Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (106)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Ana, un pupic de la noi sa treaca durerea de maseluta.
Aniast 72, multumim pentru schema.
Eu prestez o piza , apoi fug sa-i fac baita printesi mele,asa ca nu prea mai am timp sa scriu.
Va spun noapte buna si "la multi ani! dragi mamici sa fiti fericite alaturi de comorile voastre.
Mami de bebe Bianca Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

Sa la iau pe rand sau asa cum imi amintesc.

Cecilia, ce sa-ti zic? Bine ca ai scapat, macar nu te vor ma durea.
Greyeras, off, off, de la ce oare faca asa kk? Sper sa scapati repede.Eu inca nu m-am confruntat cu asa ceva si nu stiu ce sfat sa-ti dau. Dar cred ca smecta si mucilagiu ar trebui sa ajute.
Sabina, eu sunt tot pe Romania muzical, si sa vreau sa mut nu pot ca nu ma lasa husbandul care ii face lui Rares educatia muzicala simultan cu invatarea limbii franceze. Care va fi deznodamantul? Rares va sti sa zica "Je m'enfiche de ta musique"
Danyelle, frumoasa Amalia si mai asteptam poze
Sim, cum e Stefan? Sper ca nu mai face febra.

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeka spune:

Pupam fetele!Am vazut pe la cap 102 ca intrebati de noi.NanaAlehiam
Am terminat si noi antibioticul marti dar Rebecuta are in continuare niste muculeti pe care ii plimba intre nas si gat.Deja cand simte furtunelul de la batista bebelusului imi da peste maini si-si suceste capul desi nu l-am folosit de mai mult de trei ori pe zi(noaptea deloc pt ca respira bine).
A cazut si internet explorerul apoi windowsul si asa am pierdut sirul;sper sa apuc sa recuperez.
In rest iesim afara in fiecare zi cate 3-4 ore si uite asa trece ziua.

Am luat un carut sport de la Primii pasi care indeplineste conditiile mele:e usor,are copertina mobila,se intinde spatarul la orizontala.

Daca n-ati mai fost in Carrefour sa stiti ca i-am cumparat Rebecai niste bodyuri f frumoase si de calitate de la firma Tex,care este a hipermarketului,aveau 4 body la 30 lei.Aveau si alte hainute,i-am mai luat untrening mai subtirel cu bluza si doua perechi de pantaloni la 40 lei si o fustita de panza topita f. draguta.
Boduyurile le-am luat de 18 luni si ii sunt bune iar fustita de 1 an.

Pup fetele ,sper sa nu mai citesc si alte bazaconii dupa cap.
102.

Bebeka,mamica fericita de REBECA-MARIA(15.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

bebeka,
Pupam Rebecuta bolnavioara

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeka spune:

In alta ordine de idei ,pt ca maine este 8 Martie-ziua mamei,a femeii-va urez tuturor o primavara frumoasa,sa ne bucuram de comorile noastre si de prietenia dintre noi!Va pup pe toate !

La multi ani fratelui meu care este nascut pe 8 martie!

Bebeka,mamica fericita de REBECA-MARIA(15.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Bebeka, multa sanatate bolnavioarei. Nici Andrei nu suporta furtunelul ala, tot asa il smulge daca nu sunt atenta. Multumim de ponturile legate de hainute.

Greyeras, multa sanatate bombonicii, e bine cu mucilagiu si morcov fiert, dar cred ca ar fi bine si Smecta. Biotics ai prin casa? E clar de la ceva de mancat. La poponica poti incerca Nidoflor, este insa un antimicotic, tu decizi daca il dai.

Eu am culcat baiatul, tare greu acum cu rasucirile, se pune pe burta si bazaie. Acum a adormit pe burta. Abia astept sa se rasuceasca singur in toate directiile ca sa nu mai fie circul de rigoare. Ma duc acum la baia relaxanta si tratamentele cosmetice la domiciliu.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

Sabina Y eu raspund cu intarziere, dar hai sa-ti zic si eu experienta mea cu spanacul. I l-am facut piticului cu piept de pui si lapte praf. La prima lingurita s-a strambat,la a doua s-a electrocutat si pe urma n-a mai vrut sa deschida gurita si ma impingea cand ma apropiam. Asa ca i-am facut rapid lapte cu cereale de orez si i-am pasat juma de banana. Ar fi mancat ca disperatu' dar mi-a fost frica sa-i dau prea mult. Insa il mai las putin si apoi incerc din nou spanacul sa vad daca ii va placea. Mie si lui tati ne place fff mult.
Referitor la problema lunara, la mine a venit la 3 luni dupa nastere, o idee mai abundent decat de obicei si a durat cu 2 zile mai mult, apoi mi-a venit ca ceasu si absolut normal. Ba mai mult, zero dureri, nu ca inainte m-ar fi durut prea tare, dar stiam cu vreo saptamana inainte ca vine. Acum nu simt nimic.

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

bebeka - chiar azi ma gandeam la voi.rebekai sa-i treaca repede raceala!


http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Rox, dinti, dinti, dar 39 cu 7???

Vero, pai Stefan nu mananca ce ai insirat tu acolo la o singura masa

Nana, bagam majoretele in continuare, vad ca au efect .

Danyelle005, eu ii mai dau Hipp, mi se par ok. Vazut poze, frumoasa dulceata.

Bebeka, bine ai revenit. fratelui tau. Pupam Rebecuta.

Ma duc sa adorm un marait...



Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Tot incerc sa scriu cate ceva dar m-am pierdut in fotografiile minunate ale Mariei de Luy si in interesanta poveste a diversificarii printesei. Bravo mami, vezi ca merge?
gabitz, ce dulcetica de fetita ai... Legat de supt, pai si la biberon tot asa se cheama. Nu e important sa manance cerealele din biberon ci poate usor mai concentrate, cu lingurita.
Melaniatud, ce aviator scump ai...vad ca nici lui nu i-a crescut prea mult par, si Vladi e chelios rau.
adimercedes, acusica pun ceva poze dar nu din timpul diversificarii ca inca nu le-am descarcat, numa' sa termin de raspuns. Despre Vigantol, cred ca toti copiii din Romania iau Vigantol pt ca asta se prescrie pana la 2 ani.
danuta36, de ce nu schimbi pediatra copilului? A spus ea ineptii dar aia cu sarea a fost de top. Sanatate multa, sa iasa bine analizele.
Marunzika, eu urasc cantarul meu. Am slabit de la 79 la 68 imediat dupa nastere si, fir'ar el sa fie, acum penduleaza intre 66 si 67 de cateva luni bune. O fi stricat?
Sim, intr-adevar gingiile sunt inflamate dar dr. zice ca mai dureaza pana ies dintii. Cred ca ieri a fost foarte obosit, de cand am inceput diversificarea n-a mai dormit conform programului, 3 ore dimineata si 3 dupa amiaza, ci asa, pe apucate, cate 30-45 minute.
carpatina, nu stiu daca e obligatoriu sa pape cereale, mie nu mi-a prescris pediatra, cu toate ca Vladi nu se inscrie la categoria grea.
Rox, bine ca i-a iesit lui Alex testul negativ. Stiu ca si tu spuneai de Andrei ca nu plange niciodata fara motiv deci s-ar putea sa ai dreptate cu dintisorii. Acum l-am culcat deja dar il studiez maine mai cu atentie. Asa este, mergem la aceeasi pediatra si eu si Betty si chiar ne-a mers bine pana acum. Am pus pe mailul comun schema. Daca ai ceva timp, mi-ar placea ceva impresii.
greyeras, as strange de gat toate mamele care isi parasesc copiii in asemenea hal. Daca nu sunt in stare sa-i creasca, macar sa aiba curajul sa-i dea spre adoptie. Sunt atatea familii care le-ar putea oferi o soarta mai buna. Ce printesa bucalata ai si tu...cand vad atatea fetite frumoase abia astept momentul in care vom purcede la bb2, poate apare si surioara lui Vladi.
Vrei sa-ti dau cateva kg de la mine? Am in plus? A, de perna nici vorba. Noi de cand am venit din maternitate am ridicat salteaua copilului la 30 grade si nu am avut niciodata probleme cu regurgitatul. Sanatate multa printesei tale! Incearca sa-i dai cu cutaden la fundic. Eu ii dau cu crema de la Sanosan lui Vladi si n-a fost iritat niciodata dar am inteles ca in cazuri mai speciale cutadenul face foarte bine.
Si_bv, multumesc mult pentru reteta de mere coapte. Nu stiu daca maine (ca am in gand sa-i dau iar para) dar poimaine sigur ii fac. Da, trebuie sa iei neaparat blender, eu il folosesc si pentru fructele de ora 10 si pt masa de ora 14 si nu stiu ce m-as fi facut fara el.
Nana, nu stiu daca ti-am spus dar sunt atat de bucuroasa pentru voi... Fluturasul tau fomist va creste mare si sanatos iar Vladi va fi tare bucuros sa se joace cu el. (mi-a zis mie azi ) Abia astept sa aruncati sonda aia de tot. Pentru picioare poate ar trebui sa pui niste praf de antibiotic pe rani?
Sabina, poate am exagerat eu cu amestecarea alimentelor de pranz, am pus schema in mailul comun, poate iti arunci ochii pe ea si-mi spui ceva impresii. Nu stiu cum e bine dar Vladi chiar a agreat-o, nu pare sa-l deranjeze si pana acum nici nu s-a deranjat la stomac, chiar i s-au reglat scaunele (unul pe zi) in conditiile in care inainte se intampla sa "uite" sa faca multe zile la rand. In legatura cu pusul copilului la san dupa masa solida sa stii ca asa fac dar fac o pauza de vreo 15-20 de minute intre masa solida si laptic pentru ca nu vreau ca Vladi sa constientizeze sfarsitul mesei solide cu pusul la san...caz in care cred ca s-ar grabi sau chiar ar refuza sa pape cu lingurita stiind ca dupa vine ceva bun. Azi am renuntat la folia de aluminiu de pe tavita, am gatit in vas Jena. Ziceai ca maine vrei sa incerci sa pui putin lapte matern in morcovior. Uite, pediatra mea spune clar ca nu trebuie amestecata mancarea pe care o refuza cu lapte sau cu ceva ce-i place, in scopul de a-l face sa o manance..dar tu zici ca nu esti de acord cu ea asa ca...nu's ce sa zic. oricum, pofta buna lui bb Gheo.
Rodica, vezi schema pe care o folosesc eu, poate te ajuta pt Dariusucu.
veroboroda, tu de cat timp ai diversificat-o pe Bianca? Dupa cum spunea Sabina, nu sunt importante gramele ci e important sa accepte mancarea solida.
ANDREEA11, si eu stiu ca nu se dau cereale cu gluten pana la 9 luni. Din pacate, cele fara gluten nu se prea gasesc. Ori era vorba de biscuiti? Chiar nu stiu, ca n-am ajuns la etapa asta.
Yaia, n-am apucat sa-ti multumesc pentru fotografia cu degetarul pentru dintisori si gingiute. Am gasit deja si la noi, impreuna cu pasta de dinti pentru copii.
cecilia_L, bine ca ai scapat de maselele buclucase, macar a trecut durerea?
danyelle005, bine ai venit printre noi! Ia uite ce printesa frumusica ai si tu...clar ii fac o surioara lui Vladi
Slippers, condoleante, Dumnezeu sa o odihneasca pe bunica ta.
bebeka, bine ati revenit, chiar Vladi ma intreba de Rebecuta si n-am stiut ce sa-i zic. Oricum ii transmite toata dragostea lui, m-a rugat sa-ti spun ca n-a uitat-o si ca ii transmite multa sanatate..
fratelui tau.
Rox, asa face si fi'miu...nu-l mai pot lasa sa adoarma singur pentru ca sare pe burta si cand oboseste maraie tot timpul. De cateva zile parca-l vad ca ii ies mai bine si sucirile pe spate, poate se obisnuieste o data cu ele sa scap de stress.

Ma duc sa "respir" ceva de mancare apoi revin sa povestesc ce am facut azi. Oare pufuletii ingrasa?

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput