pamant.Cica e dezastru in spital la nou-nascuti..deci se cam exclude nasterea si la Constanta.Asadar,mi-ar cam ramane ca optiune Bucurestiul,implicit Giulestiul,implicit Dracea.Voi mai vedea pe parcurs.Deocamdata ma duc in paralel si la Dracea si la Constanta,in functie de cum pot.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Andra scumpo nu mai fi trista caci nu esti singura care nu stie ce sa mai faca si noi avem tot 000 si cu analize ohoo...dar fiecare avem sansa noastra DD ne va ajuta si pe noi...voi ati facut mult timp trat nu au iesit macar anal mai bune? poate mai avem si noi o sansa la biopsia sa gasim ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Mikilina – cuuuum, tu sa te imbolnavesti ? eu zic ca daca-i groasa lasa-le naibii de ceaiuri si baga un soc de aspirina / coldrex/ humex, vit. C cu eliberare controloata. Evident, si ceaiurile vor ajuta dar nu singurele. Te pup si-ti doresc sanatate !
Anes –abia astept sa vii sa ne spui ca totul e ok…
Andrabirni – de ce nu bagati o inhibina si voi ?De Ancar nu mai vreau sa aud in viata mea, am povestit mai demult ce mi-a spus …ca 100% nu vom avea niciodata copiii nostril. Poate asa o fi, dar asta acum numai DD o poate sti.
Da nu despre asta era vorba … intr-adevar tare rau imi pare ca nu stiam atunci cum va afecta biopsia, dar …luptam in continuare draga mea si …poate scapam si de astia #61514;
Intreabare: tu zici de 0 in ejaculat, nu ? Poate e problema de obstructie, nu ?
Iyoana – hei, pai cred ca arati ca o zana #61514; Si eu sper sa am rezultate similare, pt ca si eu sunt nasa anul asta si am acelasi scop. Cat despre ingrasarea in timpul stimularii, hai sa-ti spun cum am perceput-o eu : ca o incetinire a metabolismului. Daca esti f atenta si iti ajuti metabolismul, nu te ingrasi (uite eu acum ma stimulez si totusi slabesc). Dar ca sa-ti faci o idée mananc mese f usoare si cate foarte putin; consum cam 600-800 calorii /zi, deci si eu ma cam chinui dar merita. Eu sunt si mai disperata ca vreau pana la ET sad au cat pot; asa cum scriam, un indice corporal bun cresc sansele de reusita. Azi mi l-am calculat si sunt la limita maxima, dar totusi in normalitate.
Cat despre adoptie …nu ne-ai intristat, pana la urma cred ca toate avem undeva acolo si aceasta optiune, dar pana la ea trebuie sa ne jucam toate cartile
Mama deci gata, ne-am hotarat, facem si noi inhibina asta !

Mergi la inceput