Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (106)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by danuta36
Cu diversificarea:sa continuam cu sucuri de fructe la ora 10,mar,portocala,sa nu-i mai dau banana(i-am zis ca i-am dat vreo 2 zile,amestec cu mar).Sa-i dau supa la amiaza,intai de legume,apoi si cu carnitza(fierte impreuna,dar scoasa grasimea)plus un varf de sare,apoi si piure de cartofi cu un pic de unt.Am intrebat-o de
cereale,a zis nu sa nu-i dau.Acum sa nu credeti ca fac cum zice ea...
Dana,mami de Miruna Andreea(01.10.2007)
poze



Danuta, te rog fa-i un bine copilei si nu pune sare in mancare. S-a mai discutat despre asta aici, dar poate nu ai apucat s acitesti. Rinichii bebelusilor nu sunt maturizati suficient sa proceseze sare, care nu e recomandata pana la un an! Incearca sa condimentezi alimentele altfel, cu ierburi si mirodeniii...



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Si bv spune:

Diwana, pai nu-mi puteam da seama numai dupa asta, dar eram curioasa, am eu o manie cu zodiile. Raisa l-a urmarit fascinata pe Rares, n-a zis nici pas, desi e foarte vorbareata de fel, de data asta doar a ascultat . Si eu sunt pesti iar sotul meu tauras (e buna combinatia ).

Aniast, sigur o sa-i placa lui Vladi! E atat de dragalas, l-am vazut in poze! Tot "masline" si Raisa , cred ca e de la diversificare, desi ea deocamdata a mancat doar fructe si ceva cereale, dar cu mar ras. Multumim pentru retete!

Lavinia, cred ca e permisa scortisoara, eu tot la o mamica am auzit ca facea compot de mere si punea. Raisa a mancat tot cu mare pofta si iata a trecut o zi si s-a comportat foarte bine. Eu am copt mere golden, care sunt mai dulci, si a iesit o bunatate u putin praf de scortisoara adaugat.

Sabina, pai vezi mai ce ingana Gheo? bv-bv, tot cu gandul la Brasov... v-ati mai gandit la mutare?

Greyeras, si eu am tratat la un moment dat iritatia cu cutaden, a fost singurul care a dat rezultate, combinat cu aerisirea pielii. Trebuie s-o tii golasa cat mai mult, pana ii trece. Daca e soare, tine-o la geam, cu fereastra inchisa, normal, dar sa bata soarele pe zona iritata.

Andreea, m-am uitat si eu la filmuletele acelea, horror, iar m-a luat cu dureri de cap! Dar e bine de stiut, mai ales faza cu scuturatul!!!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Piciulika dulce mamica harnicuta...cum e la job???
dar buni cum se descurca ?dar ursuletul cu buni???
va pup ma retrag si eu
LA MULTI ANI! DE ZIUA FEMEII
va doresc sa aveti o zii minunata alaturi de printi si printese si nu in ultimul rand alaturi de sotiorii vostri.

LAVINIA & Miruna Antonia(5 sept 2007)
http://good-times.webshots.com/album/561667465Haxrfm?start=12
http://good-times.webshots.com/photo/2542862970101707026tEqOcS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Si bv spune:

Acum vazui si eu ca deja e maine! Ce sentiment frumos, e ziua noastra, a mamelor, ca bine zici Piciulika! No ca imi dau lacrimile de emotii gandindu-ma cum o sa-mi cante Raisa acushica "de ziua ta, mamico"... ce mai, ca plang de-a dreptul!
La multi ani, frumoase si minunate mamici! sa ne bucuram de puiutii nostri scumpi si sa-i crestem mari si sanatosi!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Acuma vin din urma - mai am vreo un capitol... dar am bagat la Word...! Deci:

Io-s RUPTA de oboseala cu alaptat nocturn si mers la servici. Adorm la ora 8 seara cu Michael la san si sunt trezia la 23-24 ca sa mananc, sa mai produca Milka si pe mai incolo.
Fug dupa voi pe aici… greu!

Am ratata atitea La Multzi Ani sarbatoritzilor si sarbatoritelor acestor zile - imi pare tare-tare rau!
Va pup in bloc, pe mici si mamici!

Discutziile voastre pe aici (pacifiste, yupeee!), suna bine: meniuri cu pastarnaci si morcovi – da' noi tot numa de tzitzi stim. Nu pot participa activ la subekt.

Celia, ma termina frumoasa ta! Sa-i poarte sanatoasa!
Adi – spusei yo ka kreste!? Am I good or am I good?! Yupeee, se face domn’soara! Da, avem scaun Polly si tare ii/ne place. Practic. Ala ca un ou ii cool stuff! (se pliaza asa bine?) Si Bravo: ce sfaturi cool cu laptele. Nu stiam.
Luy, nu cred ca voi putea tine pasul cu voi…

Nana, bine ca ne-am dez-misunderstood! Imi parea rau pt Papanas - eu vreau sa se simta toate bine aici, vechi si noi - stii tu ce am vrut... Sanatate degetzelelor! Si, mai ales, mai ales frumosului tau! Cu linguritza, daca inghite, totusi, eu nu cred ca-i fortzat – ca doar stie sa scuipe, nu!?

Ramonaiani, merci ca ma aspeptai aici…
Sabina, te prinde super freza! Esti muza lui Luy- sunt geloasa! Si ai turbo-fier! La surf cu tine! (asa numesc eu scandura de calcat)
Betty, se spune ca doarme ca la sanul mamei – dar si eu dorm 'ca la gura copilului'! Ne simtzim asa minunat impreuna – tot dorm 20-23:30. Trezit pt papa / asigurat productia de lapte.
Papanash – deja ma simt gingasha! Multzumim tare, tus-trei!
Erina, ce ma bucur ca e bine frumoasa ta.
Andreea, recunosctintza vesnica pt carutz Nu te necaji asa cu sotzul. Sunteti obositzi si, da, odata cu copilul relatzia se schimba si trebuie rabdare si multa minte, zic eu. (La mine are mai multa el, decat mine.) Implica-l si lauda-l! Da, functzioneaza muuult mai bine decat critica.
Cu supararea, Andreea, Ricea: pai eu anu' trecut pe vremea asta eram in India, gravi in luna a2a si disperata posesoare a unei infectzii intestinale horror, si am intrebat pe Odisee daca pot sa iau Smecta – crezi ca am primit raspuns? Si eram disperata! Dar am pus-o pe seama… uitarii. Si atat. Fara suparari.

Nunta in replay: si eu/noi am face-o. Anul asta facem 10. „Zece vietzi de-as sta cu tine…“ (Merci fetelor ca m-atzi invatzat cantecul asta frumos…) Si apropos de varsta, chiar ma simt batrana intre voi!
Greyerash – frumosilor! Sa va traiasca! Cu mintea de acuma, spun ca era fain sa fi avut un copil la 25 – faina varsta!
Betty, mare bucatareasa esti – rasfatzat Mario! Si cu rochia/tu, stii mai de mult parerea mea. Clasa.
Bernix, iti statea super aramiul ala!!! Si rochia – cat se vede, e faina, nu nonconformista. Nonconformist era Bobo.
Sabina, Sim, sanatate multa-multa puilor!
Yaya, poate e pur si simplu o reactzie de sensibilitate a pielii?
Teo?
Cecilia, ai scapat de masea? Ce baiat mare are mama!
Rox, fain iti sta asa!
Last, but not least: Gabriela, pupam Sara - si-l lasam si pe cumnatul Stefan s-o pupe.


Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) www.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Situl lui Michael - parola o stim toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Nana uraaaaa!!!
Ce vesti bune.A inceput bb Andrei sa manance.Tinem pumnii sa scapati de sonda.


Aseara am zis ca ma duc sa ma intind putin si m-ammai trezit dimineata.Acum stau cu Erika la cafea,il trezim pe tati si avem curatenie de facut.Ce-am inceput eu saptamana asta,terminam azi.



Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Sabina pai mie de ce nu-mi spuneti nene ca avem voie si ierburi in mancarea bebeilor?
Ma bucur ca bb Gheo nu a refuzat morcovul.



Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

La multi ani pentru 8 Martie
Sa fiti fericite,implinite si toate dorintele sa va devina realitate
Va ofer un buchet imens de www.floriinbacau.ro/flori-florarie-online/imagini/d_314.jpg" target="_blank"> frezii ,florile mele preferate de primavara.




Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Diwana – fain tata!!!! Vazut Povestasul – ce fain! – dar nu auzit: buffereaza la greu… Ce dulceeee e motzatul!!! Oricum, ma voi duce maine la desktop sa-l si aud!
Papanash, merci de Micul Printz! Superb, ca oricand.
Lavinia, pai unde e slabutza ta?! Eu vad o eleganta domnisoara, mare si fff frumoasa, si numai buna de dragalit! Si ce pleataa… M-am bucurat sa-l vad si pe Tati de Miruna – ce tandri-s ei!
Mai Sabina, eu m-am bagat (cam la graba) la concursul ala TrippTrapp, da’ sincer, eu nu-l gasesc nu-sh ce inventzie! E „scaun de cult“ aici la elvetzieni. Dar tot l-am sucit pe toate partzile si imi pare rigid si scund, si nu merita banii asa de multzi – deh, marca. Si chestia ca il folosesc copiii pana la adolescentza… ete na, ca nu s-o plictisi bietul de „scaunul lui de copil“. Acuma daca mi-l da gratis, nu zic nu (da’ mie sigur nu mi-l da. Tzie da!) Dar zau ca nu m-a dat pe spate, oricat am incercat sa ma entuziasmez pentru el…
Veroboda, eu sigur l-as fi trezit. Nu cred ca regreta.
Sim, si nu te-ai topit sa auzi mamama ?!!! Offf, ce dulce-i puiul tau! Tare sper sa fi iute bine de tot, cu urocultura buna.
Ramonaiani, e A D O R A B I L A Eliza cu florile pentru noi!
Sara, te rugam noi, papa, nu o necaji pe Mami!
Luy, am ras tare de era sa trezesc ursuletzul la „Marea aventura a diversificarii”! Frumoasa si f expresiva domnisoara Maria. Si bravo tzie!!!!!

Nana, ce vesti minunate! Pofta mare in continuare! Bravo lui, baiat cuminte! Nana, da-i Oleovit D3 (nemtzesti), o picatura, uleioase. Al meu voma de la celelalte, alea 4 picaturi, astea uleioase parca ii si plac!


Bagatzi va rog un ochi la Faraonul meu (jooos de tot pe pag):
http://www.unserbaby.ch/geomo/content-r193871.html


Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) www.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Situl lui Michael - parola o stim toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

piciulika - bestiale pozele...de fapt protagonistul!
urez si eu la multi ani mamicilor!!!!!!!
radu s-a dus acum cu eliza la medlife, astept sa se intoarca...a plans toata seara,muci multi..a inceput sa si tuseasca..of!
va pup dulce...

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput