Copiluti de mai-iunie 2005 (69)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Gusta, arati super....iar Mara are o fatzuca de strengareata:).

Diana, comparativ cu Emma, e mic copil. Pot sa spun ca am apucat pe D-zeu de un picior cu ea. E cuminte, intelegatoare, are si ea momente in care nu ma inteleg cu ea, dar cu vorba buna functioneaza. Cea care mi-a scos parul alb e capra mare. E minunat ca exista legea compensatiei, altfel cred ca ma duceam la balamuc. Diana nu are accese din astea de furie, dar Emma se dadea cu capul de pereti pe la vreo 2 ani, se tavalea pe jos (si acum mai face, dar intelege ca nu mai functioneaza). Culmea e ca mindrele mele isi gasesc timpul potrivit cind sa faca figuri din astea...cind eu dorm putine ore pe noapte, cind am de terminat o lucrare pentru scoala etc...in general, cind stresul e in floare. Eu mi-am promis sa ma corectez:) si sa dau dovada de maturitate si sa imi demonstrez ca eu sint capra batrina cu scaun la cap si care trebuie sa isi tina cumpatul. Eh, e greu nenica. Si mai innebunesc vazindu-mi dragul sot cit de calm e si cum il intorc fetele pe degete. Din pacate, intr-o familie trebuie sa fie cineva balaurul, ca altfel nu stiu unde s-ar ajunge.

Tdi, maica-mea a fost de milioane...cam posesiva (nu i-a trecut nici acumsi tare grea e boala asta) si culmea e ca am obs asta de abia cind am ajuns eu la batrinete:). Sint convinsa ca posesivitatea ei e un rezultat al rel. de rahat pe care a avut-o cu taica-miu, dar, per total, a fost o mama buna. Chiar prea buna:(. Ma uit ca acum la 62 de ani inca munceste ca sa il ajute pe frate-miu sa isi plateasca chiria. Imi vine sa il string de git ca are 40 de ani si inca are pretentia (fara nici un pic de jena) ca toata lumea sa ii dea si sa-l ajute.

Eu vroiam sa va spun ca nepotul meu de 15 ani a iesit pe locul 3 la concursul national la dance sport si a intrat in lotul Romaniei. Simbata va reprezenta Romania la un concurs international, asa ca tineti-i pumnii, ca sint multi rusi in competitie. Hai sa va dau sa vedeti cum danseaza. Sint tare mindra de el, de parca ar fi copilul meu, dar munceste pustiul asta pe rupte. Dansul e pasiunea vietii lui. Eh,talentul si ritmul de dnas runs in our family, dar numai din partea maica-mii:)). In videourile astea e el cu partenera lui care are o rochie roz.

http://www.hi5.com/friend/video/7711462--177594499--0--1----cha%2Bcha%2Bgeorge-ali--view-html

http://www.hi5.com/friend/video/7607400--177594499--1--2----chacha%2Bmaribor%2Bgeorge-ali--view-html

Si aici premierea, partenera lui are rochie mov http://www.hi5.com/friend/video/7711391--177594499--1--1----premiere%2BCampionatul%2Bnational%2B--view-html .



www.geocities.com/iulyana/emma_diana1..htm" target="_blank">Emma si Diana

www.onetruemedia.com/shared?p=2351399f8c46a1ae170a0b&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaje 1,www.onetruemedia.com/shared?p=234cdd6e62ba9d04868ae9&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">2,www.onetruemedia.com/shared?p=23501567911f18fe8b4543&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

