Copiluti de mai-iunie 2005 (69)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Am intrat sa ma pling, sint in razboi cu odrasla . M-a suparat, am dus-o in camera ei, am pedepsit-o sa stea acolo un pic... I-am inchis usa, moment in care a inceput sa tipe si sa traga cu picioarele in usa ca am crezut ca o rupe. Am lasat-o pentru cinci minute, am intrat si i-am explicat ca atunci cind va face liniste, o las sa iasa din camera. Am iesit si a urmat acelasi tratament, picioare in usa si urlete disperate. Cred ca daca stateam la bloc, chemau politia. M-am suparat rau de tot, ca se auzea din curte, i.am dat una la fundulet si am lasat-o acolo. A inceput, mami cuza, mami pupic... A facut liniste, i-am deschis usa, a vrut sa-mi dea pupic... am lasat-o pina la urma, dar dupa aia a stat linga mine jumate de ora pe ceas, mami ubete-ma, mami pupic fundulet... Adica sa-i dau pupic la fundulet, unde ii dadusem cu palma. Dar a cerut pupic intr-o disperare... Pina la urma am invins eu, cred, nu sint sigura, vad ca sta pe fotoliul ei si se uita la televizor.
Acum am o intrebare, copiii vostri sint incapatinati, ca a mea e incapatinarea intruchipata, iar cind ii explic ca nu are voie sa faca un lucru sau sa pina mina pe ceva, zimbeste si face cum o taie capul, iar daca ma duc la ia fuge de rupe pamintul... isi bate joc de mine
Dati-mi un sfat, cum sa ma comport cu ea, cum sa o fac sa inteleaga cu vorba buna ca "nu" e nu.
Scuze ca m-am plins, dar e joi

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Danelutza, intr-o cearta inte mama si fiica sau copil nu iese nimeni invingator. De fapt, acest lucru e valabil pentru toate certurile: toti au ceva de pierdut! Parerea mea, asa cum am spus si la subiectul Andrei, eu cred ca un copil de 2-3 ani nu se poate linisti inchis singur intr-o camera atunci cind face o criza. Lovitul cu picioarele arata cit de frustrata este, ca ei ii vine sa urle si mamai o indeparteaza si o inchide singura, in camera. Ba ii mai da si una la fundic, asta cu datul, daca nu e tare, e mai putin grav decit izolarea si inchisul usii. Nu sint de acord nici cu una, nici cu alta. Cea mai buna solutie este sa urlati impreuna, adica ea urla, tu o intelegi, ea urla si mai tare, tu o intelegi si mai bine... si treptat va intelege ca nu rezolva nimic daca urla, trebuie sa-si foloseasca cuvintele sa scape de frustrare ca nu ai lasat-o sa faca ce vrea ea. Adica o intelegi, esti linga ea, dar raspunsul e nu, nu are voie sa faca lucrul care a stirnit criza, pentru ca... si aici, pentru a 'nspea mia oara, urmeaza explicatia. Si dupa aceea, o chemi si ii pui putina muzica, uite ce ascultam noi, eu si Lisandru de vreo ora: http://www.youtube.com/watch?v=qW3zHEtL0T4&feature=related si restul. Si asta iti spun acum, dupa 7 ani de crescut copii, dar sa mai fi vazut acum vreo 6 cum stateam si boceam linga usa in care dadea Agata cu picioarele! Si ma ca nu stiam ce sa fac si in copil nu voiam sa dau, desi tare ma ardeau palmutele.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

si a mea e capoasa tare. dar daca o comite si urla o pun la "colt" (langa usa) si dupa ce se calmeaza are voie sa vina la joaca.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Pfuuuiiii cat ati scris!!! Mey, lipsesc si io juma' de zi pe zi( adica jumatate ieri si jumatate azi) si iote ce gasesc!
In primul rand ma bucur ca au revenit fete ce n-au mai scris de mult...
Mynicegirl, casa de piatra si numai bine! Caterina e o domnisoara in toata regula, sunteti o familie frumoasa si ma bucur ca s-au rezolvat problemele!
Loreen si Gusta, ce bine ca ati mai scris si voi! Ce mai fac fetele?
Sanatate la puiutii inca bolnavi, la mamici si tatici!
Androix, am ras cu lacrimi de mitza puricoasa maritata cu tristete in suflet, daca tot s-a eliberat postul iti trimit o imblanita sura ca si io vreau sa ma scap de ea...e tare frate ca stie mai multe limbi, poate iti foloseste la conversatie in italiana!

Iuliana, puteai sa lasi mesajul needitat:), nu mi se pare o chestie de lauda, vorbim pur si simplu de niste realitati. mie mi se pare interesant sa stiu cum se traieste prin alte tari, cat costa casele, ce salarii si perspective sunt, etc...nu se stie niciodata pe unde ne poarta viata.
Nelia, vai ce pofta de sarmale mi-ai faaaaacuuuut!!! Cat despre ce vorbesc fetele tale, si mie mi-ar creste inima!
Aurasa, vai ce simpatic e Catalin, mor de dragul lui cat e de sfatos!
Daniela, si tu ai o vorbareatza smechera nevoie mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Serios va zic ca daca mai fac confuzie de zile va rog sa ma trageti de maneca.

Si daca va era dor de noi cateva poze

http://www.flickr.com/photos/21299120@N04/

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Tdi, mi-e rau! Am mare nevoie de conversatie in italiana, adik cineva sa vb si eu sa ascult la cata italiana stiu, dar matza nu mai vreau cate zile oi avea. E greu sa te atasezi si pe urma sa nu stii cum s-o dai sa fie bine.


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Nelia multumesc pentru raspuns . Cred ca nu e nevoie sa-ti mai spun ca am ascultat si muzica, cu Isabella linga mine, am tras un bocet si pentru palmuta data si pentru melodie, ca oricum Isabella e soarele si lumina ochilor mei . Eu plingeam si Isabella ma mingiia, "nu pinge mami" . Multumesc inca o data, de asta scriu aici, pentru ca astept raspuns de la mamicile cu vechime in aceasta meserie. Multumesc

Teddy a mea e vorbareata romano-italiana. Alyssa tot asa, ca Isabella deja a inceput sa dea lectii de limba romana in parc, se trezesc mamele ca mai scapa copiii cite un cuvint romanesc, asa ca or sa invete si ele.

Gusta si Isabella striga "aiutoooo" dar pe afara ca sa o auda toti vecinii . Arati foarte bine in poze, nu cred ca mai vrei sa faci vreo cura de slabire, te-am vazut foarte sexoasa imbracata in rosu iar de domnisoara Mara nu pot spune decit ca e o scumpa, mai ales aici http://www.flickr.com/photos/21299120@N04/2234451905/in/photostream/

Monu la noi nu tine cu pusul la colt, de fapt nu tine cu nici o pedeapsa.

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

uite cum vorbesc romanii in Anglia printre care si eu:

-ma duc sa o ridic pe mama de la aeroport-I am going to pick up my mumm....

-am cancelat un appoiment-i cancelled an appointment

-esti gresit-you're wrong

-sunt depresata- i am depressed

...si daca imi aduc aminte mai scriu

Pt copil neascultator care da din picioare eu folosesc naughty step si merge bine.E un inaltator de plastic care sta pe hol.Si ii explic de ce sta acolo, asta dupa ce a fost avertizat de 2 ori ca daca nu se potoleste trece pe scaunel 2 minute.Dupa cele 2 minute ma duc la el, ii explic inca o data de ce e acolo si il pun sa isi ceara iertare.Si daca cumva copilul nu sta acolo ii explic ca ii se mareste timpul si tot asa pana se potoleste isi face minutele si isi cere scuze.

nelia: eu nu am zis ca nu o sa fac scoala suplimentara,ca deh...societatea iti cere sa fi competitiv.Poate ca noi romanii suntem multilateral dezvoltati asa ca natie fatza de ceilalti, care nu isi stiu decat particica in care lucreaza.Adica ma uitam in contabilitate cand am lucrat ca cel care face purchases habar nu are de payee department sau taxe sau mai stiu eu ce.DAr nu ca nu stie totul, nu are nici cea mai mica idee.Am zis ca e prea mult pt saracutii copii comparativ cu ceea ce ni s-a cerut noua.

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Si Alyssa face crize de nervi daca nu-i convine ceva, de obicei o distrag cu altceva, ii explic frumos ce si cum ... si functioneaza. Uneori nu am suficient timp sau am ajuns la capatul puterilor cu munca de lamurire si atunci o mai scutur, tzip la ea si foarte rar mai capata si niste palme la fund. Sunt absolut contra violentei de orice fel insa, din pacate, nu reusesc intotdeauna sa ma stapanesc. Eu am primit fest bataie de la mama, si cu si fara motiv, ma mai batea si pentru sora mea "ca-i mai mica" si eu trebuia sa am grija de ea sa nu faca prostii (iar sora-mea profita la maxim de chestia asta). Cred ca n-o sa uit pana mor ca pentru un 7 (sapte) la matematica m-a batut cu lingura de lemn la sange, aveam niste hematoame pe spate si pe fund de parca aveam oua negre sub piele...alta data ca am intarziat acasa m-a umplut de sange si cucuie. Cu notele a fost circ, clasele 1-4 am avut numai premiul intai (dar sa nu credeti ca am auzit vreodata "bravo" sau vreun cuvant de incurajare), numai 10 era bun, deja pentru 9 ma certau iar mai jos luam bataie. Asta nu se aplica insa la sora-mea care avea note mici cu duiumul si n-a citit o carte in viata ei!
A, apropo de copiii geniu, ai mei credeau ca au asa ceva in casa(insa "ne-am inselat amarnic!")...eu vorbeam cursiv la 1 an si spuneam 2 poezii, la 3 ani stiam sa citesc si sa scriu (citeam ziarul si scriam ce auzeam ca vorbesc ei prin casa) si se mira toata lumea de mine, trebuia sa le arate certificatul de nastere ca nimeni nu credea sa am doar 3 ani! Am fost foarte talentata la desen si la muzica...ce folos ca nu m-au indrumat, m-au dat in schimb la gimnastica pe care o uram dar ii placea sora-mii si trebuia sa-i tin companie.
Ar mai fi muuulte de zis dar nu vreau sa apara parintii mei descrisi ca niste monstri, cateodata le port pica insa incerc sa-mi vad de viata mea si ma gandesc ca atata i-a dus capul, atata au facut.
Sper sa ma tina D-zeu intreaga la cap sa nu fac greseli care pot sa o afecteze pe fetita mea, vreau sa o pot indruma si incuraja in tot ceea ce vrea sa faca si, daca o fi vreodata sa mai am un copil, sa nu fac diferente intre ei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Doamne, la noi in interscetie dimineata se bateau unii, niste rromi deh, si-au ciocnit masinile dupa care au iesit cu una alta ce aveau prin portbagaj: un pistol cu bile de cauciuc si un topor.
M-am carat urgent la prima statie ca unul tragea de zor cu pistolul, mama a vazut arma si eu am vazut toporul, se alergau aia in mijlocul intersectiei si un card de tramvaie statea pe loc.
Am vazut ca au dat si la stiri ceva dar nu am prins mare lucru.

Sper sa ma duc la nani epede, am fost cu garga in selgros, am adus-o obosita dar tot ii vine sa topaie.
La noi programul e destul de simplu: mamai e la servici de dimineata pana la cinci sau sase, vine acasa si sta cu piticania pana la ora de culcare. Ne jucam cum vrea ea si cu ce vrea ea, ne omoara pur si simplu cu animalele ei de plus si de cauciuc, cica "sa vorbesca". Si pe mama o trage dupa ea ziua sa se joace cu gradina zoologica:)
In rest face probabil ce fac toti copiii, mai putin datul pe tobogan:)))
Singura "activitate" noua se produce la masa: facem litere sau forme geometrice din bete de chibrit, ideea e ca facem cam ce vra ea, nu i-a zis niciodata cineva sa se joace in vreun fel sau sa puna mana pe fo carte. Sunt uimita de cate lucruri stie, ne zapaceste cu "de ce" deja dar eu una am multa rabdare cu ea si ii raspund la intrebari, evident mama trebuie sa aiba un raspuns la toate nu?:))
Probabil ca si alti copilasi au "imprumutat" vocabular de la desene animate nu? Daca o gadil ne spune: "nu face asta", "ajutor" tot de la desene animate cred ca a luat, prima data a zis asta acum vreun an cand eram cu ea la plimbare si o zdruncinam pe niste dale in carut, doar ca atunci spunea "aj'tooor"

Daca am avut stresuri in privinta dezvoltarii o vreme, cele legate de mediul in care va creste le-au intrecut. Si aici ma refer la societatea asta, ma sperie ce vad in jur, cred ca o data pe saptamana am o discutie cu tati despre asta si tot timpul ne gandim la felul cum va creste, ce fel de om va deveni si alte asemenea..
Pe termen scurt ma enerveaza faptul ca gradinita unde ne gandeam sa o inscriem este inchisa pentru renovare si copiii sunt "detasati" intr-un liceu in trei sali de clasa, acolo dorma, mananca si se joaca.
Si alte gradinite care sunt oarecum mai aproape de casa sunt in zone care imi displac din start, tatai a vazut de afara cum arata si doua din trei sunt cu scoala la un loc in curte.

Gata, o noapte linistita sa aveti.


“If you want to feel rich, just count the things you have that money can’t buy”
poze

Mergi la inceput