Calendarul gradinarului (de daniela_b),Capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiMus spune:

quote:
Originally posted by GeorgetaR

Ne ajuta la facut planuri. Eu, cel putin, cu cat e mai urat afara si nu pot face nimic in gradina, cu atat mai mult ma apuca "planificarea".
Poate ma ajuta si pe mine cineva. Am vazut odata, undeva, nu mai stiu unde, o bancuta incadrata de o arcada pt plante cataratoare, cred ca din metal, daca nu ma insel, si am ochit un loc unde as putea pune asa ceva, doar ca nu mai stiu de unde sa o iau. Ati vazut de curand pe undeva asa ceva?


Pot sa-ti dau eu site-ul unui producator, dar imi e teama ca se considera reclama.
Ca sa evitam orice discutie, vezi ca sunt on line pe mess.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

b.nica, deci sa nu le pun ingrasamant. Dar ai pus in ghiveci pamant de flori obisnuit? Si ce fel de ghivece? Ca in poza vad un stolon de capsun care atinge vreo 2 metri inaltime. Chiar asa de mare creste? Si daca da, ce fel de tutore ii pui sa il sustina?
Hai ca ti-am dat tema.. nu gluma..
LiMus, ce producator, vrem si noi sa stim..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

salutare gradinarese(si gradinari, evident!)
eu sunt incepatoare in ale gradinilor (si balcoanelor, ca n-am gradina). mi-a cumparat ieri al meu sotz vreo 12 muscate cataratoare, plantutze. acum intrebarea mea este: ce fel de pamint trebuie sa cumpar? ce proportii, nisip, pietris pe fundul jardinierelor etc.etc.
sa aveti o primavara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiMus spune:

quote:
Originally posted by martie

b.nica, deci sa nu le pun ingrasamant. Dar ai pus in ghiveci pamant de flori obisnuit? Si ce fel de ghivece? Ca in poza vad un stolon de capsun care atinge vreo 2 metri inaltime. Chiar asa de mare creste? Si daca da, ce fel de tutore ii pui sa il sustina?
Hai ca ti-am dat tema.. nu gluma..
LiMus, ce producator, vrem si noi sa stim..

Martie & Bebica & maimuta Sara





I-am gasit pe net.
Sper sa nu fie considerata reclama si sa mi-o fur.
http://www.teoconstruct.com/pergole.htm
GeorgetaR cred ca asta cautai, nu? (ID1108 sau ID1109).
Sper sa fi fost de folos.
O zi buna si spor la treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Multumesc mult LiMus, nu am fost pe faza cand erai pe mess, intr-adevar una din pergolele lor seamana cu ce vreau eu. Am incercat sa-i sun dar nu mi-au raspuns, am sa le trimt mail, daca mai intereseaza pe cineva va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

B.nica, am ratat povestea capsunilor la celalalt capitol. Ma bate si pe mine gindul sa pun unele din alea, desi am loc in gradina. Ai niste poze?
A adus sotul un bat de zmeura din gradina bunicului (din Romania), s-a prins foarte repede, deja are multe frunzulite. Ma gindesc ca daca avem noroc poate si face un pic de zmeura anul asta.
Anuta mea tragea ieri de zor de piersicul adus din Romania, cica sa scoata batul din pamint. Of, of! Mi-e frica sa ma uit azi la el.
La noi e cald (27 azi) si nu stiu de ce m-a lasat harnicia. Scrieti ce ati mai facut voi, poate ma inspir si eu.
Trebuia sa dau cu nu stiu ce chimical sa impiedic cresterea buruienilor (preventiv - ma exprim bine, nu?) si nu facui nici treaba asta...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by catinuta

Salutare fetelor si o primavara frumoasa va doresc din inima, sa va rasara si sa vi se prinda tot ce ati pus in pamant. Care dintre voi a avut experienta cu capsunii? ajutati-ma, nu stiu ce sa fac: in urma cu trei sapt. am pus seminte de capsuni cataratori in jardiniera, in casa, la lumina si caldura si pana acum...nimic, n-a rasarit nimic, de ce oare?



capsunii se inmultesc prin stoloni, nu prin seminte.
incearca la o stoloniera, acolo vei avea de unde alege pe soiuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor si Limus ,sunt fericita!credeam ca s-au dus capsunile mele miraculoase de anul trecut(cate imi mai ramasesera,adica nu putine pt. ca,dupa ce le-am ars, cu ingrasamantul mizerabil, 1/2 din 10, vrednicutele s-au inmultit si eu le-am transplantat si astfel am intrat in iarna cu ele in ghivece mai multe decat cele cumparate),dar astazi am vazut ca cel putin una a dat frunzulite deci e vie si am sperante.
Ramona sunt soiuri asa-zise remontante f. productive si cred ca merita sa fie achizitionate.Citeam in rev. practic ca cineva a avut ideea,dupa mine,spectaculoasa sa planteze capsuni, intr-un butoi vechi in care a facut gauri.ma gandesc sa experimentez asa ceva dar sa las gauri pt. plantutele(stolonii) multe, care rasar din planta mama.
Ma ingrijoreaza problema ingrasamantului pt. ca in instructiuni se preciza ca trebuie administrat si ii cred, la cat de viguroase si productive sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by b.nica

Fetelor si Limus ,sunt fericita!credeam ca s-au dus capsunile mele miraculoase de anul trecut(cate imi mai ramasesera,adica nu putine pt. ca,dupa ce le-am ars, cu ingrasamantul mizerabil, 1/2 din 10, vrednicutele s-au inmultit si eu le-am transplantat si astfel am intrat in iarna cu ele in ghivece mai multe decat cele cumparate),dar astazi am vazut ca cel putin una a dat frunzulite deci e vie si am sperante.
Ramona sunt soiuri asa-zise remontante f. productive si cred ca merita sa fie achizitionate.Citeam in rev. practic ca cineva a avut ideea,dupa mine,spectaculoasa sa planteze capsuni, intr-un butoi vechi in care a facut gauri.ma gandesc sa experimentez asa ceva dar sa las gauri pt. plantutele(stolonii) multe, care rasar din planta mama.
Ma ingrijoreaza problema ingrasamantului pt. ca in instructiuni se preciza ca trebuie administrat si ii cred, la cat de viguroase si productive sunt.



ingrasamantul sa nu ajunga pe plante, incearca sa il dai doar pe sol si cate putin, treptat, altfel risti sa arzi frunzele, mai ales cand pl sunt f tinere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

multumesc april;initial am incercat sa-l pulverizez,pt. ca in instructiunile acelui ingrasamant nu se preciza modul de utilizare.
ulterior ,pastrand conc. din instructiunile de pe eticheta ingr.am udat pamantul;cred ca am udat prea mult.

Mergi la inceput