FIV 167

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Anto pai precis ai trecut pe langa mine ca eu eram acolo la usa si asteptam (Parca tin minte o d-na blonda,dar era inalta si f eleganta,avea o hartie in mana)

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Fetelor ma bate gandul sa fac o histeroscopie din nou , cum, unde si in ce zi tb programat, ca eu data trecuta , am facut dupa o consultatie la cab de sterilitate, m-a luat sus si pana sa ma dezmeticesc despre ce e vorba mr M isi facuse treaba.Oricum astept CM sa ma programez la o echo, dar as impusca 2 iepuri dintr-o lovitura.
cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Hello, fivettes.

Ma alatur si eu parerii de rau unanime adresate fetelor care zilele astea nu au avut vesti bune - am fost online cand s-au anuntat cateva din ele, dar pur si simplu nu am stiut ce sa spun...
Tin pumnii celor care asteapta vestile bune - doamnelor, va rog frumos sa imi dati ocazia sa stiu ce sa spun, caci la bucurie chiar stiu! :)

Eu am fost azi la a doua ecografie. Sunt Z5, deci dupa 4 injectii de gonal. Zicea colega noastra coforumista din Belgia ca e curioasa daca acesti atat de secretosi medici occidentali imi raspund la intrebari si imi dau valorile analizelor. Cum sa nu! Azi, fara sa solicit, dupa echo am avut intrevedere cu sefa sectiei de PMA (procreation medicalement assistee), o somitate in domeniu, o sa va povestesc ce mi-a zis. Sa o iau cu inceputul. Dupa 4 zile de stimulare, se vad deja 4 foliculi nu foarte mari, dar formati (sub 10 mm, intre 7 si 9) si inca niste unii pricajitzi, pe care trebuie sa ii pun la ingrasat zilele-astea.:) Analiza de sange a indicat un estradiol consevent, deci continuu in weekendul asta in acelasi ritm (150 ui gonal/zi), iar luni ma duc din nou la echo. Intre echo si intrevederea cu medicul am avut propriu-mi dosar in brate si l-am rasfoit la o cafea. M-am uitat cam ca matza-n calendar, nu pentru ca m-ar depasi termenii, ci pentru ca, napasta!, cliseul ala cu caligrafia imposibila a medicilor nu e cliseu ci inconturnabila realitate, si nu e romaneasca, ci transnationala!! Ce-am retinut: concluzia intalnirii cu anestezistul - voi avea anestezie locala + sedativ. Concluzia testului de transfer (care v-am spus ca prima data a esuat din cauza crisparii mele si ca a trebuit sa il fac sub valium) e ca transferul va fi de o dificultate medie (scala era "usor", "mediu", "dificil", "imposibil"). Am in sfarsit valorile hormonale, analize ale caror rezultate nu le primisem acasa, prin posta, ca pe celelalte, si nu le stiam exact. Aici am oarece dubii pentru ca cifrele erau scrise de mana, m-am chiombit minute bune sa imi dau seama daca o anumita mazgalitura era, sa zicem, 1 sau 6 - dupa aceasta analiza profunda pana la urma am dat cu banul.:)) Va scriu cifrele (sau, ma rog, ce am dedus eu), va rog sa imi confirmati si voi daca sunt ok si unde ar trebui sa fiu atenta:
FSH base 8,4
LH 1,5
Oestradiol 94
Prolactine 358 354/314
TSH 0,987
Inhibine B 81
AMH 21 ng

Ce mi-a zis sefa sectiei in intrevedere - in primul rand era usor uimita ca stiu de IMSI, de testul de fragmentatie ADN etc., cred ca s-ar soca daca ar citi pe forum cate stiti voi:)) Am discutat mai mult despre situatia sotului meu, intrucat la el e problema - eu am incercat sa ma asigur ca si opinia ei este, avand in vedere cele doar 4,5 ml nu tocmai impecabile, ca au pe ce "lucra", mi-a spus ca dosaul a fost analizat cu grija si ca altfel nu s-ar fi propus icsi.
Singura chestie de interes general: mi-a zis ca pana acum cativa ani si ea recomanda vitamine, A, C, E si conexe. Dar ca intre timp a participat la numeroase congrese unde s-au expus studii care demonstreaza ca vitaminele, inclusiv candidele antioxidante de tip vitamina C, au mai degraba efecte adverse asupra fertilitatii. I-am spus ca eu iau vitamine si ca ii dau si sotului, nu mi-a interzis, dar m-a rugat sa nu exagerez, sa fie doze foarte lejere si sa privilegiez fructele si legumele proaspete.

Cam asta-i. Am scris un hectar. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Cristal - Ma bucur pentru voi! Iti mai aduci aminte ca eu aveam asa o presimtire cu trei puiuti? Doamne ajuta sa mearga totul ca si in Israel!

dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Fetelor se vorbea la un moment dat de o listuta cu numele mai multor fete care poate fi lasata ca acatist la o biserica/manastire. Eu o sa merg astazi la SF. Maslu si sper sa ajung si la o manastire zilele astea. Daca se poate m-as bucura sa las o lista cu numele voastre acolo. Doamne ajuta sa ajungem toate !

dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

cristinici Dupa ce Marinescu s-a hotarat sa-mi faca histeroscopia mi-a zis sa sun in ziua 1 a CM la doamna Viorica si sa-i spun ca fac histeroscopie pentru FIV, ca sa ma programeze cat mai repede.

goggy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

MadalinaM

Cristal, rubia, felicia_, elenada

mihaele Bafta la ET!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Cristal bine ai revenit acasa!Sa-ti ajute d-zeu de data asta sa-ti implinesti visul.
Vreau sa multumesc si pe aceasta cale unei fete cu suflet mare care a reusit sa ma programeze la eco.la Giulesti pe 27 martie.Ea se numeste ANTOSIT. Iti doresc sanatate si indeplinirea dorintei cea mai de pret,aceea de a deveni MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns verga spune:

Kora multumesc pentru majorete,am vazut ca vei avea aceeasi combinatie de tratament ca mine cat puregon vei face?



A visa asta-i fericirea;a astepta asta-i viata-Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Dariela iubita te rog frumos sa ma treci si pe mine pe listuta Nicoleta-Florina multumesc din suflet si Dumnezeu sa te ajute.

V apup pe toate

Mergi la inceput