*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (4)*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Gagici, Pupi are urechiusa dreapta mai bleaga, adica si-o da intr-una peste cap, se pune pe ea si imi e teama sa nu si-o faca clapauga Cu ce as putea sa i-o "fixez" in afara de caciulita cum am primit sfaturi nesolicitate? Imi vine sa aplic metoda lui Mitsu cu leucoplastul



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

veronica, ca sa fii linistita, du-te la un cabinet particular . Dr. Andreica (neonatologul de la Gine 1) are consultatii la Medstar, pe Mehedinti, in fiecare simbata. Am auzit ca e f profi si disponibil pt toate problemele.
Eu zic sa suni si sa-ti faci o programare.
la el ma gindeam sa apelez si eu daca vor fi ceva probleme mai serioase cu Stefan


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/sets/72157603860343198/" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Angelique, leucoplastul... Si mie imi vine greu, dar va trebui sa reincep tortura. Pentru ca tot pe drapta si-o "impacheteaza" si patratselu' meu, si deja arata ca un magarush din spate... Caciulitele deja nu le mai suporta decat dupa baie cand e prea lesinat sa mai protesteze, sau cand iesim afara - chitaie nitel, dar cum da cu nasul de aer rece adoarme. Deci... vom reveni la "terapia" prin leucoplast. Daca te lasa inima si te apuci de asa ceva, ai grija sa il schimbi in fiecare seara si sa stergi cu spirt atat lipiciul care ramane pe urechiusa, cat si dupa urechiusa sa nu faca eczema aia specifica... P.S.: Pupishor e un adorabil cand zambeste el asa cuceritor!!!

Asaaaaa... Eu am gura pana la urechi de fericire... Am fost, fucking finally, la Targul de Cafea si Cioco pe care l-am ratat anul trecut... Cand am intrat in World Trade Plaza m-a izbit parfumul ala innebunitor de cafea si ciocolata calda... Nu mi s-a parut cine stie ce ca aspect, era un targ oarecare, cu standuri d'alea mici si albe si amarate, dar daca te apropiai... Te lua cu ameteli... Am baut cioco calda belgiana din fantana "arteziana", am mancat frigarui de fructe trecute tot prin cioco d'aia de la fantana, am mancat truffes amaretto, cu fulgi de migdale, truffes beurre, am cumparat niste cookies cu arahide si ciocolata... Aaaa, si alune de padure glazurate. Si voiam sa iau ciocolate d'alea cat casa, umplute cu fel de fel de creme, sa le am "in casa", eventual sa le fac cadou, dar stiu ce am "la usa" si cu siguranta pana deseara le-as fi dat gata! Asa ca ... la anu'! Ca or sa mai fie targuri!

Acum sa ma intorc putin - fetele care depoziteaza lapticul - de unde luati rezerve speciale? Eu am rezerve Playtex d'alea de biberon, dar nu au sistem de inchidere, alea sunt pentru bagat direct in bibe si prins "gura pungii" la filetul capacului de bibe. Le prind eu cu sarmulitse d'alea de la pungile de sandwitch... Dar tare as vrea niste pungi speciale, d'alea cu sistem d'ala gen 2 shine pe-o parte si una pe alta, si apesi putin pe ele si se inchide etans, nu stiu cum sa ma exprim!

Ellenuta, treaba cu supozitorul merge o data, de doua ori, nu on a regular basis... La noi nu mai facuse de doua zile jumate, i-am bagat unul si a umplut oki pampersul, nici nu ii mai vedeam cuculetsul, apoi iar nu a mai facut 24 de h sau mai mult, am mai bagat unul, iar a facut, tot asa, de i-a iesit pe la picioare si pe sus, apoi l-am mai lasat 24 de h, eram gata-gata sa ii mai bag si supozitorul nr. 3, ma gandeam numai pana scapa de "depozitul" din burtica, dar a facut singur, de atunci face o data, de doua ori pe zi, destul de multisor. Se vede ca asimileaza mai bine, ca e al naibii de greu. Si nu mai are burtica asa de umflata. Tot se chinuie, e drept, dar de la colici.

Gatta, Irinouka, vedeti ca metroclopramidul sporeste productia fix cat il luati. Din momentul intreruperii tratamentului, cantitatea de laptic revine la cifrele initiale.

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Fetelor , o intrebare : cum arata/se simt la atingere fontanelele ? Matei are un "sant" ceva mai sus de ceafa , oasele parca sunt doua "placi tectonice" cea din spate putin sub cea de mai sus , inspre crestet . E normal sa fie asa ?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Saru'mana , Ven , e cea de deasupra osului occipital , intr-adevar .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Virgo, si eu am fost preocupata de treaba cu fontanelele... Dar am citit in revista aia pe care ne-au dat-o de la maternitate si zicea ca, la unii copii, fontanela posterioara se inchide pana la 3 luni... E normal sa simti ca niste "placi tectonice". Ca sa te linistesti, cauta pe google "fontanelles", eventual www.aafp.org/afp/20040615/2863_f1.gif" target="_blank">imagini!

Speaking of which, eu am vazut ca fontanela anterioara i se inchide prea repede, asa ca nu ii mai dau Vigantol (ajuta la fixarea calciului). O sa incep sa ii mai dau dupa 6 luni, sa fiu sigura ca nu o sa fie rahitic. Doc a spus sa ii mai dau, dar instinctul meu imi spune ca e mai bine sa intrerup si calciul si Vigantolul...

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Salutare zuzici.
Eu sunt zombi rau de tot.
Nu stiu bebeii cum rezista atatea ore nedormiti...caci eu sunt vraiste.Azi-noapte mi-a adormit in jur de ora 2-2:30....si s-a trezit la 4:30,cand iarasi mi-a stat treaz pana la 6 am cand n-am mai putut si-am inceput sa plang, caci nu mai puteam. S-a trezit sotul si-a stat cu el...cica au adormit amandoi pe canapea.
Acum s-a trezit la 8:30, l-am schimbat de diaper (doar pipi) si i-am dat sa pape.

E inca treaz, in basinet... ascultand muzica.Ma astept sa-nceapa sa planga iarasi dintr-un moment intr-altul.
Offfffff.....

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Buna, zuzici!

Sunt vraiste!! Ai mei tocmai au plecat la Bucuresti de vreo 2 ore, iar mie deja mi-e dor de ei de innebunesc!!Imi vine sa plang non stop! Dar vin in tara pe 11 iunie si stau pana pe 8 iulie. Azi ne-am luat biletele de avion. Abia astept!!!! Deja l-am pus pe tata sa promita ca ne duce in parcuri sa ne vedem cu zuzicile:).

Darene, Kalid e un scump si un ranjit! Sa-ti traiasca! Exact asa face si Saara cand este in somn activ!

Angi, sa-ti traiasca zambariciul! Ce dulce e! Mi se pare ca semeni la voce cu mine:)).





Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Mitsule. eu zic sa mai consulti un doctor in legatura cu fontanela si Vigantolul, ca sincera sa fiu nu cred ca e bine sa-l intrerupi. Eu nu-i dau calciu Saarei , dar ii dau vit D de la 2 saptamani pana la 1 an jum sau 2. Gandeste-te ca oasele lui cresc si au nevoie de calciu totusi.

Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara

Mergi la inceput