Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (109)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Erenaa, cred ca plange pentru ca are colici, il doare burtica, asa a plans si fetita mea la 6 saptamani. Eu o linisteam plimbandu-ma cu ea prin casa, si cand adormea o lasam sa dorma pe burtica mea.Dupa ce se linistea din durerile de burtica, manca san foarte linistita. Nu a durat prea mult la noi, incerca sa ii dai sa suga cand e linitit si odihnit, cand se trezeste din somn, nu renunta la alaptat.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

colicii pot incepe la 6 sapt pt ca nu am avut probleme pana acum .si da, de 2 zile doamre numai lipt de mine , pe burta mea sau in wrap .
nu vreau in nici un caz sa renunt la alaptat ,tocmai de aceea caut rezolvari

Matei

CUM CRESTE BEBE
DRAGOSTEA MEA
BOTEZ





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

mai mai
da ce liniste pe aici.


Papanash, sincer nu am gasit nimic.
Ca sa scapi de efectul Glow trebuie sa mai strangi puncte.

Erenaa si eu zic ca e tot din cauza colicilor.Incearca sa-i dai niste picaturi impotriva colicilor.Eu am folosit Espumisan.si i-a mers ft bine.Si acum de cand am inceput diversificarea ii dau cate 15 - 20 de picaturi pe zi.
inainte ii dadeam 5 picaturi inainte de fiecare masa.fa-i masaj usor la burtica.
eu zic sa nu renunti la alaptat.e perioada colicilor.
multa sanatate micutului.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

nici Cristi nu a avut colici decat de la vreo5 sapt si au tinut pana pe la 3 luni.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Ereena asa avea si a mea colici in timp ce sugea si nu se linistea deloc mai ales ca facea si kk in timpul asta, eu am alaptat-o plimbandu-ma cu ea prin casa, cred ca eram tare caraghioasa cum ma plimbam si alaptam. Acum privind in urma nu stiu daca as mai avea forta necesara ca la noi au durat muuuuult colicile astea si am incercat sa mananc numai ce trebuia, beam multe ceaiuri, scoteam aerul de fiecare data, degeaba. Deci la lapte praf nu face urat, mda, cat m-am straduit eu sa nu-i dau desi aveam in casa si bibe si lapte praf, dar mi-era ciuda ca aveam lapte destul de multe ori trebuia sa ma mulg. Poate daca ii dadeam bibe scapam mai usor. Acum ce sa-ti mai zic sper ca la voi sa tina colicile putin, nu renunta totusi la alaptat, e cel mai bine pt bebic.Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Antonia tocmai atunci a avut colici la 6 saptamani-au tinut cam o saptamana , seara de la 23 la 2 plangea, se linistea in brate si pe urma iar incepea sa urle, si pe la 2 cand ii treceau adormea la san.Si de atunci, nu doarme decat pe burta si nu am mai avut probleme. Intre 4 si 6 saptamani a mai avut dureri de burtica, dar ocazional.
E foarte bine ca o tii in wrap, te simte aproape. O sa vezi ca o sa-i treaca in cateva zile. Eu i-am mai dat sirop Gripe Water de la Pharc, dar nu a avut efect decat la inceput.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

sa va spun ce am facut astazi.mama denaturata ce sunt.
ieri m-am simtit ft ft rau.ca urmare azi a venit CM.

de dimineata eram ft obosita, nu aveam chef de nimic si am inceput sa ma plang mamei.
ei bine dupa ce a iesit de la serviciu a venit si l-a luat pe Cristi cu ea si au plecat la tara la bunica mea -- inca sunt acolo.

am ramas singura si m-am pus in pat.
nu am stat 5 minute si au venit nasii pe la noi.

au plecat de vreo 20 de minute si imediat se intorc ai mei.
deci m-am odihnit sssuuuuupppppper.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

ufffff, colicii astia .eu i-am dat preventiv sab simplex si am masat burtica cu un gel pe baza de uleiuri care incalzesc, special pt bebe .nu am schimbat nimik din ce faceam si pana acum , oare se pot intensifica? ma scuzati de atatea intrebari , ama mers la alaptatul help-line si este subiect inchis, acum caut si eu sugestii peste tot

Matei

CUM CRESTE BEBE
DRAGOSTEA MEA
BOTEZ





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

buna si de la noi.
acum am ajuns acasa..ieri seara ne-am internat si acum am iesit!
eliza se simte nitel mai bine, a inceput sa manace...cate putin si des..sper sa ne revenim curand.
nu am apucat sa citesc.
ma duc sa-i dau papa.
revin mai pe seara.
va pup.

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

GABITZ off ati fost internate, sa se insanatoseaca rapid ELIZA.EREENA poti incerca si alte picaturi pt colici gripe water, espumisan, mai este si un medicament debridat, tu hotarasti, mult succes cu alaptatul si sa treaca repede colicii.Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput