Piticodromul de Sept - Oct 2005 (201)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catush spune:

Miflore Cistografia consta in introducerea unei substante de contrast pana in rinichi, prin uretra (adica i se injecteaza substanta prin intermediul unei sonde urinare) si efectuarea unei radiografii . Toata actiunea dureaza max. 1/2 h si se face pe nemancate.
Procedura in sine nu e prea placuta, odata datorita jenei produse de introducerea sondei, apoi datorita faptului ca lichidul se introduce fortat. (adica traseul normal este rinichi-ureter-vezica-uretra, iar la cistografie lichidul se introduce in sens invers).
Oricum, daca refluxul vezico-ureteral nu este prezent, urina nu va ajunge decat pana in vezica, care se va umple in exces si copilul va urina rapid.
Briana nu a urinat rapid, ne-am rugat de ea cu marea si sarea ... dar nimic...
Nu am luat olita de acasa pt ca ea face fff rar la olita si eram sigura ca va face in pampers, dar m-am inselat ...
dupa lungi insistente asupra ei sa faca pishu pe prosop... am rugat o asistenta sa aduca o olita si imediat a facut pishu la olita...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Kid, bafta maine! Sa fie...cum vrei tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catush spune:

Mihaela - super pozele....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Mihaela, multumesc!!! Foarte frumoase pozele!!! Hai ca te-am pus la treaba!
Catush, a fost destul de complicat pentru Bria...bine c-a stat cumintica. Sanatate multa!
Kid, asteptam rezultatul!!!!!!
Tonnia, mie mi-a placut de Jianu, a reusit s-o pacaleasca pe Ana extraordinar, a imbrobodit-o si fata n-a plans deloc, ba chiar i-a placut. Si nu va spun cum face Ana la doctor.... Mi-a zis s-o las in pace ca-si va reveni singura cu talus valgus-ul ei, sa nu chinui copilul pe la kineto si sa nu-i pun talonete. Mi-a placut de el.
Ati vazut c-a castigat Costelus concursul ala din Spania! Greul de-acum incepe, daca se hotaraste sa se-apuce de cantat. Voce are, ce-i drept.
Azi-noapte m-am distrat cu Ana, ii curgea nasul si nu putea dormi, fornaia, se trezea, statea in fund, vroia in brate si tot asa pana dimineatza. Si eu acum la servici, fresh!



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

salutare

kid, bafta la eco; sa fie cum vrei tu
saptamana viitoare ajung si eu in sfarsit pentru prima data la doctorul ginecolog
eu sunt complet deprimata cu gradinita; Maria a racit urat de tot de vineri seara si inca nu e bine nici acum; am luat de la ea pe rand si in ordine soacra-mea, eu, sotul si acum si bona; deci va dati seama ce virusei puternici sunt pe-acolo; ieri am stat acasa pentru ca pe langa ca a fost apogeul bolii la mine sunt si epuizata dupa atatea nopti de trezit in continuu; MAria ma vrea doar pe mine, nu poate sa respire, o dor urechile (banuiesc ca de la gat) si in general e un chin; ma tot intreb daca se merita aceasta experienta de asa zisa imunizare; si ce minunata asociere o sa faca Maria intre sunt bolnava, deci stau acasa si nu trebuie sa merg la gradinita
mi-e pur si simplu groaza sa o iau luni de la cap; am vazut in ultimele zile mai multi doctori decat tot anul trecut
am inceput sa meditez la cum sa-i prezint bonei mele minunata sarcina de a sta acasa cu 2 copii
din fericire, la noi nu e cazul sa schimbam scaunul de masina inca

Ramona si dulceata de Maria (10.09.05)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

intr-o nota mai putin depresiva, incerc sa imi vand apartamentul de 3 camere din tei; am pus un anunt si pe desprecopii la imobiliare cu mai multe detalii; daca cunoasteti pe cineva interesat, va rog sa dati mesajul mai departe; as vrea sa scap de comisionul imens al agentiilor pentru bunele ambelor parti:)

Ramona si dulceata de Maria (10.09.05)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Of, Ramona, si eu sunt in zbateri legat de gradi...multa sanatate Mariei, sa-i treaca repede! Sanatate multa si voua! Si bafta la vanzare, daca aud pe cineva ii dau datele!
Cam naspa pe-afara, e inchis...si mie mi-e un somnnnnn....
Ieri am trecut pe la gradi aia particulara deschisa langa mine. Ramane pe lista, n-o exclud, pare destul de ok, sigur ca i-am gasit si niste minusuri...dar si multe plusuri.Sunt f. maleabili si la venitul dimineatza. Mi-au facut o impresie buna educatoarele, dar stiti voi cum e treaba cu gradi astea...am stat un ceas in vizita si conversatii. Urmeaza si alte vizite, clasament, etc.



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata!

Bianca, poate facem schimb de filme, noi nu avem 'cu cateii', si cred ca va fi mare succes de casa si la Miru. Eu am fost la Fodor la Medicover, mi s-a parut ok.
kid, asteptam confirmarea ca e baietel. Of prin ce ati trecut cu staniolul...
catush, sanatate, sa scapati de reflux cit mai repede.
Zino, mi-ai amintit ce simpatica e Ana.
Ramona, sanatate! Astept sa ne intilnim sa facem schimb de virusi intra-gradinite.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Sunt curioasa ce e bb de Kid!

Ioana, ce schimb de catei faci?

Tangerine, sanatate, sa va treaca repede! Mai e un pic si gata cu virozele, teoretic! dar s-a obisnuit la gradinita, ii place acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Hai, Simona, nu ne mai fierbe atata!

Ramona, naspa viroza. Eu zic sa mai astepti inainte de a lua o hotarare, e clar ca esti fff obosita. Tu ai vrea s-o tii pe Maria la gradi si imediat dupa ce nasti, asta era planul?

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput