Copiluti de mai-iunie 2005 (69)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

OlgaT, si mie imi sta inima-n piept de fiecare data cind nu le mai am in vizor pe fete. De aia, cind merg la cumparat hainute, nu ma duc singura, pentru ca nu ma pot concentra la produse si la copii in acelasi timp. Il iau pe sot cu mine. El sta cu fetele si eu ma chiorasc. Tin minte ca era Emma micuta (ea fugea si se ascundea mai tot timpul) si se asezase sub un rind de haine si printre haine si nu o mai gaseam. Am zis ca mor. Noroc de faptul ca facuse caca pe ea si am gasit-o dupa miros:D. Dar, de fiecare data cind mi se intimpla faze din astea, mi se mai scurteaza viata cu cel putin 5 ani :(. Acum Emma stie de frica...i-am zis ca sint oameni care fura copii si ea nu prea se indeparteaza de mine. Diana e mai ascultatoare, de obicei ma urmeaza cind ii spun ca plecam, insa nu stie de frica si nu intelege ce pot sa faca oamenii rai.

Nepotul meu a luat locul 8 din 48 de perechi care au concurat. I s-a intimplat a 2-a oara de cind concureaza cind are de a face cu sistemul Pile Cunostinte si Relatii al Romaniei chiar la nivelul asta. Speram ca la concursul de la Linz-Austria sa se vada cu adevarat cine este bun. Saracu' frate-miu a trebuit sa ia pastile de calmare din cauza emotiilor:)) ca i se ridicase tensiunea.

www.geocities.com/iulyana/emma_diana1..htm" target="_blank">Emma si Diana

www.onetruemedia.com/shared?p=2351399f8c46a1ae170a0b&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaje 1,www.onetruemedia.com/shared?p=234cdd6e62ba9d04868ae9&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">2,www.onetruemedia.com/shared?p=23501567911f18fe8b4543&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

OlgaT, nici nu vreau sa ma gandesc prin ce ai trecut. Bine ca totul s-a terminat cu bine!!!!!

gabitzam, si tu ai burtica? eu i-am spus Oiviei deoarece ma vede stand numai pe canapea cu o mutra de parca as fi inghitit fiere. stie ca mami asteapta un bebe care e in burtica si cand o sa cresca mare mare o sa se poata juca cu el si mami o sa se poata juca din nou cu ea. cand am intrebat-o ce vrea - surioara sau fratior, a spus ca vrea o surioara printesa. de tac-su nici nu vreau sa va spun, ca e mai cu motz - el vea gemeni! ca mi-a bagat un cui si acum sunt nerabdatoare sa merg la primul control!

am un set de papusele rusoaice care intra una in alta si i-am explicat cu ele. dar cand imi spune ca mami are un bebe in burtica si o pun sa imi arate unde, ma cauta pe la gat. cred ca peste 3 luni o sa fie clara treaba cu gatul :D

fetele nu stiu de la ce a inceput discutia si imi pare rau ca am picat in mijloc. venim aici sa gasim o oaza de liniste, un sfat, o vorba buna... hai sa trecem peste orice neintelegere ca eu sunt sigura ca asta e - doar o neintelegere.

un hug rapid de la mine - ca iar ma duc la baie...........



... si albastricile lui mami 08.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

olgaT- e groaznic sa realizezi ca ti ai pierdut copilasul sunt convinsa ca vei avea muai multa grija de acum in colo. Amfost si eu in aceeasi situatie dar doar pentru cateva minute. De asta ii spuneam neliei la un moment dat ca ma intereseaza si pe mine acele bratari..., la noi n am vazut inca asa ceva.

oanaC-nu o lua in mod personal ca nu merita, daca ai stii de cate ori am vrut sa ma retrag... si pana la urma sunt prezenta deoarece in unele cazuri am ce invata iar restul le las sa treaca pe langa mine. Daca te uti in spate vei vedea ca nu o data eu scriu si am pimesc raspunsuri doar de la cateva fete.

iuliana-bafta nepotelului tau, stiu ca de multe ori intervin unii si altii dar daca are talent eu zic ca o data si o data sigur va fi la inaltime.

omustata-eu nu ti stiu mailul dar daca doresti sa vb cu mine eu sunt deschisa.Felicitari pentru alfabet, culori si numere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Fetelor, nu va suparati. De ce?! Trebuie sa fiti mandre ca ai vostri copii stiu atatea. De ce sa va ascundeti?

Nelia a spus tare frumos ce a spus.

Olga, Oana haideti fetelor!

Chiar nu inteleg. Aici povestim despre copii. Si cateodata cand trebuie sa discutam chestii mai delicate ne luam de gat.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Pisik, eu sunt toata tot o burta, sunt in saptamana 27 si parca sunt gravida de cand ma stiu
De dimineata Andrei arata la el la burta si zicea bebe si s-a dus si la taica-su si la fel zicea bebe si s-a suparat cand i-am zis ca doar mami are bebe in burtik.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ce faceti mey? Cum adik sa nu mai scrieti?

OanaC, nu stiu de ce te-ai simtit atat de atinsa de faza cu alfabetul. Adina a spus clar ce a avut de spus si nu cred ca erai in categoria vizata, adik parintii care toaca marunt copiii sa invete una si alta. Spre deosebire de parintii din filmuletul postat de tine care din day one au folosit sign language cu fetita aia (?!) Adicatelea de ce??? o suspecatu ca ar fi surda sau ce? Si care day one? Cre ca doamna aia nu stie ce-i furia laptelui de i-a ars de sign language din day one Ma rog... Bravo ei ca stie sa citeasca, si mai ales pare sa-i placa deci nu vad nici o problema in asta, dar nu inteleg ce ar trebui sa intelegem/invatam din acel reportaj de ai simtit nevoia sa ni-l arati. Si nu ca ni l-ai aratat, sa nu ma intelegi gresit, e inedit, la varsta aia Filip abia facea primul puzzle si nu cred ca putea sa rosteasca 20 de cuvinte al caror inteles sa-l si stie daramite sa le citeasca, dar nu ai scris nimic in mesajul ala de parca ar fi o dovada incontestabila a ceva ce mie imi scapa
Toate ne laudam copiii cu cateceva si nu consider deloc ca este o rusine si pana acum daca am fi fost asa cred ca nu mai ramanea nimeni pe subiect. Filip nu stie nici culorile (toate sunt gamben sau rosu pentru el ) si de numarat numara pana la zece dar il sare pe 8. De alfabet nu poate fi vorba
Nici cum sunt eu nu cred ca este bine. Prinsa in valtoarea castronelelor de mancare, al mersului in parc, al adormitului PE RAND a doi copii, al rufelor, al gospodariei, de ce nu si a scolii mele, deci prinsa intre toate astea nu-mi mai ramane timp si energie ca sa ma joc cu Filip si sa incercam sa facem lucruri educative: sa-i citesc, sa cantam, sa numaram. De-asta si vreau (pe langa putina eliberare dpdv al timpului) sa-l dau la gradinita din toamna. Poate va invata acolo ceva.
De fapt ce vroiam sa zic este ca si pe mine ma deranjeaza ca Filip nu face una sau alta, ca nu are decat 14 kg in timp ce alti copii au 18 si multe altele pe care daca le-as fi luat personal nici eu nu mai scriam. Noroc ca am avut-o pe Georgia ca sa invat sa nu mai compar decat de fun
Acum degeaba iti spun eu ca nu ai de ce sa te simti jignita daca tu te simti asa si ai probabil motivele tale, trebuie sa recunosc ca daca as vrea sa fiu suta la suta sigura pe ceea ce spun ar trebui sa reiau disputa si s-o citesc inca o data. Dar pot sa-ti spun ca nimeni de-aici nu are nimic impotriva ta si ca ne-ar placea sa scri in continuare despre Eva.

OlgaM, observati ce metodic o iau frate, chiar trebuie sa citesc iar ca sa vad tu de ce te-ai suparat. Pot sa-ti zic ca oricum incepusei sa scri destul de rar, daca o sa apari si mai rar n-o sa te mai primim deloc glumesc evident. Ihi, am citit "codat" si am inteles te rog nu ne parasi.

Deci toata buba a inceput de la HS si de la alfabet. Pentru scoala e devreme sa ne paruim, am mai spus-o (ca gluma: aseara la petrecerea Andreei mama de Eric, a fost ziua ei, ma bateam cu pumnii in piept ca sunt impotriva spagii din principiu dar nu refuz niciodata o pila pentru inscrierea lui Filip la gradi ) Iar cu alfabetul ce atata smecherie daca pana si eu il stiu nu e cine stie ce la tabla inmultirii e mai nasol, daca ar fi fost forumuri pe vremea mea, maica-mea ar fi dat in primire on line! Nici acum n-o stiu bine
Deci, va rog haideti sa revenim la sentimente mai bune si sa nu ne mai certam Deci sunt mahmura, mai frumos si mai impaciuitor de atat nu stiu ce sa scriu la ora asta
Deci mi-ati dat de lucru: citesc de mai bine de o ora... si inca nu am terminat! Gata am terminat. Ca o concluzie la concluzie, nu mai generalizati si nu o mai luati personal. Si daca va face placere ramaneti sa stam la povesti despre copii.


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Dap, din pacate se pare ca Oana s-a suparat tare. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78843&whichpage=7 Sunt si eu in topicul ala, daca te razgandesti un e-mail la admin rastoarna situatia


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Androix, asta mic al meu il sare pe sapte
Culorile le stie, dar alfabetul nici macar n-am incercat vreodata sa i-l spun. Si pe cuvant ca nici nu o sa incerc O sa-i iasa pe nas destul mai incolo.

Ce nu inteleg eu e de ce trebuie luat vorbele si interpretate, subliniate, descusute si intoarse pe toate partile si mai ales, de ce luat personal ?????? Frate, asta nu e un job aici pe forum, venim sa ne relaxam, sa mai glumim, sa mai facem misto, sa ne mai plangem, sa mai barfim nitel, sa ne descarcam intr-un cuvant. Luati-o usor, mai fetelor!

Nu e nimeni aici sa tina condica si nici nu e nimeni tinut cu forta daca nu-i face placere, internetul e mare. Eu credeam ca s-a format un grup aici, care a fost de ajutor fiecareia intr-un moment sau altul. Si ca cine vine aici o face pentru a sustine spiritul grupului, cel care ne tine impreuna. Toate mamicile se lauda cu puii lor, dar nu stiu daca e cazul sa bifam cine ne-a laudat pe noi, de cate ori, sa o luam ca afront daca o postare trece neobservata. Ca toate avem timpul limitat, cu casa, serviciul, probleme si boli si viata in general.

Asa ca eu o sa ma bucur in continuare de fiecare cuvant pe care il scrieti aici, si o sa inteleg pe cineva daca nu o face mai des. Dar nu o sa plang dupa cine chiar nu mai simte ca aici ii e locul si nu-i face nici o placere sa fie printre noi. Cam asta e parerea mea.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Va multumesc de aprecieri la poze,au mers la suflet ca de mai am nevoie si de asta.Si Loreen oricand vrei facem nunta ca olandezu nu ma ia ,asta e.

Eu am citit dar chiar nu am nimic de zis pentru ca mi se pare ca s-au zis destule.

Mara e un poznas si numai de tampenii se tine dar o sa vina vremea sa radem impreuna de ce facem.

Iar cu plecatul de aici si eu am facut-o si nu am scris o perioada si dupa mi-a parut rau ca prea am luat totul in serios si acuma va citesc si incerc sa scriu dar uneori chiar nu am timp plus ca de la inceputul anului am avut destule neplaceri cu sanatatea.

Eu pup toti copii si eu am mai zis fiecare copil e special in felul lui si nu putem fi toti la fel ,unii invata mai repede alti mai incet,unii sunt buni in ceva alti in altceva si tot asa.Uitati-va la mana voastra si o sa vedeti ca nici macar degetele nu seamana intre ele si voi vreti ca toti copii sa fie la fel,daca nici frati nu sunt la fel.Eu mai multe numai zic doar ceea ce tot repet de zor si ce am reusit sa imi introduc si mie in cap fiecare copil e special in felul lui si eu chiar acuma nu am sa o compar pe Mara cu nici unu ca chiar daca ceva nu face va veni vremea si va face.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:



... un pic de aghiazma nu strica, sintem in post si... dumnealui isi face de lucru, ca sa ne supere

Va doresc o zi buna si sanatate la toata lumea, dar mai ales, va rog din suflet sa revenim la sentimente mai bune

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput