Calendarul gradinarului (de daniela_b),Capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Cu placere!

==========
Corina
Albumul meu

http://tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catinuta spune:

Salutare fetelor si o primavara frumoasa va doresc din inima, sa va rasara si sa vi se prinda tot ce ati pus in pamant. Care dintre voi a avut experienta cu capsunii? ajutati-ma, nu stiu ce sa fac: in urma cu trei sapt. am pus seminte de capsuni cataratori in jardiniera, in casa, la lumina si caldura si pana acum...nimic, n-a rasarit nimic, de ce oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Si mie mi s-a pus pata rau pe capsunii aia cataratori, de ghiveci, maine dau comanda, am innebunit, asta e clar. Am mutat si azi tufe, le-am rarit mai bine zis, sunt in plin proces creator..
Gradinaritul, cel mai frumos hobby din lume..

Fetele cu iaz, am vazut in Brico un stuf pitic, taare dragut. Si pe site-ul dat de Brave girl o multime de sfaturi pt. iazuri. Oricum pe site-ul asta erau mai scumpe plantele decat in catalogul nostru. Cel putin la cele pe care le-am comandat eu din catalog.

Am vazut intr-un nr. mai vechi din Gradina de vis o gradina minunata, desi era foarte umbrita, era plina cu ghivece cu cercelusi, carora le merge de minune la umbra, parca vad... incep sa-mi car toate ghivecele in curte, sa arate si curtea mea plina de flori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Exact asta am facut eu astazi, am scos ghivecele afara.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiMus spune:

quote:
Originally posted by catinuta

Salutare fetelor si o primavara frumoasa va doresc din inima, sa va rasara si sa vi se prinda tot ce ati pus in pamant. Care dintre voi a avut experienta cu capsunii? ajutati-ma, nu stiu ce sa fac: in urma cu trei sapt. am pus seminte de capsuni cataratori in jardiniera, in casa, la lumina si caldura si pana acum...nimic, n-a rasarit nimic, de ce oare?


Catinuta, noi astia care nu avem cruce ci sageata la semnul de sex, ce facem?
a. nu avem o primavara frumoasa;
b. facem operatie;
c. sau ne acceptati in gasca fetelor asa cum suntem (cu bune si rele)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Draga LiMus, cu siguranta Catinuta nu avea nimic personal cu tine sau cu reprezentanii sagetii, si "fetelor" era doar sinonim pt gradinari(ese), asa ca poti sa "ai si tu o primavara frumoasa" si o gradina la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Cu bune si cu rele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiMus spune:

Nici nu mi-am imaginat ca ar avea ceva cu mine (sau cu noi).
M-am bagat si eu in seama un pic, ca tot am intrat dimineata si am vazut ca nu prea era miscare. Si am zis sa "accelerez" eu un pic.

Spor la treaba (ca vremea nu ne prea ajuta azi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Ne ajuta la facut planuri. Eu, cel putin, cu cat e mai urat afara si nu pot face nimic in gradina, cu atat mai mult ma apuca "planificarea".
Poate ma ajuta si pe mine cineva. Am vazut odata, undeva, nu mai stiu unde, o bancuta incadrata de o arcada pt plante cataratoare, cred ca din metal, daca nu ma insel, si am ochit un loc unde as putea pune asa ceva, doar ca nu mai stiu de unde sa o iau. Ati vazut de curand pe undeva asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor eu am povestit ceva din experienta mea cu capsunele cataratoare la cap. 1;
anul trecut am comandat prin posta cam pe vremea aceasta si mi-au venit stoloni de cap. cataratoare si de capsuni mari,in total 10 buc.
i-am pus in ghivece mari si au inceput sa se dezvolte spectaculos.
cei cataratori au dat niste antene lungi cu plantute mici pe care i-am impletit pe un suport scarita;ma pune...gandul rau si hai sa le dau ingrasamant(din acela lichid pt. legume si capsuni) si asa am inceput sa-i pierd si din 10 am mai ramas cu 5.
dar ce pot sa va spun ca din cei salvati am avut 1-2 capsuni si in noiembrie,dupa care au sucombat si astia; acum i-am dus in curte sa vad daca isi mai revin.

Mergi la inceput