Waw, Alexia sta la colt!!! Ema n-ar sta nici o secunda. Daneluta, parca scrii despre noi..:) Ema pare sa fie tot mai capoasa. In plus este foarte repezita. E mai mult pe burta decat in picioare, parca acum invata sa umble. Se catara pe toate si ma striga din niste pozitii imposibile, mai mai sa cada. Daca face crize in casa este in regula pt ca deja nu-i mai dau atentie. O las sa se linisteasca. Daca incerc sa o calmez, daca ridic tonul, daca o pedepsesc e si mai rau. Asa ca o las sa dea cu picioarele in usi, sa arunce cu jucariile, sa se stranga ghem pe parchet.Nu tine mult. Daca intervin si incerc sa-i explic, ea striga si mai tare, isi pune mainile la urechi sau imi pune mie mana la gura si imi comanda sa tac. Scurt. Uneori sare calul, si daca este o situatie de urgenta si nu vrea sa ma asculte sau daca insista cu prostiile si eu o duc in camera ei unde o las maxim 3 minute. Ea nu trage de usa, ci se propteste-n ea ca eu sa nu pot intra. Ma striga sa merg la ea, dar daca incerc sa deschid usa, nu ma lasa. Finalul este intotdeauna:"Mami, te iubesc. Iarta-ma", DAR odata ce se vede afara din camera face exact ce ii interzisesem si pt ce o pedepsisem. Daca nu-i iese, ma pedepseste cu un kk sub masa. Ti-am mai spus asta zilele trecute..Nu suporta sa-i fac observatii, sa o cert, sa-i spun "NU" . In casa spun ca situatia este sub control pt ca dupa ce ii trece momentul de frustrare si incordare pot sa o iau la o scurta, foarte scurta discutie, ca nu cumva sa o enervez iar. Cand suntem afara...eehh..Afara este foarte greu pt ca fuge de mine daca suntem in parc, tipa cant o tin puterile daca o rog sa faca ceva sau sa nu mai faca un anume lucru si nu se urneste din loc daca vreau sa o bag in bloc. Zilnic ne intoarcem acasa nervoase amandoua. Tipa asa de tare cand trebuie sa ne intoarce acasa de mi-e si rusine. O iau pe sus intr-un final si abia o tin pt ca da din maini si din picioare si striga"Lasa-ma jos!" Intram in scara blocului si dau sa chem liftul. Ti-ai gasit, d-ra vrea pe scari. Cinci etaje. Pe la 4 uneori nu mai poate si vrea in lift. In lift trebuie sa o ridic sa apese pe 5 , apoi sa o las jos sa puna mana pe usi ca sa le deschida ea, nu eu. Cand coboram, pana sa inchid usa cu cheia, ea ajunge deja la etajul 3...Pur si simplu nu o pot tine. Zboara, alearga, e repezita, agitata, independenta, cade, pierde, uita, scapa, totul este facut in mare graba. La culcare este ingeras. Ma pupa, ma mangaie, ma iubeste, cantam, ii citesc poezii si povesti, ne jucam, se cuibareste in mine si doarme ca un ingeras. Dupa ce adoarme la noi in pat , o mut in camera ei. Cand o privesc cat de linisita este cand doarme, parca n-ar fi ea. Si-mi trec toate, si o iert, si ma culc linistita. Maine o luam de la ineput:) Rabdare..Trec toate..

nelia, zilnic va pomenesc pe tine si pe Agata. M-a zapacit de cap cu asortarea culorilor. Nu ma lasa sa-i pun cearceaful roz daca patura este albastra. plange daca ii dau rochita albastra,iar chiloteii albastrii sunt inca la uscat. totul trebuie sa se potriveasca, de la agrafe si cordelute la sosete si pantofi. cred ca cea mai des folosita intrebare este" Asta se potriveste cu..?"

Acum ca ne-am obisnuit cu faza "DE CE ?" trebuie sa ne obisnuim cu faza "vreau si eu/am si eu" Daca vede o fetita cu doua codite isi scoate urgent elasticul care-i prinde codita din vf. capului si cere sa-i fac doua. Daca vede o jucarie , o hainuta pe care o are si ea, merge sa se laude:"Am si eu din asta". Daca vede la desene animate vreo fetita in rochita, in secunda urmatoare se inchide in sifonierul ei si nu iese de acolo decat imbracata in rochita... Daca pe strada vede ceva sa-i placa, dar n-are acasa, incepe cu minciunelele "Am si eu din asta..." pe un ton usor diferit, bineinteles. Dupa 3 minute o aud"Cumpara-mi si mie". Am zis ca nu o mai iau in magazine cu mine pt ca nu iese de acolo fara dulciuri. Se serveste din raft si merge direct la casa. O vrajeste pe casiera si cand ajung si eu deja imi zambeste toata lumea asteptand banii..Fii-mea imi cere banii,iar eu fiarta de nervi ca inca nu a inteles ca nu poate mereu sa se serveasca ii fac capul mare pana acasa. Ieri seara tot asa, se servise cu biscuiti.I-am cumparat pana la urma pt ca facea scandal si era si coada. Dar nu i-am dat biscuitii. A bodoganit pana acasa, am bodoganit si eu, iar cand am ajuns acasa i-am pus sus, pe dulap, sa nu ajunga la ei. Abia azi i-a primit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Oana din UK, spuneai ca daca ai tine copilul acasa ai face-o din egoism...ca scoala ii ofera educatia de care are nevoie...am facut un simplu search de illiteracy in UK si am aflat ca 1 din 5 adulti este analfabet.Cum se poate sa fie sistemul atat de bine pus la punct si sa ai atatia analfabeti adulti?(sa sti ca nu iti dau peste nas cu asta, am vrut doar sa vad cat de fenomenal e sist.de invatamant in UK de simti ca ai fi teribil de egoista sa iti educi copilul acasa, dupa ce am citit articolele astea cred ca i-ai face un favor :) )
Aici e articolul de la BBC
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/811832.stm
Dupa cum vezi e pe UK e locul 2 in studiul efectuat de UN, dupa USA si urmat de Irlanda...(asta in 2000)
si inca unul
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/7146372.stm - se pare ca se va instaura si la voi "No child left behind" :( (asta in 2007)


La faza cu geniul....parerea mea e ca mai au timp sa fie genii, geniul se si cultiva nu e numai din nastere.Eu ii numesc genii pe parintii tehnologiilor moderne, pe cei ce salveaza copilasi de 800g la nastere, pe cei ce pot oferi sansa de a avea copilasi mamicilor ce nu ii pot avea pe cale naturala, pe cei care lucreaza la descoperirea universului...toti acesti oameni sunt genii pt mine.

Edit pt ca sotul mi-a spus ceva foarte interesant despre invatamantul in UK.
El e mare fan Richard Dawkins(e englez) si in cartea lui "The God Delusion" are un capitol dedicat invatamantului.Acolo spune ca mai nou exista o miscare evanghelista care vine din US in UK si care tinde sa se infiltreze in invatamantul de stat oferind mari sume de bani scolilor si acestea din urma dandu-le dreptul de a introduce tot felul de chestii in curriculum.
Iti trimit cartea daca vrei, e buna, o avem in original si in PDF.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:


http://today.msnbc.msn.com/id/23556514?GT1=43001




Oana si Eva (29 iunie 2005)
http://community.webshots.com/user/oanaevac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

quote:
Originally posted by Oana C


http://today.msnbc.msn.com/id/23556514?GT1=43001




Oana si Eva (29 iunie 2005)
http://community.webshots.com/user/oanaevac






You go baby girl!!!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mynicegirl spune:

Buna dimineata!
Multumim de aprecieri, sunteti dragute toate.daca stiam ca v-ati mai gandit la mine si ca o sa va bucurati ca apar scriam de mai demult
Androix mersi, si eu sunt mandra ca am terminat scoala, imi doream f tare asta si deja aproape pierdusem speranta sa mai termin vreodata. Zici tu ca nu iti mai trebuie imblanita(imi place cum suna, e luata de la Tdi) dar am sa te vad eu cand o sa le culeaga copii de pe strada si o sa le aduca acasa, eu asta cred ca o sa fie blestemul puricoasei
Gabi sanatate multa si fa-te bine ca nu ai voie sa bolesti mult cu burticutza.
Gusta oauu, deci eu am mai vazut poze de anul trecut din vara cu tine... esti super-gagica!
ChrisDun, nu e sora geamana, e cu aproape 3 ani mai mica, dar e mai inalta ca mine si semanam foarte bine intre noi, ea are parul cret, dar cand il intinde cu peria zici ca suntem gemene, avem poze in care la prima vedere ne confundam si noi(adica eu zic ce bluza am eu in poza asta? si pe urma imi dau seama ca e Roxana).Semanam f bine cu tatal nostru, caci mama e mica, slaba si blonda
Oana si eu sunt cu depresata, si din cauza englezei si eu le comit in romana, dar asta cu sunt depresata la mine e ca si cum ma doare capul... toata ziua o folosesc.
Danelutza parca ai descris o scena de la noi in zile de alea cand Caterina e hormonala(asa zic eu cand avem confruntari), ca sa nu zic ca e nervoasa ca e prea mica inca sa aiba nervi. Si eu ii repet de 1000 de ori ca eu cred ca e mai bine asa dar eu vorbesc si eu aud, si am citit ca nu e bine sa zici prea mult nu(si majoritatea lumii abuzeaza de "nu" si pe urma ma intrebam de ce caterina e cu nu in brate) asa ca acum am un nou sistem; ii ofer 2 variante, adica daca faci cum zic eu se intampla asa, daca faci cum zici tu se intampla asta, alegi tu ce crezi ca e ok. De obicei, alege cum zic eu, si cand mai alege cum zice ea, uneori are noroc si nu pateste nimic(si imi arunca o privire de aia ca vei ca ea e tare desteapta), si daca nu are noroc si se loveste/strica/iese rau/ deja vad ca stie ca a gresit si are asa o privire vinovata si o las, o pun doar sa ma ajute sa strang mizeria sau dupa cum e cazul(trebuie sa participe la refacut, asta e in loc de pedeapsa). Mai are si momente in care e crizata si tipa si urla si nimic nu ii convine, atunci ori o iau in gluma si fac si eu o glumita, sau ma prefac ca sunt ingrijorata so o intreb vaii te doare ceva, esti bolnavoara, hai sa ia mami temperatura(e inebunita dupa termometrul ala de ureche) sau hai sa dam cu crema la buba de la genunchi, etc, si uita de ce era nervoasa, si o mai pupacesc un pic si se normalizeaza. Mai tip si eu la ea, dar daca tip, tipa si ea la mine si pe urma plange ea si pe urma plang eu si iar tip si nu rezolvam nimic.
Babygirl si Caterin e la fel cu asortatul, inclusiv chilotii cu rochita, m-a inebunit si imi si spune "mami tu nu te uiti in oglinda?"(asta ii zic eu cand se monzoleste cu ruj sau cioco pe fata si nu ma lasa sa o sterg) dar mie imi place de ea asa, sper sa o tina si dupa ce o sa aiba copii mici:))) sa nu ajunga ca mama ei care unori parca e scapata de la zuzimentati cand o duce la gradinita dimineata:).
Am ras la faza cu tipatul dupa ajutor, sunteti rezistente nervos, cred ca daca Caterin ar face asa pe strada sau la joaca m-as face ca nu e copilul meu si inca nu plange in magazin dupa lucuri sau sa le ia ea sa ma enerveze(dar mai are timp),cand neaparat vrea ceva si e ok ii iau(sau ia ea si zice "pay first,ok?"- adica intai platim si pe urma desface ea) , daca nu ii explic ca mai are ceva semanator. Plus nu ii plac dulciurile, singurele dulciuri care ii plac sunt turtitele alea olandeze cu miere la mijloc si anumite ciocolate in cantitati mici. In schimb e inebunita dupa seminte si branze de alea frantuzesti, seamana cu tatal ei la asta.
O zi buna,si mai apar mai diseara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

m-am uitat si eu la pozicile gustei si mi-au placut tare tare mult. am sa trimit si eu pozici cand o sa-mi stea capul la altceva decat ca mi-e greata si sunt obosita

ma simt oribbilllll....

... si albastricile lui mami 08.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Pisik, exista viata si dupa greata, parol Asa ziceam si eu, ca o sa ma tina toata viata

Am revenit pe baricade, adica la servici, nici bine n-am intrat pe usa si au sarit pe mine cu probleme si modificari in softul la care lucrez.
Am slabit cam un kil in ultimele 3 zile cat am bolit.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

http://www.flickr.com/photos/21299120@N04/2330801937/in/photostream/
Gusta, arati extraordinar, iar Marutu este o frumusete! De la cine a mostenit bulclele alea ca pe tine nu te-am vazut cu parul lung?
Admir fetele care [pot tine un regim,eu pentru ca amfost toata viata slaba m-am bazat pe asta si uite acum am aproape 62 de kg:( Si ma mai doare si pe la ficat. Singrua chestie care imi reuseste e sa nu mai mananc seara dupa ora 19.30 dar pentru ca la servici mananca divesre nazbatii se anihileaza efectul:)
Adina, aseara tatai ma acuza ca din cauza mea face Teodora fitze la haine,pentru ca i-am zis: uite ce chestie draguta ti-am luat, ca i-am dezvoltat mofturile si ca refuza sa se imbrace cu diverse lucruri. Nu stiu cat se asorteaza ea la hainute dar refuiza cu inversunare sa imbrace cate ceva si am dat haine noi de pomana. Nu imi pare rau ca le-am dat ca asa procedez si cu ale mele:)) dar pe bune unele erau asa de frumoase ca le-as f imbracat si eu.
Ah, sa va zic, Teodora are un pitic: daca se vede in oglinda incepe sa faca figuri, tipa, incearca sa vada cum arata cand plange, se stramba, vreau sa spun ca tin oglinda de la ea din camera mai mult acoperita (ca la mort, doamne iarta-ma) De exemplu daca ii fac observatie pentru ac facut ceva ce nu trebuie si e oglinda la vedere o apuca supararea brusc si pune bot numai ca sa exerseze in oglinda
Gata, am terminat "pauza" cu care inep lucrul dimineata

“If you want to feel rich, just count the things you have that money can’t buy”
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

'neata, sint treaza de la 6.30 si calc rufe, dar nu m-am trezit pentru calcat, m-a mustrat constiinta toata noaptea, ca sint prea "dura" cu Isabella, ca vreau prea multe de la ea, ca totusi nu are nici trei ani si o certa pentru toate prostiile. M-am autocriticat cit am putut, pina m-am ridicat din pat. M-am intrebat, daca ea cind greseste o cert eu, pe mine cine ma cearta cind gresesc in educatia ei ?!

Adina eu sint mai norocoasa, asta in afara casei, daca vrea dulciuri in magazine, intii imi arata, iar daca-i spun nu, pune dulciurile la locul lor. In schimb, daca intru in magazine cu imbracaminte pentru ea, aici m-am ars , pina nu ii cumpar o bluzita sexy de care vrea ea, culoare, model, nu ma lasa sa ies de acolo.

Clara si Isabella a inceput sa "copie" desenele animate, dar sint multumita ca tot de acolo a inceput sa spuna foarte multe cuvinte. Doamne, ce povestesti tu e de groaza, ti-e si frica sa mergi pe strada... cum adica topor si pistol ?
Am citit ce zici de oglinda, si a mea face la fel, doar ca nu plinge in fata oglinzii se strimba si imita tot ce vede la televizor, actrita o face mama . Eu spun sa o lasi ca-i trece

Iuliana bafta nepotului si felicitari pentru rezultate. La noi faza cu termometru, e atunci cind nu e cuminte, ii spun ca i-l bag in fundulet si se linisteste .
Nici Isabella nu urla pe strada, ca a incercat o data si am disparut din cadru, de atunci nu a mai incercat, doar acasa urla in voie, in afara casei e un ingeras si toata lumea ii face complimente ca e bine educata , daca ar sti cum se comporta acasa...

Pisik bafta la greturi , trec si astea repejor si uiti de toate.

Gabitza sanatate multa.

Cristina multumesc ca ai scris cum procedezi cu Caterina, uite asa mai invat si eu .



Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput