Strumfi de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by i_ulia

quote:
Originally posted by ddanagh

Iar capitolul 69 il rezervam pentru mamicile doritoare de al doilea bebe sau chiar si al treilea.





eu nu cred ca vor reusi asa, dar pot sa incerce

Iulia, mama lui Iris Maria (7.8.2007)




Deci, fetele cun un singur copil, la atac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

Sunflower felicitari pentru Denis, e un copil dulce foc si mi-a placut ce ai povestit despre el

Dana mai vreau si eu filmulete cu Daria, imi place sa vad copii care se misca peste tot. Intradevar e precoce pentru cele 7 lunisoare ale ei

alina.a ce hotarare importanta ati luat! Felicitari, sunteti curajosi, mai ales tu dupa experienta avuta in timpul sarcinii ,nasterea aia cumplita si dupa. Ai toata admiratia mea Stiu ca nici o sarcina nu seamana una cu alta iar copilul care vine te face sa uiti de toate relele suferite, asa ca se merita. Sa dea Dumnezeu sa fie cum va doriti voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by i_ulia

asa si acum sa spun si eu politicos buna dimineata, mamici de strumfi!

multumesc de cafea, cred ca ma duc sa fac si a real one, ca nu's ce am, dar sunt cam ametita.

[b|alina.a, si eu vrea sa fac la anul inca un copil. adica as vrea asa prin octombrie, noiembrie, sa fiu gravida mare in lunile de vara, ca iarna e frig si urat si trebuie sa imi cumpar si cizme cu un numar mai mare, daca iar ma fac micul elefant. pana atunci sper sa mai scap si de cateva kile.

in rest nu am noutati.

o zi buna va doresc!

Iulia, mama lui Iris Maria [/b] (7.8.2007)



Succes! Iti tinem pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

gabriela, eu sunt de parere ca ii voi da copilului sa suga de cate ori va dori. pana cel putin la 9 luni inca are nevoie de muuult lapte. de multe ori noaptea se trezeste din alte motive, intr-adevar, si atunci nici nu ia sanul. eu nici metoda ferver (adica sa iti lasi copilul sa urle pana adoarme, 5, 10, 15 minute sau pana vin vecinii la usa) nu o vad cu ochi prea buni. poate gresesc eu, poate voi avea un copil rasfatat, dar nu pot sa imi imaginez ca daca eu as avea nevoie sa stea cineva cu mine si acel cineva ar iesi si ar stinge lumina cand eu strig dupa el, mie mi-ar placea. mai mult ca sigur in timp m-as obisnui cu asta, dar cu ce pret?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

neatza la amiaz si de la noi. tot cu treziri nocturne , tot cu adormit la san.... bla bla.
vad k vreti sa o puneti de bebe 2! bravo voua.
alina.a ma bucur ca sotzul a ajuns la aceasta concluzie, mai ales daca si tu iti doresti. doamne ajuta!
in rest, nimk nou: toate-s vechi si noua toate! sa aveti o zi super!

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Salutam si noi dupa o luuunga absenta. (probleme cu netul)

Ma duc sa citesc capitolele pierdute. Pana acum am citit asta: eu sunt de parere ca ii voi da copilului sa suga de cate ori va dori. pana cel putin la 9 luni inca are nevoie de muuult lapte. de multe ori noaptea se trezeste din alte motive, intr-adevar, si atunci nici nu ia sanul. eu nici metoda ferver (adica sa iti lasi copilul sa urle pana adoarme, 5, 10, 15 minute sau pana vin vecinii la usa) nu o vad cu ochi prea buni. poate gresesc eu, poate voi avea un copil rasfatat, dar nu pot sa imi imaginez ca daca eu as avea nevoie sa stea cineva cu mine si acel cineva ar iesi si ar stinge lumina cand eu strig dupa el, mie mi-ar placea. mai mult ca sigur in timp m-as obisnui cu asta, dar cu ce pret?

Si declar ca o iubesc pe Iulia pentru ca gandeste asa. Si ma bucur ca mai sunt mamici care gandesc asa. Desigur, inteleg ca e uneori nevoie sa invatam bb sa adoarma singur, stiu si eu...cand mergem la serviciu, de exemplu. Dar asa, de dragul confortului nostru...eu una zic pas. Baiatul cel mare a adormit singur pana spre 2 ani. Dar apoi...doar cu noi, ca trebuia sa-i sunem povestea, sa-l maingaiem in palma...un intreg ritual. Acum adoarme din nou singur si mi-e dor sa dorm cu el, sa ne iubim.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

iulia atunci vom mai trece printr-o odisee impreuna,asta e si dorinta mea sa nasc vara
oana ma pregateam sa te dau disparuta...
gabriela stiu ca "ma risc" dar eu nu am avut nici o problema cu ideea ca as mai putea trece prin ce am trecut,sotul avea....cica acum e pregatit sa o luam de la capat ,mai are un an de respiro

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Copila mea isi tine talpa in manuta si tot apasa cu degetelele, parca ar face presopunctura.
Aaaaaaaaa, am uitat, e un delfin veritabil, scoate aceleasi sunete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ziua buna tuturor! Va multumesc mult celor care v-ati facut timp sa cititi ce-am scris cu litere mici-micutze : clar ca trebuie sa am rabdare si sa-mi mai scot gargaunii din cap (nu stiu de ce mi s-a pus asa rau pata sa manance, ca si eu eu insami sunt un dezastru mergator la capitolul asta - mananc numai cand, cat si ce vreau). Dar mi- facut bine sa citesc acolo, negru pe alb, chestiile pe care mi le tot repet si eu singurica, parca suna mai convingator cand vin si de la altcineva.

O sa tin seama de toate sfaturile voastre, dar mai ales o sa merg la un la treilea pediatru , sa vedem inca o data ce e in gat la Una - ca avea un rosu acolo e clar, dar al doilea pediatru pe care l-am consultat ne-a spus s-o lasam in pace, fiindca n-avea alte simptome (indispozitie de vreun fel, febra etc.)

In alta ordine de idei, am admirat pe bulina cea dulce a Alinei si trebuie musai s-o smotocesc oleaca asa, virtual, ca tare-i frumoasa! Si deja are o gramada de prieteni care pun mana pe unde nu trebuie daaaaaar si un tatic care-i acolo s-o apere cu cel mai frumos trandafir rosu! Complimente taticului, e un adevarat domn!

Gabriela, si Una se trezeste foarte des noaptea, dar decizia mea personala e sa o alaptez de cate ori cere. Mi se pare ca are nevoie de lapticul ala pe care il cere si nu pot sa i-l refuz. Ma gandesc cum m-as simti eu, daca m-as trezi de foame si mi s-ar refuza mancarea. Pai rod urechile cui ma impiedica sa ajung la frigider! Cat despre invatat copilul sa doarma singur prin metoda asta, a plansului pana la epuizare, cred iarasi ca nu e de mine. Iti trebuie nervi, nu gluma, sa auzi cum iti plange bebe ore in sir, sa stii ca a-l lua in brate l-ar calma imediat si totusi sa nu faci asta. Imi permit deocamdata sa stau acasa cu Una, deci nu ne sileste nimic sa recurgem la astfel de solutii drastice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

quote:
Originally posted by ddanagh

incep eu acest capitol prezentand-o pe Daria de-a busilea. Poate mult mai mult insa al naibii aparat nu stiu ce are ca imi intrerupe filmuletul mereu si face numai asa scurte:

http://good-times.webshots.com/video/3028990640101719613SCHHis



Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea






Sa iti traiasca. E o scumpete de fetita. Are parul ondulat si frumos tare.

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput