Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (25)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

elena - da, declaratiile alea pot fi facute si de persoana imputernicita.

jasmine - mie aici, ca sa ies cu copilul din Italia imi trebuie titlul de calatorie ... care se obtine de la Ambasada/Consulat. Acum nu stiu cum o fi pe la voi ... eventual da un tel. la Ambasada sa intrebi.

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

Buna fetele.
La multe lunite inainte ptr sarbatoritii de azi!!!!!
Noi azi am fost la dr sa vacem vaccinul si sa ne cantarim,l.a vaccin nu a plan deloc nici macar cand a bagat acul
Avem 63 de cm ,6.5 kg[la 3 luni 6.1] si caputul 41 .
A luat doar 400 de grame in greutate si asta ma ingrijoreaza,sa ii dau supliment?
Dr a zis ca nu este o problema dar ea suge in continuu chiar si noaptea din 3 in 3 ore

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete



Ancuta, pupam fata curajoasa... Lucas a luat de la 2 la 3 luni doar 600 g in greutate in conditiile in care in prima luna a luat 1,700 kg si in a doua luna 1,200 kg... Acum o saptamana, cand am fost la controlul de 3 luni am intrebat daca e normal sa ia atat de putin si mi-a spus ca da, cam atat trebuie sa ia, 500-600 g, iar ca in lunile 4 si 5 este posibil sa mai si slabeasca, ca e ceva normal si sa nu ma ingrijorez daca se intampla asa ceva...

Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Multumesc Jasmin,eu i-am facut certificatul de nastere prin ambasada acum vreo luna si jum dar acum cateva zile nu era inregistrat la mine in oras asa ca o sa-l inregistreze mama cu actele necesare.Stii cumva declaratiile,de ex ca nu primesc nimic aici,poate sa le faca mama cu imputernicire?
Nu ma refeream la cele 6 mil,m-am exprimat gresit, ci la alocatia de nou nascut,alocatia de stat si trusoul.

Poze
www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_stef spune:

JASMIN,stai sa le iau pe rand sa nu ma incurc.baiatul poate beneficia de alocatie in spania.in primul rand ai nevoie de certificatul romanesc,apoi pasaport romanesc ptr copil(pasap.individual),si cand ai pasaportul,mergi la guvern si soliciti rezidenta copilului.spui ca tu ai,deci asta e important ca daca tu ai ii dau si copilului rezidenta.in momentul in care ai rezidenta copilului,mergi la primarie si acolo soliciti alocatia care este de 100 euro.(asta se numeste pencion infantil).daca vrei poti da copilui la gradinita,care costa fie ea si de stat e aproape 300euro,gen camin,cresa.de la 9 la 5,si ptr asta mergi tot la primarie si ceri sa vorbesti cu trabajadora social,si soliciti la ea cec scolar,care e in valoare de 270 euro,si mai ramane sa platesti tu lunar vreo 30 euro.cam de astea ai putea tu sa beneficiezi
asaaa...plecam acasa cu avionul,ptr placat in tara ai nevoie de foaie de drum care o scoti de la consulat sau ambasada(madrid,barcelona sau castellon)doar aici au,nu la burgos.foaia asta e valabila 7 zile,daca nu ai plecat in 7 zile trebuie sa scoti alta.trebuie sa mergi cu poza baiatului la tine sa o lipeasca pe ea.costa 70euro.biletul copiluui este inclus in al tau si mai platesti pana in 20 de euro maxim,depinde de companie.
eu stau in VALENCia,ca m-ai intrebat,de 6 ani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Aralia, pai sta de la 7.30 pana la 4 dupa amiaza si imi face curat peste tot cu sters geamuri, aragaz, frigider, praf, etc. Data viitoare o sa imi spele si perdelele si o sa imi schimbe si pamantul la flori. Mie cateodta mi se pare putin. si ii mai dau cate un cadou.
Bianca, am depistat ca a avut diaree si nu avea pofta de mancare si nici nu lua in greutate. I-am spus dr. si mi-a spus sa ii fac coprocultura. Acolo a iesit e coli enteropatogen. Care se pare ca l-a luat de la cineva care nu s-a spalat pe maini si s-a jucat cu ea. De aia am eu ciuda pe musafirii nepoftiti!
Ancuta daca suge si ai si laptic inseamna ca asta e ritmul ei. Sau poate ii ies dintisorii, ca si atunci iau mai putin in greutate. Nu cred ca trebuie sa iti faci griji daca fata papa bine!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Ce bine!Multumesc Petronela.

Poze
www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by darene

Multumesc Jasmin,eu i-am facut certificatul de nastere prin ambasada acum vreo luna si jum dar acum cateva zile nu era inregistrat la mine in oras asa ca o sa-l inregistreze mama cu actele necesare.Stii cumva declaratiile,de ex ca nu primesc nimic aici,poate sa le faca mama cu imputernicire?
Nu ma refeream la cele 6 mil,m-am exprimat gresit, ci la alocatia de nou nascut,alocatia de stat si trusoul.

Poze
www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007




N-ai pt ce, Elena... Imi imaginam eu ca nu e vorba de indemnizatie. Iar trusoul... sunt cateva hainute pe care ti le dau cand iesi din maternitate, din cate am inteles. Cred ca si daca pana la urma le vei primi nu le vei putea folosi, ca bebelina va fi prea mare si n-o vor mai incapea.


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_stef spune:

asa cum a zis PETRO foaie de drum sau titlu de calatorie tot aia e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

irina - da, tot aia e ...aici costa €45,00 si e valabil 6 luni.

Iar trusoul ... am inteles ca iti da contravaloarea in bani, nu hainiute.

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

creem, aralia, popbianca ii dau 50 Ron pe 9 ore(curatenie+calcat), o pot lasa singura si are ce sa faca ca stau la casa.
ancuta, creem si noi am avut e-coli in exudatul faringian, au luat Tustele antibiotic ca eram in spital de unde l-am si luat... o sa-l repet cat repet hemoleucograma, si vreau sa le fac si urocultura, am incercat odata, dar n-am reusit sa colectionez urina in pungutele acelea speciale...

Stiti cumva unde e mai ieftin scaunelul Zuma pt. luat masa?



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput